کد خبر: ۲۲۵۱۵۷
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۱
یکی از اهداف ما از احیای کارت سوخت پایش و کنترل مصرف بنزین است. باید سامانه هایی را ایجاد کنیم که از طریق آن سامانه ها بتوانیم مانع قاچاق شویم.
علی بختیار نماینده گلپایگان و عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار اعتدال؛ با تاکید بر لزوم استفاده از کارت سوخت، گفت: مصوبه ای مجلس در سال جاری و در صحن غیر علنی این بود که در سال جاری نرخ بنزین افزایش پیدا نکند اما نحوه استفاده به این شکل باشد که از طریق سامانه هوشمند سوخت و احیای  سامانه هوشمند سوخت توزیع بنزین انجام شود.

وی ادامه داد: البته استفاده از همه تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری موجود مد نظر است نه اینکه نرم افزار و سخت افزار جدیدی را ایجاد کنند. باید سامانه ای که در اختیار است احیا شود و احیای این سامانه و استفاده از کارت سوخت دو هدف به دنبال خواهد داشت. یک هدف آمار گیری و هدف دیگر پایش است.

رییس فراکسیون پاسخگویی مجلس، تصریح کرد: آماری گیری به این معنا که ما می توانیم بر پایه آمار دقیقی که در این سامانه داریم برای کشور برنامه ریزی کنیم و پایش به این معنا که اگر کسی بیش از حد متعارف بنزین استفاده می کند یعنی کسی که 5 هزار لیتر در ماه بنزین استفاده می کند، احتمالا قاچاق سوخت انجام می دهد و باید جلوی آن را بگیریم. چون حتی اگر 24 ساعت شبانه روز در هر 30 روز ماه  از خودرو استفاده کند به این حد مصرف نخواهد داشت.

بختیار تاکید کرد: یکی از اهداف ما از احیای کارت سوخت پایش و کنترل مصرف بنزین است. باید سامانه هایی را ایجاد کنیم که از طریق آن سامانه ها بتوانیم مانع قاچاق شویم. هر تصمیمی که برای نرخ بنزین و گازوئیل گرفته می شود تصمیم دیگری است اما اینکه چون نمی توانیم جلوی قاچاق را بگیریم فشاری را به مردم وارد کنیم دلیل موجهی نیست.

او خاطرنشان کرد: لزومی ندارد که کارت سوخت جدید در اختیار مردم قرار دهیم بلکه می توان از طریق کارت اعتباری که در اختیار مردم است به سامانه وصل شود  و مردم را به زحمت بیاندازند و مجددا بخواهند کارت سوخت صادر کنند.

این نماینده مجلس در پاسخ به اینکه با احیای کارت سوخت به چه میزان از قاچاق سوخت جلوگیری می شود، گفت: گفته می شود که حدود 20 میلیون لیتر قاچاق سوخت داریم که با احیای مجدد کارت سوخت و پایش، می توان مانع از قاچاق شد. به نظر می رسد با احیای کارت سوخت بیش از 95 درصد از قاچاق جلوگیری می شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری