کد خبر: ۲۲۳۵۵۲
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۰
سفر شینزو آبه به تهران؛
شینزو آبه بعد از ظهر چهارشنبه جهت دیدار با مقامات عالیرتبه کشورمان وارد تهران شد و از سوی ظریف در فرودگاه مهرآباد مورد استقبال قرار گرفت. پس از استقبال رسمی، روسای دو دولت به مذاکره پرداخته و مواضع خود را در نشست خبری مشترک بیان داشتند. پنج شنبه نیز آبه با رهبری دیدار و گفت و گو کرد. جزییات و گزارش کامل سفر آبه به تهران در اینجا به روز خواهد شد.
چشم رسانه ها و امید کارشناسان به پرواز توکیو - تهران+ تصاویر و ویدئو
نخست وزیر ژاپن در صدر یک هیات بلند پایه وارد تهران شد. از آنجا که این رویداد در طول چهل سال گذشته سابقه نداشته است، تحلیل‌ها و گمانه‌زنی‌های زیادی درباره آن مطرح می‌شود.

به گزارش اعتدال، «میانجیگری میان ایران و امریکا» یکی از همان گمانه‌زنی‌هایی است که در مورد این سفر مطرح می‌شود؛ از این رو نگاه بسیاری از کارشناسان و رسانه ها به دیدارهای آبه در تهران است تا شاید این سفر مهم، در تاریخ روابط بین الملل ماندگار شود.

آبه درحالی به ایران کرده که در جریان سفر ماه می ترامپ به ژاپن، رئیس جمهوری آمریکا مخالفتی با برنامه آبه برای دیدار با مقامات ایرانی نداشت.

بعد از انقلاب اسلامی، سفر آبه به ایران نخستین سفر یک نخست وزیر ژاپنی به تهران است پیش از او "تاکئو فوکودا" در سال 1978 به ایران سفر کرده بود.

در این سفر که همزمان با نودمین سالگرد تاسیس روابط دیپلماتیک دو کشور روی می دهد آبه با رهبر انقلاب و رئیس جمهور دیدار می کند.

گزارش کامل و لحظه ای از سفر نخست وزیر ژاپن به تهران را در اینجا بخوانید:

پنج شنبه 23 خرداد 1398

23:00 اظهارات «آبه شینزو» بعد از دیدار با رهبری

آبه بلافاصله پس از این دیدار در گفتگوی خبر با رسانه‌های ژاپن گفت: «پیام رییس جمهور آمریکا را که در سفر ژاپن به من داده بود به رهبر ایران رساندم. رهبر ایران در این دیدار به من گفتند که ایران به هیچ وجه قصد تولید، نگهداری و استفاده از سلاح هسته‌ای را ندارد».

آبه دیدار خود با رهبرایران را گام بزرگی در راستای حفظ صلح و ثبات در منطقه توصیف کرد و افزود: «راه کاستن از تنش‌ها در منطقه راه بسیار دشواری است، اما برای حفظ صلح در منطقه و صلح و ثبات در جهان باید تمام تلاش خود را به کار گیریم.

16:01 "شینزو آبه" به موزه ملی ایران رفت

شینزو آبه – نخست وزیر ژاپن – در دومین روز حضورش در ایران، پنج‌شنبه ۲۳ خرداد از موزه ایران باستان در موزه ملی ایران دیدن کرد.

نخست‌وزیر ژاپن که از چهارشنبه ۲۲ خرداد به ایران سفر کرده است، ظهر امروز - پنج شنبه ۲۳ خرداد - از آثار تاریخی موزه ایران باستان در موزه ملی ایران بازدید کرد.

در جریان این بازدید محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی کشور و جبرئیل نوکنده رئیس موزه ملی ایران توضیحات لازم را به نخست‌وزیر ژاپن ارائه کردند.

مرتضی رحمانی‌موحد سفیر ایران در ژاپن و میتسوگو سایتو سفیر ژاپن در ایران در این بازدید حضور داشت.

چشم رسانه ها و امید کارشناسان به پرواز توکیو - تهران+ تصاویر و ویدئو


چشم رسانه ها و امید کارشناسان به پرواز توکیو - تهران+ تصاویر و ویدئو

15:06 ظریف: دلیل تنش روشن است؛ نقض برجام و جنگ اقتصادی علیه مردم ایران

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان درباره دیدار نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه ژاپن با مقامات عالیرتبه کشورمان در توئیتر نوشت: "پس از گفت‌وگوهای ثمربخش با «کونو تارو» وزیر امور خارجه ژاپن، سفر تاریخی نخست‌وزیر آبه شینزو هم انجام شد. رئیس‌جمهور روحانی و آیت‌الله خامنه‌ای گفتگوهای گسترده‌، دوستانه و ثمربخشی با نخست‌وزیر آبه داشتند. دلیل تنش روشن است: نقض برجام توسط ایالات متحده و تحمیل جنگ اقتصادی بر مردم ایران".

13:50 دیدار آبه و رهبر معظم ایران در فضایی گرم برگزار شد

سخنگوی وزارت خارجه ژاپن گفت:

دیدار آبه و رهبر معظم ایران در فضایی گرم برگزار شد

آبه در این دیدار عنوان کرد هیچکس خواستار درگیری نظامی نیست و از تنش های جاری ابراز نگرانی کرد.

آبه همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را مثبت ارزیابی و نسبت به ادامه اجرای برجام ابراز امیدواری کرد.«شینزو آبه» نخست‌وزیر ژاپن، صبح امروز (پنج‌شنبه) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

چشم رسانه ها و امید کارشناسان به پرواز توکیو - تهران+ تصاویر و ویدئو

رهبر انقلاب در این دیدار تاکید کردند:

در ابتدای این دیدار نخست وزیر ژاپن خطاب به رهبری گفت: من قصد دارم پیام رئیس جمهور امریکا را به جنابعالی برسانم.

رهبری خطاب به نخست وزیر ژاپن گفتند: ما در حسن نیت و جدی بودن شما تردیدی نداریم اما در خصوص آنچه از رئیس جمهور امریکا نقل کردید، من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمیدانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد.

ما ژاپن را کشوری دوست می دانیم، اگرچه گلایه هایی نیز وجود دارد.

ایشان با اشاره به صحبت های نخست وزیر ژاپن مبنی بر اینکه ترامپ به او گفته «امریکا قصد تغییر رژیم در ایران را ندارد»، تأکید کردند: مشکل ما با امریکایی‌ها موضوع تغییر رژیم نیست، زیرا آنها اگر چنین قصدی هم داشته باشند، قادر به اجرای آن نیستند.

اینکه ترامپ می گوید قصد تغییر رژیم را ندارد یک دروغ است زیرا اگر می توانست این کار را انجام دهد، انجام می داد اما نمی تواند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به صحبت های نخست وزیر ژاپن مبنی بر درخواست امریکا برای مذاکره درباره موضوع هسته ای، گفتند: جمهوری اسلامی ایران به مدت پنج، شش سال در موضوع هسته ای با امریکا و اروپایی ها در قالب ۱ + ۵ مذاکره کرد و به یک نتیجه هم رسید، اما امریکا زیر این توافق و قرارداد  قطعی زد، بنابراین کدام فرد عاقلی است که دوباره با کشوری که زیر تمام توافق ها زده، مذاکره کند؟

رهبر انقلاب اسلامی به بخش دیگری از صحبتهای نخست وزیر ژاپن مبنی بر عزم امریکا برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای بوسیله ایران اشاره کردند و افزودند: ما با سلاح هسته ای مخالفیم و فتوای شرعی من حرام بودن ساخت سلاح هسته ای است اما این را بدانید که اگر ما قصد ساخت سلاح هسته ای داشتیم، امریکا هیچ کاری نمی توانست بکند و اجازه ندادن امریکا، هیچ مانعی ایجاد نمی کرد.

امریکا به هیچ وجه صلاحیت حرف زدن درباره اینکه کدام کشور سلاح هسته‌ای داشته باشد یا نداشته باشد، ندارد.

ایشان با اشاره به سخنان نخست وزیر ژاپن مبنی بر اینکه امریکا آماده مذاکرات صادقانه با ایران است، خطاب به آقای آبه گفتند: ما این حرف را اصلاً باور نمی کنیم زیرا مذاکرات صادقانه از جانب شخصی همچون ترامپ، صادر نمی‌شود. صداقت در میان مقامات امریکایی بسیار کمیاب است. رئیس جمهور امریکا چند روز پیش با جنابعالی دیدار و گفتگو و درباره ایران هم صحبت کرد، اما بعد از بازگشت از ژاپن، بلافاصله تحریم صنایع پتروشیمی ایران را اعلام کرد، آیا این پیام صداقت است؟ آیا این نشان می‌دهد که او قصد مذاکره صادقانه دارد؟

 ما به هیچ وجه تجربه تلخ مذاکره چند سال اخیر با امریکا را تکرار نخواهیم کرد. بعد از توافق هسته ای، اولین کسی که برجام را بلافاصله نقض کرد، شخص اوباما بود، همان کسی که درخواست مذاکره با ایران کرده و واسطه هم فرستاده بود.

این تجربه ما است و جناب آقای آبه بدانید که ما این تجربه را تکرار نمی کنیم.

ایشان با اشاره به سخنان نخست وزیر ژاپن مبنی بر اینکه ترامپ گفته «مذاکره با امریکا موجب پیشرفت ایران خواهد شد»، تأکید کردند: ما به لطف خداوند، بدون مذاکره با امریکا و با وجود تحریم هم به پیشرفت خواهیم رسید.

ما معتقدیم از طریق مذاکره با امریکا، مشکلات ما حل نخواهد شد و هیچ ملت آزاده ای، مذاکره زیر فشار را قبول نخواهد کرد.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به بخشی از سخنان نخست وزیر ژاپن مبنی بر اینکه امریکایی‌ها همواره می خواهند طرز فکر و عقاید خود را به دیگر کشورها تحمیل کنند، گفتند: اینکه شما این واقعیت را تصدیق می کنید، خوب است و این را هم بدانید که امریکایی‌ها در تحمیل دیدگاههای خود به هیچ حدی قانع نیستند.چشم رسانه ها و امید کارشناسان به پرواز توکیو - تهران+ تصاویر و ویدئو

سوال خبرنگار: برخی کارشناسان عرصه بین‌الملل پیشنهاد داده بودند نخست‌وزیر ژاپن در جریان سفر خود به تهران از حسن روحانی برای شرکت در اجلاس جی ۲۰، که طی روزهای آینده در ژاپن برگزار می‌شود، دعوت کند تا این امکان فراهم شود که او در حاشیه این اجلاس با مقامات شرکت‌کننده در این اجلاس از جمله ترامپ به صورت مستقیم دیدار کند، آیا از رئیس‌جمهور ایران برای شرکت در این اجلاس دعوت شده است؟

تاکشی اوسوگا سخنگوی وزارت خارجه ژاپن پس دیدار روحانی و آبه گفت: چنین چیزی را بعید می‌دانم. کشورهای شرکت‌کننده در این اجلاس مشخص است، لیست شرکت‌کنندگان در این اجلاس بسته شده است و احتمال نمی‌دهم که ایران در این نشست حضور داشته باشد.

ژاپن و ایالات متحده، روابط نزدیکی از همه جهات با یکدیگر دارند. نخست‌وزیر آبه و رئیس‌جمهور ترامپ روابط نزدیکی با یکدیگر دارند. آن‌ها ملاقات تلفنی و رو در رو داشته‌اند. ماه گذشته نیز، ایران یکی از محورهای این گفت‌وگوها بوده است.

صلح و ثبات در خاورمیانه نه تنها برای کشورهای منطقه، ژاپن و آمریکا بلکه برای تمامی جهان مهم است.

ژاپن نگران افزایش تنش‌ها در منطقه است، ژاپن حکم میانجی‌گر میان ایران و آمریکا را ندارد.

ما جزئیات نخست‌وزیر مذاکرات شنیزو آبه و دکتر حسن روحانی را آشکار نخواهیم کرد.

مذاکرات شینزو آبه با روحانی لزوماً تا بدین لحظه نتیجه ملموس نداشته است.چهارشنبه 22 خرداد 1398

21:10 کنفرانس خبری مشترک روحانی و نخست وزیر ژاپن (گزارش کامل نشست خبری را در اینجا بخوانید)

روحانی:

ما امروز در جلسه خصوصی و در جلسه دو هیات، در خصوص روابط دوجانبه از جمله سرمایه گذاری ژاپن در جنوب ایران، سواحل مکران و چابهار صحبت کردیم.

از اینکه ژاپن علاقمندبه ادامه خرید نفت ایران و حل و فصل روابط مالی بین دو کشور هست، استقبال میکنیم و توسعه روابط دو کشور را تضمین می کند.

خوشحالیم که هر دو کشور برای ثبات و امنیت منطقه اهمیت بسیار زیادی قائلند و من به اقای نخست وزیر گفتم، ما در منطقه اغاز گر جنگ نیستیم حتی با آمریکا. اما اگر جنگی شروع شود علیه ما، پاسخ قاطعی خواهیم داد.

چشم رسانه ها و امید کارشناسان به پرواز توکیو - تهران+ تصاویر و ویدئو

چشم رسانه ها و امید کارشناسان به پرواز توکیو - تهران+ تصاویر و ویدئو

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن:

برای اینجانب بسیار افتخار امیز است که در 90مین سالگرد روابط دو کشور، به ایران سفر کردم و با استقبال گرم و محبت امیزی روبرو شدم.

در واقع، اینجانب راه بسیار طولانی را پیمودم تا به ایران رسیدم. 41 سال پس از سفر نخست وزیر ژاپن انجام شده است.

ژاپن و ایران به عنوان کشورهای کهن و تاریخی و کشورهای بزرگ فرهنگی، از طریق دل های مردم و  رفت های آمدهای احساسی و پیوسته را ادامه داده اند

بعضی حرف های اینجانب که برای مردم ایران خواهم گفت، شاید به گوش های شما خوش نواز نباشد، اما چون ارزو دارم پشتوانه شما بشوم، جسارتا این حرف ها را خواهم گفت

در حال حاضر در خاورمیانه تنش رو به افزایش است و احتمال وقوع درگیری تصادفی به گفته تحلیلگران مورد اشاره شده. ولی باید جلوی درگیری نظامی را گرفت. ثبات در این منطقه برای رونق اقتصادی در تمام جهان مهم است. ژاپن ارزو دارد برای ایجاد ثبات و صلح تلاش حداکثری خود را بکند.

از اینکه ایران همکاری با اژانس انرژی اتمی را داده می و دهد، بسیار مثبت است و قویا میخواهم پایبندی خود به برجام را حفظ کند.

امروز با روحانی در مورد اینکه چطور میتوانیم تنش را کاهش دهیم و اینکه چگونه می توانیم از بی ثباتی بیشتر در منطقه جلوگیری کنیم و همینطور در مورد صلح، تبادل نظر کردیم.

چنانکه در مقدمه گفتم، راه طولانی را پیموده ایم. اما اعتقاد راسخ دارم که راه مقابل راه باز و همراه با افق بازی خواهد بود. برای تحقق این امر باید هر دو تلاش کنیم. فکر میکنم نیاز به صبر و شکیبایی زیادی باشد.

ژاپن دوست ندارد جنگی در منطقه خاورمیانه اتفاق بیفتد سفر من به ایران نیز به همین دلیل انجام شده است.

چشم رسانه ها و امید کارشناسان به پرواز توکیو - تهران+ تصاویر و ویدئو

چشم رسانه ها و امید کارشناسان به پرواز توکیو - تهران+ تصاویر و ویدئو

20:20  نشست مشترک هیأت‌های عالی‌رتبه ایران و ژاپن (گزارش کامل نشست را در اینجا بخوانید)

روحانی:

علاقه مند به روابط عمیق، دوستانه و بلندمدت با ژاپن هستیم

ازسرمایه گذاری و مشارکت ژاپن در طرحهای توسعه ای جنوب و بندر چابهار استقبال می کنیم

زیرپا گذاشتن معاهدات بین‌المللی قطعاً به نفع هیچ‌کس نخواهد بود

در صورت پایان یافتن تحریم‌ها شاهد شرایط نوینی در منطقه خواهیم بود

کلید در دست واشنگتن است؛ با رفع تحریمهای غیرقانونی شرایط متفاوت خواهد شد

جنگ با یک ملت حتماً محکوم به شکست است

استقبال از ادامه و توسعه روابط همه جانبه اقتصادی بین دو کشور


شینزو آبه:

قدردان ایران بخاطر پایبندی به برجام هستیم

ایران نقش بزرگی برای تحقق صلح و ثبات در منطقه ایفا می‌کند

مصمم به حفظ و گسترش روابط دیرینه ژاپن و ایران هستیم

برای حفظ روابط اقتصادی با ایران از جمله ادامه واردات نفت با آمریکا مذاکرات جدی داشته‌ایم


چشم رسانه ها و امید کارشناسان به پرواز توکیو - تهران+ تصاویر و ویدئو


چشم رسانه ها و امید کارشناسان به پرواز توکیو - تهران+ تصاویر و ویدئو

چشم رسانه ها و امید کارشناسان به پرواز توکیو - تهران+ تصاویر و ویدئو

19:00 دیدار و آغاز گفت و گوی روحانی با نخست وزیر ژاپن

چشم رسانه ها و امید کارشناسان به پرواز توکیو - تهران+ تصاویر و ویدئو 
چشم رسانه ها و امید کارشناسان به پرواز توکیو - تهران+ تصاویر و ویدئو

18:00 مراسم استقبال رسمی روحانی از شینزوآبه

رئیس‌جمهور کشورمان عصر امروز (چهارشنبه) از شینزوآبه نخست وزیر ژاپن در بدو ورود به کشور استقبال کرد.

در این مراسم که در مجموعه سعد آباد برگزار شد، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی از شینزوآبه نخست وزیر ژاپن پس از خیر مقدم وزیر امور خارجه کشورمان محمدجواد ظریف در فرودگاه مهر آباد ، استقبال کرد.

رئیس جمهور ایران و نخست وزیر ژاپن پس از مراسم استقبال رسمی، مذاکرات دوجانبه را آغاز کردند.

پس از مذاکرات خصوصی روسای دولت های ایران و ژاپن، مذاکرات مشترک اعضای دو هیات برگزار می شود.

چشم رسانه ها و امید کارشناسان به پرواز توکیو - تهران+ تصاویر و ویدئو

چشم رسانه ها و امید کارشناسان به پرواز توکیو - تهران+ تصاویر و ویدئو

چشم رسانه ها و امید کارشناسان به پرواز توکیو - تهران+ تصاویر و ویدئو

چشم رسانه ها و امید کارشناسان به پرواز توکیو - تهران+ تصاویر و ویدئو

15:50 نخست‌وزیر ژاپن وارد تهران شد

نخست‌وزیر پادشاهی ژاپن دقایقی پیش در رأس یک هیئت عالی‌رتبه وارد تهران شد.

شینزو آبه نخست‌وزیر پادشاهی ژاپن بعد از ظهر چهارشنبه (۲۲ خرداد ۹۸) جهت دیدار با مقامات عالیرتبه کشورمان وارد تهران شد و از سوی محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در پاوین جمهوری فرودگاه مهرآباد مورد استقبال قرار گرفت.

چشم رسانه ها و امید کارشناسان به پرواز توکیو - تهران+ تصاویر و ویدئو

چشم رسانه ها و امید کارشناسان به پرواز توکیو - تهران+ تصاویر و ویدئو

چشم رسانه ها و امید کارشناسان به پرواز توکیو - تهران+ تصاویر و ویدئو

قرار است تا دقایقی دیگر حسن روحانی رئیس جمهوری در مجموعه تاریخی- فرهنگی سعدآباد در مراسمی رسمی از شینزو آبه استقبال کند.
« تارو کونو» وزیر امور خارجه ژاپن ظهر امروز (چهارشنبه) با حضور در وزارت امور خارجه با محمدجواد ظریف دیدار و گفتگو کرد.

چشم رسانه ها و امید کارشناسان به پرواز توکیو - تهران


وزیر امور خارجه با اشاره به جنگ و تروریسم اقتصادی دولت آمریکا ضد ملت ایران گفت: جنگ اقتصادی را با ملت ما آغاز کرده اند و روزانه هم با تبلیغات و نفرت پراکنی های آمریکایی ها مواجه هستیم.

محمد جواد ظریف در دور اول دیدار با وزیر امور خارجه ژاپن ضمن خوشامدگویی به همتای ژاپنی و هیات همراه، با اشاره به روابط دیرینه دو کشور و ۹۰ سال روابط دیپلماتیک ایران و ژاپن، این کشور را دوست و شریک خوب ایران در حوزه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خواند و از سفر مقامات عالی رتبه ژاپن به ایران استقبال کرد.

ظریف با اشاره به جنگ و تروریسم اقتصادی دولت آمریکا ضد ملت ایران افزود: جنگ اقتصادی را با ملت ما آغاز کرده اند و روزانه هم با تبلیغات و نفرت پراکنی های آمریکایی ها مواجه هستیم.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: در این شرایط سخت برای رفاه و آسایش مردم خود راه هایی را خواهیم یافت که از جمله آن تجدید نظر در بودجه و سیاست های مالی بدون اتکاء به نفت است.

کونو تارو نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران و پذیرش هیات عالی ژاپن توسط مقامات عالی کشور خاطر نشان کرد: سفر شینزو آبه به ایران به عنوان یک کشور دوست، تاریخی است.

تارو افزود: ایران کشوری مهم در منطقه است و ما معتقدیم در این منطقه مهم هر چه تنش کمتر باشد به نفع همگان است؛ در غیر این صورت همه ضرر می کنیم. ژاپن آماده است هر کاری که به کاهش تنش منجر شود انجام دهد."شینزو آبه" صبح روز چهارشنبه (به وقت محلی) در فرودگاه "هاندا" توکیو گفت که می‌خواهد از طریق میانجیگری میان ایران و آمریکا به صلح و ثبات منطقه کمک کند.

او که به عنوان نخستین رهبر ژاپن بعد از چهار دهه به ایران سفر می کند قصد دارد از ظرفیت روابط دوستانه و سنتی تهران و توکیو برای کاهش تنش ها در منطقه به ویژه میان ایران و آمریکا که به بالاترین حد رسیده است استفاده کند.

آبه تاکید کرد که می خواهد از طریق "تبادل صریح دیدگاه ها" به کاهش تنش ها در منطقه کمک کند.

چشم رسانه ها و امید کارشناسان به پرواز توکیو - تهران

08:00 گفتگوی آبه با ترامپ قبل از سفر به تهران

یوشید سوگا، سخنگوی دولت ژاپن در کنفرانس خبری خود گفت که ترامپ و آبه سه شنبه شب درمورد مسائل منطقه‌ای ازجمله ایران با یکدیگر گفتگو کردند. آبه در جریان این گفتگوی تلفنی دونالد ترامپ را در جریان برنامه‌هایش برای ملاقات با رهبری و حسن روحانی و همچنین تلاش برای متقاعد کردن ایران به پایبندی نسبت به توافق هسته‌ای قرار داده است.

05:00 نخست وزیر ژاپن راهی ایران شد

"شینزو آبه" نخست وزیر ژاپن به منظور دیدار و گفت و گو با مقامات جمهوری اسلامی ایران، توکیو را به مقصد تهران ترک کرد.

چشم رسانه ها و امید کارشناسان به پرواز توکیو - تهران
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر: