کد خبر: ۲۲۲۶۴۶
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۲
صدر اعظم آلمان و رئیس جمهور فرانسه در تماسی تلفنی با رییس‌جمهور روسیه درباره وضعیت برجام رایزنی کردند.
صدر اعظم آلمان و رئیس جمهور فرانسه در تماسی تلفنی با رییس‌جمهور روسیه درباره وضعیت برجام رایزنی کردند.

به گزارش اعتدال، به نقل از روزنامه آمریکایی سیمور تریبون، دفتر نخست‌وزیری آلمان روز سه‌شنبه اعلام کرد که آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در تماسی تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بر ضرورت قانع کردن ایران برای ماندن در توافق هسته‌ای تاکید کردند و این سه کشور بر سر حفظ آن توافق کردند.

آمریکا در ماه مه سال گذشته از توافق هسته‌ای که میان ایران و پنج قدرت جهانی به امضا رسیده بود خارج شد. به موجب این توافق، ایران متعهد شده بود که در ازای لغو تحریم‌های اعمال شده بر این کشور، برنامه هسته‌ای خود را محدود کند.

هم‌زمان با گذشت یک سال از زمان خروج آمریکا از برجام و تعلل اروپایی‌ها در انجام تعهدات‌شان، ایران هفته پیش اعلام کرد که قصد دارد اجرای دو مورد از تعهداتش در این توافق را متوقف کند و اروپا ۶۰ روز فرصت دارد تا برای حفظ توافق اقدامی مؤثر و عملی انجام دهد.

در پی انتشار این خبر، اتحادیه اروپا به همراه انگلیس، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای مشترک از تصمیم تهران ابراز نگرانی و بر ادامه پایبندی خود به برجام تاکید کردند. آنها از ایران خواستند تا به تعهداتش در این توافق پایبند بماند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری