کد خبر: ۲۲۶۴۷۸
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۸
آیا پای بیم از افشاگری رییس جمهور سابق در میان است؟
احمدی نژاد فردی است که در بزنگاه ها نشان داده اگر تحت فشار قرار گیرد، دست به افشاگری می زند. در رابطه با اینکه آملی لاریجانی در زمان ریاست بر دستگاه قضا و حتی پس از آن از برخورد مستقیم با احمدی نژاد اجتناب ورزیده، برخی معتقدند مصلحت و یا همان به قولی حکمت آن بیم از افشاگری های احمدی نژاد علیه خانواده لاریجانی باشد
اعتدال - ابوالفضل میرزایی؛ انتقادات تند آیت الله محمد یزدی، عضو شورای نگهبان، علیه آیت الله صادق آملی لاریجانی، دیگر عضو این شورا و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بازتابی گسترده داشته است.

اگرچه روز شنبه گذشته در خلال صحبت‌های تندی كه از آيت‌الله يزدی منتشر شد، نام حسن روحانی، صادق آملی لاريجانی و سيدمحمدجواد علوی بروجردی به چشم می خورد اما تنها كسي كه در مقام پاسخگويی برآمد، نامه‌ای بلندبالا به فقيه شورای نگهبان نوشت ، قاضی القضات سابق بود. نامه‌ای كه تاريخ آن نشان می دهد، همان روز انتشار سخنان يزدی به نگارش درآمده و ظهر روز يكشنبه روي پايگاه اطلاع‌رسانی مجمع تشخيص مصلحت نظام قرار داده‌شد تا شايد بار ديگر يادآور شود كسی كه اين روزها از طرف اکثر طیف های اصولگرا، از قم گرفته تا صداو سیما و حتی نمایندگان سابق مجلس که عمدتا مجیزگوی وی بوده اند، با انتقاداتي مواجه است هنوز و همچنان رياست مجمع تشخيص مصلحت نظام را برعهده دارد؛ نشانه‌ای كه برخي اختلافات ميان جريان‌های قدرت را به سطح عمومي كشانده ‌است.

حملات اصولگرایان علیه صادق آملی لاریجانی پس از آن آغاز شد که وی از پس از حدود 10 ریاست دستگاه قضا کنار رفت و جانشین او سیدابراهیم رییسی در اولین اقدام اکبر طبری، معاون امور اجرایی آملی لاریجانی را برکنار کرد. سرانجام سخنگوی قوه قضائیه ۲۵ تیر تایید کرد طبری، هنگام ریاست آملی لاریجانی بر این قوه، به اتهام ارتباطات ناصواب و خلاف موازین قضایی با برخی از اصحاب پرونده و همچنین توصیه و اعمال نفوذ در دستگاه قضایی بازداشت شده است.

نامه تند آملی لاریجانی به آیت الله یزدی آشکار می سازد، وی به سادگی از کنار انتقادات و اتهامات علیه او و عملکردش نمی گذارد و بلافاصله سعی در پاسخ به آن ها را دارد. دقیقا همان رویکردی که در دستگاه قضا داشت و کوچکترین انتقادی از قوه قضاییه با شدیدترین برخورد وی و قضات مواجه می شد. گواه آن نیز پرونده های متعدد خبرنگاران، اصحاب رسانه و منتقدان املی لاریجانی و دستگاه قضایی در محاکم است.

اکنون این سوال مطرح آملی لاریجانی که تا این اندازه به انتقاد حساس است و بلافاصله واکنش نشان می دهد، چرا تاکنون صراحتا پاسخ انتقادات و حتی اتهامات بی پرده محمود احمدی نژاد را نداده است؟

همگان از عمق اختلافات روسای سابق دو قوه قضاییه و مجریه کشور یعنی صادق آملی لاریجانی و محمود احمدی نژاد خبر دارند و بعضا اخباری از برخوردهای این دو در جلسات مختلف منتشر شده است. گرچه احمدی نژاد و حامیان پر و پا قرص او بارها و بارها اتهاماتی را علیه آملی لاریجانی و دستگاه قضایی تحت ریاست وی مطرح ساختند، اما لاریجانی هیچگاه صراحتا در مقام پاسخگویی به شخص احمد نژاد برنیامد. گرچه دو تن از نزدیکترین یارانش یعنی اسفندیار رحیم مشایی و حمید بقایی را روانه زندان کرد، اما از رودررویی صریح با احمدی نژاد همواره طفره رفته است. این در حالیست که احمدی نژاد همواره صریح ترین اتهامات را علیه آملی لاریجانی داشته و حتی یکی از افرادی بود که صراحتا به پرونده دختر وی پرداخت  و خواستار برخورد نهادهای امنیتی شد. احمدی نزاد شخصی بود که بارها و بارها مستقیم و غیرمستقیم آملی لاریجانی را خطاب قرار داد و علیه وی اتهامات و انتقادات بسیاری را مطرح ساخت. او حتی سال 96 در اعتراض به نحوه برخورد دستگاه قضا با محمدرضا رحیمی و حمید بقایی نامه ای به آملی لاریجانی نوشت و علاوه بر انتقاد و مطرح کردن چندین و چند اتهام علیه قوه قضاییه و شخص ریاست دستگاه قضا، پا را فراتر نهاد و ماجرا را وارد فاز خانواده لاریجانی کرد. احمدی نژاد در آبان 96 در حرم حضرت العظیم نیز صراحتا خانواده لاریجانی را خطاب قرار داد و قسم خورد که با این خانواده - خانواده لاریجانی - مخالف است. اما تنها واکنش رییس دستگاه قضا در پاسخ به رییس جمهور سابق و همکتار فعلی در مجمع تشخیص، برخورد با نزدیکان احمدی نژاد بوده و هیچ گاه نه نامه ای و نه برخورد قضایی با رییس دولت های نهم و دهم نکرد، تنها به اشاره ای گذرا و دروغ گو و فتنه گر خواندن وی در برخی موارد اکتفا کرد.  جالب این که محسنی اژه ای سخنگو و معاون اول وقت قوه قضائیه نیز برای برخورد با احمدی نژاد، دیگران را به صبر دعوت کرد و گفت صبرشان حکمت دارد.

بی شک احمدی نژاد فردی نبوده که سخنانش در جهت گیری اذهان عمومی علیه دستگاه قضایی و شخص آملی لاریجانی بی تاثیر باشد. به هر حال خوب یا بد، او 8 سال ریاست دولت را به عهده داشته و سال هاست در مجمع تشخیص مصلحت نظام عضویت دارد. حال چگونه است که آملی لاریجانی تا کنون در مقام برخورد یا پاسخ و حتی تهدید صریح علیه احمدی نژاد برنیامده است؟

احمدی نژاد فردی است که در بزنگاه ها نشان داده اگر تحت فشار قرار گیرد، دست به افشاگری می زند. در رابطه با اینکه آملی لاریجانی در زمان ریاست بر دستگاه قضا و حتی پس از آن از برخورد مستقیم با احمدی نژاد اجتناب ورزیده، برخی معتقدند مصلحت و یا همان به قولی حکمت آن بیم از افشاگری های احمدی نژاد علیه خانواده لاریجانی باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری