کد خبر: ۲۲۴۶۳۸
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۸
از گذشته شاهد اتلاف انرژی و آب در شبکه توزیع بوده ایم روش های علمی برای جلوگیری از هدر رفت انرژی و آب در شبکه توزیع وجود دارد منتها مستلزم سرمایه گذاری است که به علت محدودیت در منابع و ضعف هایی که در مدیریت ها شاهد آن هستیم کمتر این اتفاقات می افتد.
محمد حسین فرهنگی نماینده تبریز و عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار اعتدال، با اشاره به مصرف بالای انرژی در کشور، گفت: به دلیل اینکه هزینه انرژی و مراحل تامین و انتقال انرژی بسیار هزینه بر است کنترل مصرف انرژی موضوعی است که در همه جای دنیا کم و بیش مطرح است و در همه جای ایران نسبت به آن مکانیزم های مختلفی به کار گرفته می شود.

او ادامه داد: مشهورترین و ساده ترین روش کاهش مصرف انرژی در کشور، مکانیزم قیمت است که البته این روش به تنهایی کافی نیست. بلکه باید با استفاده از روش های تشویقی و تنبیهی که در حال حاضر نیز در کشورمان بکار گرفته می شود در مورد مصرف کنندگانی که مصرف پایینی در کشور دارند و کسانیکه مصرف بالا دارند تفاوت هایی از لحاظ قیمت در نظر گرفته می شود. انرژی باید برای کم مصرف ها رایگان و قیمت انرژی مصرف های بالا به صورت پلکانی افزایش پیدا می کنند.

این نماینده مجلس با اشاره به تاثیر تبلیغات در کاهش مصرف انرژی، تاکیدکرد: روش های تبلیغی و توجیهی در کاهش مصرف انرژی موثر است. همه در جریان تبلیغات هایی که در چند دهه گذشته در مورد گاز و برق و آب می شد هستیم. و حتی بچه هایی با سن کم هم در جریان این تبلیغ و کاهش مصرف و صرفه جویی قرار می گرفتند.

فرهنگی گفت: بنابراین آنچه که لازم است در شرایط فعلی به منظور کاهش مصرف انرژی تغییر کند بیشتر تبلیغات است و باید روش های تدریجی هم به کار گرفته شود و از آنها استفاده شود. تبلیغات در کاهش مصرف انرژی و افزایش صرفه جویی موثر است.

او همچنین با اشاره به اتلاف انرژی در شبکه توزیع، گفت: از گذشته شاهد اتلاف انرژی و آب در شبکه توزیع بوده ایم روش های علمی برای جلوگیری از هدر رفت انرژی و آب در شبکه توزیع وجود دارد منتها مستلزم سرمایه گذاری است که به علت محدودیت در منابع و ضعف هایی که در مدیریت ها شاهد آن هستیم کمتر این اتفاقات می افت.اما کما بیش اقداماتی برای جلوگیری از اتلاف انرژی و آب در شبکه توزیع انجام شده و می شود.

این نماینده مجلس در خصوص اینکه آیا دولت برنامه ای برای جلوگیری از اتلاف انرژی در شبکه توزیع دارد؟ گفت:  در قوانین احکام روشنی به منظور اقدام دولت برای کاهش مصرف انرژی داریم. برای مثال در قانون هدفمندسازی و قانون برنامه، هدف گذاری هایی برای کاهش اتلاف انرژی در شبکه توزیع شده است و خبر داریم که دولت هم کم و بیش اقداماتی را انجام داده است. منتها محدودیت منابع از یک سو و بعضا تدابیر ناصحیح از سوی دیگر مشکلاتی را ایجاد کرده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری