کد خبر: ۲۲۵۰۹۴
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۲
بیش از 90 درصد آب مصرفی کشور در حوزه غیر شرب است اما تمام کاری که ما برای صرفه جویی انجام می دهیم در حوزه شرب است. یعنی حاضر نیستیم که بپذیریم حوزه اتلاف آب کجاست. همچنین بخش عمده ای از اتلاف برق توسط بخش دولتی و عمومی است اما مردم را تشویق به کاهش مصرف برق می کنیم. این موارد از نکات مهم و اساسی در مسیر صرفه جویی انرژی است.
جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده تربت جام، تایباد ، باخرز و صالح آباد و عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در گفت و گو با خبرنگار اعتدال با تاکید بر لزوم توجه دولت و مجلس به منظور اصلاح الگوی مصرف، گفت: دولت و مجلس در قالب یک طرح واحد در خصوص اصلاح الگوی مصرف باید با یکدیگر همکاری کنند. در این راستا باید مطالعه وسیعی در حوزه انرژی انجام دهند.

وی ادامه داد: ما کشور پر مصرفی هستیم و اسراف انرژی بالایی داریم. اتلاف انرژی هم مربوط به دولت است و هم مردم. در این راستا هم نیازمند فرهنگسازی هستیم و هم نیاز به قوانین و ساختار و نهاد داریم. در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان که مشکل کمبود انرژی و آب هم ندارند اما صرفه جویی و مدیریت بهینه انرژی در دستور کارشان است. در حالیکه ما بعضا با کمبود هایی مواجه هستیم اما اقدامی به منظور مدیریت بهینه انرژی انجام نداده ایم.

این نماینده مجلس تاکید کرد: در کشور نیاز به آسیب شناسی و طرح مشترک میان مجلس و دولت برای کاهش مصرف انرژی هستیم. با کمک این دوقوه باید مطالعاتی به منظور اصلاح الگوی مصرف انجام شود و سپس راهکارها، برنامه و بودجه لازم را برای آن تامین کنند.تا در نهایت بتوانند اصلاح الگوی مصرف را به سرانجامی برسانند.

رحیمی جهان آبادی خاطرنشان کرد: مشکل اساسی که در کشور داریم این است که خیلی به کار عقلانی و علمی معتقد نیستیم.

او با اشاره به میزان هدر رفت آب در کشور، یاد آور شد: بیش از 90 درصد آب مصرفی کشور در حوزه غیر شرب است اما تمام کاری که ما برای صرفه جویی انجام می دهیم در حوزه شرب است. یعنی حاضر نیستیم که بپذیریم حوزه اتلاف آب کجاست. همچنین بخش عمده ای از اتلاف برق توسط بخش دولتی و عمومی است اما مردم را تشویق به کاهش مصرف برق می کنیم. این موارد از نکات مهم و اساسی در مسیر صرفه جویی انرژی است.

این عضو فراکسیون امید تصریح کرد: به منظور کاهش مصرف انرژی باید ابتدا بررسی کنیم که چه آسیب هایی در این زمینه داریم و چه راهکارهایی وجود دارد. در این راستا هم باید از دانشگاههای کشور کمک بگیریم. شاید یک اشتباهی که در کشور انجام می دهیم این است که دانشگاه ها را به عنوان اتاق فکر و مرکز تحقیقاتی نمی شناسیم.

رحیمی جهان آبادی، خاطرنشان کرد: بسیاری از طرح های پیشرفته جهان را دانشگاهها مطالعه و انجام می دهند و سپس در اختیار بخش اجرایی قرار می دهند ما به عنوان مسئول کشوری نه وقت و نه توان آن را داریم که بخواهیم  در تمامی عرصه ها کار پژوهشی انجام دهیم. دولت باید بحث اتلاف انرژی را به یکی از دانشگاههای معتبر کشور واگذار کند و فرصت مطالعاتی لازم را در اختیار آنها قرار دهد و دولت و مجلس هم از این طرح حمایت کنند تا به سرانجام برسد.

او گفت: موسسه استنفورد در دهه 70 میلادی تحقیقات گسترده ای را در کشور در حوزه انرژی انجام داد و جالب است بدانید که تا به امروز همان تحقیقات مبنای کار قرار می گیرد. زمانیکه کار تحقیقاتی با این وسعت می توان انجام داد و در حال حاضر دانشگاههای ما این توان را دارند می توانیم چنین اقدامی را انجام دهیم اما به دلیل ضعف مدیریتی چنین اقدامی انجام نشده است و مجبوریم مسیر نادرست را طی کنیم.


نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری