کد خبر: ۲۲۲۹۳۳
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
بهتر است جناب رییس جمهور به جای اینکه اینکه به مردم نشان دهد از مشکلات آنها خبر دارد و برای اثبات آن دست به چنین نظرسنجی اعجاب برانگیزی بزند، چاره ای بیاندیشد تا این مشکلات حل شود. مدیران و وزرایش را به اندکی تلاش برای حل مشکلات مردم وابدارد. خبر داشتن صرف او، هیچ دردی را از دردهای بیشمار مردم کم نخواهد کرد.
اعتدال - ابوالفضل میرزایی؛ حسن روحانی در دیدار اصحاب رسانه با او، گفته است: «من هر روز از توی ماشینم قیافه مردم را می‌بینم و نظرسنجی می‌کنم. از روی اینکه چند نفر می‌خندند، چند نفر عصبانی هستند، چند نفر قیافه شان گرفته است.»

اظهاراتی که واکنش و البته تعجب رسانه ها و مردم را برانگیخته است و نسبت به این موضوع موضع گیری و حتی شروع به طنز پردازی کرده اند.

سخنان اخیر روحانی نشان می دهد حداکثر ارتباط جناب رییس جمهور با مردم و خبر داشتن از احوال و مشکلاتشان، در چند دقیقه عبور از خیابان و از پشت شیشه های خودروی تشریفاتی اش است. بهتر است آقای روحانی کمی بیشتر با مردم و مشکلاتشان رو در رو شود، تا شاید برای اثبات ارتباط با مردم به چنین نظرسنجی های متحیرالعقولی استناد نکند.

باید از رئیس‌جمهور محترم پرسید؛ با این نحوه آگاهی از مشکلات مردم و با همین سطح از دانش در حال مدیریت امور کشور آن هم در شرایط بحران و حساس کنونی! است؟ هنگامی که رییس جمهور این گونه از دانش مدیریت برخوردار است، چه توقعی می توان از وزرا و سایرین مدیران دولت دوازدهم داشت و چگونه می توان انتظار داشت هر روز بحرانی به بحران های کشور اضافه نگردد و مردم روز به روز در رنج بیشتر فرو نروند؟

آقای رییس جمهور! مشکلات بخش کثیری از مردم بی‌شمار و غیرقابل توصیف و باور است. بیشتر از آنکه بشود از پشت شیشه آن را فهمید. بیشتر از آنکه از مسیر ولنجک تا پاستور آن هم پشت شیشه های خودرویتان ببینید. بر فرض اینکه مشکلات آن ها را در عرض همین چند دقیقه دیدید، از احوال هموطنان شهرستانی، ساکنان مناطق محروم، سیل زدگان گلستان، خوزستان و لرستان، زلزله زدگان کرمانشاه چگونه آگاه و باخبر خواهید شد؟ آیا غیر از این است که در این بحران فاجعه بار اقتصادی آن ها را رها کرده اید؟

چرا رئیس جمهور محترم به جای نظرسنجی خودرویی، به آمارها سری نمی زنند؟ همین آمارها که به زعم برخی کارشناسان آن قدر بالا و پایین شده تا تورم را کمتر از میزان واقعی نشان دهد، باز هم نشان می دهد تا چه اندازه گرانی بر مردم فشار می آورد. میزان تورم و گرانی به خصوص در مواد غذایی و مایحتاج اولیه زندگی مردم که گران شدن آنها مطمئنا باعث ناراحتی مردم است، سرسام آور شده است. فشار های اقتصادی در سبد کالای مردم تاثیر گذاشته و عدم کنترل دولت در گرانی ها باعث شده مردم هر لحظه نگران وضعیت معیشتی خود باشند.

آقای رییس جمهور بهتر است برای آگاهی از نظر مردم نسبت به امید در تصمیمات اقتصادی دولت نگاهی به تورم افسارگسیخته در بازار کالاهای سرمایه ای از قیبل طلا، سکه، خودرو و مسکن بیاندازند. کاش تیم افتصادی و رسانه ای رییس جمهور هر روز قیمت‌ها را بر روی میز او می‌گذاشتند که خود بهترین نظرسنجی بود. قیمت‌هایی که هر روز یا بهتر بگوییم ساعتی تغییر پیدا می‌کند و معلوم نیست خانواده‌ای که سرپرست آن چندین ماه است حقوق نگرفته است، چگونه چرخ زندگی خود را می‌چرخانند.

واقیت اینکه آقای روحانی! درک شرایط اقتصادی کنونی کشور نیازی به نظرسنجی ندارد. آنقدر شرایط واضح است که گفتن از آن به مثابه آن ضرب المثل قدیمی است که «از کرامات شیخ ما این است شیره را خورد و گفت شیرین است!»

رییس جمهور در همان دیدار گفته است: «کوچک شدن سفره مردم مهم نیست، مهم اینه که دشمن بدونه مردم از دفاع از نظام دست بر نمی‌دارند.» اظهارات روحانی در مورد کوچک شدن سفره مردم اوضاع را پیچیده تر می کند. بحث بر سر میزان اعتقاد مردم به نظام نیست. بحث آن است که این اظهارات از سوی عده ای، بی توجهی به وضعیت معیشت مردم تلقی شده، از سوی عده‌ای دیگر، حتی نوعی اذعان به کوچک‌تر کردن عمدی سفره‌های مردم به قصد توجه به اولویت‌های دیگر عنوان شده است.

روحانی حتی به این موضوع ساده هم توجه نکرده که چنین اظهاراتی در شرایطی که اوضاع اقتصادی مردم روزبه روز بدتر می‌شود، و چشم امید همه به وعده‌های مسئولین است، نوعی دهن کجی به مردم، نمک بر زخم آن‌ها پاشدن و بستن روزنه‌های امید آن‌ها به بهبود اوضاع معیشتی شان تلقی می‌شود.

بهتر است جناب رییس جمهور به جای اینکه اینکه به مردم نشان دهد از مشکلات آنها خبر دارد و برای اثبات آن دست به چنین نظرسنجی اعجاب برانگیزی بزند، کاری کند و چاره ای بیاندیشد تا این مشکلات حل شود. مدیران و وزرایش را به اندکی تلاش برای حل مشکلات مردم وابدارد. خبر داشتن صرف او، هیچ دردی را از دردهای بیشمار مردم کم نخواهد کرد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری