کد خبر: ۲۲۵۶۹۹
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۹
یک سناتور سرشناس آمریکایی با ابراز خشم خود از خبر دعوت از ظریف برای حضور در کاخ سفید گفت که این کار موضع آمریکا در برابر ایران را تضعیف می‌کند.
یک سناتور سرشناس آمریکایی با ابراز خشم خود از خبر دعوت از ظریف برای حضور در کاخ سفید گفت که این کار موضع آمریکا در برابر ایران را تضعیف می‌کند.

به گزارش اعتدال به نقل از ایسنا، لیندسی گراهام سناتور پر نفوذ جمهوری‌خواه با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود به خبر دعوت از محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان برای حضور در کاخ سفید در جریان سفر اخیر او به نیویورک واکنش نشان داد. این امر نشان دهنده اختلاف میان جمهوری‌خواهان درخصوص تلاش‌های دولت آمریکا برای برقرای ارتباط با ایران است.

نشریه نیویورکر شامگاه جمعه در گزارشی مدعی شد که رند پاول، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا ماه گذشته در دیدار با وزیر امور خارجه ایران در نیویورک از وی دعوت کرده بود تا برای رایزنی با رئیس‌جمهور آمریکا به دفتر ریاست‌جمهوری (اطاق بیضی) در کاخ سفید برود.

بنابر این گزارش، سناتور رند پاول به مدت چند هفته با مشورت کاخ سفید و وزارت امور خارجه آمریکا در حال پرداختن به این موضوع بوده است. سه هفته پیش از حضور ظریف در نیویورک برای شرکت کردن در نشست‌های سازمان ملل، یک میانجی نیز به نیابت از رند پاول با ایرانی‌ها در این باره ارتباط برقرار کرده بود.

به گزارش نیویورکر، پاول و دوگ استافورد مشاور ارشد وی روز پانزدهم ژوئیه در مقر نمایندگی ایران در سازمان ملل با محمدجواد ظریف دیدار کردند. این نخستین دیدار ظریف و رند پاول بود. منابع مطلع گفتند که آن‌ها درباره مسائل همیشگی از جمله برنامه هسته‌ای ایران و همچنین تنش‌های اخیر در خلیج فارس گفت‌وگو کردند. ماموریت پاول این بود که به لایه‌های به هم‌ریخته این درگیری رخنه کرده و یک کانال دیپلماتیک مستقیم در بالاترین سطح ممکن ایجاد کند.

اکنون سناتور لیندسی گراهام به انتقاد از این دعوت پرداخته و در توئیتر خود نوشت: اگر (این خبر) صحت داشته باشد؛ اینکه از وزیر خارجه ایران دعوت شده تا در اطاق بیضی دیداری داشته باشد – مهم نیست که چقدر معنی دارد – به میزان زیادی موجب تضعیف موضع قدرت ما در برابر ایران می‌شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری