کد خبر: ۲۲۴۰۰۳
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۷
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به حملات سایبری به ایران گفت: در سال گذشته ۳۳ میلیون حمله را با سپر دژفا خنثی کردیم و حمله موفقی از آنها صورت نگرفته است.
محمدجواد آذری جهرمی در توئیتر نوشت: رسانه‌ها از صحت حمله سایبری ادعایی به ایران پرسیدند. باید بگویم که مدت‌هاست ما با تروریسم سایبری -مثل استاکس‌نت- و یکجانبه‌گرایی-مثل تحریم‌ها- مواجهیم. نه یک حمله، بلکه در سال گذشته ۳۳ میلیون حمله را با سپر دژفا خنثی کردیم. حمله موفقی از آنها صورت نگرفته، هرچند تلاش‌های زیادی می‌کنند.

به گزارش اعتدال؛ وزیر ارتباطات افزود: طرح دژفا، سپر امنیتی شبکه ملی اطلاعات که همراه با توسعه فناوری از حریم شخصی افراد محافظت می‌کند و هدف آن مقابله با حملات سایبری، حمایت از تداوم خدمات دیجیتال، جلوگیری از کلاهبرداری، نشر اطلاعات و شناسایی بدافزارهاست.

جهرمی زمان رونمایی از این سپر امنیتی گفته بود: ۱۰ پروژه زیر مجموعه «دژفا» مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که ۲۰ میلیارد تومان هزینه پژوهشی برای آن صرف شده است و نزدیک به ۳۰ میلیارد تومان هم هزینه عملیاتی دارد که بر این اساس گام بلندی برای تأمین امنیت زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات به منظور احقاق حقوق مردم و تأمین امنیت در شبکه ملی اطلاعات که موضوع بسیار مهمی است برداشته خواهد شد.


رسانه‌های آمریکایی روز شنبه گزارش داده‎اند که سیستم‌های انفورماتیک مرتبط با پایگاه‌های موشکی ایران هدف اصلی حملات سایبری آمریکا بوده‌اند. براساس گزارش‌ رسانه‌های آمریکا، این حمله در همان روزی که دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده آمریکا از حمله به نقاطی در خاک ایران منصرف شد، رخ داده است.

برخی رسانه‎های آمریکا مدعی شدند که ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه حملات سایبری‌ای را علیه سامانه تسلیحاتی ایران انجام داده است.

این حمله در همان روزی که دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده آمریکا از حمله به نقاطی در خاک ایران منصرف شد، رخ داده است.

نشریه واشنگتن پست نوشت که این حمله سایبری موجب از کار افتادن سیستم‌های کامپیوتری کنترل تجهیزات شلیک موشک‌ و راکت‌ شده است.

نیویورک تایمز هم نوشت که این حمله سایبری در تلافی سرنگونی پهپاد آمریکا توسط ایران و همچنین حمله به نفت‌کش‌ها در دریای عمان که آمریکا، ایران را عامل آن معرفی می‌کند، بوده است. ایران دست داشتن در حمله به نفت‌کش‌ها در دریای عمان را تکذیب کرده است.

دونالد ترامپ که به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران همچنان بیم آن دارد که در صورت رویارویی نظامی با ایران شمار زیادی از رای دهندگان خود را از دست بدهد پنجشنبه شب تهاجم هوایی به سه نقطه از خاک ایران را در آخرین دقایق متوقف کرد.

این حمله قرار بود از روی ناو آبراهام لینکن صورت گیرد. رسانه های آمریکایی اعلام کرده اند که دونالد ترامپ در عوض مجوز انجام حملات سایبری به سیستم های دفاعی را صادر کرده و این نوع حملات طی روزهای گذشته به دفعات صورت گرفته است.

به نوشته واشنگتن پست در یکی از این حملات رایانه های یک سیستم کنترل و پرتاب موشک و راکت و در حمله ای دیگر یک شبکه مسئول نظارت بر عبور کشتی‌ها از تنگه هرمز مورد هدف قرار گرفته‌اند.

بر اساس گزارش واشنگتن پست، این حملات سایبری از هفته های پیش طراحی و برنامه ریزی شده و قرار بود با پیشنهاد مقامات نظامی عملیاتی و اجرا شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری