کد خبر: ۲۲۳۵۸۵
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۶
روایت رسانه های ژاپن از مذاکرات نخست وزیر در ایران؛
صلح و ثبات در خاورمیانه برای ژاپن که به انرژی این منطقه وابسته است، حیاتی است از همین رو نخست وزیر ژاپن از ایران خواسته است که اقدام سازنده ای را برای کاهش تنش ها انجام داده و توافق هسته ای (برجام) را به طور کامل اجرا کند.
هواپیمای نخست‌وزیر ژاپن دیروز بعداز ظهر در تهران نشست. به باور بسیاری از کارشناسان، سفری که در این سطح پس از 41 سال صورت می‌گیرد، واجد ویژگی‌های مهم و راهبردی است و می تواند عرصه نوینی را در روابط دیپلماتیک باز نماید.

به گزارش اعتدال، از این رو رسانه ها، کارشناسان و حتی عامه مردم شدیدا پیگیر نتایج مذاکرات ایران و ژاپن و تاثیر آن در روابط ایران و امریکا و کاهش احتمالی تنش ها هستند. رسانه های ژاپنی نیز به طبع پوشش گسترده ای از این مذاکرات داشته و دارند. آنچه در پی می آید تحلیل رسانه های ژاپن از مذاکرات آبه در تهران در روز اول این سفر و بازتاب نتایج این مذاکرات در این رسانه هاست.


حساسیت ژاپن برای کاهش تنش ها در خاورمیانه

«کیودو» خبرگزاری رسمی ژاپن در گزارشی به انعکاس سفر "آبه شینزو" نخست وزیر این کشور به تهران و دیدار وی با حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.

این خبرگزاری با اشاره به کنفرانس مطبوعاتی و همچنین مذاکرات آبه با رییس جمهور ایران نوشته است: آبه در این دیدار از رئیس جمهوری ایران درخواست کرده تلاش کند تا تنش های منطقه کاهش یابد.

در این گزارش آمده است: نخست وزیر ژاپن گفته است برخی از کارشناسان می گویند احتمال درگیری اتفاقی در خاورمیانه وجود دارد اما به هر قیمتی باید از درگیری نظامی جلوگیری شود صلح و ثبات در خاورمیانه برای شکوفایی این منطقه و همچنین تمام دنیا ضروری است ژاپن هر آنچه که در توان دارد برای کاهش تنش ها انجام خواهد داد اما ایران هم باید نقش سازنده خود را ایفا کند.

آبه به روحانی گفته است: باید از هرگونه تنش و درگیری مسلحانه اجتناب کرد صلح و ثبات در خاورمیانه برای رونق منطقه و جهان ضروری است.

کیودو می گوید: آبه اولین نخست وزیر ژاپن است که در ۴۱ سال گذشته از ایران دیدار می کند "تاکه ئو فوکودا" در سال ۱۹۷۸ از این کشور دیدن کرد.

بر اساس این گزارش، روحانی هم در این دیدار گفته است در منطقه آغازگر هیچ جنگی نخواهیم بود حتی با آمریکا، اما اگر جنگی علیه ما بخواهد شروع شود پاسخی بسیار قاطع خواهیم داد.

روحانی ادامه داد: اگر ما شاهد برخی از تنش ها هستیم ریشه این تنش ها به جنگ اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران بر می گردد و هر زمانی که این جنگ متوقف شود ما شاهد تحول بسیار مثبتی در منطقه و جهان خواهیم بود.

کیودو می گوید: روحانی از حمایت ژاپن از برجام که آمریکا از آن خارج شده قدردانی کرده و گفته است ایران مایل به ادامه توافق هسته ای است.

گزارش می افزاید: آبه در ادامه سفر خود به تهران قرار است امروز پنجشنبه نیز برای اولین بار با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار و گفت و گو کند.

کیودو می گوید خاورمیانه یک منطقه بحرانی است و ژاپن تنش در این منطقه را به دلیل به خطر افتادن تامین نفت خود، نمی خواهد.

ایران از لحاظ داشتن ذخایر نفتی چهارمین کشور جهان است و تا مدت ها حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از نفت ژاپن از ایران تامین می شد اما از سال های بعد از ۲۰۰۰ میلادی به علت تحریم های اقتصادی آمریکا و اروپا علیه ایران، واردات نفت از ایران به تدریج کاهش یافت.

بر اساس این گزارش، روحانی گفته است: دولت ژاپن مصمم است روابط سیاسی، اقتصادی، منطقه ای و بین المللی را با ایران گسترش دهد و علاقه مند به خرید نفت از ایران و حل و فصل مسائل مالی و روابط علمی و فرهنگی است.

کیودو می گوید: در اوائل روز پنجشنبه نیز "کونو تارو" وزیر امور خارجه ژاپن با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود در تهران مذاکره کرده است.

آبه پیش از سفر به تهران حمایت "دونالد ترامپ" رییس جمهوری آمریکا که اواخر ماه میلادی گذشته به ژاپن سفر کرد را جلب کرد، او همچنین پیش از سفر با مقامات عربستان سعودی، رژیم صهیونیستی و امارات تلفنی گفت و گو کرد.

گزارش کیودو می افزاید: به دنبال خروج آمریکا از برجام و بازگشت مجدد تحریم های ایران، تنش ها در خاورمیانه افزایش یافته است ایران هم ماه گذشته میلادی اعلام کرد برخی از تعهدات خود ذیل برجام را تعلیق می کند و ۶۰ روز به طرف های اروپایی برجام مهلت داد تا برای نجات آن کاری کنند.

در ادامه اقدامات تحریک آمیز آمریکا در منطقه، این کشور با اعزام ناو هواپیمابر و بمب افکن به منطقه باعث افزایش تنش ها شد به طوری که حساسیت ژاپن را برانگیخت تا به عنوان یک دوست سنتی و دیرین ایران برای کاهش تنش ها اقدام کند.


شینزو آبه میانجیگری بی طرف است

روزنامه ژاپن تودی در گزارشی با اشاره به سفر دو روزه "شینزو آبه" نخست وزیر ژاپن به ایران نوشت نخست وزیر ژاپن بر خلاف بسیاری از گمانه زنی ها به عنوان یک میانجیگر کاملا بی طرف به ایران سفر کرده است.

این روزنامه خاطر نشان کرد: تعدادی بر این باورند که نخست وزیر ژاپن با شماری از توصیه‌ها و پیشنهادهای آمریکا و یا حامل پیام دونالد ترامپ رئیس جمهور آن کشور، راهی ایران شده است در صورتی که چنین موضوعاتی صحت ندارد.

گزارش ادامه می‌دهد او هرگز فهرستی از خواسته‌ها و تقاضاها را به مقام‌های ایرانی نخواهد داد و حامل هیچ پیامی هم از سوی واشنگتن نیست بلکه به عنوان یک میانجیگر بی طرف این سفر را انجام داده است.

این نشریه تاکید کرده است آبه می‌خواهد سیاست ژاپن را به اطلاع مقام‌های ایرانی برساند او کاملاً بی طرف خواهد بود ژاپن هرگز درگیر تضادهای سیاسی و یا مذهبی با کشورهای خاورمیانه نبوده است و برای همین این دیدار می‌تواند پربارتر و با ارزش تر باشد.

گزارش نوشته است برای همین زمانی که نخست وزیر با این روش و راهبرد با رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران دیدار و گفت و گو کند، مذاکرات بسیار مفید خواهد بود زیرا آبه به عنوان یک بازیگر فعال، برای رفع تنش‌ها تلاش می‌کند و وابستگی به طرف خاصی ندارد.

ژاپن تودی نوشت که آبه می‌خواهد به هر شکل کاری کند که تنش‌ها در منطقه فروکش کند او با طرفین رایزنی می‌کند و اقدامات دیپلماتیک صورت داده است نخست وزیر به دنبال اجرای یک راهبرد فعال سیاسی و مثبت است تلاشی که بتواند نتیجه اش برون رفت از وضعیت فعلی باشد.

نشریه اضافه کرد البته گفته شده است که او به دلیل اینکه با ترامپ در ماه می (اوایل خرداد) دیدار کرده حامل پیامی از سوی او برای ایران است اما چنین موضوعی مطرح نیست قرار است طرفین در ملاقات‌های خود در تهران بخش‌های مختلف روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای و بین المللی را مورد مشورت قرار دهند.

این نشریه می‌نویسد که نخست وزیر ژاپن همزمان به دنبال احیای سیاست فعالی از سوی این کشور است آبه پیشتر در مورد کره شمالی و روسیه توفیقی نداشته است و برای همین به دنبال اقداماتی است که بتواند دیپلماسی فعال منطقه‌ای و بین المللی دولت وی را نشان دهد.

ژاپن تودی تصریح کرد به هر صورت صرف اقدامات دیپلماتیک مهم است نباید غیر واقع بین باشیم اینطور نیست که یک سفر خیلی سریع نتیجه بدهد اما دیپلماسی همیشه برای کاستن از تنش‌ها مفید فایده بوده است.

سفر آبه دوستی تهران توکیو را گسترش می دهد

تلویزیون دولتی ژاپن اعلام کرد که سفر او باعث گسترش دوستی دیرینه تهران - توکیو می شود.

"ان.اچ.کی" گزارش کرد امسال نودمین سالگرد ایجاد روابط دیپلماتیک میان ژاپن و ایران است و آبه در همین راستا بر امیدش مبنی بر گسترش بیشتر دوستی دیرینه این دو کشور از طریق تبادلات فردی و همکاری های فنی، تاکید کرده است.

گزارش با اشاره به اینکه "آبه شینزو" نخست وزیر ژاپن در میان افزایش تنش های منطقه ای به علت اختلاف میان ایران و ایالات متحده آمریکا وارد تهران شده است ادامه داده است: آبه اولین نخست وزیر ژاپن است که در ۴۱ سال گذشته از ایران دیدار می کند "تاکه ئو فوکودا"، در سال ۱۹۷۸ از این کشور دیدن کرد.

ان.اچ.کی با اشاره به اینکه آبه با حسن روحانی دیدار کرد نوشت: او قرار است پنجشنبه نیز با رهبر انقلاب اسلامی ملاقات کند.

تلویزیون ژاپن می گوید صلح و ثبات در خاورمیانه برای ژاپن که به انرژی این منطقه وابسته است، حیاتی است از همین رو نخست وزیر ژاپن از ایران خواسته است که اقدام سازنده ای را برای کاهش تنش ها انجام داده و توافق هسته ای (برجام) را به طور کامل اجرا کند.

درخواست آبه از روحانی برای کاهش تنش ها در منطقه

تلویزیون ژاپن در گزارش دیگری آورده است آبه که در تهران بسر می برد امیدوار است تنش های منطقه ای به وجود آمده در اثر خروج ایالات متحده از توافق هسته ای ۲۰۱۵ میلادی ایران با کشورهای قدرتمند دنیا را کاهش دهد.

این گزارش می افزاید که آبه از رئیس جمهوری ایران درخواست کرده تا به اجرای توافق ادامه دهد رییس جمهوری اسلامی ایران هم از واشنگتن خواسته تا تحریم ها علیه تهران را بردارد.

ان.اچ.کی می گوید: روحانی از حمایت ژاپن از برجام قدردانی کرده و گفته است ایران مایل به ادامه توافق هسته ای است.

بر اساس این گزارش آبه هم گفته است: تنش ها اکنون در خاورمیانه بالاست برخی از کارشناسان می گویند احتمال درگیری اتفاقی وجود دارد اما به هر قیمتی باید از درگیری نظامی جلوگیری شود صلح و ثبات در خاورمیانه برای شکوفایی این منطقه و همچنین تمام دنیا ضروری است ژاپن هر آنچه که در توان دارد برای کاهش تنش ها انجام خواهد داد.

نخست وزیر ژاپن گفته است در بحبوهه افزایش اخیر تنش ها، به منظور جلوگیری از بی ثباتی بیشتر در منطقه و پیشگیری از برخورد تصادفی، لازم است تا ایران نقشی سازنده در استحکام صلح و امنیت خاورمیانه بازی کند ما برای همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی ارزش زیادی قائل هستیم. ما صادقانه امید داریم که ایران به پیروی از توافق هسته ای ادامه دهد.
 
"ان.اچ.کی" در ادامه آورده است: وزارت خارجه ایالات متحده از سفر نخست وزیر ژاپن به ایران در تلاش برای کمک به کاهش تنش های فزاینده میان این کشور و آمریکا استقبال کرده است.

این گزارش می افزاید: "مورگان اورتگس" سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است وزارت خارجه از هر کاری که نخست وزیر ژاپن بتواند انجام دهد حمایت می کند.

تلویزیون ژاپن آورده است: تحلیلگران می گویند که ایالات متحده می خواهد تا تنش های کنونی با ایران را به کمک ژاپن، که روابط خوبی با این کشور دارد، کاهش دهد.

آبه به دنبال اقناع ایران و آمریکا برای گفت و گو است

شماری از کارشناسان ژاپنی گفته اند که هدف "آبه شینزو " نخست وزیر ژاپن از سفر به تهران اقناع مقام های ایران و آمریکا برای از سرگیری گفت و گوهاست.

"توشیرو ناکایاما" کارشناس مرکز ویلسون در آمریکا گفته است: سفر آبه به ایران یک حرکت جسورانه بود او دارای یک جایگاه بی نظیر است از یک سو متحد امنیتی آمریکا محسوب می شود و از طرف دیگر روابط خوبی با ایران دارد.

این کارشناس ژاپنی خاطر نشان کرد که نخست وزیر ژاپن دارای شرایط ویژه ای است روابط مناسبی با دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا دارد و مشتاق کاستن از تنش هاست. گزارش از قول این کارشناس ادامه می دهد که برای ژاپن وضعیت خاورمیانه و ثبات و امنیت آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است کشوری که بخش زیادی از نفت مورد نیازش را از آنجا تامین می کند.

" کونیهیکو میاکه" دیپلمات سابق ژاپن نیز گفته است که آبه یک میانجیگر نیست اولین هدف او گفت وگو درباره روابط دوجانبه است اما اگر او بتواند در کنار آن کارهای بیشتری نیز انجام دهد، تعلل نخواهد کرد.

کارشناسان ذی ربط تصریح کردند که ایران و آمریکا می گویند به دنبال رویارویی نظامی نیستند لذا نخست وزیر ژاپن هر کاری بتواند انجام می دهد تا این دو کشور برای گفت و گو بر سر میز مذاکرات حاضر شوند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری