کد خبر: ۲۲۲۵۵۲
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۷
سخنگوی سازمان انرژی اتمی از ۴ برابر شدن تولید اورانیوم غنی‌شده ۳.۶۷ در نطنز خبر داد.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی از ۴ برابر شدن تولید اورانیوم غنی‌شده ۳.۶۷ در نطنز خبر داد.

به گزارش اعتدال، بهروز کمالوندی عصر روز دوشنبه در نشست خبری در حاشیه بازدید جمعی از خبرنگاران و مدیران رسانه‌های داخلی از سایت شهید احمدی روشن گفت: از امروز در سایت نطنز ۴ برابر طرفیت قبلی که تولید اورانیوم غنی شده داشتیم، تولید خواهیم کرد.

وی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه «آیا در فرصت ۶۰ روزه از سقف ۳۰۰ کیلوگرم عبور خواهیم کرد؟»، گفت: ما به زودی از این سقف در کمتر از چند هفته عبور می‌کنیم. ما قبلاً علاوه بر غنای ۳.۶۷ روی غناهای دیگر هم کار می‌کردیم و تولیدات داشتیم اما از این به بعد تمرکزمان روی غنای ۳.۶۷ است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر اینکه «چه تغییرات فنی دیگری انجام شده که ظرفیت تولیدات چهار برابری شده است، در حالی که در چارچوب برجام همچنان قرار داریم؟»، اظهار کرد: تغییرات فنی را ایجاد کردیم که ظرفیت ما را در تولید اورانیوم با غنای ۳.۶۷ چهار برابر می‌کند و مقدار باقیمانده تا سقف ۳۰۰ کیلو ظرف چند هفته تکمیل می‌شود اما اجازه دهید فعلاً در رابطه با این تغییرات فنی ایجادشده چیزی نگویم.

کمالوندی در پاسخ به این سوال که «چه زمانی غنی‌سازی ۲۰ درصدی در دستور کار قرار می‌گیرد؟»، خاطرنشان کرد: ما براساس نیاز فنی غنای خود را تغییر می‌دهیم. همچنین براساس دستور مقامات کشور این ظرفیت می‌تواند به ۲۰ درصد تغییر کند و همانطور که آقای صالحی قبلاً گفتند ظرف چهار روز می‌توانیم تولید اورانیوم تا غنای ۲۰ درصد را شروع کنیم. اینکه در نطنز انجام شود یا در فوردو نیازمند بررسی در کمیته نظارت بر اجرای برجام در شورای عالی امنیت ملی است. البته ما نظرات فنی خود را به مقامات می‌دهیم.

وی در پاسخ به این سوال که «لغو اجرای پروتکل الحاقی در چه گامی از گام‌های کاهش تعهدات ایران قرار دارد؟»، تصریح کرد: ما پروتکل الحاقی را داوطلبانه و در قالب برجام اجرا می‌کنیم. البته تعهد داریم بعد از هشت سال آن را به تصویب برسانیم و طرف مقابل هم بعد از هشت سال ارزیابی جامع ارائه کند که تمام فعالیت‌های هسته‌ای ایران کاملاً صلح‌آمیز است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری