کد خبر: ۲۲۳۰۷۷
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۹
سیدمصطفی هاشمی طبا
مصطفی ‌هاشمی‌طبا از چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب و از دوستان نزدیک محمدعلی نجفی در مورد این اتفاق و انگیزه‌های او در این حادثه در گفت‌وگویی به سوالات «شهروند» پاسخ داده که از نظر می‌گذرد.  

 از شنیدن خبر قتل همسر دوم محمدعلی نجفی که درواقع به دست خود او اتفاق افتاد، چه احساسی به شما دست داد و این‌که فکر می‌کردید که چنین کاری از دست شخصی مثل نجفی برآید؟
بشدت تاسف خوردم و هنوز هم در شوک عجیبی فرو رفته‌ام؛ این خبر برای من باورنکردنی بود و هست. شخصیت و رفتار آقای نجفی به گونه‌ای نبوده و نیست که دست به چنین کاری بزند. او انسان خویشتنداری است و همه کارهای خود را با فکر و اندیشه و رویکردی قانونی انجام می‌دهد اما به ‌هر حال قتل نفس در دین و آیین ما جرم است و فرقی نمی‌کند که فردی که مرتکب چنین عملی شده، چه شخصیت سیاسی باشد.

 شما از دوستان نجفی هستید و به لحاظ سوابق و گرایش سیاسی که دارید با او برخورد داشته‌اید، آیا زمینه چنین رفتاری را در شخصی چون نجفی دیده بودید؟
به هیچ وجه ممکن؛ اگر در مورد هر کسی صدق کند، انجام چنین عملی توسط آقای نجفی دور از انتظار و باورنکردنی است. نجفی انسان کاملا آرام، خنده‌رو، خوش‌برخورد و مهربان است و قلب رئوفی دارد. طبیعی است که فکر می‌کنم زوایای ناشناخته‌ای در مورد این عمل و عواملی که در بروز و ظهور این اتفاق اثرگذار بوده، وجود دارد که می‌توان به ‌عنوان سر نخ اصلی در بروز چنین حادثه‌ای کشف کرد.

 در مورد اعتقادات شخصی و مذهبی نجفی چه می‌دانید و چرا چنین شخصی آرامش خود را از دست می‌دهد و دست به چنین عملی می‌زند؟
تا آنجا که من با او حشر و نشر داشته‌ام، کاملا مقید به احکام و فرایض دینی بود. واقعا برای خود من جای سوال دارد. امکان دارد یک فرد در برهه زمانی دچار تغییر حالات و تغییر شخصیتی شود؛ سخت است که بخواهیم در این مورد با قطعیت حرف بزنیم.

 اینکه یک عنصر سیاسی و فرد باتجربه‌ای چون نجفی دچار چنین مسائل زناشویی شود، به نظر شما قابل هضم است و چرا باید چنین اتفاقی رخ دهد؟
اتفاقاتی اینچنینی برای هر کسی ممکن است به وجود آید؛ اما چون در میان چهره‌های آکادمیک و سیاستمداران کمتر چنین اتفاقاتی به وجود می‌آید، پذیرش و هضم آن برای ما سخت است؛ مخصوصا این‌که فردی که مرتکب چنین اعمالی شده، به لحاظ خصوصیات اخلاقی مثل آقای نجفی باشد که واقعا هضم آن به مراتب سخت‌تر است.

 نجفی گفته که خانم استاد حرف‌های او را به عوامل اطلاعاتی گزارش می‌داده است؛  فکر می‌کنید چرا چنین شخصی باید سراغ کسی چون نجفی برود؟
به هر حال این مسأله نیز جزو همان زوایای پنهان پرونده خواهد بود؛ فکر می‌کنم با توجه به اتفاقاتی که در ماجرای شهرداری برای آقای نجفی به وجود آمد، این امکان وجود دارد که این خانم همان نقش مرموز را داشته یا به او سپرده‌اند. به ‌هر حال این‌که این مسأله تا چه اندازه می‌تواند صحت داشته باشد، بستگی به پیگیری قضائی پرونده در حین رسیدگی دارد.

 آیا این اتفاق را می‌توان نوعی انتقام‌گیری سیاسی تلقی کرد؟
اگر همسر دوم آقای نجفی همان نقشی را که در سوال قبل پرسیدید، داشته باشد، می‌توان گفت که در چنین فضایی وارد شده‌اند.

 آیا می‌توان گفت که این کار به جریان سیاسی که نجفی به آن تعلق دارد، ضربه وارد کرده است؟
به نظر من هیچ ربطی ندارد؛ نمی‌توان حساب و کتاب یک جریان سیاسی را قربانی رفتار یا اتفاقی کرد که برای شخص افتاده یا او انجام داده است. حالا می‌توان از یک بعدی گفت که اثراتی دارد اما در کلیت مسأله تاثیری نمی‌گذارد.

 فکر می‌کنید فرجام این پرونده به کجا می‌رسد؟ آیا برخوردهای قضائی با او به دلیل سوابق سیاسی و مدیریتی که داشته می‌تواند آن را متفاوت از افراد عادی کند؟ و این‌که گرایش‌های سیاسی تا چه اندازه می‌تواند بر روی این پرونده اثرگذار باشد؟
این اتفاق و این‌که چه سرانجامی خواهد داشت تنها فرآیند قضائی آن را تعیین می‌کند که پرونده به کجا ختم می‌شود. سوابق سیاسی و مدیریتی و این‌که فرد به جریان سیاسی تعلق داشته هیچ ربطی به این مسأله ندارد. قتل نفس صورت گرفته و به ظاهر و تا اینجای کار قتل یک انسان در میان است و این مسأله در هر دین و آیینی مجازات خاص خود را دارد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری