کد خبر: ۲۲۳۲۴۴
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۸
همزمان با اظهارات اخیر "مایک پمپئو" وزیر خارجه امریکا درباره آمادگی واشنگتن به منظور مذاکره بدون پیش شرط با تهران، رسانه‌های مختلف خبری به گمانه زنی و ارزیابی میزان نتیجه بخشی این پیشنهاد پرداخته‌اند. برخی رسانه ها این اظهارات را بیشترین "انعطاف‌پذیری" نشان داده شده از سوی دولت ترامپ در قبال ایران دانسته اند.
همزمان با اظهارات اخیر "مایک پمپئو" وزیر خارجه امریکا درباره آمادگی واشنگتن به منظور مذاکره بدون پیش شرط با تهران، رسانه‌های مختلف خبری به گمانه زنی و ارزیابی میزان نتیجه بخشی این پیشنهاد پرداخته‌اند.

پمپئو تلاش می کند تا کانال ارتباطی رییس‌جمهروی امریکا باشد

به گزارش اعتدال؛ نشریه "پولیتیکو" در گزارشی با اشاره به اینکه اظهارات اخیر "مایک پمپئو" وزیر خارجه امریکا درباره امکان مذاکره بدون پیش شرط با ایران بیشترین "انعطاف‌پذیری" نشان داده شده از سوی دولت ترامپ در قبال ایران بوده است، می‌نویسد: "اظهارات او در روز یکشنبه نشان می دهد که میزان نرمش و انعطاف‌پذیری در قبال ایران در دولت ترامپ رو به افزایش است. مشخص است که در حال حاضر "دونالد ترامپ" رییس جمهوری امریکا خواستار جنگ با ایران نیست و از وارد به جنگ با آن کشور اجتناب می ورزد. پمپئو اخیرا در حالی از آمادگی امریکا برای مذاکره بدون پیش شرط با ایران گفت که اخیرا نیروهای نظامی امریکایی به منطقه اعزام شده‌اند. علیرغم آن که پمپئو گفت که کماکان امریکا از ایران می خواهد که به عنوان دولتی عادی رفتار کند با این حال، این اظهارات به نوعی عقب نشینی و عدول از اصرار پیشین او بر رعایت 12 شرط دشوارش از سوی ایران به عنوان پیش شرطی برای هرگونه مذاکره بود. پمپئو به نزدیکی با ترامپ معروف است و به نظر می رسد تمایل دارد پیام خود را با ایده‌های رییس جمهوری امریکا هماهنگ و تنظیم کند. در مقابل، بولتون کماکان موضع تندی علیه ایران دارد و روابط او با ترامپ ضعیف‌تر از پمپئو است. او اخیرا ایران را مسئول حمله به تانکرهای نفتی اماراتی و سعودی دانسته بود. پمپئو اما محتاط‌تر است و این نشان می دهد که او تلاش می کند تا کانال ارتباطی رییس‌جمهروی امریکا باشد".

نه امریکا و نه ایران جنگ نمی خواهند

 "مایکل اوهانلون" پژوهشگر انستیتو "بروکینگز" می‌گوید که دولت ترامپ از ایران می خواهد که به این باور برسد که نه امریکا و نه ایران جنگ نمی خواهند و جنگ به صلاح‌شان نیست. او البته می گوید که تردید دارد که تلاش ترامپ به نتیجه برسد چرا که هنوز مبنا و اصول پایداری برای مذاکره مشخص نشده است.

این نشریه با اشاره به این که ترامپ در کارزار انتخاباتی خود وعده داد که از شدت درگیری امریکا در تنش های بین المللی می کاهد و اینکه در ماه جولای 2018 نیز پیشنهاد مذاکره با ایران را ارائه داد، می نویسد: "واقعیت اما آن است که سیگنال‌های درهم و پیچیده‌ای از سوی ترامپ و تیم او منتشر می‌شوند که مقام‌های خاورمیانه و نمایندگان دموکرات در کنگره و سایر ناظران مسائل منطقه را گیج کرده است و برخی از آنان می‌ترسند که خطای محاسبه‌ای حتی اندک منجر به بروز یک جنگ شود.

"جیمز اکتون" مدیر برنامه سیاستگذاری هسته‌ای در بنیاد کارنگی می گوید که تردید دارد دولت ترامپ برنامه‌ریزی لازم برای کسب اطمینان از سازنده بودن هر توع مذاکره‌ای داشته باشد. او می گوید: "دشوار است که تصور کنیم ایران به دولت ترامپ اعتماد کند تا ترغیب به آمدن پای میز مذاکره شود".

"پولیتیکو" در ادامه می نویسد بسیاری از منتقدان می گویند که ریشه اصلی تنش اخیر به تصمیم ترامپ برای خارج کردن امریکا از برجام باز می گردد. این نشریه در پایان می نویسد: "ترامپ می گوید موضع رسمی او تعقیب سیاست تغییر رژیم در ایران نیست بلکه او خواستار تغییر رفتار ایران است".

کاخ سفید نرمش بیشتری در قبال ایران از خود نشان می دهد

شبکه خبری "الجزیره" نیز چندان به نتیجه بخش بودن تمایل پمپئو به مذاکره بدون شرط با ایران خوش بین‌نیست و می‌نویسد: "سخنان پمپئو نمی تواند نقطه عطفی باشد اما نشان می دهد که کاخ سفید نرمش بیشتری در قبال ایران از خود نشان می دهد. افرادی در دولت ترامپ هستند که استدلال می کنند دیپلماسی باید جبهه نخست دفاع باشد البته این مهم است که پمپئو فردی که به موضع تند و سخت گیرانه علیه ایران مشهور بود اکنون از پذیرش ایده مذاکره بدون پیش شرط با ایران می گوید. با این حال، هنوز بعید است که این پیشنهاد منجر به مذاکره شود. در طول هفته های اخیر ایران و امریکا به شدت موضع تهاجمی در قبال یکدیگر اتخاذ کرده‌اند. عقب نشینی ناگهانی از این موضع دشوار است. با این حال، نرم شدن موضع امریکا نشان می دهد که دو طرف به سوی جنگ با یکدیگر پیش نمی روند. اکنون رهبران و استراتژیست های ایرانی از خود می پرسند که مذاکرات با امریکا حول چه محوری خواهد بود. ایران بارها گفته که دوباره بر سر برجام مذاکره نخواهد کرد".

چرا آمریکا ۱۲ شرط مذاکره با ایران را کنار گذاشت؟

عبدالباری عطوان در "رای الیوم" نوشت: عقب نشینی خفت بار وزیر امور خارجه آمریکا از شرط های دوازده گانه گفتگو با ایران که در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای سوئیسی مطرح شد، ما را غافلگیر نکرد کما اینکه از پاسخ فوری ایران که از عظمت این کشور حکایت داشت هم غافلگیر نشدیم؛ پاسخی که حاوی درخواست تغییر رفتار آمریکا به عنوان شرط اصلی مذاکره بود.
دقیقا چه می گذرد؟ چه دلایلی دولت آمریکا را واداشت تا علی رغم تهدیدهای روز گذشته، موضع خود را از ضد و نقیض به ضد و نقیض تغییر دهد.

عطوان در ادامه نوشت:  پمپئو به این درک رسیده که ایران از تهدید به جنگ نمی  هراسد و همچنین پی برده است که مردم این کشور متحدانه پشت سر رهبران خود ایستاده اند و آمادگی هر گونه احتمال اعم از جنگ اقتصادی یا جنگ نظامی را دارند به همین دلیل شروع کرد سریعتر از حد تصور، کوتاه بیاید این در حالی بود که تنها دو هفته از طرح شرط های ۱۲ گانه مذاکره با ایران توسط خود او می گذشت.

نویسنده با اشاره به اینکه پاسخ قدرتمند و تکان دهنده ایران به تهدیدهای ترامپ توسط متحدانش در منطقه صورت گرفت، در ادامه نوشت: بله.. آمریکا باید رفتارش را نه فقط در قبال ایران بلکه در قبال همه کشورهای اسلامی و عربی تغییر دهد زیرا نژادپرستی و سیاست قلدری، ارعاب و توسل به زور نتایج عکس به همراه دارد  و عقب نشینی مفتضحانه پمپئو از شروط گفتگو با ایران، فقط و فقط اعتراف علنی به شکست است.

عطوان با بیان اینکه ایران هم مانند کره شمالی فقط پس از رفع کامل تحریم های اقتصادی و بازگشت به مرحله پیش از خروج ترامپ از توافق هسته ای مذاکره می کند به شرط اینکه شامل مذاکره بر سر موشک های بالستیک و حق مشروعش در زمینه غنی سازی اورانیوم برای اهداف صلح آمیز نباشد، یادآور شد: سخنان حسن روحانی رئیس جمهوری ایران کاملا رسا بود آنجا که گفت هر گونه مذاکره با آمریکا باید در چارچوب احترام و فارغ از هرگونه فشار و دیکته باشد ولی مشکل آقای روحانی و همه افراد شریف در منطقه این است که ترامپ و تیمش به چنین زبانی عادت ندارندزیرا در قاموس آنها کلماتی نظیر احترام برای طرف مقابل وجود ندارد بلکه هر آنچه در قاموس آنها دیده می شود، تن دادن به دیکته ها و سرسپردگی های بدون پیش شرط و پذیرفتن خواسته های باج خواهانه آمریکاست.

تحلیلگر برجسته فلسطینی در ادامه این تحلیل آورد: سیاست آمریکا در خاورمیانه در حال فروپاشی است و متحدان ترامپ هم یکی پس از دیگری در حال سقوط هستند؛ آن از  بنیامین نتانیاهو ستون مرکزی سیاست ترامپ که در تشکیل کابینه شکست خورده و به اتهام فساد با زندان روبروست و آن هم از معامله قرن که به گونه شرم آوری درحال متلاشی شدن است و درنهایت ناتوی عربی سنی که نفس های آخر خود را می کشد؛ ناتویی که بسیاری برای مبارزه با ایران روی آن حساب باز کرده بودند .

عطوان با اشاره به اینکه پمپئو با جایی رسیده است که مذاکره با ایران را گدایی می کند زیرا انتظار رئیسش برای تماس تلفنی ایرانیان بیشتر از حد طول کشیده است، ادامه داد: دورانی  که آمریکا می توانست شرط های و دیکته هایش را تحمیل کند، به سر آمده است.

نویسنده افزود: در اینکه آمریکا یک کشور بزرگ است و اسرائیل هم ۳۰۰ کلاهک هسته ای دارد و متحدانش در منطقه خلیج فارس هم ثروتمندند، جای هیچ بحثی نیست اما زمانی که موشک ها مانند باران بر عبری ها از هر طرف فرود آید و قایق های تندرو، نیروگاههای آب، برق، چاههای نفت و گاز را هدف قرار دهد، این همه موشک و پول به چه درد می خورد؟ به پومپئو اطمنیان می دهیم که ایران هرگز از زرادخانه موشکی و حمایت از متحدانش در سوریه، یمن، فلسطین، لبنان و عراق دست نخواهد کشید زیرا منظور آمریکا این است که ایران از همه ابزراهای قدرت خود دست بکشد و مانند لیبی و عراق و یمن منتظر نابودی و ویرانی باشد و گمان نمی کنیم ایرانی هایی که بحران با آمریکا را با شایستگی  و کارآمدی بسیار بالا در طول ۴۰ سال محاصره مدیریت کردند، مانند برخی اعراب احمق باشند.

به هیچ وجه به آمریکا و اظهارات علنی مقامات آن اطمینان نداریم اما با این وجود مطمئن هستیم که این کشور با مشکل بزرگی به نام ایران و محور مقاومت روبروست؛ محوری که با تکیه بر خود، راهبرد بازدارندگی نظامی را توسعه داده و از قدرت تصمیم گیری برای دفاع از خویش و عدم تسلیم شدن در برابر تهدیدها برخوردار شده است.


حالا ایران می‌تواند برگ برنده‌های خود را رو کند

حسن فحص در "القدس العربی"، روزنامه عرب زبان چاپ لندن نوشت: اقدام ظریف در مورد طرح پیشنهاد امضای معاهده عدم تجاوز بین ایران و دیگر دولت‌های خلیج فارس، گام مثبتی بود که حکایت از همراهی ایران با تلاش‌هایی در جهت کاهش تنش‌ها و گشودن باب مذاکره داشت. اما ایران، همانطور که وزیر خارجه آن تصریح کرد، منتظر اقدامات عملی آمریکا و نیت‌های جدی آن است.

در ادامه این مطلب آمده است: اظهارات و صحبت‌های اخیر ترامپ در مورد ایران حکایت از آن دارد که وی به دنبال امضای توافقی با همتای ایرانی خود، حسن روحانی است و برای تحقق این موارد تلاش می‌کند:

1- توافق تازه‌ای در مورد برنامه‌های هسته‌ای ایران که شامل توسعه عملیات بازرسی ناگهانی موسسات نظامی این کشور می‌شود.

2- تفاهم بر سر نفوذ منطقه‌ای ایران و محدود کردن سطح تهدیدی که این نفوذ متوجه کشور‌های هم پیمان آمریکا و بویژه دولت‌های عربی در منطقه می‌کند.

3- وضع چارچوبی برای کنترل برنامه‌های موشکی ایران که علت اصلی نگرانی واشنگتن، اسرائیل و هم پیمانان آن است.

4- عدم کارشکنی در مسیر سیاسی و اقتصادی عملیات صلح در خاورمیانه، موسوم به معامله قرن.

5- وضع یک ابزار اقتصادی و قانونی که گشودن باب سرمایه گذاری آمریکا در طرح‌های اقتصادی ایرانی را تضمین کند.

6- گشودن باب مذاکره سیاسی بین دو کشور که منجر به بازگشت روابط میان آن‌ها می‌شود.

مسئولان ایرانی پس از دریافت اسم رمز از سوی دولت آمریکا در مورد آینده نظام و اینکه واشنگتن به دنبال تغییر نظام ایرانی نبوده و آماده است با سران فعلی در این نظام مذاکره کند، می‌توانند برگ برنده هایی را در میز مذاکره رو کنند؛ مذاکره‌ای که این بار متمرکز بین همین دو طرف است و طرف سومی در آن حضور ندارد.

در مقابل، می‌توان گفت: اقدام ظریف در مورد طرح پیشنهاد امضای معاهده عدم تجاوز بین ایران و دیگر دولت‌های خلیج فارس، گام مثبتی بود که حکایت از همراهی ایران با تلاش‌هایی در جهت کاهش تنش‌ها و گشودن باب مذاکره داشت. اما ایران، همانطور که وزیر خارجه آن تصریح کرد، منتظر اقدامات عملی آمریکا و نیت‌های جدی آن است.

در صورتی که تهران در مورد طرح تمام پرونده‌های استراتژیک خود سر میز مذاکره با واشنگتن اظهار امادگی کند، قطعا مانند گذشته اجازه نمی‌دهد دیگر طرف‌ها نیز در جریان این مذاکرات باشند، بویژه دولت‌های عربی خلیج فارس. از این رو، در یک اقدام فوری، از معاهده عدم تجاوز صحبت کرد تا به معنای آرام کردن دولت‌های عربی باشد که می‌خواهند در توافق جدید نیز شریک باشند.

به این شکل، تهران به دنبال ایفای یک نقش اصلی و پیشتاز در منطقه است که این معاهده می‌تواند باعث ایجاد آن شود. در حالی که ایران تلاش می‌کند مذاکره و نتایج آن را منحصر به رابطه با واشنگتن کرده و به توافقی دو جانبه با ان دست یابد، هر توافق تازه‌ای بین تهران و واشنگتن، این بار ثبات و استمرار بیشتری خواهد داشت.

می‌توان گفت: در نقشه راهی که ایران برای خود ترسیم کرده است، معاهده عدم تجاوزی که مسئولان ایرانی از آن سخن می‌گویند، بدین معناست که ایران تحرکات و اقدامات نظامی که گروه‌های مقاومت نزدیک به آن انجام می‌دهند را محدود خواهد کرد.

در این میان، آیا نخست وزیر ژاپن بسته ای از طرف آمریکا خواهد بود که اجازه تخفیف و کاهش تحریم ها علیه ایران را می‌دهد؟ یا اینکه ترامپ تلاش می‌کند مسیر سیاسی را از مسیر تحریم‌ها جدا کرده و بار دیگر راهی که به پایین آمدن از درخت مقابله با ایران منتهی می‌شود را سد کند؟هدف ترامپ چیست؟

روزنامه "نیویورک تایمز" در گزارشی با محوریت موضوع مذاکره بدون پیش شرط با ایران می‌نویسد، در دومین نرمش بزرگ سیاست آمریکا در قبال ایران در روزهای اخیر، روز یکشنبه هفته گذشته، مایک پمپئو گفته است که دولت ترامپ برای مذاکره با ایران بدون "هیچ پیش شرطی" آماده است.

هفته‌ی گذشته دونالد ترامپ اعلام کرده بود، آماده است تا با رهبران ایران مذاکره کند و به دنبال تغییر حکومت و پیاده‌سازی ایده جان بولتون، مشاور امنیتی ملی دولتش نیست.

به نوشته نیویورک تایمز، پمپئو در این توضیحات با واسنجیدن موضع پیشین خود در مورد عدم لغو تحریم‌ها علیه ایران و رعایت پیش‌شرط‌های دوازده‌گانه، این شروط را نه پیش‌شرط که بخشی از مذاکرات احتمالی خوانده است.

افزایش تنش‌ها بیم وقوع جنگ بین این دو کشور را افزایش داده است . به نوشته این روزنامه، گفتار نرم‌تر آمریکا در برابر ایران، تغییری در این واقعیت که دولت ترامپ تحریم‌ها علیه ایران را شدیدتر کرده است و ۱۵۰۰ نیرو به خلیج فارس گسیل کرده و برنامه‌های نظامی‌اش علیه ایران را بازبینی‌کرده است، نمی‌دهد.

پمپئو حتی زمانی که در مذاکره را باز می‌کند، گفته است، آمریکا به تلاش خود برای مقابله با حمایت‌های ایران از گروه‌ها در خاورمیانه که منجر به تضعیف منافع آمریکا می‌شوند، ادامه می‌دهد.

پمپئو در کنفرانس سوییس گفته بود: «آماده مذاکره بدون هیچ پیش‌شرطی هستیم. حاضریم با آنها سر میز مذاکره بنشینیم اما تلاش آمریکا برای کاهش فعالیت‌های شرورانه‌ی جمهوری اسلامی ادامه خواهد داشت.»

به نوشته نیویورک تایمز، به نظر می‌رسد که رئیس جمهور آمریکا در تلاش برای متعادل کردن سیاست خود در قبال ایران است.

این روزنامه به گفته‌های ترامپ در مورد پرهیز از جنگ اشاره می‌کند و می‌نویسد: «اما مسئولان سیاست خارجی آمریکا او را تحت فشار قرار می‌دهند تا کارزار خود علیه ایران را با "فشار حداکثری" تقویت کند»؛ فشاری که به گفته نیویورک تایمز بر تحریم‌ها و تهدید نظامی استوار است.

صحبت از مذاکره توسط ترامپ و تکرار آنها از سوی پمپئو نشان می‌دهد که آمریکا حتی با اینکه فشار اقتصادی علیه ایران را افزایش داده است اما به دنبال معامله‌ای جدید است.

دالیا داسا کایه، یک تحلیلگر مسائل خاورمیانه می گوید: «فکر می‌کنم دولت در تلاش است برای مد نظر قراردادن صحبت‌های اخیر ترامپ که گفته خواستار مذاکره با ایران است، [در رابطه با ایران] تنش‌زدایی کند.» به نظر این تحلیلگر اما "مشکل" اینجاست که گفته‌های پمپئو در مورد آمادگی مذاکره پیش‌شرط هنوز منوط به این اصل است که ایران مانند "یک کشور عادی" رفتار کند. به اعتقاد داسا کایه، این نوع گفتار ایرانیان را به میز مذاکره نخواهد کشاند به ویژه که روی زمین، هنوز سیاست فشار حداکثری در جریان است.»
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری