کد خبر: ۲۲۲۹۷۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۵
ترامپ در ژاپن آشکارا مواضعی درباره ایران و کره شمالی گرفت که مخالف مواضع بولتون است. اظهارات ترامپ سبب شد بولتون در برنامه ضیافت شام در توکیو حاضر نشود.
ترامپ در موضوع ایران و کره شمالی
به نوشته نیویورک تایمز پس از اظهارات اخیر ترامپ در ژاپن درباره ایران و کره شمالی، بولتون سکوت کرده و به برنامه ضیافت شام در توکیو نرفته است.

به گزارش اعتدال؛ این روزنامه در گزارشی با عنوان” ترامپ در موضوع کره شمالی و ایران، بولتون را کنار زد” به حواشی سفر اخیر ۴ روزه ترامپ به ژاپن و اظهارات ترامپ در جریان این سفر درباره دو کشور ایران و کره شمالی پرداخته است.

بر اساس این گزارش، ترامپ در ژاپن آشکارا مواضعی درباره ایران و کره شمالی در پیش گرفت که به طور چشمگیری مخالف رویکرد و مواضع بولتون درباره این ۲ کشور است.

بولتون پیشتر آزمایش‌های موشکی اخیر کره شمالی را نقض قطعنامه شورای امنیت ملل متحد دانسته بود در حالی که ترامپ در ژاپن ضمن اینکه این اقدام پیونگ‌یانگ را کم اهمیت جلوه داد مدعی شد که این آزمایش‌ها ناقض قطعنامه شورای امنیت نیست.

ترامپ همچنین در جریان نشست خبری مشترک با نخست وزیر ژاپن درباره ایران نیز اظهاراتی بر زبان آورد که با رویکرد بولتون که گفته می‌شود در پی سیاست تغییر رژیم در ایران است، به نحو آشکاری مغایرت دارد.

ترامپ در ژاپن گفت: به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست و ایران می‌تواند با رهبران کنونی خود تبدیل به کشوری بزرگ شود.

به نوشته نیویورک تایمز این اظهارات ترامپ سبب شد بولتون در برنامه ضیافت شام در توکیو حاضر نشود. بولتون درباره اظهار نظرهای ترامپ در توکیو راه سکوت را در پی گرفته است.

به نوشته نیویورک تایمز، ترامپ پیشتر نیز در محافل خصوصی در اظهاراتی گفته بود که اگر فرمان سیاست خارجی آمریکا در دست بولتون باشد، ایالات متحده  در چند نقطه دنیا درگیر جنگ می‌شود.

همچنین ترامپ از جریان کودتای نافرجام ماه گذشته در ونزوئلا هم دل خوشی از بولتون ندارد و بابت حمایت‌های بی‌فرجام تیم امنیت ملی کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا از "خوان گوآیدو” – رهبر مخالفان حکومت در ونزوئلا- را با دیده شک و تردید نگاه می‌کند.  

 مشاوران ترامپ به نیویورک‌تایمز گفتند با وجودی که بولتون و ترامپ تاکنون آشکارا با یکدیگر درباره پرونده‌های سیاست خارجی مجادله نکرده‌اند، اما بولتون در محافل خصوصی ناراحتی خود را از ترامپ ابراز کرده و از اینکه ترامپ تمایل واقعی برای ایجاد تغییر در خاورمیانه را ندارد،گلایه کرده است.

با این حال "مارک دوبوویتز” مدیر بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، وجود بولتون را برای سیاست خارجی ترامپ مفید دانسته و با رد وجود اختلاف واقعی بین ترامپ و بولتون به نیویورک تایمز گفته است: وجود بولتون فضایی برای سیاست خارجی ترامپ ایجاد می‌کند که مفید و لازم است، یک لبه موضع تند و لبه دیگر دیپلماسی که می‌توانند مکمل هم باشند..من فکر می‌کنم هم ترامپ و هم بولتون از وجود چنین فضایی برای پیشبرد سیاست خارجی  راضی هستند.

گفتنی است ترامپ ۱ سال پیش بولتون را به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید برگزید. بولتون سومین فردی است که از زمان به قدرت رسیدن ترامپ، به سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید برگزیده شده است. بولتون پیش از انتصاب به سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در زمان جورج بوش پسر در سمت سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل خدمت کرده است.
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
-
|
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۸
0
0
ایران میتونه تبدیل به کشوری بزرگ بشه !!!!
عمو کجایی ؟؟ ایران بزرگ بوده و هست و خواهد بود ، از زمانی که تاریخ ثبت شده ، ایران بزرگ بوده ، حتی اون زمانی که هنوز آمریکا کشف نشده بود .
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری