کد خبر: ۲۲۳۰۴۴
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۵
سعید لیلاز، اقتصاددان در گفت‌وگو با امتداد با اشاره به اخباری مبنی بر قریب‌الوقوع بودن سفر نخست وزیر ژاپن به تهران برای نخستین بار پس از انقلاب و برنامه‌ریزی برای دیدار وی با مقام معظم رهبری و رییس جمهوری، گفت: اگر سفر نخست وزیر ژاپن به تهران انجام شود، معنای این امر این است که مذاکراتی میان ایران و آمریکا در جریان بوده و این مذاکرات به نتایج اولیه رسیده است. در واقع سفر نخست وزیر ژاپن به تهران به معنی آغاز مذاکرات نیست، بلکه به این معناست که این مذاکرات به نتایج ابتدایی رسیده است.

 دو کشور ژاپن و کره‌جنوبی بعد از جنگ جهانی دوم پذیرفته‌اند که در سیاست خارجی به عنوان یکی از ایالت‌های آمریکا باشند، به همین دلیل، هیچ تصمیمی مستقل از خواست ایالات متحده آمریکا نمی‌گیرند. بعد از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ نیز علی‌رغم مراودات گسترده تجاری میان ژاپن و ایران، هیچ کدام از نخست وزیران ژاپن با لحاظ کردن ناخشنودی آمریکا از ایران، تا کنون به کشورمان سفری نداشته‌اند.

من تاکید می‌کنم سفر نخست وزیر ژاپن به تهران اگر انجام شود به معنی آغاز مذاکره میان ایران و آمریکا نیست بلکه به معنی به نتیجه رسیدن مذاکرات ابتدایی است، زیرا اگر این مذاکرات به نتیجه نرسیده بود، ژاپن با لحاظ کردن منافع آمریکا، اساسا خود را درگیر چنین ماجرایی نمی‌کرد. در واقع ورود ژاپن به موضوع، به معنی مذاکره شبه مستقیم با آمریکا است.

البته نباید در مورد این مذاکرات، اغراق کرد زیرا در کوتاه مدت به نتیجه نمی‌رسد و در خوش‌بینانه‌ترین حالت دو سال طول خواهد کشید.

 امیدوارم مسئولان جمهوری اسلامی برای مذاکره با آمریکا شتاب‌زده عمل نکنند زیرا صرف حل مسئله ما با آمریکا، مشکلات اقتصادی داخلی کشور را حل نخواهد کرد. رشد نقدینگی امسال کشور به اندازه کل تاریخ ایران از ابتدا تا سال ۱۳۹۲ بوده است. این نشان می‌دهد بخش بزرگی از مشکلات ما ناشی از بی‌انضباطی داخلی است و مثال‌هایی از این دست بسیار است
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری