کد خبر: ۲۲۲۵۸۷
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۲
"بن علوی" در تهران دنبال چه بود؟
بن علوی این موضوع که با یک برنامه صلح و پیامی از سوی دولت امریکا راهی ایران شده تا از شدت تنش میان ایران و امریکا بکاهد را رد نکرد
شبکه خبری "الجزیره" عربی با انتشار گزارشی پیرامون گمانه‌زنی درباره سفر غیرمنتظره اخیر "یوسف بن علوی" وزیر خارجه عمان به تهران می‌نویسد: "سالم الجهوری" روزنامه‌نگار عمانی این موضوع که "بن علوی" با یک برنامه برای صلح و پیامی از سوی دولت امریکا راهی ایران شده تا از شدت تنش میان دو کشور ایران و امریکا بکاهد را رد نکرد. او می‌گوید: "بن علوی" نماینده دیپلماسی عمان است. او از ابتدای سال جاری نقشی جدی در این باره ایفا کرده است.

به گزارش اعتدال، الجزیره نوشته است: عمان پس از سال‌های مذاکرات با ایران سبب شد تا واشنگتن و تهران و سایر کشورها برای حصول توافق هسته‌ای با یکدیگر به اجماع برسند". این روزنامه‌نگار معتقد است که اکنون نیز "بن علوی" با ابتکار عمل تازه‌ای برای ایران می‌خواهد از شدت بحران بکاهد و ایران و امریکا را پای میز مذاکره بازگرداند. او می‌گوید ممکن است او از سوی امریکایی‌ها شرایط خاصی را برای مذاکره به طرف ایرانی انتقال داده باشد. با این حال، "حسن احمدیان" استاد مطالعات خاورمیانه در دانشگاه تهران ایده موافقت تهران با بازگشت پای میز مذاکره آن هم با پذیرش شرایط و شروط امریکا را رد کرد. او می‌گوید تهران کماکان متعهد به برجام است ".

شبکه خبری "الجزیره" عربی در ادامه می افزاید: "او همچنین، این موضوع که گفته می‌شود "محمد جواد ظریف" وزیر خارجه ایران با شرایط امریکا برای نشستن پای مذاکره موافقت کرده را رد کرد. "بردلی پلیک من" مشاور سابق رسانه‌ای حزب جمهوری‌خواه نیز تایید می‌کند که ترامپ خواستار توافقی مشابه اوباما با ایران نیست. او می‌گوید: "امریکا قصد دارد اقتصاد ایران را به وضعیت "غرق شدن" بکشاند. واشنگتن به جنگ اقتصادی علیه ایران ادامه خواهد داد و سپس خواهد گفت که به شرط حسن نیت ایران با آن کشور پای میز مذاکره خواهد نشست. در مورد گزینه جنگ نیز او معتقد است که واشنگتن به سمت این گزینه نمی‌رود مگر آن که منافع‌اش بر اثر حمله  با تهدید مواجه شود. احمدیان اما این ادعا که ایران تهدیدی برای متحدان امریکا است رد می کند. او می گوید: "طرح این موضوع از سوی ترامپ تنها برای دوشیدن متحدان ثروتمند امریکا در منطقه صورت می‌گیرد. او بارها به متحدان امریکا توهین کرده و گفته که آنان فقط پول دارند. ترامپ به دنبال پول آنها و فروش تسلیحات به این کشورها و طرح این بهانه است که امریکا امنیت شما را تامین می کند پس باید هزینه آن را پرداخت کنید".

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری