کد خبر: ۲۲۴۸۸۳
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰
یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکیدکرد:دولتها باید الگوی مصرف را در کشور ساماندهی کنند و در این راستا دولتها باید از تجمل گرایی پرهیز کنند.
کاظم دلخوش نماینده صومعه سراو عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار اعتدال، با انتقاد از الگوی مصرف نادرست در کشور، گفت:متاسفانه علیرغم اینکه ما در کشور اسلامی هستیم و قرآن هم تاکید بسیاری بر صرفه جویی دارد اما ریخت و پاش مان زیاد است.

او ادامه داد: یک کشوری که 80 میلیون نفر جمعیت دارد به اندازه 250 میلیون نفر مصرف دارند.

این نماینده مجلس با اشاره به مصرف گرایی در خانواده های ایرانی تاکید کرد: در عزا و عروسی شاهد هستیم که نوع مصرف و فرهنگ مصرف ما با مصرف سایر کشور ها متفاوت است. باید دولتها الگوی مصرف را در کشور ساماندهی کنند و در این راستا دولتها باید از تجمل گرایی پرهیز کنند.

دلخوش گفت: افراد غنی جامعه هم باید از اصراف پرهیز کنند و مردم هم تا جاییکه می توانند مراعات کنند تا از اصراف جلوگیری شود.

او با تاکید بر لزوم تغییر فرهنگ مصرف گرایی در کشور، تصریح کرد: صداو سیما و مطبوعات باید تلاش کنند که فرهنگ مصرف گرایی در کشور تغییر کند.

این عضو کمیسیون اقتصادی با اشاره به اتلاف انرژی در شبکه توزیع، خاطرنشان کرد: سیستم توزیع آب، انرژی و دو جداره نبودن پنجره ها تاحودی زیادی موجب هدر رفت انرژی و آب می شود. عدم توجه به سیستم فرسوده در شبکه توزیع مخصوصا در حوزه آب، ما از جیب مردم هزینه می کنیم و برای آن بودجه می گذاریم. این بودجه هم از جیب دولتمردان و مسئولان نیست بلکه از جیب مردم است.

دلخوش، ادامه داد: ما استفاده از کنتور های هوشمند را تبدیل به قانون کردیم. مردم باید از کنتور های هوشمند استفاده کنند و این کنتور های تاحدود زیادی از پرت آباد جلوگیری می کند.

او با اشاره به هدر رفت برق در سیستم توزیع، یادآور شد: اتلاف برق در کشور بالا است تا پیش از این اتلاف برق در سیستم توزیع حدود 24 درصد بود که در حال حاضر به حدود 20 درصد رسیده است این در حالی است که اتلاف برق در سیستم توزیع در میانگین جهانی حدود 11 درصد است.

این نماینده مجلس به برنامه های دولت برای کاهش اتلاف انرژی اشاره کرد و گفت: دولت در حال ساماندهی و تغییر برخی از سیستم ها است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری