کد خبر: ۲۲۶۶۷۸
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۹
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکیدکرد: اشتباه ترامپ این است که ایران را با کره شمالی اشتباه گرفته است. ایرانیان به هیچ وجه در شرایطی که کره شمالی مذاکره می کند، مذاکره نمی کنند. لذا شرایط کنونی برای مذاکره ایران با آمریکا مناسب نیست.
حشمت الله فلاحت پیشه نماینده اسلام آباد غرب و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار اعتدال به دستاوردهای سفر ظریف به فرانسه اشاره کرد و گفت: آقای ظریف کار خود که کمک به ارتقای دیپلماسی عمومی و حفظ دیپلماسی رسمی است را انجام می دهد. در این زمینه مواضع وزیر امور خارجه کشورمان با مواضع آقای مکرون نزدیک شد و چنین مواضعی در گروه 7 غلبه پیدا کرد که دستاورد خوبی بود. به طوری آمریکایی ها مجبور به پاسخگویی شدند.

او در ادامه تاکید کرد: اما آیا معنای این اقدامات در شرایط کنونی رسیدن به مذاکره است؟ معتقدم که ایران باید گام سوم کاهش تعهدات  برجامی را محکم بردارد. مذاکره چه در زمان ترامپ و چه بعد از ترامپ تنها زمانی ممکن خواهد بود که 915 تحریمی که از 1248 تحریم، برداشته شده بود و ترامپ احیا کرد، بار دیگر برداشته شود.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: چنانچه 915 تحریمی که ترامپ آن را احیا کرد، برداشته نشود مذاکره صورت نمی گیرد.

فلاحت پیشه با اشاره به طولانی شدن صحبت های میان روحانی و مکرون، گفت: طولانی شدن صحبت های روحانی و مکرون چند دلیل داشت. یکی اینکه یک جمله را آقای روحانی و آقای مکرون در دو جای متفاوت تکرار کردند و محافلئ رسانه ای در دنیا و ایران فکر کردند که این جمله یک جمله توافقی است. در صورتیکه این جمله یک تعارف دیپلماتیک بود.

او تصریح کرد: شخص آقای روحانی و اختیاراتش برای مذاکره با آمریکا و ترامپ کفایت نمی کند. آقای مکرون در قالب فرهنگ سیاسی فرانسه صحبت می کند. در فرانسه که تقریبا با سایر کشورهای غربی متفاوت است یک عبارتی وجود دارد که سیاستمداران توان صحبت و کارکردن با مخالف را داشته باشند، در فرانسه مردم به چنین سیاستمدارانی رای می دهند که می توانند با مخالف کار کنند.

این نماینده مجلس گفت: اما در مناسبات ایران و آمریکا، عملا آمریکا چنین شرایطی را از بین برده اند و به حدی نا امنی و عدم اطمینان ایجاد کردند که در حال حاضر ایرانیان به مذاکره با ترامپ اعتماد ندارد.

او در پایان با بیان اینکه شرایط کنونی برای مذاکره ایران با آمریکا  مناسب نیست، تاکید کرد: اشتباه ترامپ این است که ایران را با کره شمالی اشتباه گرفته است. ایرانیان به هیچ وجه در شرایطی که کره شمالی مذاکره می کند، مذاکره نمی کنند. لذا شرایط کنونی برای مذاکره ایران با آمریکا  مناسب نیست.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری