کد خبر: ۲۲۴۹۳۶
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۲
امروزه ثروتمندترین افراد کسانی نیستند که درآمد بالا یا نقدینگی زیادی دارند ، بلکه آنهایی هستند که مدیریت مالی صحيح داشته و سرمايه گذاري مناسب انجام مي دهند. یکی از منابع درآمد برای خانواده هایی که امكان و توان ايجاد و راه اندازی واحدهای تولیدی و كسب درآمد از اين نوع سرمايه گذاري را ندارند ، بازار سرمايه است. به اين ترتيب که سرمایه يا پس انداز خانواده را در بازارهای مالی کشور سرمایه گذاری کنند تا با این سرمایه گذاری، فعالان حوزه هاي تولید بتوانند از سرمایه خانواده ها بهره مند شوند و واحد تولیدی جديدي ایجاد یا توليدشان را گسترش دهند.
اعتدال، شهرام شيركوند*؛ نخستین چیزی که با شنیدن واژه سرمايه گذاري به ذهن بسیاری از افراد متبادر می‌شود ، بورس و اوراق بهادار است. « بورس» یا « بها بازار » به بازاری اطلاق می‌شود که قیمت گذاری و خرید و فروش کالا و اوراق بهادار در آن انجام می‌پذیرد. هرچند کلمه بورس عموماً در معنی بورس اوراق بهادار به کار گرفته می‌شود. سرمايه گذاري در بورس یک مهارت و یک تکنیک است. به ياد داشته باشيم سرمايه گذاري و پس‌انداز ارتباطی به میزان درآمد ندارد و میزان آن یکی از عوامل نشان‌دهنده میزان توسعه یافتگی در جوامع است و  جوامع کمتر توسعه یافته نسبت به سایر جوامع پس‌انداز کم‌تری دارند.

از اين حيث كه سرمایه گذاری در بورس نوعي پس انداز محسوب مي شود و  بهترین عامل برای تنوع بخشی به منابع درآمدی خانواده است ، مي بايست با توجه به شاخص‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری ، همه خانواده‌ها به سمت یادگیری مفاهیم اقتصادی گام بردارند. نتايج پژوهش هاي ميداني بيانگر اين است كه خانواده‌ها عموما" امکان سرمایه‌گذاری کوتاه ‌مدت را ندارند و سرمایه‌گذاری امن میان‌ مدت و بلند مدت برای آنها مناسب‌تر است. باید توجه داشت که پس‌انداز در کوتاه‌مدت جواب نمی‌دهد و در نحوه نگهداری مبلغ پس‌انداز باید به مسائل تورمی و ارزش پول توجه ویژه داشت و برای حفظ ارزش پس‌انداز و سرمايه گذاري در بورس از مشاوران خبره مالی راهنمایی گرفت. در اين راستا به منظور پيشگيري از خواب سرمایه و ايجاد ارزش افزوده براي سرمایه مازاد خانواده ، سرمایه‌گذاری در بورس و خريد اوراق بهادار بسيار با  اهميت است و ريسك كمي دارد .

 به اين لحاظ آگاهي و سواد مالي خانواده نقش مهمي در يافتن محل امن سرمایه‌گذاری دارد. در حقيقت سواد مالي و اقتصادی منجر به فهم شرایط و افزایش بهره وری و خلاقیت در خانواده براي افزايش درآمد ، کاهش هزینه‌ها با مدیریت صحیح در خانواده خواهد شد و شیوه زندگی جدیدی را برای فرد و جامعه رقم می‌زند. سواد مالي و اقتصادی همچنين در دستیابی به ثبات اقتصادی یک خانواده بسیار حائـز اهمیت است و افراد برای پس انداز و سرمايه گذاري مناسب باید مهارت ها، تکنیک ها و سواد مالی لازم  را به درستی فرا گیرند. لذا آموزش مفاهیم و مهارت‌های اقتصادی در خانواده و اجتماع باید مورد توجه قرار گیرد و خانواده‌ها باید سواد و اطلاعات اقتصادی فرزندانشان را نيز افزایش دهند . البته  بخشي از آموزش، در زمینه سرمایه گذاری در بازار بورس از وظايف رسانه ها می باشد.

امروزه ثروتمندترین افراد کسانی نیستند که درآمد بالا یا نقدینگی زیادی دارند ، بلکه آنهایی هستند که مدیریت مالی صحيح داشته و سرمايه گذاري مناسب انجام مي دهند. یکی از منابع درآمد برای خانواده هایی که امكان و توان ايجاد و راه اندازی واحدهای تولیدی و كسب درآمد از اين نوع سرمايه گذاري را ندارند ، بازار سرمايه است. به اين ترتيب که سرمایه يا پس انداز خانواده را در بازارهای مالی کشور سرمایه گذاری کنند تا با این سرمایه گذاری ، فعالان حوزه هاي تولید بتوانند از سرمایه خانواده ها بهره مند شوند و واحد تولیدی جديدي ایجاد یا توليدشان را گسترش دهند. به اين ترتيب سرمایه های راکد در مسیر تولید و پیشرفت ملی کشور قرار مي گیرند. لذا افراد جامعه مي بايست سرمايه هاي خود را به سمت بـازار بورس روانـه سازند.

در اقتصاد جوامع توسعه يافته ، بورس محور نظام مالی محسوب مي گردد و میان توسعه بازار سهام و رشد اقتصادی كشور، يك رابطه مستقیم وجود دارد. گسترش بازار بورس و اوراق بهادار در کشورهای در حال توسعه جلوی فرار سرمایه ها را می گیرد . فلسفه ايجاد و فعاليت بازار سرمايه ، انتقال سرمايه هاي مازاد و تامین مالی بنگاه‌هاي اقتصادي و توليدي است که نیازمند نقدينگي هستند. با  روش سرمایه گذاري در امر تولید بر ثروت جامعه افزوده می شود.  البته در صورتي شاهد اين رويداد خواهيم بود كه فروشندگان سهام سرمایه های حاصله را صرف فعالیت های تولیدی کنند که نتیجه آن، وارد شدن سرمایه های جدید به اقتصاد كشور و بهبـود تـراز پرداخت ها و رابطه مبادله خواهد بود.

 همين طور از آنجا كه کنترل تورم، یکی از نقش های مهم بورس است. فرهنگ سرمايه گذاري در بورس توسط احاد مردم ، باید در جامعه نهادینه شود ، چرا كه این مهم متضمن امنیت و آرامش خانواده ها در آینده است و میزان سرمايه گذاري افراد در بورس ، یکی از عوامل نشان‌دهنده میزان توسعه یافتگی در جوامع است.

*پژوهشگر اقتصادي
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری