کد خبر: ۲۲۳۰۴۰
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴
تلاش‌های بنیامین نتانیاهو برای تشکیل دولت ائتلافی در رژیم صهیونیستی با شکست روبه‌رو شد و بدین ترتیب این رژیم تا سه ماه دیگر شاهد یک انتخابات دیگر خواهد بود. تکرار انتخابات رژیم صهیونیستی نه تنها یک اتفاق کم‌سابقه در تاریخ این رژیم بلکه رویدادی دور از انتظار است؛ چرا که بنیامین نتانیاهو به توانایی در شکل دادن ائتلاف‌های دشوار شهره بود اما این بار شکست خورد.
تلاش‌های بنیامین نتانیاهو برای تشکیل دولت ائتلافی در رژیم صهیونیستی با شکست روبه‌رو شد و بدین ترتیب این رژیم تا سه ماه دیگر شاهد یک انتخابات دیگر خواهد بود.

به گزارش اعتدال، این نخستین بار است که رهبر حزب پیروز در انتخابات رژیم صهیونیستی نتوانسته دولت تشکیل دهد.

۷۴ نفر از نمایندگان به انحلال پارلمان اسرائیل رأی دادند و ۴۵ نماینده با این تصمیم مخالفت کردند.

بنیامین نتانیاهو تا آخرین دقایق چهارشنبه به وقت محلی در حال چانه‌زنی با رهبران احزاب مذهبی برای تشکیل ائتلاف بود.

او نتوانست با آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ پیشین خود از حزب دست راستی «اسرائیل، خانه ما» به توافقی برای تشکیل دولت ائتلافی برسد. اختلاف آن دو بر سر خدمت سربازی یهودیان ارتودکس در ارتش رژیم صهیونیستی بود.

حزب لیبرمن فقط پنج کرسی در کنست داشت اما همان پنج کرسی کافی بود تا حزب او، تعیین‌کننده تشکیل دولت باشد.

گزارش‌هایی هم مبنی بر تلاش نتانیاهو برای تشکیل دولتی ائتلافی با حزب کارگر منتشر شده بود که این گزارش‌ها هیچ‌گاه از سوی لیکود تأیید نشد. حزب کارگر، حزب چپ میانه است.

انتخابات پارلمانی مجدد در رژیم صهیونیستی در هفدهم سپتامبر برگزار خواهد شد.

نتانیاهو بعد از این رأی‌گیری، به خبرنگاران گفت که کارزار انتخاباتی دقیقی را به راه خواهد انداخت و گفت که «برنده‌ایم».

نتانیاهو در حالی به سمت یک انتخابات دیگر می‌رود که در یک سال اخیر با مشکلات قضائی هم دست و پنجه نرم می‌کند. در روز چهارشنبه، همسر او اتهام‌هایی را پذیرفت و خود نخست‌وزیر هم دادگاهی دیگر دارد که در ماه اکتبر برگزار می‌شود.

به تازگی او قصد کرده بود با تغییر در قوانین اسرائیل برای پست نخست‌وزیر مصونیت قضائی دست‌وپا کند. تلاش‌های او با واکنش تند مخالفانش روبه‌رو شد.

بر اساس گزارش بی‌بی‌سی، تکرار انتخابات رژیم صهیونیستی نه تنها یک اتفاق کم‌سابقه در تاریخ این رژیم بلکه رویدادی دور از انتظار است؛ چرا که بنیامین نتانیاهو به توانایی در شکل دادن ائتلاف‌های دشوار شهره بود اما این بار شکست خورد.


نتانیاهو: حزب لیکود در انتخابات پیروز می‌شود

نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت، با انحلال کنست، حزب لیکود در انتخابات زودهنگامی که فراخوان آن داده شده، پیروز خواهد شد.

به گزارش سایت النشره، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پس از آنکه کنست (پارلمان این رژیم) به انحلال خود رای مثبت داد، وارد طرح انتخاباتی فعال و روشنی خواهیم شد که پیروزی را برای ما به ارمغان خواهد آورد و مردم پیروز خواهند شد.

پس از آنکه نتانیاهو در تشکیل کابینه پیش از اتمام مهلت تعیین شده یعنی تا پایان روز چهارشنبه شکست خورد، کنست با اکثریت ۷۴ عضو به انحلال خود و برگزاری انتخاباتی جدید در سپتامبر آینده رای داد.

نتانیاهو در حالی در زمینه تشکیل کابینه شکست خورد که پیش از آن توافقنامه‌های ائتلافی را با احزابی که او را مامور تشکیل کابینه کرده بودند، برای کابینه‌ای با ۶۰ عضو از کنست به امضا رسانده بود.

به این ترتیب آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی موفق شد تلاش نتانیاهو را در تشکیل دولت جدید ناکام بگذارد.

این شکست نتانیاهو بعد از مخالفت لیبرمن با هرگونه راه‌حل میانه‌ای بود که نتانیاهو ارائه کرد.

رئیس کنست زمان برگزاری انتخابات آتی را ۱۷ سپتامبر آینده (۲۶ شهریور) اعلام کرد.

این برای اولین بار در تاریخ رژیم صهیونیستی است که انتخابات به دلیل شکست حزب پیروز در تشکیل دولت مجددا برگزار می‌شود. روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت، این اتفاق مهم برای اولین بار در تاریخ اسرائیل رخ داده و مردم اسرائیل در یک سال دو بار به پای صندوق‌های رای می‌روند. به این ترتیب عمر این کنست نیز کوتاهترین دوره پارلمان رژیم صهیونیستی محسوب می‌شود.

لیبرمن نیز در این باره گفت: تمام پیشنهادات نتانیاهو برای خریدن وقت بود و من گفتم که تسلیم احزاب حریدی نمی‌شوم.

اما نتانیاهو درباره شکستش تاکید کرد: لیبرمن رای دهندگان را فریب داد و راست‌گراها را تنها گذاشت.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری