کد خبر: ۲۲۴۱۰۸
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۳
تعلل در خصوص شکایت از آمریکا به صلاح نیست. چون می بینیم آمریکایی ها که تجاوز کردند و پهپاد آنها درون خاک ایران هم بود زمزمه هایی مبنی بر گرفتن خسارت از ایران را مطرح می کنند. در صورتیکه ایرانی ها می توانند به عنوان یک اقدام خصمانه اسنادشان را ثبت کنند و ایرانی ها درخواست شکایت را زودتر از آمریکا مطرح کنند.
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تاکیدکرد: تعلل در خصوص شکایت از آمریکا به صلاح نیست. چون می بینیم آمریکایی ها که تجاوز کردند و پهپاد آنها درون خاک ایران هم بود زمزمه هایی مبنی بر گرفتن خسارت از ایران را مطرح می کنند. در صورتیکه ایرانی ها می توانند به عنوان یک اقدام خصمانه اسنادشان را ثبت کنند و ایرانی ها درخواست شکایت را زودتر از آمریکا مطرح کنند

حشمت الله فلاحت پیشه نماینده اسلام آباد غرب و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفت وگو با خبرنگار اعتدال با اشاره به سرنگون کردن پهپاد آمریکایی، گفت: پهپاد آمریکایی در داخل خاک ایران سقوط کرد و بقایای لاشه پهپاد هم در داخل آبهای ایران پیدا شد. جمهوری اسلامی ایران باید شکایت کند و مستندات این شکایت هم باید به سازمان ملل متحد داده شود.

او ادامه داد: تعلل در خصوص شکایت از آمریکا به صلاح نیست. چون می بینیم آمریکایی ها که تجاوز کردند و پهپاد آنها درون خاک ایران هم بود زمزمه هایی مبنی بر گرفتن خسارت از ایران را مطرح می کنند. در صورتیکه ایرانی ها می توانند به عنوان یک اقدام خصمانه اسنادشان را ثبت کنند و درخواست شکایت را زودتر از آمریکا مطرح کنند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی همچنین با اشاره به تحریم رهبر انقلاب، دفتر رهبری، ظریف و چند فرمانده نظامی، گفت: تحریم ها بیشتر بخشی از دیپلماسی عمومی آمریکا است و اثر عملی آنها نا چیز است.

وی اظهار کرد: در شرایط کنونی سه نوع دیپلماسی در موضوع ایران و آمریکا قابلیت شکل گیری دارد. یکی دیپلماسی رسمی است که مذاکرات رسمی دو کشور است که تنها یک بار در دولت اوباما میان ظریف و کری شاهد آن بودیم. اما در حال حاضر دیپلماسی رسمی میان دو کشور به کما رفته است.

فلاحت پیشه تاکیدکرد: یک قسمت دیگر دیپلماسی عمومی است که طرفین از ادعاهای خود دفاع و حقانیت خود را مطرح می کنند. در این زمینه افرادی مانند آقای ظریف بسیار فعال بودند و مواضع مقام معظم رهبری هم در قالب دیپلماسی عمومی مطرح می شد و زمانیکه رهبر انقلاب نامه آقای شینزو آبه را تحویل نگرفتند و گفتند که یکسری موارد را برای شما مطرح می کنیم یعنی اینکه ایشان وارد دیپلماسی رسمی نشدند و تنها در قالب دیپلماسی عمومی مواضع جمهوری اسلامی را مطرح کردند.

او گفت: تحریم های اخیر آمریکا بیشتر دیپلماسی عمومی کشور را بیشتر نشانه گرفته است و سعی می کند نوعی حریم شکنی را در این رابطه نشان بدهد و بویژه در تحریم آقای ظریف، آمریکایی ها نارضایتی از نقش ایشان در دیپلماسی عمومی دارد و نقشش را در افشای دو گانگی سیاست خارجی آمریکا به خوبی بازی کرد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تاکید کرد: بخش سوم دیپلماسی وجود دارد که به نظر من دیپلماسی تنش است و این بخش به ضرر آمریکایی ها تمام می شود. چه در رجزخوانی فرماندهان نظامی و اقداماتی مانند سقوط پهپاد، اقداماتی است که به ضرر آمریکایی ها تمام شده است و متاسفانه سیاست آمریکا با تحریم های تازه موجب شده علاوه بر دیپلماسی رسمی که به کما رفته بود، دیپلماسی عمومی را عملا نشانه گرفتند و این بخش را بیشتر چالشی کردند.

فلاحت پیشه گفت: تنها قسمت سوم باقی مانده که دیپلماسی تنش است و تا زمانیکه آقای ترام از تحریم ها بازنگردد  و یا تحریم ها را به حالت تعلیق در نیاورد مجبور است که در تهران تنها با نظامیان صحبت کند. این واقعیتی است که در حال حاضر شکل گرفته و تنها ادبیات نظامی در مناسبات ایران و آمریکا شکل می گیرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری