کد خبر: ۲۲۴۸۹۵
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۵
در شبکه های توزیع به دلیل اینکه فرسوده اند شاهد هدر رفت هستیم. در بحث آب و برق این هدر رفت بیشتر است. در شبکه توزیع برق نوع کابل هایی که استفاده شده و عدم عایق بندی مناسب باعث پرت انرژی می شود. در کل شبکه توزیع در کشور فرسوده است و در برخی مواقع شبکه توزیع 20 ساله است و در سال های اخیر هم بهسازی، نوسازی و جایگزینی انجام نشده و همین امر موجب هدر رفت انرژی شده است.
رمضانعلی سبحانی فر نماینده سبزوار و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت و گو با خبرنگار اعتدال، با انتقاد از الگوی مصرف در کشور، به لزوم اصلاح آن اشاره کرد و گفت: اصلاح الگوی مصرف به عوامل مختلفی بستگی دارد. یک عامل فرهنگسازی است و عامل دیگر تغییر در معماری و نوع المان های ساخت است.

وی ادامه داد: اغلب کشورهای خارجی به منظور جلوگیری از هدر رفت گرمایش و سرمایش از پنجره های دو جداره استفاده می کنند اما فرهنگ ساخت ما در حال حاضر به این شکل نیست و شاهد پرت انرژی بسیار هستیم. در ساخت دیوار هم عایق بندی ها رعایت نمی شود.

این نماینده مجلس تاکید کرد: در فرهنگ استفاده مستقیم از انرژی ها به دلیل اینکه انرژی ارزان است شاهد هدر رفت آن هستیم. هر چیزی که ارزان باشد حیف و میل  آن در کشور زیاد است.

سبحانی فر با اشاره به اتلاف انرژی و آب در شبکه توزیع، گفت: در شبکه های توزیع به دلیل اینکه فرسوده اند شاهد هدر رفت هستیم. در بحث آب و برق این هدر رفت بیشتر است. در شبکه توزیع برق نوع کابل هایی که استفاده شده و عدم عایق بندی مناسب باعث پرت انرژی می شود. در کل شبکه توزیع در کشور فرسوده است و در برخی مواقع شبکه توزیع 20 ساله است و در سال های اخیر هم بهسازی، نوسازی و جایگزینی انجام نشده و همین امر موجب هدر رفت انرژی شده است.

او در خصوص برنامه دولت برای جلوگیری از هدر رفت انرژی در شبکه توزیع، تاکیدکرد: شرایط اقتصادی ما خیلی خوب نیست که بخواهیم بگوییم نوسازی ها از هم اکنون آغاز شود اما دولت باید نوسازی و بهسازی شبکه توزیع را در دستور خود قرار دهد. اگر چه در حال حاضر در بخش آب اعتباراتی در نظر گرفته شده و به دنبال بازسازی شبکه های آب هستند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری