کد خبر: ۲۲۶۸۱۹
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۸
اولین رای اعتماد مجلس به وزارت تازه تاسیس؛
نمایندگان صلاحیت علی اصغر مونسان برای وزرات میراث فرهنگی و گردشگری را بررسی کردند و با تصدی وی به عنوان وزیر میراث فرهنگی و گردشگری موافقت کردند. مونسان با 163 رای موافق، 87 رای مخالف و 5 رای ممتنع از 255 نماینده حاضر به عنوان وزیر میراث فرهنگی و گردشگری انتخاب شد.
جلسه علنی صبح روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی با دستور کار بررسی صلاحیت علی اصغر مونسان برای وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و همچنین بررسی صلاحیت حاجی‌میرزایی برای وزارت آموزش و پرورش تشکیل شد.

به گزارش اعتدال، در ایتدای جلسه صحن علنی مجلس، حسن روحانی به همراه مونسان و حاجی میرزایی و جمعی از اعضای کابینه در جلسه مجلس حضور پیدا کردند و علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی به آن‌ها خوش آمد گفت.


موافقت فراکسیون امید با رای اعتماد به «مونسان» و «حاجی میرزایی»

اعضای فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با رای اعتماد به وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش و میراث فرهنگی موافقت کردند.

فاطمه سعیدی با اشاره به جلسه صبح امروز مجمع عمومی این فراکسیون که با حضور علی اصغر مونسان و محسن حاجی میرزایی برگزار شد، گفت: در این جلسه کمیته‌های آموزش و پرورش و میراث فرهنگی به ارائه گزارش خود درباره‌ی بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی پرداختند و پس از طرح نظرات نمایندگان موافق و مخالف، مونسان و حاجی میرزایی نیز برنامه‌های خود را برای اعضای فراکسیون تشریح کردند.

به گفته‌ی وی با رای گیری صورت گرفته در جلسه مجمع عمومی فراکسیون امید اعضای این فراکسیون به اتفاق، موافقت خود را با رای اعتماد به وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش و میراث فرهنگی اعلام کردند.

رای آتش به اختیار فراکسیون مستقلین به «مونسان» و «حاجی میرزایی»

سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی گفت که اعضای فراکسیون مستقلین در جریان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش و میراث فرهنگی به صورت فراکسیونی رای نمی‌دهند.

مهرداد لاهوتی با اشاره به بررسی برنامه‌های حاجی میرزایی و مونسان در جلسه فراکسیون مستقلین با حضور وزرای پیشنهادی گفت: در جلسه امروز مجمع عمومی درباره‌ نحوه رای دادن اعضای فراکسیون به وزرای پیشنهادی بحث‌هایی مطرح و قرار شد در این زمینه به صورت فراکسیونی رای ندهیم.

به گفته‌ی وی رای اعضای فراکسیون مستقلین به وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش و میراث فرهنگی به صورت آتش به اختیار خواهد بود.

روحانی: نمایندگان حامیان اصلی دولت هستند

رئیس جمهور در جریان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی به مدت نیم ساعت فرصت دفاع از وزرای پیشنهادی خود را خواهد داشت که در این فرصت شرایط امروز کشور را نیز به عنوان شرایطی پیچیده‌ که نیاز به نقش آفرینی سه قوه و سایر ارکان کشور دارد، تشریح و تاکید کرد:استراتژی ما بر دو پایه مقاومت داخلی و دیپلماسی فعال مبتنی بود؛ زیرا بدون مقاومت و دیپلماسی مسیر ما دشوار خواهد شد.

وی در بخشی از سخنانش خطاب به نمایندگان مجلس گفت: شما نمایندگان حامیان اصلی دولت هستید، چون شما به وزرا و هیئت دولت رای اعتماد دادید. با کمک شما هست که در این روزهای سخت ما می توانیم با وحدت از این مشکلات عبور کنیم. آنچه که من می خواهم بگویم این است که مقاومت ملت ایران پیروزی بدست آورده است.

متن کامل سخنان رییس‌جمهور را اینجا بخوانید.

پس از ارائه سخنان موافقان و مخالفان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش و ارئه برنامه حاجی میرزایی، نوبت به بررسی صلاحیت علی اصغر مونسان گزینه وزارت تازه تاسیس میراث فرهنگی و گردشگری در مجلس رسید.

مشروح سخنان موافقان و مخالفان وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی و گردشگری و هم چنین ارائه برنامه های مونسان به روز رسانی خواهد شد:


محمودزاده در مخالفت با وزیر پیشنهادی گردشگری: در زمان مدیریت مونسان برخی آثار باستانی به مرغداری تبدیل شدند

بررسی صلاحیت اولین وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی و گردشگری

جلال محمودزاده گفت: در زمان مدیریت مونسان برخی آثار باستانی به مرغداری تبدیل شدند.

جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد در مجلس در مخالفت با وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی بیان کرد: همگی از روند تخریب آثار تاریخی در جای جای کشور مطلعیم. موضوع دیگری که به تاسف این موضوع اضافه می کند کاهش گردشگران با توجه به ظرفیت بالا در این حوزه است. همه خوب می دانیم برخی کشورهای همسایه مانند ترکیه آثار تاریخی ما را به نام خود ثبت کرده‌اند.

وی افزود: چرا کشور ایران باید با این سبقه تاریخی صرفا به نفت وابسته باشد که آن هم به دلیل تحریم‌ها دچار مشکل شود. تعداد گردشگران داخلی که برای سفر به خارج از کشور می‌روند دو تا سه برابر گردشگران خارجی است که به کشئور ما سفر می‌کنند. تعداد گردشگرانی که از کشور ما به خارج از کشور سفر می‌کنند سالانه ۹ میلیون و تعداد گردشگران خارجی که به ایران سفر می‌کنند سالانه دو تا سه میلیون نفر است.

نماینده مردم مهاباد عنوان کرد: آقای مونسان به دلیل ناکارآمدی محجموعه شما نه تنها گردشگران خارجی از ظرفیت‌های گردشگری کشور ما مطلع نیستند بلکه گردشگردان داخلی نیز از این موضوع بی اطلاع مانده اند.

محمودزاده تصریح کرد: بر اساس گزارش کمیسیون اصل ۹۰ و مرکز پژوهش‌های مجلس در زمان مدیریت آقای مونسان مشکلات زیادی در این حوزه به چشم می‌خورد مانند عدم تناسب تشکیلات سازمانی و جذب متخصص، عدم تعیین تکلیف نیروهای قراردادی، بدترین رتبه ایران در میان مولفه‌های شاخص رقابت پذیری گردشگری در سال ۲۰۱۷، تخریب آثار تاریخی به بهانه‌های مختلف، تبدیل برخی آثار باستانی کشور به مرغداری و دامداری و قیرگونی سقف این آثار و همچنین افزایش سرقت آثار و عدم اقدام قاطع برای مجازات سارقین این حوزه.

وی در پایان اضافه کرد: در خصوص اهمیت حوزه گردشگری میراث فرهنگی و صنایع دستی تاکیداتی داشتم. لزوم انتخاب فردی تواناتر در این حوزه کملا مشهود است. ممکن است آقای مونسان به دلیل نزدیک بودن با آقای روحانی به عنوان کاندیدای این وزارت خانه معرفی شدند؛ اگرچه ایشان آنچه در توان داشتند انجام دادند ولی مشکلات در این حوزه در زمان ایشان نه تنها رفع نشده بلکه بدتر نیز شده است.


لاهوتی در موافقت با وزیر پیشنهادی گردشگری: مونسان تعهد، تخصص و تجربه لازم را برای تصدی وزارت میراث فرهنگی دارد

بررسی صلاحیت اولین وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی و گردشگری

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این سال‌ها از همه امکانات برای رفع دغدغه‌ها و مشکلات استفاده کرده است، گفت: آقای مونسان تجربه، تعهد و تخصص لازم را دارد که ما به آن اعتماد کرده و شاهد توسعه و پیشرفت این بخش باشیم.

مهرداد لاهوتی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت علی‌اصغر مونسان برای تصدی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ضمن بیان موافقت خود با ایشان بیان کرد: ما در سال گذشته کل منابعی که به سازمان میراث فرهنگی تخصیص دادیم ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است و تازه نمی‌دانم که همه این مبلغ به طور کامل تخصیص داده شده یا نه، اما آقای مونسان هر آنچه از دستش برمی‌آمده با این منابع انجام داده است. از سوی دیگر ما حدود ۶۰۰ میلیون دلار صادرات صنایع دستی داشته‌ایم و جزو ۱۰ کشور برتر دنیا قرار گرفته‌ایم.

وی در ادامه اظهار کرد: امروز صنعت گردشگری رتبه سوم را در اقتصاد دنیا دارد. ما در گام اول این سازمان را به وزارتخانه تبدیل کردیم و حالا باید شرح وظایف برای این وزارتخانه را نیز تغییراتی دهیم. چه کسی با تجربه‌تر از آقای مونسان می‌تواند در این راه به ما کمک کنند؟

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در سال ۱۳۹۸ ما ۱۱ میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم و همه کشور ورود گردشگران خارجی به ایران را قبول دارند. حدود ۵۲ درصد از گردشگران خارجی افزایش یافته است که حاصل تلاش آقای مونسان است.

وی در ادامه تاکید کرد: از دیگر اقدامات مثبتی که این سازمان تاکنون انجام داده است حذف روادید برای دو کشور چین و عمان است که امیدوارم بعد از انتخاب آقای مونسان به عنوان وزیر در خصوص برخی از کشورهای دیگر نیز این اتفاق ادامه یابد. آقای مونسان تجربه کافی را برای تصدی این وزارتخانه دارند.

لاهوتی افزود: ایشان به استان‌های زیادی سفر کرده و به دنبال مرتفع ساختن دغدغه‌های ماست. ایشان تعهد، تخصص و تجربه لازم را برای تصدی وزارت آموزش و پرورش دارند.

بت‌کلیا در موافقت با وزیر پیشنهادی گردشگری: گردشگری و میراث فرهنگی دست فردی شایسته چون مونسان سپرده شود

بررسی صلاحیت اولین وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی و گردشگری

نماینده اقلیت مسیحی در مجلس گفت: ارتقاء معاونت به وزارت گردشگری ایجاب می‌کند که کار دست فردی شایسته و توانمند سپرده شود. مونسان فردی کارآمد، محبوب، دلسوز، آشنا به فرهنگ، میراث و گردشگری است و عملکرد خوبی داشته است. ایشان در حوزه‌های شهرداری و ساختمان مدیر نمونه شد. وی فردی پاسخگو و پذیرای هر نوع نقدی است.

یوناتن بت‌کلیا در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) در موافقت با وزیر پیشنهادی گردشگری با تسلیت شهادت حضرت اباعبدالله حسین(ع) گفت: به عنوان نواده حفاظت کننده از میراث امام حسین (ع) صحبت می‌کنم. نقش میراث فرهنگی در توسعه صنعت توریسم بسیار سازنده است. میراث فرهنگی به عنوان یکی از عناصر قوام دهنده هویت انسانی است، زمینه‌ای را فراهم می‌کند تا دولت بتوانند با کنترل پیامدهای منفی گردشگری با صدور فرهنگ خود به جهان صنعت گردشگری را توسعه دهند.

وی ادامه داد: آثار صنعت توریسم موجب گسترش تبادلات فرهنگی، افزایش تقاضا برای نمایش آثار فرهنگی و اجتماعی جامعه هدف، توسعه هنرهایی چون تئاتر و امثالهم است. میراث فرهنگی باید برای آیندگان حفظ شود. هویت اقوام در همین آثار قابل احصاء است. اگر امروز اقلیت‌های دینی در ایران، آزاد و راحت هستند و اگر اقوام مختلف در کنار یکدیگر شک نکنید که به خاطر میراث فرهنگی کهن است. وقتی کلیساهای ایران و آثار آشوریان در کلیساها وجود دارد، یعنی این اقوام در سرزمین خود احساس تنهایی ندارند؛ بنابراین نیازمند نظام قدرتمند اداری در این حوزه هستیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به بخشی از عملکرد مونسان در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، گفت: ایشان در این سازمان کارنامه خوبی در زمینه رشد ۶۶ درصدی درآمد ارزی در سال ۹۷ معادل ۱۱ میلیون و ۶۰۰ میلیارد دلار، افزایش ۴۰ درصدی گردشگران خارجی در چهار ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۸، طراحی برند ملی گردشگری کشور و اجرای آن از مهر ۱۳۹۸، جلب مشارکت سازمان‌های تخصصی بین‌المللی برای اجرای شش پروژه گردشگری در ایران، تعیین شهرهای تبریز و همدان به عنوان پایتخت گردشگری، مرمت و بازسازی مسجد جامع ساری و مرمت و بازسازی چندین کلیسای چند صدساله کلیسای ارومیه داشته است.


خاتمی در مخالفت با وزیر پیشنهادی گردشگری: حتی در زمینه گردشگری شاهد اشکالات زیادی در سطوح مدیریتی بوده ایم

بررسی صلاحیت اولین وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی و گردشگری

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مخالفت با نامزد پیشنهادی تصدی وزارت میراث فرهنگی گفت: رویکرد مسافرت به داخل با توجه به نوسانات ارزی و کاهش سفرهای خارجی، افزایش پیدا کرده است. صرف تکیه بر آمار مشکلی حل نمی‌شود. در آمار باید بگوییم چند درصد از اهداف ما پوشش داده شده است.

سید مرتضی خاتمی در جلسه علنی امروز(سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با علی اصغر مونسان، نامزد پیشنهادی تصدی وزارتخانه میراث فرهنگی و صنایع دستی گفت: بیشتر تاکیدات من در خصوص کارنامه و عملکرد آقای مونسان است. در دو سالی که گذشت،‌ تلاشی برای برگرداندن برخی برخی آثاری که از کشور خارج شده است، نشده است. نگاه ما در این حوزه غیر جامع بوده است.

نماینده مردم ماهنشان در مجلس ادامه داد: حتی در زمینه گردشگری شاهد اشکالات زیادی حتی در سطوح مدیریتی مانند فقدان ثبات مدیریتی در ستاد این سازمان بوده‌ایم. عدم طبقه‌بندی و اولویت‌بندی آثار و عدم هدف‌گذاری جزء مشکلات اساسی بوده است. جلسات استان‌ها،‌ جلساتی غیرهدفمند و غیر موثر است.

نایب رئیس کمیسوین بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه «در زمینه تحقق اهداف بالادستی حرکت‌های موثری انجام نشده است» اظهار کرد: بر اساس سند مرکز پژوهش‌های مجلس، فقط 50 درصد جهت‌گیری این سازمان در راستای اهداف بالادستی  بوده است.

خاتمی ضمن انتقاد از «استفاده نابجای وزیر از آمار» تاکید کرد: این آمارها نشان از عملکرد این سازمان نیست بلکه با توجه به نوسانات ارزی و کاهش سفرهای خارجی، رویکرد مسافرت به داخل افزایش پیدا کرده است. رشد آمار گردشگری از سیری طبیعی طول سالهای مختلف تبعیت نمی‌کند. ما در آمار باید بگوییم چند درصد از اهداف ما پوشش داده شده است. صرف تکیه بر آمار مشکلی حل نمی‌شود.

وی خطاب به علی اصغر مونسان گفت: دستیابی به جایگاه اول اقتصادی منطقه با اتکا به  درآمدهای غیرنفتی چه قدر مورد هدفگیری بوده است؟ سرمایه‌گذاری بخش خصوصی مورد تردید است. تصلب واگذاری‌ها به چشم می‌خورد زیرا بسیاری از آثار فاخر در اولویت‌های این سازمان نبوده است.

خاتمی در پایان اظهار کرد: سهم گردشگری از تولید ناخالص داخلی 2.8 ذکر شده که فاصله معناداری با حالت معمول جهانی دارد.سلحشوری در مخالفت با وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی: آمارهای ارائه شده وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی بعضاً مخدوش و بدون پشتوانه هستند/ بسیاری از مدیران وزیر پیشنهادی در زمان تصدی سازمان میراث فرهنگی تحت پیگرد قانونی هستند

بررسی صلاحیت اولین وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی و گردشگری

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به برنامه‌های وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی گفت: آمارهای ارائه شده وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی بعضاً مخدوش و بدون پشتوانه هستند.

پروانه سلحشوری در نشست علنی امروز (سه شنبه، 12 شهریورماه) مجلس شورای اسلامی ضمن تسلیت به مناسبت ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) در مخالفت با برنامه‌ها و صلاحیت وزیر پیشنهادی صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی گفت: امروز من روی سخنم با تمام کسانی است که در روند وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی تلاش‌های بسیاری را صورت داده‌اند، اگرچه دولت حتی پس از تأیید شورای نگهبان با ناراحتی این وزارتخانه را پذیرفت اما امری که محال به نظر می رسید، پس از سال‌ها تلاش مجلسیان به نتیجه رسید.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز با افتخار کاندیدای وزارت میراث فرهنگی از تلاش هوشمندانه نمایندگان سخن می‌گوید در حالی که ایشان و دولت متبوعش در دو سال اخیر به صورت مستمر با این امر مخالفت کردند. آیا دولت به ما پیام نداده است که برای آنها فرقی نمی‌کند و آنها کار خودشان را می‌کنند و حتی ما نمایندگان را لایق مشورت نمی‌دانند و چگونه است که کسی که این نهاد را قبول ندارد، امروز می‌خواهد سکاندار آن شود.

وی افزود: مردم عزیز ایران، اساتید دانشگاه، دانشجویان محترم و خبرنگاران متعهد و دلسوز، در تمامی این مدت پس از وزارتخانه شدن  با هم می‌خواستیم معیارهایی را تعیین کنیم که برای وزیر شایسته بتوانیم شاخص‌های مناسبی را تدوین و مطرح کنیم اما فرصت تدوین علمی نیز پدید نیامد از این رو بدانید در تمامی موارد پیام‌های شما را شنیدم و در حد توان به همکاران منتقل کردم اما استدلال و دلیل هم تا جایی برای همکاران ارزش دارد، امروز قصد دارم به بخش‌های کوچکی از برنامه‌های پیشنهادی مونسان اشاره کنم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متأسفانه آمارهای ارائه شده وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی بعضاً مخدوش و بدون پشتوانه هستند از این رو در جایی اشاره به ساماندهی بناهای تاریخی با 4 هزار پروژه شده اما در جایی دیگر به دو هزار پروژه اشاره شده است، در جایی دو هزار و 901 موافقت اصولی مطرح و در جای دیگر 3 هزار و 900 موافقت اصولی عنوان شده است.

سلحشوری تصریح کرد: در برنامه‌هایشان به ساخت هر چند روز یک بار موزه‌ها اشاره می‌کنند بدون آن که بحث استانداردسازی و اینکه آیا این موزه‌ها در کجا قرار دارند، اشاره ‌کنند. از طرف دیگر در صفحه 18 برنامه‌های ایشان اشاره به اقداماتی که می‌ خواهند انجام شود، صورت گرفته است و در متن بارها اعلام می‌کنند که این کارها در سال 2018 صورت می‌گیرد در حالی که ما در شرایط کنونی در سال 2019 قرار داریم؛ کاش ایشان یک بار برنامه‌های خود را مطالعه می کردند.

این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: این روزها بحث مبارزه با فساد جدی است اما تعدادی از مدیران منصوب این حوزه تحت پیگرد قانونی هستند، مدیران کل قزوین، مدیر کل اسبق تهران، مدیر کل سابق هرمزگان در دوران مدیریت آقای مونسان تحت پیگرد قانونی قرار گرفته‌اند، از طرف دیگر شفافیت رکنی است که با مبارزه با فساد معنا می‌یابد حال در سامانه ثبت شده دولت، سازمان برنامه و بودجه با حدود 507 گزارش در صدر است اما سازمان میراث فرهنگی و گردشگری فقط 7 مورد گزارش دارد.

وی ادامه داد: آقای مونسان در دو سال مسئولیت خود، شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را برگزار نکردند در حالی که این شورا می‌توانست کمک شایانی به این حوزه کند. با توجه به نقش اثرگذار مجلس و تعامل با مجلس، متأسفانه ایشان معاونت حقوقی و پارلمانی سازمان میراث فرهنگی را منحل کرده و در معاونت سرمایه‌گذاری ادغام کردند. آقای مونسان اشاره به تراز مثبت گردشگری می‌کند، منصفانه بگویم که این تراز مثبت به علت عملکرد ضعیف دولت در کنترل نرخ ارز بوده است. در شرایط کنونی ایران جزو ارزانترین مقاصد کشورها برای سفرهای گردشگری است و از طرفی هزینه‌ سفرهای خارجی به شدت افزایش یافته، حال آیا این مسائل جزو عملکرد آقای مونسان است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آقای می‌گوید که مدیرانش را از کیش نیاورده است، حال آیا آقای جانفشان مدیرکل فعلی استان تهران، آقای شقاقی مدیر کل حقوقی و املاک، آقای ابراهیمی مدیرکل حوزه ریاست و آقای محب‌خدایی مسئول قبلی حوزه گردشگری، آقای عادل مهدی‌نژاد مسئول قبلی روابط عمومی، مهدوی مدیر کل اسبق تهران از کیش نیامده بودند، متأسفانه رابطه آقای مونسان با بدنه سازمان هم خوب نیست و ایشان با منتقدان خود برخورد مناسبی نداشته‌اند. بعضی اساتید این حوزه رأی به ایشان را افتادن از چاله به چاه می‌دانند، متأسفانه بارها در برنامه پیشنهادی‌شان بر اهمیت آموزش و پژوهش گفته‌اند اما مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی را با بیش از 28 سال سابقه منحل کرده‌اند. از طرف دیگر طبقه‌بندی آثار میراثی صورت نگرفته است.


موافقت مجلس با ادامه جلسه علنی تا پایان رای اعتماد به دو وزیر

مسعود پزشکیان رئیس جلسه گفت: با توجه به این که چهار ساعت از آغاز جلسه امروز  می‌گذرد نمایندگان نظر خود را برای ادامه جلسه تا پایان رای گیری از وزرا  اعلام کنند که در غیر این صورت مجلس در بعد از ظهر جلسه خواهد داشت.

نمایندگان با ۱۹۲ رای موافق، ۱۳ رای مخالف و ۴ رای ممتنع از مجموع ۲۴۴ نماینده حاضر در مجلس موافقت کردند که جلسه تا پایان بررسی صلاحیت دو وزیر پیشنهادی ادامه پیدا کند.


سالک در موافقت با وزیر پیشنهادی گردشگری: برنامه‌های مونسان ۵۶ درصد با اسناد بالادستی منطبق بوده است

بررسی صلاحیت اولین وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی و گردشگری

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ضمن دفاع از عملکرد دوساله مونسان در سازمان میراث فرهنگی تاکید کرد: برنامه‌های مونسان ۵۶ درصد با بیانات مقام معظم رهبری و اسناد بالادستی تطبیق داشته است.

حجت الاسلام احمد سالک در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، اظهار کرد: باید توجه کنیم که فعالیت‌های مونسان از دو سال گذشته در این حوزه مطلوب بوده است. در این خصوص در قانون پنج ساله ششم توسعه به کاربرد اقتصادی و کاربرد فرهنگی میراث فرهنگی اشاره شده است که این موضوع در تمامی برنامه‌های آقای مونسان مورد توجه بوده است.

وی ادامه داد: در کنار توجه به فعالیت‌های اقتصادی و فرهنگی در این حوزه باید به آموزش گردشگران در درون این دو محور توجه کرد، چرا که ذهنیت گردشگران خارجی قبل از سفر به کشور ما به دلیل شیطنت‌های استکبار جهانی و فضاسازی‌ها ذهنیت خوبی نیست ولی هنگامی که از ایران دیدن می‌کنند خود سفیران جمهوری اسلامی و انقلاب در جهان می‌شوند و اینگونه می‌توانیم برنامه‌های انقلاب را در جهان گسترش دهیم.

سالک با بیان این‌که وزارتخانه میراث فرهنگی حافظ میراث کهن کشور و حافظ انقلاب اسلامی است، اظهار کرد: همان‌گونه که مقام معظم رهبری فرمودند باید در بخش اقتصادی بگوییم که درآمد گردشگری در کشور ما چند برابر درآمد حاصل از فروش نفت خام است. ۱۲۹ هزار و ۹۹ شغل در این حوزه ایجاد شد و بالغ بر ۶۱۳ میلیارد ارزآوری در این خصوص داشته‌ایم.

وی ادامه داد: ما جزو ۱۰ کشور توریستی جهان هستیم. ۲۸۱۵ اثر ملی ثبت شد. براساس سیاست اقتصاد مقاومتی، میراث فرهنگی در جایگاه یک ظرفیت درآمدزا مورد توجه قرار گرفته است. آقای مونسان در این حوزه حاشیه‌ها را کاهش داده و موجب کم شدن رانت شده است و در افزایش اشتغال گام‌های موثری برداشته است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در پایان اضافه کرد: براساس آماری که در اختیار نمایندگان قرار گرفته است برنامه‌های آقای مونسان ۵۶ درصد با برنامه‌های مقام معظم رهبری و اسناد بالادستی و ۳۲ درصد با برنامه‌های ابلاغی دولت، برنامه ششم توسعه و اسناد دیگر مرتبط بوده است. موضوع حائز اهمیت دیگر افتتاح ۲۰۹ پروژه و ۱۴۲۵ واحد بوم‌گردی در این حوزه بوده است.


موسوی لارگانی در موافقت با وزیر پیشنهادی گردشگری: مونسان به رعایت شئونات اسلامی عنایت دارد

بررسی صلاحیت اولین وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی و گردشگری

یک عضو ولایی مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی گفت: علی‌اصغر مونسان به رعایت شئونات و محدودیت‌های اسلامی در مکان‌های میراث فرهنگی و گردشگری تاکید دارد.

سید ناصر موسوی لارگانی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی ضمن موافقت با وزیر پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی گفت: این وزارتخانه به همت مجلس دهم تشکیل شده است لذا باید شخصیتی موثر، کاربلد، آشنا به مشکلات هر سه قوه، واقف به ظرفیت‌ها و کمبودهای وزارتخانه جدید و همراه و همسو با دولت در راس کار قرار گیرد تا زیرساخت‌های وزارتخانه جدید را پایه‌ریزی کند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه موافقت خود با علی‌اصغر مونسان اضافه کرد: از نقاط قوت ایشان، تحرک قابل ملاحظه در ثبت میراث فرهنگی، تقویت مشارکت بخش خصوصی، استفاده از ظرفیت نهادهای دولتی و عمومی در مرمت بناهای تاریخی و عمومی، توسعه زیرساخت‌های گردشگری، سرمایه‌گذاری در احداث هتل و تلاش برای رشد ۵۰ درصدی گردشگری خارجی با توجه به تحریم‌های ظالمانه ترامپ است.

وی نگاه مونسان را معطوف به مشارکت بخش خصوصی دانست و گفت: تنها راه توسعه گردشگری همین نوع مشارکت است. سابقه نشان داده که مونسان از لحاظ سیاسی با جناح‌های مختلف همکاری دارد، اما هیچ‌گاه وارد بازی‌های سیاسی نمی‌شود. حضور چند ساله او و نزدیکی به رییس جمهور نیز قابل توجه است.

موسوی لارگانی با استناد به آمار سازمان جهانی گردشگری، ایران را جزو ۱۰ کشوری دانست که پتانسیل‌های گردشگری زیادی دارد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به آمار ۱۲ میلیارد دلاری بانک مرکزی در سهم گردشگران به افزایش ۶۰ درصدی این آمار در دوره علی‌اصغر مونسان تاکید کرد.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که انتظارات ما خیلی بیشتر از اینها است، تاکید کرد: مونسان در امور گردشگری به بعضی از شئونات اسلامی و محدودیت‌ها پایبند بوده و به رعایت این مسائل مهم عنایت ویژه داشته است.

وی خطاب به نماینده ماه‌نشان در مجلس شورای اسلامی که از استفاده آمار در بیانات مونسان انتقاد کرده بود، گفت: اگر آقای مونسان بخواهند تعداد هتل‌ها، بوم‌گردی‌ها، اقامتگاه‌ها و اشتغال‌های ایجاد شده را بشمارد باید از آمار استفاده کند در غیر این صورت با چه پارامتری می‌توان این موضوعات را عنوان کرد؟

مونسان: تعامل مجلس و دولت راهگشاست/صنعت گردشگری می‌تواند مشکل اشتغال را حل کند

وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تاکید بر این که تعامل مجلس و دولت بسیار راه گشا است گفت: صنعت گردشگری با اندک سرمایه گذاری می‌تواند بسیاری از مشکلات اشتغال را در کشور حل کند.

علی اصغر مونسان در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس در دفاع از برنامه‌های خود برای وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی ضمن قدردانی از نمایندگان برای ارتقای سازمان به وزارتخانه گفت:  تعامل مجلس و دولت بسیار راه گشا است. این موضوع را سرلوحه کار خود قرار خواهم داد.

وی با بیان این که وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نقش موثری در اقتصاد و فرهنگ کشور دارد گفت: این وزارتخانه می‌تواند نقش مهمی در افزایش تولید ملی و اشتغال برای امروز و آینده فرزندانمان داشته باشد. در آینده‌ای نه چندان دور نرم‌افزارها صنایع را کنار می‌زنند و بسیاری از دارایی‌ها به نرم افزار تبدیل می‌شوند. امروز یکی از بزرگترین شرکت‌های سازنده هواپیما در دنیا بزرگترین شرکت دارنده هتل است که حتی یک هتل به نام خود ندارد.

مونسان با اشاره به نصب نرم افزارها در آینده دنیا گفت: در سال ۱۹۵۴ میلادی بیش از ۳۵ میلیون گردشگر در دنیا وجود داشت که امروز این میزان به یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر رسیده است. پیش بینی می‌شود تا ۱۰۰ سال  آینده به ۴/۷ میلیارد گردشگر برسد.

وزیر میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به برنامه‌هایش گفت : گردشگر جایگاه اقتصادی ویژه‌ای دارد به ازای ۵۰ میلیون تومان سرمایه گذاری یک شغل در عرصه‌ی گردشگری ایجاد می‌شود که این موضوع در عرصه‌ی صنعت ۵۰۰ میلیون تومان سرمایه گذاری نیاز دارد. با توجه به این که یکی از موضوعات مهم امروز کشور ایجاد اشتغال است صنعت  گردشگری می‌تواند با اندک سرمایه‌ای بسیاری از مشکلات اشتغال را حل کند.

مونسان با بیان اینکه صنایع دستی هم دارای ابعاد اقتصادی است گفت: ایران دارای بیش از ۶۰۰ موزه فعال و ظرفیت‌های طبیعی و تنوع آب و هوایی است که جزء ۱۰ کشور دارای ظرفیت گردشگری محسوب می‌شود. ما علی رغم مشکلات موجود بر سر راه گردشگران به واسطه تحریم‌ها همچون کاهش پروازهای مستقیم و تراکم ارزی با اقداماتی همچون لغو روادید با کشورهای هدف میزان گردشگر را افزایش دادیم که نمونه آن افزایش گردشگران عمانی بعد از لغو روادید بوده است. اخیرا با چین هم لغو روادید داشتیم. هدف گذاری ما در مرحله اول ورود یک میلیون گردشگران چینی و بعد رساندن آن به ۲ میلیون گردشگر چینی است.

وی با بیان اینکه صنایع دستی توانسته از طیق گردشگران خارجی ۶۰۰ میلیون دلار به اقتصاد کشور کمک کند گفت: ما در حوزه میراث فرهنگی هم در ایجاد اشتغال کمک کردیم. نمونه آن انجام بیش از ۴۰۰۰ پروژه مرمت در دو سال گذشته است.

مونسان ثبت ۵ اثر فهرست جهانی با رویکرد زنجیره‌ای را از دیگر اقدامات خود در دو سال گذشته در سازمان میراث فرهنگی عنوان و اظهار کرد:‌ ما نمایشگاه‌های مشترکی با کشورهای دنیا برگزار کردیم نمونه آن در نوروز ۹۷ نمایشگاه مشترک با موزه لوور در تهران بود. نمایشگاه ایران در هلند برگزار شد و اکنون در حال اجرا در کشور اسپانیا است.

وی در پایان گفت، تلاش می کند با حرکت جهادی برنامه‌های اعلام شده‌اش را اجرایی کند.


آغاز رای‌گیری برای «مونسان» و «حاجی میرزایی»

مجلس وارد رای گیری برای وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شد.

بررسی صلاحیت محسن حاجی میرزایی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش و علی اصغر مونسان وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از ابتدای صبح در دستور کار جلسه علنی مجلس قرار  داشت که نمایندگان مخالف و موافق نظرات خود را مطرح کردند.

اکنون رای گیری از نمایندگان آغاز شده است و اعضای کابینه دولت مجلس را ترک کردند.

مونسان به عنوان وزیر میراث فرهنگی انتخاب شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی علی اصغر مونسان را به عنوان وزیر میراث فرهنگی و گردشگری انتخاب کردند.

نمایندگان در جلسه علنی امروز-سه شنبه-مجلس شورای اسلامی صلاحیت علی اصغر مونسان برای وزرات میراث فرهنگی و گردشگری را بررسی کردند و با تصدی وی به عنوان وزیر میراث فرهنگی و گردشگری موافقت کردند.

مونسان با 163 رای موافق، 87 رای مخالف و 5 رای ممتنع از 255 نماینده حاضر به عنوان وزیر میراث فرهنگی و گردشگری انتخاب شد.

مسعود پزشکیان نایب رییس اول مجلس تصدی مونسان را در این وزارتخانه تبریک گفت.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری