کد خبر: ۲۲۵۷۱۷
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۲
صادرات نفت توسط 12 نفتکش ایرانی؛
شمار نفتکش های ایرانی که چین و برخی کشورهای دیگر با نقض تحریم های آمریکا از آنها نفت دریافت کرده اند، بسیار بیشتر از تخمین های گذشته است. اقدامی که بر خلاف تحریم‌هایی است که با آمریکا هدف قطع منابع درآمدی ایران وضع کرده است.
آنجلی سینگوی، ادوارد وونگ و دنیس لو طی گزارش مشترکی در روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نوشتند: چین و برخی کشورهای دیگر با نقض تحریم‌های واشنگتن علیه تهران بیش از گذشته از نفتکش‌هایی که متعلق به ایران است، نفت دریافت می‌کنند.

به گزارش اعتدال، بررسی های نیویورک تایمز نشان می دهد شمار نفتکش های ایرانی که چین و برخی کشورهای دیگر با نقض تحریم های آمریکا از آنها نفت دریافت کرده اند، بسیار بیشتر از تخمین های گذشته است. اقدامی که بر خلاف تحریم‌هایی است که با آمریکا هدف قطع منابع درآمدی ایران وضع کرده است.

نیویورک تایمز پس از اجرایی شدن کامل تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران در 2 مه، حرکت بیش از 70 نفتکش متعلق به ایران را مورد بررسی قرار داده است. این روزنامه پس از از این گزارشی را درباره نفت کش های ایران تنظیم کرده و در آن به ارائه جزئیاتی درباره نام و تعداد این نفتکش‌ها پرداخته است که در این بازه زمانی به چین یا شرق مدیترانه نفت صادر کرده‌اند.

نیورک تایمز در ادامه نوشته است: دوازده نفتکش، نفت ایران را بارگیری کرده و آن را به چین یا کشورهای شرق مدیترانه تحویل داده اند که حضور سوریه و ترکیه نیز در میان خریداران محتمل است. فقط شماری از این 12 نفتکش قبلا به عنوان نفتکش هایی که اخیرا نفت ایران را به دیگر کشورها تحویل داده اند، شناخته شده بودند و یک تحلیل گر به نیویورک تایمز گفت که تعداد این نفتکش ها بسیار بیشتر از چیزی است که عموم افراد از آن آگاهی دارند.

نیویورک تایمز در ادامه نوشت: این حجم از خرید نفت ایران نشان دهنده دشواری کار دولت ترامپ (رئیس جمهور آمریکا) برای استفاده از تحریم به منظور به صفر رساندن صادرات نفت ایران پس از جدا شدن از متحدان و شرکا در سیاستش درقبال ایران است. دولت اوباما (رئیس جمهور پیشین آمریکا) با چین، روسیه و متحدان اروپایی برای حصول توافق هسته‌ای 2015 همکاری کرد تا برنامه هسته‌ای ایران را محدود کند اما تصمیم رئیس جمهور ترامپ برای خروج از این توافق و بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران با مخالفت این کشورها مواجه شد.

ریچارد نفیو، یک مقام سابق کاخ سفید و وزارت امورخارجه آمریکا که در دوران ریاست جمهوری اوباما معمار تحریم‌های ایران شناخته می‌شد، اظهار داشت: اگر دولتی نمی تواند این گونه تهدیدات را عملی کند نباید آنها را به زبان بیاورد چرا که این ناتوانی باعث می شود این گونه تصمیمات ضعیف و بی اثر به نظر برسند.

وی ادامه داد: این کار، تصمیمی را که سبب شد آنها ضعیف به نظر بیایند، بدتر می‌کند. این نشان می‌دهد که محدودیت‌هایی برای قدرت آمریکا وجود دارد. چین و کشورهای دیگر آماده‌اند که بگویند "نه، ما نمی‌خواهیم از آمریکا پیروی کنیم".

نوام ریدان، تحلیلگر کلیپر دیتا نیز در این زمینه گفت: "تحریم های آمریکا نتوانسته ایران را از انتقال نفت خود به کشورهای مدیترانه ای و آسیایی باز بدارد."

به نوشته نیویورک تایمز، خرید نفت و مشتقات آن از ایران غیرقانونی و برخلاف قوانین بین‌المللی نیست، چراکه تحریم‌های دولت آمریکا علیه نفت ایران که از نوامبر گذشته اجرایی شد، یک‌جانبه است. واشنگتن حتی تا ماه مه به هشت کشور اجازه داد تا به واردات نفت خود از ایران ادامه دهند اما این معافیت را نیز متوقف کرد.

با این حال شرکت‌های خارجی که تحریم‌ها را نادیده می‌گیرند و در عین حال با شرکت‌ها و بانک‌های آمریکایی تجارت می‌کنند در معرض خطر اقدامات تنبیهی دولت آمریکا قرار دارند.

بنا بر گزارش نیویورک تایمز مقامات آمریکایی اظهار داشته اند که تحریم ها با هدف قطع پول برای دولت ایران است تا مقامات ایران را وادار به انجام تغییرات سیاسی، تحول در سیاست خارجی و ارائه امتیازات بیشتر در مورد برنامه های هسته ای و موشکی این کشور کند.

در حالی که ایران همچنان به صادرات نفت ادامه می دهد، تحریم ها تأثیر قابل توجهی داشته است. بر اساس اظهارات رید من آنسون، اقتصاددان انرژی در شرکت کپلر، ایران در آوریل 2018 قبل از خروج ترامپ از توافق هسته ای، 2.5 میلیون بشکه نفت در روز صادر می کرد.  یک سال بعد، این رقم به یک میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرد.  در ژوئن ، پس از پایان معافیت نفتی برخی خریداران نفت ایران، کشتی ها در بنادر ایران حدود 500000 بشکه در روز بارگیری می کنند.
 
نیویورک تایمز در ادامه گزارش خود نوشت: این تحریم‌های واشنگتن که از دوم مه به‌طور کامل به اجرا درآمد به سطح اختلافات میان ایران و آمریکا در خلیج فارس افزود، هرچند که اروپایی‌ها تلاش کرده‌اند از این تنش‌ها بکاهند و ایران را ترغیب به ماندن در توافق هسته‌ای کنند.
وزارت امور خارجه آمریکا اظهار داشته كه هرگونه خرید جدید نفت ایران پس از 2 مه با مجازات همراه خواهد بود: "سیاست محکم ما این است که خرید نفت ایران را کاملاً صفر کنیم."

ژاپن و کره جنوبی از ترس تحریم های ثانویه اعمال شده توسط واشنگتن در صورت تجارت با ایران، از تحریم های آمریکا پیروی کرده اند. مقامات ترکیه گفتند اواخر ماه مه واردات نفت از ایران را متوقف می کنند اما با تحریم های آمریکا موافق نیستند.

در ماه ژوئیه، تفنگداران دریایی انگلیس و مقامات جبل الطارق یک سوپراسپانكار را توقیف کردند كه به ادعای آنها حامل نفت خام از ایران به سوریه بود. گرچه اروپایی ها تحریم های آمریکا علیه ایران را تایید نمی کنند، اما بنا بر ادعای مقامات انگلیسی این محموله، تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه را نقض می کند.

دولت ترامپ اما همچنان در تلاش است تا صادرات نفت به چین را که هنوز بزرگ‌ترین خریدار نفت ایران به شمار می‌آید، متوقف کند. تا از این راه تحریم های اعمال شده علیه ایران را تشدید کند. در 22 ژوئیه، وزیر امور خارجه آمریکا، مایك پومپئو اعلام كرد تحریم ها علیه ژوآی ژنرونگ، یك شركت دولتی چینی و مدیر ارشد آن، لی یومین، به دلیل " دلیل خرید نفت ایران و نقض محدودیت های ایالات متحده در بخش نفت ایران" اعمال خواهد شد.

اما این اقدامات برخی از اعضای تندروی جمهوریخواه کنگره که ترامپ از آن ها به عنوان شاهین امنیت ملی یاد می کند، را راضی نمی کند.

ماركو روبیو، سناتور جمهوریخواه ایالت فلوریدا گفت: "اگرچه خوشحالم كه دولت ایالات متحده دور اول بازیگران چینی را تحریم كرده است، اما باید اقدامات جدی تری را انجام دهد تا مانع از نقض مجازات های آمریكایی چین و سایر كشورهای خارجی علیه ایران شود. وی ادامه داد ایران به طرز آشکار میلیون ها بشکه نفت را به چین ارسال کرده است.

ریچارد نفیو می گوید: دولت ترامپ برای در تنگنا قراردادن چین، باید مجازات بانک ملی چین یا سایر بانک های چینی که در حال انجام معاملات با بانک مرکزی ایران هستند، را در دستور کار قرار دهد. ایالات متحده همچنین می تواند غول انرژی سینوپک که مانند ژوآی ژنرونگ از ایران واردات نفت می کند، را مجازات کند. اما تحریم بانکها یا سینوپک می تواند عواقب بسیار گسترده ای برای تجارت جهانی داشته باشد و شکاف بین واشنگتن و پکن را عمیق تر کند.

این دو کشور در حال حاضر درگیر جنگ تجاری تلخ و اختلاف نظر در مورد مسائل امنیتی جهانی هستند و ترامپ مشتاق دستیابی به توافق تجاری با شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین است.

گنگ شوانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در 19 ژوئیه گفت: "فشار حداكثری" دولت ترامپ علیه تهران "علت اصلی تنش های کنونی در منطقه است و تاکید داشت که واشنگتن خود باید اشتباهش را تصحیح کند.

پیش از پایان استثنائات تحریم ها در تاریخ 2 ماه مه، چین روزانه 500000 بشکه نفت ایران وارد می کرد. بنا بر گزارش كپلر، در ماه گذشته، واردات چین به حدود 360،000 بشكه در روز كاهش یافته است.

تانکرهای ایرانی که نفت را صادر کرده و تحویل داده اند

                              مقصد                                               نام کشتی                  
 
خرید نفت ایران علیرغم تحریم‌های آمریکا ادامه دارد


ریچارد نفیو معتقد است کشورهایی که در حال ادامه واردات نفت از ایران هستند، ممکن است بر دولت ترامپ اعمال فشار کرده تا ایالات متحده معافیت‌هایی را برای آنها در نظر بگیرد یا حتی ممکن است تصمیم به خرید نفت ایران به صورت محرمانه بگیرند.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران پس از دیدار با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در تهران در ماه ژوئن گفت که ژاپن خواهان ادامه خرید نفت از ایران است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری