کد خبر: ۲۲۷۲۲۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳
رئیس جمهور آمریکا با خروج جان بولتون می تواند راحت تر برنامه های خود برای مذاکره با سران ایران را دنبال کند. این در حالی بود که بولتون می‌خواست مستقل از رئیس جمهور سیاست گذاری کند، اما امکانپذیر نبود. حال باید دید میراث بولتون در کمپین فشار حداکثری ایران و پرونده‌های یمن و سوریه چه بود؟
شبکه خبری "سی بی اس نیوز" امریکا در گزارشی با اشاره به اخراج جان بولتون از سمت مشاور امنیت ملی رییس جمهوری امریکا و معنای این موضوع برای ایران نوشته است: "بولتون تندروترین و ضدایرانی‌ترین فرد در کابینه ترامپ بود. او چندین دهه مواضع سرسختانه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران داشت و از حمله نظامی پیش‌دستانه برای نابودسازی برنامه هسته‌ای ایران دفاع کرده بود. او زمانی که سفیر امریکا در سازمان ملل متحد بود نیز از این موضع دفاع کرده بود.

به گزارش اعتدال؛ مقام‌های ایرانی می‌گویند صرف اخراج بولتون تغییری در موضع ایران نسبت به دولت امریکا ایجاد نخواهد کرد. دیپلمات‌های ارشد ایرانی می‌گویند ایران تنها در صورت لغو تحریم‌های اعمال شده امریکا می‌تواند درباره مذاکره فکر کند. در همین حال، مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا اخیرا اعلام کرد که ترامپ رییس جمهوری آن کشور مایل به دیدار با روحانی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک است که از هفته آینده آغاز خواهد شد.

ایران اعلام کرده که شرط اصلی‌اش برای هرگونه مذاکره‌ای، لغو تحریم‌ها است. در نهایت این مقام عالی رهبری ایران هستند که تعیین می‌کنند که آیا روحانی می‌تواند با ترامپ مذاکره کند یا خیر.

در ادامه این گزارش "ریچارد دالتون" سفیر سابق بریتانیا در تهران می‌گوید که اخراج بولتون اندکی شانس کاهش فشار امریکا بر ایران را بهبود بخشیده است. او می‌گوید این موضوع می‌تواند فضای بیشتری را برای تلاش‌های چندجانبه فرانسه فراهم کند تا کشورهای اروپایی در همکاری با امریکا بتوانند درباره تحریم‌ها راهی را پیدا کنند که ایران بتواند نفت بیشتری را صادر کند. او از این موضوع به عنوان مقدمه‌ای برای مذاکرات چندجانبه یاد می‌کند. با این حال، سفیر پیشین بریتانیا در ایران می‌گوید نشانه اندکی از تمایل ایران یا دولت ترامپ برای برداشتن گام‌های معنی‌دار و عقب‌نشینی احتمالی از مواضع‌شان وجود دارد. او می‌گوید: "احتمالا تلاش‌های چندجانبه فرانسه تا حدی می‌تواند باعث کاهش تنش‌ها شود با این حال، تا زمانی که واشنگتن و تهران هر دو موضعی عملگرایانه اتخاذ نکنند وضعیت تغییری اساسی نخواهد کرد. به نظر می‌رسد تهران و واشنگتن عجله‌ای برای تغییر اساسی مواضع خود ندارند".

در همین حال، "کلیف کاپکان" از دیپلمات‌های سابق وزارت خارجه امریکا که اکنون ریاست گروه مشاوره اوراسیا را برعهده دارد می‌گوید برکناری بولتون می‌تواند باعث کاهش تنش‌ها شود با این حال، از دید او نباید انتظار تغییری ناگهانی و چشمگیر در وضعیت را داشت.

او می‌گوید که بولتون هر زمانی که نوبت به مذاکره با ایران می‌رسید دائما می‌گفت: "نه". او می‌افزاید: "احتمالا هنوز هم مقام عالی رهبری ایران با دیدار ترامپ و روحانی موافقت نخواهند کرد. با این حال، اکنون شانس دیدار میان آنان بیش از هر زمان دیگری است".

کاپکان در ادامه می‌افزاید: "علاوه بر آن، بولتون یکی از حامیان ایده تغییر رژیم در ایران بود. اکنون با برکناری او، این گزینه و همچنین حمله نظامی علیه ایران تا حد زیادی کاهش یافته است".


اکنون ترامپ راحت تر برنامه مذاکره با ایران را دنبال می کند

المانیتور نوشت: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که جان بولتون، مشاور امنیت ملی خود را برکنار کرده است. بدین ترتیب یکی از معماران اصلی کمپین فشار آمریکا علیه تهران از دولت خارج خواهد شد.

در ادامه این مطلب آمده است: رئیس جمهور در صفحه توییتر خود اشاره کرد که در مورد مسائل مختلف با بولتون اختلاف نظر داشته است. ظاهرا بولتون با برنامه های ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و سوریه مخالفت کرده است.

چارلز کوپرمان، متحد نزدیک جان بولتون به طور موقت هدایت این شورا را بر عهده گرفته. اما خروج بولتون چه تاثیری بر سیاست های آمریکا خواهد گذاشت؟

کمپین فشار حداکثری ایران
: بولتون درست چند هفته قبل از برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد کار خود را از دست داد. در روزهای اخیر گمانه زنی های زیادی در مورد از سر گیری مذاکره بین تهران و واشنگتن انجام شده است. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا این هفته در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد احتمال دیدار ترامپ با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفت: «البته رئیس جمهور به طور صریح اعلام کرد که حاضر است بدون هیچ پیش شرطی با رهبران ایران دیدار کند». اما استیو منوشین، وزیر خزانه داری آمریکا گفت که واشنگتن فشارهای نظامی و اقتصادی خود علیه تهران را متوقف نخواهد کرد.

سوریه: بولتون از ابتدای حضور خود در کاخ سفید خواستار گسترش عملیات های ارتش برای بیرون راندن نیروهای مرتبط با ایران از سوریه شده بود. ظاهرا او و رئیس جمهور اختلافات زیادی بر سر سیاست سوریه داشته اند. او در ماه های اخیر نفوذ خود در هدایت کردن سیاست های دولت را از دست داده بود.

یمن: مطابق با گزارش های منتشر شده در رسانه ها، دولت ترامپ به دنبال گفت و گوی مستقیم با شبه نظامی های حوثی تحت حمایت ایران برای پایان دادن به جنگ داخلی این کشور است.

میراث بولتون: در دوره حضور او در تیم امنیت ملی، آمریکا تلاش کرد از فشارهای نظامی و اقتصادی برای پیشبرد اهداف خود در سرتاسر دنیا استفاده کند. اما مقامات سابق دولت معتقدند که بولتون نتوانست برنامه ها و سیاست های خود را با ترامپ هماهنگ کند. برت مک گورک، نماینده سابق رئیس جمهور در امور ضد تروریسم در مراسمی در اندیشکده بروکینگز گفت: «روال سیاست گذاری شورای امنیت ملی در دوران فعالیت جان بولتون مستقل از رئیس جمهور هدایت میشد. شما بدون همکاری نزدیک با رئیس جمهور نمی توانید تاثیر چندانی در شکل دهی سیاست خارجی داشته باشید»

ظاهرا رئیس جمهور گزینه های مختلفی از جمله ریچارد گرینل، سفیر آمریکا در آلمان، استیفن بیگان، نماینده ویژه دولت در امور کره شمالی، ژنرال بازنشسته داگلاس مک گرگور و برایان هوک، نماینده ویژه در امور ایران را برای جایگزین کردن جان بولتون در نظر گرفته است.

رئیس جمهور آمریکا با خروج جان بولتون می تواند راحت تر برنامه های خود برای مذاکره با سران ایران را دنبال کند.


برندگان و بازندگان برکناری بولتون؛ ایران، کره شمالی و اسرائیل؟!

الجزیره نوشت: با برکناری بولتون توسط ترامپ، باب بزرگی برای صحبت از انگیزه‌های این تصمیم و محاسبات سود و زیان آن، گشوده شده است؛ بویژه آنکه بولتون سومین شخص در دولت ترامپ است که از منصب مشاور امنیت ملی کاخ سفید برکنار می‌شود.

 در ادامه این مطلب آمده است: پیش از این، گزارش‌های آمریکایی به اختلافات گسترده بین ترامپ و بولتون، در مورد پرونده‌های کره شمالی، ونزوئلا، ایران و طالبان اشاره کرده بودند.

برخی تحلیلگرانی که شناختی از بولتون دارند، می‌گویند: بولتون از عدم پاسخ ترامپ به ساقط شدن پهپاد آمریکایی توسط ایران، بسیار ناراحت و عصبانی شد. این در حالی است که ترامپ از مشاور خود انتظار دارد که از تمام تصمیمات رئیس جمهور حمایت کرده، اعتراضی نداشته باشد و تنها «بله قربان گو» باشد.

در مورد برندگان و بازندگان برکناری بولتون، یک کارشناس آمریکایی می‌گوید: مسئولان ایرانی و رهبر کره شمالی، از برکناری بولتون خوشحالند. در مقابل، رفتن بولتون خبر بدی برای نخست وزیر اسرائیل و جبهه باز‌هایی که در واشنگتن بر طبل جنگ علیه ایران می‌کوبند، محسوب می‌شود.

کارشناس آمریکایی در گفتگو با الجزیره افزود: چه بسا کرد‌ها نیز از برکناری مشاور امنیت ملی امریکا زیان می‌کنند؛ چرا که بولتون با قدرت از منافع ان‌ها در شمال سوریه حمایت کرده و در برابر فشار‌های ترکیه بر واشنگتن برای چشم پوشی از حمایت کردها، ایستاد.

وی همچنین ضمن اشاره به کاهش قیمت نفت، به دنبال افزایش پیش بینی‌ها در مورد عقد معامله جدیدی بین تهران و واشنگتن، که به ایران اجازه افزایش صادرات نفت خام آن به بازار‌های جهانی را می‌دهد، این مساله را خسارت بزرگی برای تولید کنندگان نفت و گاز دانست که از تحریم‌های بیشتر دولت ترامپ علیه ایران، به دنبال خروج از توافق هسته ای، بهره می‌بردند.

منصب مشاور امنیت ملی، یکی از مهمترین پُست‌ها در دولت آمریکا بوده، رئیس جمهور برای انتخاب فرد مناسب، آزادی و اختیار تام دارد و در این باره، نیازی به تایید کنگره ندارد.

در این شرایط، هنوز مشخص نیست چه چیزی در انتظار بولتون بوده و در ادامه، قرار است عهده دار چه منصبی شود. برای روشن شدن این موضوع، باید منتظر گذشت زمان باشیم.


هراس اسرائیل از پیامدهای اخراج بولتون و پیام‌های آشتی‌جویانه برای ایران

مواضع سیاستمداران و چهره‌های نظامی پیشین و فعلی اسرائیل نشان می‌دهد که در هیچ نقطه‌ای از جهان به اندازه اسرائیل، رهبران مختلف نگران پیامدهای پس از برکناری "جان بولتون" مشاور امنیت ملی ترامپ نبوده‌اند.

"نفتالی بنت" از چهره‌های مطرح جریان راست در اسرائیل که با نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و کابینه او به عنوان وزیر همکاری کرده در تازه‌ترین اظهارات‌اش درباره اخراج "جان بولتون" مشاور امنیت ملی ترامپ از کاخ سفید گفته است: "ما باید بسیار نگران باشیم. ترامپ آشکارا دوست بزرگی برای اسرائیل است. با این حال، در نهایت او منافع خود را دارد و ما منافع خود را".

او که در کنفرانس مشترک روزنامه‌های "جروزالم پست" و "معاریو"  سخن می‌گفت در ادامه افزود: "ایده فشار بر ایران کارآمد است. ما درصدد فشار آوردن بر ایران هستیم تا از سوریه و دیگر نقاط عقب‌نشینی کند. اگر ما فشار را علیه ایران کاهش دهیم نتیجه بسیار بد خواهد بود. موقعیت ما بهتر از آن چیزی است که پیشتر بود. در عراق، سوریه و در لبنان وضعیت خوبی داریم. در مورد ایران در وضعیت بسیار دشواری قرار داریم".

"آویگدور لیبرمن" از دیگر چهره‌های اردوگاه راست در سیاست اسرائیل و رهبر حزب "ئیسرائیل بیتنو" نیز با بنت موافق بود و در آن نشست گفت که تغییر جهت ترامپ در قبال ایران نشان‌دهنده آن است که نتانیاهو بزرگترین سرمایه استراتژیک خود که همکاری با ترامپ در مورد ایران بود را از دست داده است.

لیبرمن در این‌باره افزود: "نتانیاهو در این‌باره به قدری به ترامپ نزدیک شد که در کارزار انتخاباتی‌اش عکس‌های خود را در کنار ترامپ منتشر کرد". اخراج بولتون بدان معنا است که نتانیاهو دیگر نمی‌تواند ادعا کند که درباره ایران در همکاری نزدیک با امریکا است. این به معنای تمام شدن همکاری بر پایه چشم‌انداز مشترکی میان نتانیاهو و کاخ سفید در مورد ایران است. وزیر دفاع سابق اسرائیل در ادامه افزود: "برای اسرائیل این مشکل بسیار بزرگی است. این وضعیت ما را در برابر چالش‌های پیچیده‌ای قرار خواهد داد. واقعیت آن است که امریکایی‌ها نخست به منافع خود فکر می‌کنند و ما باید فکر کنیم که نحوه تعامل و واکنش‌مان نسبت به شرایط جدید چگونه باشد. آشکار است که موضع بولتون در مورد ایران نزدیک به موضع اسرائیل بود و برکناری او تغییری در رویکرد امریکا در قبال ایران محسوب می‌شود".

در همین حال، "موشه یعلون" وزیردفاع سابق اسرائیل در مصاحبه‌ای با شبکه خبری "آی 24"، اخراج بولتون را نشانه ضعف ترامپ و پیروزی‌ای برای ایران دانسته است. این وزیر سابق اسرائیلی گفته است: "به رویدادهای ماه‌های اخیر نگاه کنید. ترامپ ماه‌ها فشار شدیدی را بر ایران وارد کرد و تحریم‌هایی را اعمال نمود. با این حال، نسبت به ساقط شدن پهپاد امریکایی توسط ایران این موضوع را نادیده گرفت. این رفتار پیام ضعف امریکا است. این خبر بدی برای اسرائیل است".

او در ادامه این گفت‌وگو در واکنش به این موضوع که نتانیاهو مدعی شده که ایران دوست دارد رقبای او در انتخابات پیش روی اسرائیل پیروز شوند این موضوع را فرافکنی و ناصحیح دانسته و گفته است: "این تبلیغاتی غلط است. ایران باید اولویت شماره اول باشد. نتانیاهو به جای متهم کردن اپوزیسیون آبی و سفید باید بگوید چگونه می‌خواهد با تهدید متوجه از جانب ایران مقابله کند".

روزنامه "یدیعوت آحرونوت" اسرائیل نیز در سرمقاله تازه خود تحت عنوان "نتانیاهو متحد خود در مورد ایران را در کاخ سفید از دست داد"، درباره اخراج بولتون و پیامدهای آن برای اسرائیل می‌نویسد: "تصمیم ترامپ برای مذاکره با ایران باعث تشدید روابط پر تنش با مشاور امنیت ملی‌اش شد. رییس‌جمهوری امریکا ناامید شده چرا که در صحنه بین‌المللی پیروزی‌ای کسب نکرده است. او به دنبال کسب موفقیت است، حتی اگر این پیروزی به بهای آزرده خاطر ساختن دوست مورد اعتماد او نتانیاهو باشد. سیاست بولتون این بود: تغییر رژیم در تهران، بمباران ایران، صاف کردن و منهدم کردن طالبان، در هم شکستن حزب الله، خرد کردن حماس و استقرار نیروهای نظامی در مرز با کره شمالی. او معتقد بود که طالبان و کیم جونگ اون به دلیل خواست مذاکره ترامپ، او را مسخره می‌کنند.

تنش میان آن دو پس از آن افزایش یافت که ترامپ خواستار مذاکره بدون پیش شرط با روحانی شد. میزان حمایت از ترامپ در نظرسنجی‌های عمومی به کمتر از 38 درصد رسیده است. او تصور می‌کرد در پیونگ یانگ، کیم دوست او شده اما نتیجه‌ای از مذاکره با او حاصل نشد. حال ترامپ به ایران چشم دوخته؛ اقدامی که باعث نارضایتی بولتون و همچنین نتانیاهو شده است. در جهت عکس بولتون، پمپئو مرد بله قربان‌گوی ترامپ است. او کماکان یک دستور کار دارد: وفاداری به رییس‌جمهوری امریکا. پمپئو آرزو دارد در انتخابات سال 2024 بتواند رییس‌جمهوری امریکا شود. ترامپ که روزگاری امریکا را از برجام خارج ساخت، صرفا بدین خاطر که آن توافق دستاورد دوره اوباما بود، اکنون پیام‌های آشتی‌جویانه برای ایران ارسال می‌کند. با این حال، ایرانی‌ها تنها در صورتی با ترامپ به توافق خواهند رسید که مطمئن شوند بتوانند در ازای آن امتیازی از ترامپ دریافت کنند. آنان برخلاف "کیم جونگ اون" صرفا به عکس گرفتن با ترامپ نیازی ندارند. وضعیت جدید نشان دهنده تغییر رویکرد ترامپ است. این بدان معناست که نتانیاهو دیگر در کاخ سفید کسی را ندارد که مانند او به مسائل نگاه کند. او دیگر نمی‌تواند پیام‌ها را از اورشلیم (بیت المقدس) در گوش رییس‌جمهوری امریکا نجوا کند".

ترامپ در حال نزدیک شدن به مذاکره مستقیم با ایران است

روزنامه تایمز آو اسرائیل در گزارشی، بولتون را نزدیکترین هم پیمان اسرائیل در کاخ سفید و یکی از حامیان آن در تبعیت از خط مشی سخت گیرانه در قبال ایران، توصیف کرده و نوشت: بولتون، وضع کننده سیاست سرسخت کاخ سفید در مورد ایران است و علت برکناری وی، اختلاف نظر‌هایی در مورد تعدادی از مسائل سیاسی بوده است.

المیادین به نقل از این روزنامه اسرائیلی نوشت: خروج بولتون از دولت آمریکا زمانی صورت گرفت که ترامپ در حال نزدیک شدن به انجام مذاکره مستقیم با ایران است و احتمال دارد که برکناری بولتون نشان دهنده یک تحول بزرگ در استراتژی دولت آمریکا و نرمش ان در برابر تهران باشد.

خبرنگار این روزنامه، ران کامبیاس در مقاله‌ای نوشت: سرچشمه اختلاف مستقیم بین بولتون و ترامپ، افغانستان است؛ چرا که بولتون تلاش کرد مانع از جهش ترامپ به سمت توافق صلح با طالبان شود.

علاوه بر این، تنش‌های دیگری نیز بین این دو وجود داشت که به پرونده ایران مربوط می‌شد و بولتون کسی است که تلاش‌های آمریکا در ضدیت با ایران را رهبری نموده و به ترامپ برای ضربه زدن به ایران فشار وارد می‌کرد.

تایمز آو اسرائیل افزود: بدتر از این، صحبت‌های ترامپ در مورد چشم پوشی از بولتون، به دلیل اختلاف نظر آن‌ها در سیاست و تاکید وزیر خارجه آمریکا در خصوص آمادگی ترامپ برای دیدار با همتای ایرانی اش، بدون پیش شرط است.

به گزارش این روزنامه اسرائیلی، در حالی که ایرانی‌ها از رفتن بولتون خوشحالند و مشاور روحانی، حسام الدین آشنا، این موضوع را نشانه قاطعی برای شکست استراتژیک فشار‌های آمریکا علیه ایران می‌داند، اسرائیلی‌ها نگران آن هستند که نشست ترامپ و روحانی تا حدّ زیادی منجر به نتایجی شبیه نتیجه دیدار ترامپ با رهبر کره شده و در نهایت، این دو کشور به یکدیگر نزدیک شوند.

تایمز آو اسرائیل می‌افزاید: نگرانی عمده اسرائیل، تقویت گرایش‌های عزلت طلبانه ترامپ است؛ در حالی که بولتون در بسیاری مواقع ترامپ را برای اتخاذ موضع نظامی قویتر تحریک می‌کرد و البته، رئیس جمهور ایالات متحده در برابر این تحریکات، مقاومت نموده است.

با اینکه ترامپ به روشنی در مورد علت اختلافات شدید بین خود و بولتون صحبتی نکرد، گزارش‌ها حاکی از آن است که این دو در چارچوب نقشه صلحی که ترامپ امیدوار بود بتواند در رابطه با طالبان به آن دست یابد، اختلاف نظر داشتند. محافظه کارانی که با بولتون هم عقیده بودند، از اقدام ترامپ در مورد دعوت از طالبان برای حضور در کمپ دیوید و مذاکره با انها، برای دست یافتن به صلح، احساس نگرانی شدیدی کردند.

این روزنامه در رابطه با مواضع بولتون در سیاست خارجی آمریکا نوشت: وی نسبت به نزدیکی ترامپ به کره شمالی و تصمیم او برای عقب نشینی نیرو‌های آمریکایی از سوریه، خوش بین نبود و در واقع، بولتون مغز متفکر حمله آرامی بود که در داخل کاخ سفید، برای قانع کردن ترامپ در مورد باقی ماندن نیرو‌های آمریکایی در سوریه، جریان داشت.
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
میلاد
|
-
|
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
0
0
بلتون یا هر کس دیگر هیچ کاری برعلیه ایران نمی تواند بکند ولی ضربه اصلی را این غرب زده ها می زنند
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری