کد خبر: ۲۲۴۸۸۴
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۶
مهمترین مشکل کشور ما رانت ها و استفاده هایی است که عده ای خاص از سوبسیدها می کنند. آنها پول دار هستد و اگر نخواهیم بگوییم مافیایی در این میان وجود دارد باید بگوییم که آنها نفوذ دارند و مانع از پیشرفت انرژی های نوین می شوند.
شهاب الدین بی مقدار نماینده تبریز و عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در گفت و گو با خبرنگار اعتدال با انتقاد از مصرف بی رویه در کشور، گفت: در کشور شاهد مصرف بی رویه هستیم که دلیل آن یارانه ای است که دولت برای آب، برق، گاز، بنزین و ... می دهد. اما متاسفانه عده کمی از امتیازاتی که دولت می دهد استفاده می کنند. به پتروشیمی ها و پالایشگاهها یارانه تعلق می گیرد در صورتیکه عده کمی از ای موضوع سود می برند و این سود به کل جامعه نمی رسد.

وی ادامه داد: من معتقدم که باید کلیه سوبسیدها را حذف کنیم و در مقابل آن به مردم کالا یا کالا برگ بدهیم یعنی از روش هایی برای پرداخت این یارانه ها به مردم استفاده کنیم که تورم هم ایجاد نکند. در این شرایط حدود 20 تا 25 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می شود و با صادر کردن انرژی صرفه جویی شده دیگر با توجه به تحریم نفت مشکلی نخواهیم داشت.

این نماینده مجلس با تاکید بر لزوم حرکت به سمت تولید انرژی های نوین در کشور، خاطرنشان کرد: در کشورمان رودخانه های بسیاری داریم که می توان بر روی آن توربین برای تولید برق نصب کرد.همچنین می توانیم استفاده از انرژی خورشیدی را گسترش دهیم.

بی مقدار به موانع بر سر راه پیشرفت انرژی ها نوین در کشور اشاره کرد و گفت: مهمترین مشکل کشور ما رانت ها و استفاده هایی است که عده ای خاص از سوبسید ها می کنند. آنها پول دار هستد و اگر نخواهیم بگوییم مافیایی در این میان وجود دارد باید بگوییم که آنها نفوذ دارند و مانع از پیشرفت انرژی های نوین می شوند.

او تاکید کرد: دولت مدیریت نامناسبی به منظور پیشرفت تولید انرژی به روش های نوین دارد. دولت عنوان می کند که انرژی های نوین را می خرد اما به تولیدکنندگان انرژی از سیستم های نوین پول نمی دهد و این موضوع مانع پیشرفت می شود.

این عضو فراکسیون امید با اشاره به شرایط اقلیمی کشور به منظور تولید انرژی از روشهای نوین گفت: با توجه به موقعیت های اقلیمی که در کشور داریم و به کار گیری پنل های خورشیدی در بیابانهای کشور می توانیم صادر کننده برق باشیم. همچنین می توانیم در کشور برق را جایگزین گاز کرده و گاز را صادر کنیم و اینگونه درآمد ارزی کسب کنیم.

بی مقدار ادامه داد: بنده به دنبال این هستم که بخش خصوصی را مجاب به استفاده از انرژی های نوین برای مصارف خودشان کنم البته اگر دولت مانع تراشی در این مسیر انجام ندهد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: