کد خبر: ۲۲۴۰۲۳
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۲
ما نمی دانیم در 6 ماه آینده شرایط به شکل خواهد بود. رفتار آمریکا با ما یا رفتار ما با آمریکا، رفتار ما با منطقه، تعاملاتی که در کشور و بیرون از کشور انجام می پذیرد به چه شکل خواهد بود. این مولفه ها قیمت ارز را بالا و پایین می کند چون این موارد مشخص نیست بنابراین قیمت ارز قابل پیش بینی نیست.
حمیدرضا حاجی بابایی نماینده همدان و عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در گفت و گو با خبرنگار اعتدال، در خصوص قیمت ارز، گفت: قیمت ارز چیزی نیست که بخواهیم برای آن مولفه خاصی را تعریف کنیم و بر اساس آن مولفه بگوییم قیمت ارز بالا رفته یا پایین آمده است. دلیل آن هم این است که جامعه ما در حال حاضر یک اقتصاد قوام یافته ای در جامعه نیست. ممکن است یک حرکتی شکل بگیرد قیمت بالا برود و یا یک حرکتی شکل بگیرد و قیمت پایین بیاید. متناسب با آن اتفاقات زودگذری که در جامعه می افتد قیمت ارز تغییر می کند.

وی ادامه داد: در مجموع باید این پیش بینی را کرد که قیمت ارز باید رو به افول باشد. دلیل آن هم این است که تمام شدت ها و حدت هایی که آمریکا داشتند و در داخل کشور کسانی برای افزایش قیمت ها و خرید ارز اشتها داشتند فروکش کرده و برخی قانون گذاری ها در خصوص قیمت ارز انجام شده است. بنابراین انضباط مالی ایجاد شده و این مورد هم در کاهش نرخ ارز تاثیر گذار است.

این نماینده محلس تاکید کرد: نمی توان آینده بازار ارز را پیش بینی کرد چون مولفه ها را نمی توان پیش بینی کرد. بنابراین زمانیکه مولفه ها را نتوانیم پیش بینی کنیم نمی توان آینده بازار دلار را هم پیش بینی کرد. ما نمی دانیم در 6 ماه آینده شرایط به شکل خواهد بود. رفتار آمریکا با ما یا رفتار ما با آمریکا، رفتار ما با منطقه، تعاملاتی که در کشور و بیرون از کشور انجام می پذیرد به چه شکل خواهد بود. این مولفه ها قیمت ارز را بالا و پایین می کند چون این موارد مشخص نیست بنابراین قیمت ارز قابل پیش بینی نیست.

حاجی بابایی در خصوص قیمت واقعی دلار، گفت: قیمت واقعی دلار قیمتی است که اگر رهایش کنی، در طولانی مدت ثابت شود. این مورد را هنوز آزمایش نکرده ایم. اما قطعا قیمت دلار هر چقدر که باشد 4 هزار تومان نیست. البته باید قیمت ارز را در شرایط عادی رها کرد اما کشور در شرایط عادی نیستیم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: