کد خبر: ۲۲۳۳۰۲
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۵
«همه، قواعد و مقررات کشور را می‌دانیم و حساسیت‌ها نسبت به موضوع حجاب امر تازه‌ای نیست اما بیشتر آنها که معترض این اقدام شده‌اند، گله‌مندند که چرا برای برخورد با چنین مواردی سرعت و شدت و حدت هست اما در خصوص اختلاس و فساد مالی که مثل موریانه، اعتماد و امید مردم را از درون و بیرون می‌خورد، نیست.»

به گزارش اعتدال، عصر ایران نوشت: «در تعطیلات چند روز گذشته هزاران ایرانی به سفر رفتند. هنوز هم عده‌ای در راه بازگشت‌اند و انبوهی از عکس‌ها و ویدئوهای سرخوشانه را در فضای مجازی به اشتراک گذاشته شد اما توقیف چند قایق در سد لفور مازندران به شکلی سرخط خبرها شد که انگار هیچ اتفاق خوبی در این روزها نیفتاد.

ماجرا از این قرار بود که پس از انتشار عکس «قایق‌سواری بدون حجاب» چند گردشگر در سد لفور، مأموران انتظامی مازندران به سرعت وارد عمل شده و «قایق‌های مورد استفاده گردشگران» را توقیف کردند. مسئول گردشگری منطقه احضار شد و دادستان عمومی و انقلاب مازندران نیز در این باره گفت: بر اساس دستور رئیس کل دادگستری استان این موضوع به‌صورت ویژه بررسی و با خاطیان به صورت جدی برخورد می‌شود.

علی مطهری، نماینده مجلس هم در حساب توئیتری خود نوشت: «تعجب است از دادستان مازندران که پخش تصاویر ناهنجاری‌های رخ داده در سد لفور سوادکوه در روز عید فطر را تخلف دانسته تا همچنان این‌گونه قانون‌شکنی‌ها ادامه داشته باشد. وزارت نیرو و سازمان میراث فرهنگی هم باید پاسخگو باشند.» این سخنان او با واکنش‌های تند برخی کاربران همراه شد. از جمله یک روزنامه‌نگار نوشت: «کمتر از ۹ ماه مونده، چنان از مردم سیلی خواهید خورد که لازم باشد وزارت بهداشت و درمان پاسخگوی‌تان باشند.»

این کامنت به نوعی واکنش بسیاری از کاربران بود که از او پرسیده بودند چرا نسبت به مشکلات دیگر جامعه چنین واکنش نشان نمی‌دهد و بازخواست نمی‌کند و آیا این مهم‌ترین دغدغه مردم است؟

همه، قواعد و مقررات کشور را می‌دانیم و حساسیت‌ها نسبت به موضوع حجاب امر تازه‌ای نیست اما بیشتر آنها که معترض این اقدام شده‌اند، گله‌مندند که چرا برای برخورد با چنین مواردی سرعت و شدت و حدت هست اما در خصوص اختلاس و فساد مالی که مثل موریانه، اعتماد و امید مردم را از درون و بیرون می‌خورد، نیست. البته در ماه‌های اخیر شاهد برگزاری دادگاه‌های متعددی بوده‌ایم، ضمن این که مسئولان می‌توانند بگویند این جرم مشهود است و برخورد با آن دشوار نیست و مواردی از قبیل اختلاس پیچیدگی دارد.

رسانه‌ای شدن چنین موضوعاتی همیشه با حاشیه همراه است. موارد بسیار دیگری هم قطعاً در همین سفرهای چند وقت اخیر رخ داده که رسانه‌ای نشده و سر و ته‌اش را با مدیریت هم آورده‌اند اما بازخورد منفی ناشی از چنین موضوعاتی رنج‌آور است.

در شبکه‌های مجازی به ویژه اینستاگرام می‌شود هزاران نفر را دید که در سفرهای امسال شادمانی کرده‌اند و حتی عکس‌هایی با پوشش غیر رسمی و حجاب حداقلی در فضای عمومی گرفته‌اند به اشتراک گذاشته‌اند، نه خبری از برخورد قضائی و پلیسی بوده و نه مسئول منطقه‌ای را احضار کرده‌اند. اما همین عکس و خبر کافی بود تا تمام این عکس‌ها و سفرها و سرخوشی‌ها را به حاشیه بکشاند و تصویری منعکس شود که انگار با همه مسافران برخوردها این گونه بوده است.

پیش از این هم مسئولانی گفته بودند که چنین گردشگری نمی‌خواهند و رونق کسب‌و‌کاری که در آن زلفی بر باد برود اسباب شرمساری است اما کمتر کسی دلش می‌خواهد چنین مواردی در رسانه‌ها منعکس شود. این که عکس پلیس در حال بازداشت قایق منتشر شود اتفاق خوشایندی نیست. نیروی انتظامی هم قطعاً می‌گوید مأمور است و معذور اما حیف است که این تصور درگیرد که همه جا این گونه برخورد شده در حالی که پلیس در روزهای تعطیل درگیر امور مهم‌تر و در مجموع ارائه خدمات بود نه همه جا توقیف قایق چند مسافر!»
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری