کد خبر: ۲۲۳۲۷۳
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۵
اعلام رسمی سفر نخست وزیر ژاپن به ایران؛
دولت ژاپن به صورت رسمی اعلام کرد "شینزو آبه" نخست وزیر این کشور 12 ژوئن (22 خرداد 98) به منظور دیدار و گفت و گو با مقامات جمهوری اسلامی ایران، به تهران خواهد کرد.
خبرگزاری کیودو گزارش کرد سفر آبه به تهران که نخستین سفر یک مقام عالی رتبه این کشور در چهار دهه گذشته است سه روزه است و تا ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد) ادامه دارد.

به گزارش اعتدال؛ آبه اظهار امیدواری کرده است بتواند میان ایران و آمریکا میانجیگری کند و دو کشور را به منظور کاهش تنش ها به سمت گفت و گو تشویق کند.

دولت این موضوع را در جلسه ای با حضور اعضای کمیته رهبری قانونگذاران ژاپن طرح کرد. آبه قرار است روز 14 ژوئن (24 خرداد) به ژاپن بازگردد.

گزارش می افزاید: بعد از انقلاب اسلامی، سفر آبه به ایران نخستین سفر یک نخست وزیر ژاپنی به تهران است پیش از او "تاکئو فوکودا" در سال 1978 به ایران سفر کرده بود.

در این سفر که همزمان با 90 امین سالگرد تاسیس روابط دیپلماتیک دو کشور روی می دهد آبه با رهبر معظم انقلاب اسلامی و رییس جمهوری اسلامی ایران دیدار می کند.

آبه در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک در توکیو با ترامپ در اواخر ماه مه 2019 (اوائل خرداد 1398) اظهار داشت که او می خواهد تلاش هایی را برای تسهیل گفت و گوها میان واشنگتن و تهران بکار گیرد تا از تنش ها کاسته شود که با استقبال ترامپ مواجه شد.

دونالد ترامپ بعد از روی کار امدن، از توافق هسته ای ایران موسوم به برجام خارج شد و رییس جمهوری اسلامی ایران نیز 18 اردیبهشت امسال در واکنش به اقدام آمریکا در خروج از توافق هسته ای و بازگرداندن تحریم ها، از توقف فروش اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین برای مدت 60 روز خبرداد.

ژاپن همواره از توافق هسته ای ایران با 6 کشور دیگر که در سال 2015 امضا شد حمایت کرده است و یکی از خریداران عمده نفت ایران است هر چند در حال حاضر به دلیل تحریم های آمریکا، واردات نفت از ایران را قطع کرده است.

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در مورد سفر آبه به تهران به تلویزیون ژاپن گفته بود که توکیو احتمالا قادر به تفهیم شرایط کنونی به آمریکایی‌ها خواهد بود و امیدواریم سفر آبه به تهران به کاهش تنش‌ها در منطقه منجر شود.

"ان اچ کی" با اشاره به بخشی از سخنان عراقچی که گفته بود «ایران پیش تر تمایلی به ورود کشور سوم به میانجیگری میان ایران و آمریکا نداشت" خاطر نشان کرد که سخنان او درباره سفر آبه به تهران نشانه ای از استقبال تهران از میانجیگری توکیو دارد.

عراقچی در این گفت و گو با استقبال از سفر نخست وزیر ژاپن به تهران اضافه کرد: آبه هفته آینده با مقامات ایرانی از جمله مقام معظم رهبری دیدار خواهد کرد.

آبه که بر مناسبات دو جانبه تاکید دارد از سال ۲۰۱۳ میلادی هر سال در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با رئیس جمهوری ایران دیدار داشته است.

ژاپن تایمز: سفر آبه به تهران باعث صلح و ثبات در خاورمیانه می‌شود

روزنامه ژاپن تایمز نیز در مطلبی تحلیلی در ارتباط با اهمیت سفر نخست وزیر ژاپن به تهران نوشت: تلاش "شینزو آبه" در سفر به ایران به عنوان دوست مشترک تهران و واشنگتن، کاستن از تنش های منطقه ای و صلح و ثبات خاورمیانه است و او با توجه به ظرفیت های توکیو می تواند این نقش را به خوبی ایفا کند.

این روزنامه انگلیسی زبان توکیو در نوشتار خود افزود: در وهله اول باید به یاد داشت که ژاپن هم با ایران و هم با آمریکا روابط خوبی دارد، نخست وزیر این کشور در مقاطع مختلف با سران ایران و آمریکا دیدار کرده و مناسبات مطلوبی با هر دو طرف برقرار کرده است. بر اساس همین روابط و ۶ دیدار پیشین آبه با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، روابط دو کشور تقویت شده است. افزون بر این، امسال مصادف با نودمین سالگرد برقراری روابط رسمی دو کشور است که این دیدار را پرمعناتر می‌کند.

این روزنامه ژاپنی خاطر نشان می‌کند که ژاپن هرگز دارای تضادهای مذهبی و یا تاریخی با منطقه خاورمیانه نبوده است و توکیو درگیر هیچ مناقشه‌ای دراین عرصه‌ها نیست که همین امر باعث می‌شود با داشتن تاریخچه خوب و مناسبی، میانجیگری مطلوب برای کاستن از تنش‌ها باشد.

این نشریه تاکید می‌کند که به دلیل روابط خوب میان توکیو و تهران و با درنظرداشتن اینکه آبه احتمالاً پیشنهادهای مثبتی در ایران مطرح خواهد کرد و با توجه به دیداری که با رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران خواهد داشت، انتظار می‌رود راهکارهایی مطلوب یافت شود که برای هر دو طرف ایران و غرب قابل قبول و مورد توجه باشد.

ژاپن تایمز اضافه می‌کند که توکیو همیشه سعی کرده است به دور از فشارهای آمریکا در قبال مساله خاورمیانه موضعگیری و سیاستی مجزا و مستقل داشته باشد و همیشه از اسرائیل خواسته خویشتنداری نشان دهد و از عدالت خواهی فلسطین حمایت کرده است. حتی در مساله بلندی‌های جولان و اقدامات دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در باره مساله خاورمیانه، ژاپن تلاش کرده است از سیاست‌ها و راهبردهای وی فاصله بگیرد. فاصله گرفتن ژاپن از سیاست‌های ترامپ در راستای حمایت از اسرائیل باعث می‌شود تا دولت ایران برای ژاپن به عنوان یک میانجیگر، اعتبار قابل قبولی قائل شود.

این گزارش تاکید می‌کند که ژاپن همیشه حراست از نظم بین المللی را در دستور کار داشته است. این کشور توصیه‌های خود را در اختیار مقام‌های آمریکا و ایران گذاشته است و می‌گذارد یک عضو فعال بین المللی است که می‌خواهد بر اساس قوانین و حقوق بین المللی به کاهش تنش‌ها کمک کند.

ژاپن تایمز در مطلب تحلیلی خود آورده است که این کشور به دنبال صلح و راهبردهای مسالمت آمیز و شاهد افزایش تنش‌ها بوده است. این کشور پنج درصد از نفت خام خود را از ایران تأمین و ۸۰ درصد از نفت مورد نیازش از تنگه هرمز عبور می‌کند و می‌خواهد با کاستن از تنش‌ها، باعث فاصله گرفتن آمریکا و ایران از درگیری نظامی شود.

این روزنامه ژاپنی نوشت: البته این میانجیگری برای آبه نخست وزیر ژاپن بی چالش نخواهد بود، زیرا این کشور باید اثبات کند که به غیر از روابط خوبی که با ترامپ برقرار کرده است می‌تواند در تصمیم گیری های دولت آمریکا نیز تأثیرگذار باشد. نخست وزیر آبه می‌تواند پیشنهادهایی ارائه کند و توصیه‌هایی برای هر دو طرف خواهد داشت، هر چند ژاپن نمی‌تواند به یکباره همه مشکلات میان ایران و آمریکا را حل و فصل کند، اما می‌خواهد به کاهش تنش‌ها و رفتن به سوی مصالحه گام بردارد.

این نشریه در مطلب خود می‌نویسد: ژاپن دارای قابلیت‌های بالایی و از اعتبار خوبی در جامعه بین المللی برخوردار است، یک قدرت اقتصادی بزرگ دنیا محسوب می‌شود و تنها عضو آسیایی گروه هفت است که توانایی‌ها و اعتبارات قابل قبولی برای میانجیگری و کاستن از تشنجات و تنش‌ها را در اختیار دارد.

روزنامه ژاپن تایمز؛ سفر آبه و میانجیگری او بین ایران و آمریکا را تلاشی منطقی توصیف کرده است که باید صورت گیرد، سیاستی که دولت ژاپن در پیش گرفته است و برای اجرای آن تلاش می‌کند. نخست وزیر آبه می‌تواند توانایی‌های دیپلماتیک خود را در این عرصه به نمایش بگذارد و چهره و سیاست جهانی فعال ژاپن را نشان دهد. تمامی تلاش‌های روزهای آینده دولت توکیو برای کاستن از تنش‌ها، می‌تواند آزمون بزرگی برای آینده ژاپن باشد.


سخنگوی ارشد دولت ژاپن: "آبه" دست خالی ایران را ترک نخواهد کرد

روزنامه آساهی به نقل از این مقام ژاپنی نوشت: سفر به تهران اولین سفر یک مقام ارشد ژاپن پس از چهار دهه به ایران است و ما باید تلاش کنیم تا سفری پربار و پرمعنا باشد.

این روزنامه با اشاره به اینکه قرار است دیدار‌هایی میان مقام‌های رده بالای جمهوری اسلامی ایران با آبه انجام شود، می‌نویسد که دولت هنوز به طور کامل جزییات این سفر و برنامه‌های مربوط را اعلام نکرده است.

این سفر یک سال پس از خروج دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا از برجام انجام می‌شود و برای همین بسیار مورد توجه است و مهم هدف آن است که کاستن از تنش‌های منطقه‌ای به حساب می‌آید.

آساهی می‌نویسد که دولت ژاپن اصلاً خواستار وجود تنش در این منطقه نیست. این کشور بخش عمده‌ای از خرید نفتی خود را از خاورمیانه انجام می‌دهد برای همین به ثبات این منطقه بسیار اهمیت می‌دهد.

این روزنامه با اشاره به اظهارات منابع دیپلماتیک آورده است احتمال می‌رود تلاش‌های آبه در تهران به نتیجه برسد و راه برای گفت و گوی ایران و آمریکا باز شود. البته یکی از اهداف اصلی این است که از درگیری نظامی جلوگیری شود. آبه برای این منظور تلاش می‌کند و می‌تواند موثر باشد.

آساهی بدون اشاره به منابع مذکور تصریح کرد که آبه با رهبر ایران دیدار خواهد کرد. او پیشنهاد گفت و گوی ایران و آمریکا را بدون هیچ پیش شرطی مطرح خواهد کرد.

این نشریه از قول منابع می‌افزاید که ایران و ژاپن دو کشور با روابط دوستانه سنتی و گرم هستند. آبه با دست خالی ایران را ترک نخواهد کرد و ایران هرگز برخورد نامناسبی با نخست وزیر ژاپن نخواهد داشت او به هر حال بدون برنامه به ایران نمی‌رود، حتماً تضمین‌هایی در اختیار دارد و گفتگو‌های موثری با طرف ایرانی خواهد داشت.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
اخبار داغ