کد خبر: ۲۲۴۹۱۲
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۳
به دو دلیل در زمان تدوین بودجه با اصلاح ساختار آن مخالفت شد. برخی عنوان می کردند که آمریکا بیش از 3 تا 6 ماه نمی تواند این تحریم را ادامه دهد و کشورها با این کشور همراهی نمی کنند. برخی هم می گفتند که بودجه اصلاحی پالس به دشمن است و به این معناست که دشمن موفق شده است!
علت مخالفت با اصلاح ساختار بودجه در زمان تدوین بودجه 98 چه بود؟غلامعلی جعفرزاده نماینده رشت و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار اعتدال، با تاکید بر لزوم اصلاح بودجه 98، گفت: متاسفانه در زمان تدوین بودجه سال 98 بودجه خوشبینانه نوشته شد و جنگ اقتصادی را کوتاه مدت دیدند. این دید موجب شد تا اینگونه تصور شود که ما در کوتاه مدت می توانیم منابعی را تامین کنیم و مانند گذشته کشور را اداره کنیم.

وی ادامه داد: در صورتیکه تعداد قلیلی در مجلس و در کمیسیون تلفیق اعتقاد داشتیم که فارق از این اتفاقات باید تهدید بوجود آمده را یک فرصت تلقی کنیم و کاری به تحریم نداشته باشیم و بودجه را اصلاح کنیم. اما با این نظر ما مخالفت شد.

این نماینده مجلس به چرایی مخالفت های انجام شده با اصلاح ساختار بودجه در زمان تدوین این قانون اشاره و تاکید کرد: به دو دلیل در زمان تدوین بودجه با اصلاح ساختار آن مخالفت شد. برخی عنوان می کردند که آمریکا بیش از 3 تا 6 ماه نمی تواند این تحریم را ادامه دهد و کشورها با این کشور همراهی نمی کنند. برخی هم اعلام می کردند که بودجه اصلاحی پالس به دشمن است و به این معناست که تو موفق شدی!

جعفرزاده ادامه داد: اما ما در پاسخ به این دوستان اعلام می کردیم چه اشکالی دارد که بگوییم برای کشورمان یک فرصت برای کشورمان ایجاد شده که کاهش وابستگی به نفت را داشته باشیم. اصلاح ساختار بودجه که در حال حاضر بر آن تاکید می شود موضوعی است که ابتدای تحریم سال 98 باید انجام می دادیم.

او با تاکید بر تفاوت های تحریم های اخیر با تحریم های سال 97، خاطرنشان کرد: تحریم سال 97 با تحریم 91 بسیار متفاوت است. در تحریم سال 91، 20 کشور دنیا از ما نفت می خریدند اما در حال حاضر به هر دلیلی از  ما نفت نمی خرند. البته این موضوع به معنای آن نیست که ما نفت نمی فروشیم و ما به روش های خاص خودمان نفت می فروشیم اما رسما هیچ کشوری از ما نفت نمی خرد در صورتیکه ما نفت می فروشیم.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: تمامی عبارت های اصلاح ساختار در نظام بانکی، گمرکی، مالیاتی، هدفمند کردن یارانه ها، پروژه های نیمه کاره، ارائه کالاهای اساسی، جلوگیری از کاهش سطح فقر در میان مردم و سایر مواردی که در اصلاح ساختار بودجه می توانستیم در زمان بررسی بودجه 98 بر روی آن کار کنیم.

جعفرزاده، گفت: کسانیکه شعار دادند که بودجه 98 را مانند بودجه سالهای قبل بنویسیم  و آمریکا هیچ کاری نمی تواند بکند الان بیایند و حاصل آن را ببینند. ما نباید کاری به این موضوع می داشتیم که آمریکا می تواند کاری بکند یا نه. دشمن می تواند برای ما زمین بازی طراحی کند و ما تحت تاثیر القائات دشمن در آن زمین بازی می کنیم. ما باید کار خودمان را انجام بدهیم بدون اینکه توجهمان به دشمن باشد.

او در پایان تاکیدکرد: فرض کنید که کشورمان گل و بلبل بود آیا نباید به سمت اصلاح ساختار بودجه می رفتیم؟ما باید اصلاح بودجه خودمان را انجام می دادیم اما متاسفانه برخی با شعار اینکه این اصلاح پالس به دشمن است مانع اصلاح شدند و ما را دچار مشکل کردند .

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری