کد خبر: ۲۲۲۳۳۲
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۰
عضو فراکسیون امید در گفت و گو با اعتدال:
وزرای میدانی و افراد ستادی باید انسجام مورد نیاز در جنگ اقتصادی را در خود ایجاد کند اما متاسفانه در حال حاضر انسجام مورد نیاز برای جنگ اقتصادی را در میان تیم اقتصادی دولت نمی بینم. / دور زدن تحریم به خودی خود ایجاد رانت می کند و این رانت اجتناب ناپذیر است، چون این افراد از طریق سیستم بانکی کار نمی کنند و یکی از عوارض دور زدن تحریم، ایجاد رانت است
یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: متاسفانه بخشی نگری در تمام ابعاد در کشور و در طی 40 سال اخیر، اقتصاد کشور را تحت تاثیر منفی قرار می دهد. در جنگ اقتصادی باید در داخل کشور انسجامی میان نیروهای ستاد اقتصادی دولت باید ایجاد شود که این انسجام را در حال حاضر شاهد نیستیم.

عبدالرضا هاشم زایی نماینده تهران و عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در گفت و گو با خبرنگار اعتدال با اشاره به جنگ تحمیلی اقتصادی بر علیه کشورمان، گفت: در جنگ تحمیلی اقتصادی  دو موضوع درگیر هستند، عوامل داخلی و خارجی. در داخل کشور تیم اقتصادی دولت باید منسجم تر و قویتر عمل کند.

او ادامه داد: وزرای میدانی و افراد ستادی باید انسجام مورد نیاز در جنگ اقتصادی را در خود ایجاد کند اما متاسفانه در حال حاضر انسجام مورد نیاز برای جنگ اقتصادی را در میان تیم اقتصادی دولت نمی بینم.

این نماینده مجلس با اشاره به تصمیماتی غلطی که گاهی در اقتصاد کشور اتخاذ می شود، گفت: در 40 سال اخیر چندین مرتبه ورود کالا را بخاطر کنترل نرخ ارز ممنوع کردیم در صورتیکه این تصمیم همیشه نتیجه عکس داشته است. شرایط روانی و غیر روانی بر روی قیمت ارز تاثیر دارد اما اینکه از ورود کالا ممانعت کنیم یک تحرک در اقتصاد ایران را کم می کند.

هاشم زایی، تاکید کرد: متاسفانه بخشی نگری در تمام ابعاد در کشور و در طی 40 سال اخیر، اقتصاد کشور را تحت تاثیر منفی قرار می دهد. در جنگ اقتصادی باید در داخل کشور انسجامی میان نیروهای ستاد اقتصادی دولت باید ایجاد شود که این انسجام را در حال حاضر شاهد نیستیم.

او با اشاره به عوامل خارجی تاثیر گذار در جنگ اقتصادی، گفت: در زمانیکه امریکایی ها در ویتنام جنگ می کردند هیات هایشان با یکدیگر مذاکره می کردند حداقل مذاکره با امریکا یا اروپا در زمان های مختلف و در طول سال هایی که با آنها اختلاف داشتیم می توانست تا حدودی راه گشا باشد و همیشه مذاکره به معنای تسلیم شدن نیست. در مذاکره طرفین نظراتشان را به یکدیگر نزدیک می کنند و یا امتیاز می دهند و امتیاز می گیرند.

این عضو فراکسیون امید ادامه داد: نباید اسم هر مذاکره ای را تسلیم بگذاریم. اگر با این دیده نگاه کنیم که معنای مذاکره تسلیم است نمی توانیم با کشوری مذاکره کنیم. یک عده ای می خواهند بگویند تحریم ها نقش کمی در اقتصاد دارند اما به این شکل نیست چون تحریم ها تنها در فروش نفت نیست بلکه در انتقال پول و خرید هم ما تحریم هستیم.

هاشم زایی به راهکارهای عبور از جنگ تحمیلی اقتصادی ، گفت: جلوگیری از رانت ها در کشور و  در شرایط کنونی می تواند به توسعه اقتصادی در شرایط جنگ اقتصادی کمک کند. اینکه ما در مواقع تحریم افرادی مانند بابک زنجانی را برای دور زدن تحریم پرورش دهیم و دو سال بعد هم آنها را اعدام کنیم، اشتباه است.

به گفته این نماینده مجلس دور زدن تحریم به خودی خود برای گروهی ایجاد رانت می کند و این رانت اجتناب ناپذیر است، چون این افراد از طریق سیستم بانکی کار نمی کنند و یکی از عوارض دور زدن تحریم، ایجاد رانت است.
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ع ز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
0
0
اقا احدی نژاد بد.
حد اقل وقتی قیمت پراید بالا رفت اومد گفت کیلویی چند ؟ این اقا ی باتدبیر انگار چوب خشکه.
ااین وزیر صنعت ااسیبی که به بازار صنعت بویژه خودرو با نرخگذاری ۵% زیر بازار زد هیچ احمقانه بود.
ماکه از دولت فخیمه نامیدیم بلکه اقای رییسی بعنوان مدعی اعموم ورود کنه و با کارشناسی قیمت تمام شده پراید با حاشیه سود شفاف سازی کنه حد اقل مردم حرکتی ببینند.
تابوی خودرو و مافیا شکسته بشه بازار اروم میشه.
وزیر صنعت باید استیضاح و محاکمه بشه.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری