کد خبر: ۲۲۳۷۶۵
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۵
بروکسل در هفته جاری شاهد تحرک بالای دیپلماتیک وزرای خارجه و سران اتحادیه اروپا خواهد بود. پیش بینی می شود در کنار موضوعاتی چون انتخاب رئیس کمیسیون اروپا، مهاجران، امنیت انرژی قاره، موضوع برجام در کانون اهداف و بررسی های این نشست باشد.
وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا امروز و سران اتحادیه اروپا روز چهارشنبه هفته جاری نشست خواهند داشت.

به گزارش اعتدال؛ یورونیوز گزارش داد: یکی از موضوعات مهم این نشست‌ها اولتیماتوم ۶۰ روزه برجامی ایران خواهد بود.

اروپا همچنان خواهان حفظ برجام است اما با وجود گذشت چند سال از عمر این توافق مهم بین المللی اعضای باقی مانده در توافق هسته‌ای به تعهدات خود جامه عمل نپوشانده‌اند. تداوم این پیمان شکنی در نهایت ایران را به سمت اقدام متقابل سوق داده است؛ روندی که اگر ادامه یابد شکست برجام دور از ذهن نیست.

هجدهم اردیبهشت ماه و همزمان با اولین سالروز خروج آمریکا از برجام، شورای عالی امنیت ملی نخستین اقدام متقابل را در پیش گرفت. شورای مذکور با استناد به بندهای دوگانه ۲۶ و ۳۶ برجام که به ایران اجازه می‌دهد در صورت عدم پایبندی طرف مقابل به تعهدات، اجرای تعهدات خود را به شکل کلی یا جزئی متوقف کند، دستور داد تا ذخیره سازی و نگهداری آب سنگین و اورانیوم فراتر از محدودیت‌های مندرج در برجام انجام گیرد.

تعیین مهلت برای اجرای تعهدات از سوی طرف مقابل به مدت دو ماه نیز از دیگر اقدامات شورای عالی امنیت ملی به شمار می‌رفت؛ مهلتی که از نگاه مقامات جمهوری اسلامی قابل تمدید نیست.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: