کد خبر: ۲۲۶۹۵۴
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۲
سخنگوی وزارت امور خارجه، جزئیات نامه محمدجواد ظریف به فدریکا موگرینی درباره گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران را اعلام کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه، جزئیات نامه محمدجواد ظریف به فدریکا موگرینی درباره گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران را اعلام کرد.

به گزارش اعتدال، سیدعباس موسوی گفت: دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان روز پنجشنبه (۱۴ شهریور) با ارسال نامه‌ای خطاب به خانم موگرینی نماینده عالی سیاست خارجی و دفاعی اتحادیه اروپا اعلام کرد به دلیل تبعات ناشی از خروج آمریکا از برجام و تحمیل مجدد تحریم‌های آن کشور و ناتوانی سه کشور اروپایی به اجرای تعهدات خود در برجام و در بیانیه‌های کمیسیون مشترک، جمهوری اسلامی ایران از امروز تمامی تعهدات خود در برجام در حوزه تحقیق و توسعه هسته‌ای را متوقف می‌کند.

موسوی افزود: در این نامه تاکید شده است که این اقدام دقیقاً در راستای حقوق ایران در برجام و به‌ویژه بر مبنای پاراگراف ۳۶ آن بوده و در پاسخ به نقض گسترده و مستمر برجام طی ۱۶ ماه گذشته انجام می‌شود. جزئیات فنی و عملیاتی توقف تعهدات ایران در حوزه تحقیق و توسعه هسته‌ای متعاقباً به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهد رسید.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه، در پایان نامه وزیر امور خارجه ایران تاکید شده است که «جمهوری اسلامی ایران به منظور نشان دادن حسن نیت خود، آمادگی دارد به گفت‌وگو با طرف‌های باقی‌مانده در برجام در تمامی سطوح ادامه دهد و در صورت عمل طرف‌های مقابل به کلیه تعهدات خود در برجام، مجدداً به اجرای کامل برجام برگشت کند.


درخواست اروپا از ایران برای خودداری از برداشتن گام سوم تعهدات برجامی

اتحادیه اروپا از ایران خواست تا به تعهداتش در برجام بازگردد و از اقداماتی که موجب تضعیف این توافق می‌شود، پرهیز کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی کمیسیون اروپا امروز (پنج‌شنبه) در یک کنفرانس خبری در بروکسل از ایران خواست تا تصمیم خود برای توقف اجرای برخی تعهداتش در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را مورد بازبینی قرار دهد.

وی در ادامه با ادعای اینکه اقدامات ایران مطابق با برجام نیست، همچنین از تهران خواست تا از اجرای اقداماتی بیشتر که می‌تواند منجر به تضعیف توافق هسته‌ای شود، پرهیز کند.

این اظهارات پس از آن بیان شده است که ایران اعلام کرد با به پایان رسیده مهلت اروپا برای اجرای تعهداتش در برجام روز جمعه جزئیات گام سوم در راستای تعلیق اجرای برخی تعهداتش در این توافق را اعلام خواهد کرد.

جمهوری اسلامی ایران پس از آن تصمیم خود برای کاهش تعهدات برجامی‌اش را عملیاتی کرد که اروپا به وعده‌های خود برای تسهیل راه‌های تجارت با کشورمان را عمل نکرده است.

ایران مطابق با شرایط تعیین شده در برجام، یعنی بند ۳۶ حق دارد در صورت عدم پایبندی طرف‌ها به توافق اجرای تعهداتش را به صورت کلی یا جزئی کاهش دهد. از این رو، تهران پس از گذشت یک سال از نقض توافق توسط آمریکا اعلام کرد که اجرای چند مورد از تعهداتش را به حالت تعلیق درمی‌آورد.

ایران بارها اعلام کرده است که این اقدامات به سرعت قابل بازگشت هستند به شرط آنکه اروپا به تعهدات خود عمل و توافق را حفظ کند.

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا کمی پس از شروع کار خود در کاخ سفید با نقض برجام از این توافق بین المللی خارج شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری