کد خبر: ۲۲۷۰۱۰
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۷
روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: ایران گام سوم در کاهش تعهداتش در قبال برجام را پاسخی به تحریم های آمریکا و ناتوانی اروپا به عمل کردن تعهداتش تحت توافق هسته ای توصیف کرده است.
این روزنامه آمریکایی در ادامه تصریح کرد: ایران اعلام کرد پایبندی اش به محدودیت های تعیین شده در برجام در امور تحقیقات و توسعه را متوقف خواهد کرد و این اقدام فاصله ایران را از توافق هسته ای دورتر می کند. این سومین گام ایران در مسیر کاهش تعهداتش در برجام از زمان اعمال مجدد تحریم ها علیه ایران توسط دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکاست.

گزارش شده است که ایران در نامه‌ای به فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جزئیات گام سوم را تشریح کرده است.

این نامه گام جدید ایران را پاسخی به تحریم های امریکا و ناتوانی انگلیس، فرانسه، آلمان و دیگر امضاکنندگان برجام در عمل کردن به تعهداتشان تحت توافق با ایران توصیف کرده است.

هنوز جزئیات بیشتری از گام سوم ایران اعلام نشده است اما انتظار می رود اعلام کلی این موضوع روز جمعه یا شنبه از سوی سازمان انرژی اتمی ایران به طور رسمی اعلام شود.

نیویورک تایمز در ادامه نوشت: توافق هسته ای قدرتهای جهان با ایران منجر به لغو بسیاری از تحریم ها علیه ایران در ازای وعده استفاده صلح آمیز از برنامه هسته ای این کشور شد. این در حالی است که آمریکا با دستور دونالد ترامپ در مه 2018 از توافق هسته ای خارج شد.

منتقدان ترامپ از جمله هم پیمانان اروپایی واشنگتن معتقدند که توافق هسته ای با ایران در حال عمل کردن بود و اینکه تحریم های آمریکا ممکن است منجر به تقابل نظامی با ایران شود.

گام سوم ایران در کاهش تعهداتش در قبال برجام همزمان با ادامه تلاش اروپایی ها برای مهیا کردن مشوق های اقتصادی برای ایران اعلام می ود. امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه پیشنهاد ایجاد خط اعتباری 15 میلیارد دلاری را برای ایران مطرح کرد اما این پیشنهاد می تواند با تحریم های آمریکا در تعارض باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری