کد خبر: ۲۲۴۰۶۲
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۲
درگیری و تنش به نفع هیچ کدام از کشورها نیست اما گاهی امکان دارد که تنش ها به ما تحمیل شود. آمریکایی ها در حرف تمایزی میان ملت و حکومت قائل هستند اما در عمل بدین شکل نیست و اقداماتشان بیشتر ملت را مورد هدف قرار داده است.
یک نماینده مجلس تاکیدکرد:تحریم رهبر انقلاب، دفتر رهبری و فرماندهان به نظر می رسد که تاثیر عملی نداشته باشد چرا که این افراد مناسبات مالی بین المللی ندارند. اما با توجه به جایگاهی که رهبر انقلاب در کشورمان دارد زمانیکه رهبر ایران تحریم می شود دیگر زمینه ای برای مذاکره باقی نمی ماند.
جلال میرزایی نماینده ایلام و عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی اعتدال با اشاره به تحریم های اخیر آمریکا، گفت: به نظر می رسد آمریکایی ها از روی عصبانیت  این تحریم را وضع کرده اند. به نوعی استفاده از ابزار تحریم برای رسیدن به اهداف سیاست خارجیشان را لوث می کنند.  

او ادامه داد: ترامپ از یک سو مدعی است که من به دنبال مذاکره هستم و با اعتماد به نفس خاصی اعلام می کند که اگر ایران به دنبال ساخت سلاح هسته ای نباشد حتما به یک توافق با ایران می رسم. اما از سوی دیگر شیوه هایی استفاده می کند که بستر را برای مذاکره آماده نمی کند و برای رسیدن به مذاکره نیست و به نوعی نفی کننده مواضعش است.

این نماینده مجلس تاکید کرد: می توان گفت این تحریم ها فاصله گرفتن بیش از پیش از دیپلماسی و مذاکره و توافقی که ترامپ و دولتش مدعی هستند که می خواهند به آن برسند، می باشد. با این اقدام آمریکا شانس اندکی که برای مذاکره وجود داشت را کاملا از بین برده است و طیف موافق مذاکره در داخل ایران دیگر توجیهی برای مذاکره با آمریکا ندارد.

میرزایی گفت: تحریم ها باور منتقدان دولت روحانی مبنی بر اینکه  دولت آمریکا به دنبال مذاکره نیست را تقویت کرد. این تحریم ها منجر به تقویت گفتمان مقاومت و عدم مذاکره در ساختار قدرت ایران شده است و گفتمان دیپلماسی و مذاکره را به حاشیه برده است. 

او به نتیجه اعمال این تحریم ها اشاره و تاکید کرد: دستاورد آن این است که زمانی که در دیپلماسی به بن بست برسیم زمینه برای بروز تنش افزایش می یابد. نمی دانم که این تنش ها به جنگ می رسد یا خیر؟ اما شاید قدرت های دیگری باشند که در تلاش برای جنگ میان ایران و آمریکا باشند و در این راستا اقداماتی انجام دهند که زمینه را برای بروز تنش و برخورد میان دو کشور بیشتر کنند.

رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید با بیان اینکه درگیری و تنش به نفع ایران و آمریکا نیست، ادامه داد: درگیری و تنش به نفع هیچ کدام از کشورها نیست اما گاهی امکان دارد که تنش ها به ما تحمیل شود. آمریکایی ها در حرف تمایزی میان ملت و حکومت قائل هستند اما در عمل بدین شکل نیست و اقداماتشان بیشتر ملت را مورد هدف قرار داده است.

میرزایی با اشاره به تحریم رهبر انقلاب از سوی آمریکا، تاکید کرد: تحریم رهبر انقلاب، دفتر رهبری  و فرماندهان به نظر می رسد که تاثیر عملی نداشته باشد چرا که این افراد مناسبات مالی بین المللی ندارند. اما با توجه به جایگاهی که رهبر انقلاب در کشورمان دارد زمانیکه رهبر ایران تحریم می شود دیگر زمینه ای برای مذاکره باقی نمی ماند. 

او با اشاره به تحریم محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، گفت: تحریم دکتر ظریف اگرچه شدنی نیست اما هدف این است که هرگونه امکان واکنش موثر بین المللی را از ایران بگیرند. اگر ظریف را محدود کنند قدرت مانور ایران را کاهش می دهند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری