کد خبر: ۲۲۴۸۹۶
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۹
بالا بودن مصرف در کشور نشان می دهد که ما الگوی مصرفی درستی نداریم و در این زمینه کار نکرده ایم. ما اگر کشوری بودیم که بهینه سازی مصرف داشتیم با منابع انرژی که داریم نه تنها انرژی مورد نیاز خودمان را تامین می کردیم بلکه جزو یکی از بزرگترین صادر کنندگان انرژی به دنیا بودیم.
اعتدال - امیرحسین میرزایی؛  احمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل44 قانون اساسی در گفت‌وگو با خبرنگار اعتدال با انتقاد از الگوی مصرف نادرست در کشور، گفت: ایران یکی از کشورهای انرژی خیز است و منابع انرژی خوبی در کشور داریم. ما می توانیم انرژی را به خارج از کشور صادر کنیم اما شاهد هستیم که گاهی تنها به دلیل الگوی نامناسب مصرف مجبورهستیم که صادرات را متوقف کنیم.
او ادامه داد: در کشورمان با توجه به شرایط اقلیمی دارای انرژی فسیلی، تجدید پذیر و انرژی پاک هستیم. بنابراین ما منابع متنوع انرژی را در کشور داریم و در دنیا کمتر کشوری این منابع را دارد.

این نماینده مجلس گفت: در قانون برنامه پنجم و ششم و همچنین در قانون رفع موانع تولید این اجازه به دولت داده شده تا بتواند انرژی های تجدید پذیر از جمله انرژی های بادی، خورشیدی و حتی انرژی اتمی را تولید کند.

فولادگر با بیان اینکه ما جزو چند کشور اول دنیا در زمینه مصرف انرژی هستیم، گفت: بالا بودن مصرف در کشور نشان می دهد که ما الگوی مصرف درستی نداریم و در این زمینه کار نکرده ایم.
ما اگر کشوری بودیم که بهینه سازی مصرف داشتیم با منابع انرژی که داریم نه تنها انرژی مورد نیاز خودمان را تامین می کردیم بلکه جزو یکی از بزرگترین صادر کنندگان انرژی به دنیا بودیم.

او با انتقاد از میزان کم صادرات انرژی در کشور، خاطرنشان کرد: در حال حاضر چند هزار مگابات برق صادر می کنیم. البته نفت هم صادر می کنیم اما این در حالی است که ما جزو سه کشور اول دنیا به لحاظ منابع نفت و گاز هستیم. در بخش انرژی های نوین ما می توانیم با توجه به شرایط اقلیمی کشور جزو صادر کنندگان باشیم اما متاسفانه الگوی مصرفمان بالا است و همین امر مانع صادرات انرژی است.

این عضو کمیسیون صنایع ومعادن، ادامه داد: به عنوان مثال سال گذشته که مقداری مشکل برق بوجود آمد به راحتی صادرات برقمان قطع شد. ما چند سال باید کارکنیم که یک بازار صادراتی پیدا کنیم اما با یک مشکل کوچکی که برای ما پیش می آید که به راحتی با اصلاح الگوی مصرف می توانیم آن را حل کنیم، بازارمان را از دست می هیم.

فولادگر تصریح کرد: یکی از ضررهای عدم بهینه سازی و الگوسازی مصرف، یارانه پنهان چند صدهزار میلیارد تومانی که می دهیم، از دست دادن بازار صادرات و آلایند های برجای مانده از مصرف انرژی بالا هم از ضررهای الگوی نادرست مصرف است. 

او تاکید کرد: قانونی در راستا کاهش مصرف انرژی برای آب و و برق تدوین کردیم و سیاست های بهینه سازی مصرف انرژی  مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام را هم داریم که باید اجرا شود.

این نماینده مجلس ادامه داد: در ماده 12 قانون رفع موانع، مزیت ها و مشوق هایی برای هر طرحی که به کاهش مصرف انرژی منجر شود، دیده شده است که باید دولت حمایت کند و تسهیلات بدهد و اگر سرمایه گذار جذب کرد، اصل و سود آن سرمایه گذاری را حمایت کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری