کد خبر: ۲۲۵۰۲۷
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۳
انتقاد شدید مرکل از اظهارات اخیر ترامپ؛
صدراعظم آلمان حملات دونالد ترامپ به چهار نماینده زن حزب دموکرات را به شدت محکوم کرد. تصمیمات ناگهانی ترامپ، مرکل را به این نتیجه رسانده که ایالات متحده دیگر نمی تواند شریکی قابل اعتماد و بلند مدت برای آلمان و اتحادیه اروپا باشد.
صدراعظم آلمان حملات دونالد ترامپ به چهار نماینده زن حزب دموکرات را به شدت محکوم کرد. این در حالی است که بسیاری از ناظران اظهارات اخیر ترامپ را نژادپرستانه ارزیابی کرده‌اند.

به گزارش اعتدال به نقل از خبرگزاری فرانسه، آگلا مرکل، صدراعظم آلمان، حملات دونالد ترامپ به چهار نماینده زن حزب دموکرات را به شدت محکوم کرد و همبستگی خود را با چهار نماینده کنگره آمریکا ابراز داشت.

مرکل با محکوم کردن اظهارات اخیر ترامپ گفت "قاطعانه" با چنین مواضعی مخالف هستم و با این زنان احساس همبستگی می کنم.

ترامپ یکشنبه در پیامی توییتری به چهار نماینده زن حزب دموکرات در کنگره آمریکا توصیه کرده بود که به جای اقامت در آمریکا به کشورهای "اصلی" خود برگردند و مسائل آن کشورها را حل کنند. او پس از آن باز هم موضع خود را تکرار کرد، اما در عین حال خود را از دیدگاه‌های نژادپرستانه بری دانست.

منظور ترامپ چهار زن عضو مجلس نمایندگان بودند که سه نفر از آنها در ایالات متحده به دنیا آمده‌اند: الکساندریا اوکاسیو کورتز، رشیده طلایب و ایانا پرسلی. نفر چهارم ایلهان عمر، در سومالی به دنیا آمده اما در کودکی به آمریکا مهاجرت کرده است.

به دنبال این اظهارات محکومیت های بین المللی علیه توئیت های ترامپ سرازیر شد. نخست وزیر بریتانیا "ترزا می" آن را کاملا غیر قابل پذیرش خواند. رهبر نیوزلند، "ژاکیندا آردرن"، آن را کاملا غیر منطقی خواند و با ترامپ مخالفت کرد.

خبرنگاران جمعه در کنفرانس مطبوعاتی تابستانه در برلین، نظر شخصی صدراعظم آلمان را درباره اظهارات اخیر دونالد ترامپ علیه چهار نماینده زن کنگره آمریکا جویا شده بودند. مرکل در پاسخ به این سوال تصریح کرد: مردمی با ملیت‌های گوناگون در تکوین و شکوفایی آمریکا سهیم بوده‌اند. مرکل افزود: پیام‌های توییتری ترامپ با آنچه او "عظمت آمریکا" می‌خواند، در تضاد است.

در حالی که مرکل غالبا از واکنش به سیاست های داخلی سایر کشورها اجتناب می ورزد، در روز جمعه به طور خاص به مواضع اخیر ترامپ واکنش نشان داد.

سوال درباره نژادپرستی به صورت خاص در آلمان -به دلیل حضور نئونازی ها- حساس بوده و دولت موکدا درباره حمایت از تنوع و گونانگونی نژادها صحبت می کند. روابط مرکل و ترامپ از ابتدا گرچه تنش زا نبود بلکه روندی رو به زوال داشته است. تنها قبل از رسیدن به ریاست جمهوری، ترامپ برای مرکل رجز خوانی کرده و در جریان انتخابات، تصمیم مرکل در خصوص پذیرش میلیونی مهاجران را اشتباه فاجعه آمیز خواند و گفت او آلمان را ویران خواهد کرد.

این در حالیست که مرکل روابط نسبتا گرم و نزدیکی با باراک اوباما رییس جمهور پیشین امریکا داشت، اما روابط او با ترامپ کاملا رسمی و محکم به نظر می رسد.

در خلال تفاوت های آشکار در شخصیت های آن ها، فیزیکدان فرهیخته آلمانی با رویکرد مشورتی و اندیشه های میلیاردر عجول آمریکایی که به خاطر انفجارهای توئیتری شناخته شده است، دارای نقطه نظرات و دیدگاه های متفاوتی در سیاست هستند.

با توجه به لحن ترامپ در اولین گفت و گوی تلفقنی ترامپ با مرکل بعد از تصدی شغل ریاست جمهوری، مرکل بر ادامه همکاری ها تاکید کرد، اما همچنین به او ارزش های دموکراسی یادآوری کرد.

این هشدار غیر معمول باعث شد تعدادی از مفسران پیشنهاد کنند که مرکل در لبه "رهبر جهان آزاد" قرار داشته باشد، عنوانی که معمولا برای رؤسای جمهورهای آمریکا استفاده می گردد.

از آن زمان، ترامپ به طور مکرر از مرکل به خاطر عدم پرداخت «سهم عادلانه» اش برای دفاع از حمل و نقل آلمان، انتقاد کرده است.

ترامپ همچنین در مقابل صنعت و صادرات حیاتی آلمان (صنعت فولاد) تصمیماتی را اتخاذ است که ادعا می کند رشد این صنعت و حمایت از آن در اروپا و آلمان، آسیب رساندن به تولیدکنندگان ایالات متحده است.

کناره گیری ناگهانی ترامپ از پیمان آب و هوایی پاریس در سال 2015، مرکل را به این نتیجه رساند که ایالات متحده دیگر نمی تواند شریکی قابل اعتماد و بلند مدت برای آلمان و اتحادیه اروپا باشد.

مرکل در سال 2017 گفت اروپا باید به عنوان یک بازیکن در امور جهانی، پیشرفت کند. اظهاراتی که نشان می دهد که اتحادیه اروپا باید در دوران ترامپیزه سرنوشت خویش را به دست خود بگیرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
اخبار داغ