کد خبر: ۲۲۴۸۳۱
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۹
واسطه جدیدی در راه است؟
القدس العربی با اشاره به اینکه قرار است مکرون به زودی به تهران سفر کند، نوشت: اگر واشنگتن به تحریم ها ادامه دهد، تهران یکبار دیگر به سیاست تنش زای واشنگتن پاسخ خواهد داد.
القدس العربی با اشاره به اینکه قرار است مکرون به زودی به تهران سفر کند، نوشت: اگر واشنگتن به تحریم ها ادامه دهد، تهران یکبار دیگر به سیاست تنش زای واشنگتن پاسخ خواهد داد.

به گزارش اعتدال، القدس العربی با اشاره به اینکه قرار است مکرون به زودی به تهران سفر کند، نوشت: اگر واشنگتن به تحریم ها ادامه دهد، تهران یکبار دیگر به سیاست تنش زای واشنگتن پاسخ خواهد داد.

روزنامه القدس العربی چاپ لندن در یادداشتی به قلم نجاح محمد علی نوشت: قرار است امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه به زودی سفر مهمی به تهران داشته باشد.

بنابر تحلیل این روزنامه، این موضوع می تواند نشان دهنده موفقیت آمیز بودن سفر امانوئل بون فرستاده ویژه و مشاور ارشد کاخ الیزه به تهران طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه گذشته برای نجات برجام از فروپاشی و فراهم سازی فضای مناسب برای گفتگوست.

این در  حالی است که ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه بار دیگر در واکنش به اقدام ایران به کاهش تعهدات برجامی خود گفت این مسئله تصمیمی بد در برابر تصمیم بد واشنگتن است.

وی بار دیگر مدعی شد: «ایران با خروج از توافق هسته‌ای هیچ چیزی به دست نخواهد آورد».

این مقام ارشد فرانسوی در حالی مانند دیگر مقامات اروپا از کاهش تعهدات برجامی ایران ابراز نگرانی می‌کند و آن را «واکنشی بد» می‌نامد که مقامات ایران این اقدام را در چارچوب حقوق برجامی تهران و در واکنش به عدم اقدام طرف‌های اروپایی در جهت عمل به تعهدات خود در این توافق چند جانبه می‌دانند.

گرچه القدس العربی مدعی شده است رییس جمهور فرانسه به زودی به ایران سفر خواهد کرد اما برخی منابع خبری گزارش دادند با وجود اینکه مکرون گفت‌وگوهای پیوسته‌ای در مورد برجام با حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان داشته و علاقه‌مند به یافتن راهی برای کاهش تنش‌ها و حفظ برجام است، اما تا کنون برنامه‌ای برای سفر او مورد بحث نبوده و برنامه‌ریزی در این زمینه انجام نشده است.

خبر سفر قریب‌الوقوع رئیس جمهوری فرانسه به تهران در شرایطی منتشر شده است که مکرون طی ماه‌های اخیر با تغییر رویکرد خود در قبال برجام، در تلاش است تا بعد از گذشت بیش از یک سال از خروج ایالات متحده آمریکا از برجام، مانع از فروپاشی برجام شود؛ این درحالی است که طی ۱۴ ماه گذشته، فرانسه، انگلیس و آلمان به عنوان اعضای اروپایی برجام برای جبران خروج آمریکا از برجام و جلوگیری از اقدام متقابل ایران، متعهد به انجام ۱۱ تعهد از جمله فراهم کردن شرایط برای فروش نفت ایران، بازگشت پول نفت ایران، سرمایه گذاری در ایران شدند، اما بنا به گفته وزیر امور خارجه کشورمان تا کنون هیچکدام از این تعهدات اجرایی نشده است.

 در جریان سفر هفته قبل نماینده ویژه رئیس جمهوری فرانسه به تهران، پیشنهادی از سوی مکرون به تهران ارائه شد که در محافل سیاسی از آن به عنوان «آتش بس» یا «انجماد در برابر انجماد» یاد می‌شود؛ بر اساس این طرح، فرانسه پیشنهاد داده که آمریکا در ازای توقف اقدامات بیشتر از سوی ایران برای کاستن از تعهدات برجامی خود، اعمال تحریم‌های بیشتر را به منظور آغاز گفت‌وگوها متوقف کند.

حسن روحانی هفته گذشته در ملاقات با مشاور دیپلماتیک مکرون با تاکید بر اینکه ایران کاملاً راه دیپلماسی و مذاکره را باز نگه‌داشته است، گفته بود که هدف اصلی جمهوری اسلامی ایران این است که تعهدات قید شده در برجام از سوی طرفین آن به طور کامل اجرا شود و چنانچه طرفین به تعهدات خود عمل کنند، ایران هم گام های جدیدی در تکمیل تعهدات خود بر خواهد داشت.

موسوی: سفر مکرون به ایران قطعی نیست

سخنگوی وزارت خارجه ضمن تکذیب خبرسازی‌های صورت گرفته از جمله در نشریه القدس العربی در مورد سفر قریب الوقوع امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه به تهران، تاکید کرد: تا این لحظه هیچ گونه برنامه رسمی برای انجام این سفر قطعی نشده و در نتیجه زمان آن نیز تاکنون نامشخص است
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری