کد خبر: ۲۲۴۵۷۷
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۳
کوچک‌ترین پالسی از طرف ایران مبنی بر مذاکره با آمریکا به نفع ترامپ است. ترامپ به علت هزینه ای که در جامعه بین الملل متحمل شده و به دنبال آن به نتیجه خاصی دست پیدا نکرده، از قضا ایران در میان پهپاد جاسوسی امریکا را سرنگون کرده است. حال مردم آمریکا می گویند ترامپ با این اوضاع ایران را جسورتر کرده و ایران در حال حاضر بیشتر آمادگی حمله دارد.
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده رشت و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار اعتدال با اشاره به درخواست‌های مکرر آمریکا برای مذاکره با ایران، گفت: ما اصولاً برای مذاکره بجز با رژیم صهیونیستی با هیچ ‌کشور دیگری مشکل نداریم و همیشه برای مذاکره آماده‌ایم. اما ما با آمریکا یک بار مذاکره کردیم و دیگر نمی‌توانیم مذاکره جدید داشته باشیم.

او ادامه داد: هر کشوری که از میز مذاکره خارج شده، به برجام برگردد و از آن توافق به ‌بعد ما آمادگی داریم. البته امکان دارد دو طرف اصلاحی هم داشته باشند که آن هم خیلی مشکل‌دار نیست.

جعفرزاده در خصوص اینکه آیا کاهش تعهدات برجامی ایران ادامه خواهد داشت، گفت: امیدوارم که طرف مقابل به این عقلانیت برسد که همه توافقات باید برد-برد باشد ما خودخواه هم نبودیم که بگوییم این توافق باید برد-باخت باشد. ما مدام به برد-برد فکر کردیم امیدوارم طرف مقابل هم به برد ما فکر کند و این منطقی نیست که ما عقب‌نشینی کنیم و گوشه رینگ باشیم و طرف مقابل هرکاری می‌خواهد بکند و ترامپ هر دفعه از خواب بلند می‌شود تحریمی علیه ما وضع کند.

او گام دوم برای کاهش تعهدات برجامی را اقدام مناسبی دانست و تاکیدکرد: با وجود اینکه خیلی تمایل ندارم که رئیس‌جمهور کارهای هیجانی انجام دهد و اصرار دارم که آقای روحانی کارهای عقلانی انجام دهد چون ما بعد از آن 8 سال وحشتناک، به رئیس‌جمهور عاقل رأی دادیم، ولی در رابطه با تصمیم رییس جمهور برای گام دوم کاهش تعهدات برجامی فکر می‌کنم که اقدامشان درست بود و رفتار احساسی نبود.

این نماینده مجلس در پاسخ به این پرسش که مناسبات بین ایران و آمریکا چقدر در انتخابات آینده آمریکا تأثیر دارد؟، گفت: بر اساس نظر سنجی‌ها مردم امریکا از اینکه امریکا وارد جنگ شود، متنفر هستند. بنابراین به دلیل اهمیتی که جنگ در انتخابات دارد ترامپ نمی‌تواند تهدیدهایش را عملی کند. زمانیکه ما پهپاد آمریکایی را زدیم اولین سندی که ترامپ آورد این بود که من جنگجو نیستم چون می‌داند که مردم آمریکا نسبت به رئیس‌جمهورهای که وارد جنگ می‌شوند نظر موافقی ندارند. بنابراین فکر می‌کنم ترامپ حداقل تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وارد جنگ نخواهد شد تا بتواند در بین مردم اعتمادسازی ایجاد کند.

جعفرزاده تاکیدکرد: مردم آمریکا می‌گویند که ترامپ برای برهم زده برجام هزینه‌ای کرده و توافقی را بهم زده و دعوایی را راه انداخته که هیچ سودی نداشته است. به همین دلیل ترامپ اصرار به مذاکره دارد چون برهم زدن برجام هیچ سودی برای مردم آمریکا نداشته است.

این نماینده مجلس، گفت: ترامپ فکر می‌کرد با فشار ایران را تسلیم می‌کنم، فشار آورد و نمی‌خواهم بگویم که به ما سخت نگذشت و باید از مردم به خاطر تحمل این سختی‌ها قدردانی کرد ولی نتیجه این فشارها چه شد؟ چند بار تاریخ سرنگونی جمهوری اسلامی را اعلام کرد، چه شد؟ گفت چهلمین سال پیروزی انقلاب را جشن نمی‌گیریم اما چه شد؟ این‌ها نشان می‌دهد که ترامپ به یک اجرای سیاست غلط و یک کارنامه منفی در مقابل مردم آمریکا روبه‌رو است.

جعفرزاده، تاکید کرد: کوچک‌ترین پالسی از طرف ایران مبنی بر نشستن سر میز مذاکره به نفع ترامپ است. ترامپ به خاطر خسارتی که وارد کرده و نتیجه‌ای نگرفته و اتفاقاً ایران با جسارت تمام پهپادش را زده، و مردم آمریکا می گویند که ترامپ که ایران را جسورتر کرده است و ایران در حال حاضر بیشتر آمادگی حمله دارد.

او ادامه داد: ترامپ فاقد یک کارنامه اقدامی خوب است. می‌تواند به مردمش بگوید که با ایران و اروپا چه کار کرده و چه هزینه‌هایی را متحمل شده اما نتیجه چه شد؟ اقدامات دولت آمریکا هیچ نتیجه‌ای نداشت و اوضاع بدتر هم شد، غنی‌سازی ما افزایش پیدا کرد و اورانیوم بیشتر تولید شد. ایران در منطقه آزادی عمل بیشتری پیدا کرد و قیمت نفت در جهان و قیمت بنزین در آمریکا افزایش پیدا کرد و هزینه‌های مبادله هم در آمریکا بالا رفت. چین با آمریکا دچار مشکلات اقتصادی شد. اتحادیه اروپا از آمریکا گله‌مند است و... این‌ها همه نتیجه منفی اقدامی است که آمریکا به عنوان خروج از برجام انجام داد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری