کد خبر: ۲۲۴۳۸۵
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۲
نیروی دریایی بریتانیا یک نفتکش "حامل نفت ایران" را توقیف کرده است. در ویدئویی که دولت جبل‌الارق در شبکه اجتماعی توییتر هم منتشر کرده، وزیر ارشد جبل‌الطارق اشاره می‌کند که ابرنفتکش موسوم به «گریس ۱» محموله خود را به پالایشگاه بانیاس در غرب سوریه انتقال می‌داده است.
روز پنجشنبه، ۱۳ تیر (۴ ژوئیه)، دولت محلی جبل‌الطارق در بیانیه‌ای اعلام کرد که تفنگداران نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا یک نفتکش را که حامل نفت خام به مقصد سوریه بود در سواحل این سرزمین توقیف کرده‌اند.

به گزارش اعتدال؛ بی بی سی نوشته است: در این بیانیه آمده است که "شواهد کافی در دست بود که نشان می‌داد مقصد نفتکش گریس-۱ د پالایشگاه بانیاس در سوریه بوده است." این پالایشگاه مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه دولت بشار اسد در سوریه است.

به ادعای منابع نفتی، در ماه دسامبر حضور این کشتی در بنادر عراق ثبت شد اما بعدا ناظران رفت و آمد دریایی رد این کشتی را گم کردند و مدتی بعد، در حالیکه نفتکش بارگیری کرده بود در ساحل عسلویه در ایران مشاهده شد.

در بیانیه دولت جبل‌الطارق به نام ایران اشاره نشده است. با این حال خبرگزاری رویترز بر اساس اطلاعات وب‌سایتی که مسیر کشتی‌ها را ثبت می‌کند مدعی شده است که این سوپرتانکر یا ابرنفتکش «از ایران» به قصد یک پالایشگاه در سوریه به راه افتاده است.

خبرگزاری رویترز بر اساس اطلاعات "رفنیتیو ایکون" (وب‌سایتی که مسیر کشتی‌ها را ثبت می‌کند) مدعی شده که این نفتکش از سوی ایران به مقصد سوریه در حال حرکت بوده است.

 واکنش «ترزا می» به توقیف یک نفتکش در جبل الطارق

سخنگوی نخست وزیر مستعفی انگلیس در خصوص توقیف نفتکش ایرانی گفت که توقیف این نفتکش «پیام روشنی» است مبنی بر اینکه نقض تحریم های اتحادیه اروپا «غیر قابل قبول» است و مقامات جبل الطارق که در توقیف موفقیت آمیز عملیات صبح امروز دست داشتند را تحسین می کنیم.

بر اساس اعلام یورونیوز، بهانه این اقدام نقض تحریم های اتحادیه اروپا علیه دولت سوریه عنوان شده است.

گفتنی است، سوریه از اوایل آغاز بحران در این کشور تحت تحریم های اتحادیه اروپا قرار دارد.


احضار سفیر انگلیس به وزارت امور خارجه

 سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد: در پی توقیف غیر قانونی یک نفتکش ایرانی در تنگه جبل الطارق توسط نیروی دریایی انگلستان، سفیر این کشور در تهران هم اکنون به وزارت امور خارجه احضار شد.

توقیف نفتکش حامل نفت ایران توسط انگلیس

واکنش اسپانیا به توقیف نفتکش "ایرانی" از سوی انگلیس در جبل الطارق

وزیر امور خارجه اسپانیا تصریح کرد: توقیف صبح امروز یک ابرنفتکش ایرانی در منطقه" جبل الطارق" توسط نیروهای انگلیس و به درخواست آمریکا صورت گرفته است.

جوزپ بورل تاکید کرد، کشورش در حال بررسی محل دقیق این توقیف است تا معلوم شود آیا این اتفاق در آب‌های سرزمینی اسپانیا رخ داده یا آن طور که مقامات جبل الطارق ادعا دارند در آب‌های متعلق به خود جبل الطارق صورت گرفته است.

وزیر امور خارجه اسپانیا خاطرنشان ساخت، در حال بررسی چگونگی تاثیر این رخداد بر حاکمیت و تمامیت ارضی اسپانیا هستند چرا که بر اساس اطلاعات دریافتی، توقیف نفتکش در منطقه آبی صورت گرفته که اسپانیا حاکمیتش را از آن خود می داند.

به گزارش ایسنا، اسپانیا بر اساس "معاهده اوترخت" (قرن 17 میلادی) تنها مالکیت منطقه جبل الطارق و بندر این منطقه را به انگلیس واگذار کرده بود و هیچگاه از حاکمیت خود بر آب‌های اطراف جبل الطارق انصراف نداده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری