کد خبر: ۲۲۵۹۶۷
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۱
صحبت از مذاکره از سوی آمریکایی ها برای اختلاف افکنی میان مردم و جناح های سیاسی است که بعضی هارا به باور برساند که امریکا آماده مذاکره است تا مردم بگویند چرا نمی روید با آنها مذاکره کنید. مذاکره ای که با شدید ترین تحریم ها و تهدید ها بخواهد انجام شود از همین الان معلوم است آن مذاکره جز ذلت نتیجه ای نخواهد داشت.
محمد جواد جمالی نوبندگانی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفت و گو با خبرنگار اعتدال، با اشاره به تحریم ظریف، گفت: طرح مذاکره از طرف امریکا هم زمان با تحریم آقای ظریف یک فریب است مگر می شود و وزیر امورخارجه طرف مقابل را تحریم کنند یا حتی در نیویورک او را محدود کنند و بعد بگویند به دنبال مذاکره هستیم؟

او ادامه داد: صحبت از مذاکره از سوی آمریکایی ها برای اختلاف افکنی میان مردم و جناح های سیاسی است که بعضی هارا به باور برساند که امریکا آماده مذاکره است تا مردم بگویند چرا نمی روید با آنها مذاکره کنید. مذاکره ای که با شدید ترین تحریم ها و تهدید ها بخواهد انجام شود از همین الان معلوم است آن مذاکره جز ذلت نتیجه ای نخواهد داشت.

این نماینده مجلس تاکیدکرد: در حال حاضر ما فکر می‌کنیم یک دلیل اینکه آقای ظریف را تحریم کردند این است که ایشان حرفه ای برخورد کردند. دلیل دیگر تحریم وزیر امور خارجه هم این است که هم درمذاکرات وهم در مصاحبه ها وتوییتر واقعا حرفه ای برخورد کردند و آمریکایی ها در یک موضع منفعلانه قرار گرفته اند.

جمالی خاطرنشان کرد: آقای ظریف نشان داد آمریکایی ها بسیارافراطی هستند و از عدم انسجام در سیاست خارجی خودشان رنج میبرند و هر هفته یک موضوعی را مطرح میکنند. آنها نه تنها انسجام در تفکر ندارند بلکه در انتخاب مسئولینشان هم انسجام ندارند. تا به حال دونفر وزیر خارجی و چهار وزیر دفاع آمریکا و چندین سخنگو کاخ سفید را عوض کردند. به واقع کسی نمیتواند با دولت حاکمه در آمریکا کارکند و من فکر می‌کنم این آغاز یک فروپاشی سیاسی  برای امریکا است و در حال حاضر با این تفکرات و اقداماتی که در مجامع عمومی انجام میدهند در حال انزوا هستند.

این نماینده مجلس در پاسخ به اینکه جمهوری اسلامی ایران چه اقدام متقابلی در خصوص تحریم ظریف از سوی آمریکا می‌تواند انجام دهد؟، گفت: ما منفعلانه برخورد نمیکنیم اما کار خلاف را با خلاف پاسخ نمیدهیم.

جمالی با اشاره به جمایت هایی که از ظریف پس از تحریمش شد، یادآور شد: از آقای ظریف به عنوان وزیر خارجه و با توجه به جایگاه حقوقی اش حمایت شد و دو رییس قوه مجریه و قوه مقننه در وزارت امور خارجه حاضر شدند که اقدام نمادین و بسیار زیبایی بود. همچنین پشتبانی که سردار سلیمانی، ائمه جمعه داشتند هم حائز اهمیت است. علاوه بر این سپاه، ارتش در حمایت از ظریف بیانیه دادند و مجلس هم اقدام را محکم کرد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی تاکید کرد: ودر حال حاضر آقای ظریف را سرباز خودمان در خط مقدم جبهه دیپلماسی می‌دانیم و با هرگونه تفکری که در جامعه وجود دارد و ممکن است تفاوت دیدگاهها باشد؛ اما امروز همه دست در دست هم از دیپلماسی قدرتمندمان حمایت میکنیم.

به گفته جمالی، تحریم ظریف شرایط را برای ما مثبت کرده و تفاهم و همگرایی داخلی را افزایش داده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: