کد خبر: ۲۲۲۱۹۳
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۰
بامداد امروز ۷ تا ۱۰ سکوی نفتی در بندر الفجیره امارات هدف قرار گرفت و باعث بروز آتش‌سوزی شد. از دلیل وقوع حمله به این سکو‌های نفتی خبری منتشر نشده است، اما خبرگزاری امارات وقوع این انفجارها را تکذیب کرد.
در حالی که منابع خبری متعددی اعلام کردند که چندین انفجار شدید بندر الفجیره امارات را لرزانده و پس از این انفجارها، آتش‌سوزی‌ بسیار شدیدی رخ داده است، اما خبرگزاری امارات وقوع این انفجارها را تکذیب کرد.

به گزارش اعتدال، اسپوتنیک گزارش داده بود که هفت تا ۱۰ نفت کش در این انفجارها آتش گرفته است و دلیل این رخداد هنوز معلوم نیست.

منابع رسانه‌ای همچنین به نقل از شاهدان از پرواز جنگنده‌های آمریکایی و فرانسوی بر فراز این بندر خبر داده‌ بودند.

شبکه المیادین نیز گزارش داد انفجارهای قوی امروز بندر الفجیره امارات را تکان داد.

این شبکه به نقل از منابع خود در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس اعلام کرد هنوز ماهیت انفجارها مشخص نشده است، اما انفجارها قوی و پشت سر هم بوده است که بین ساعت چهار تا هفت صبح امروز رخ داده است. این انفجارها در داخل بندر رخ داده و صدای آن به وضوح شنیده شده است. این منابع از پرواز جنگنده های آمریکایی و فرانسوی بر فراز بندر الفجیره و تمام آسمان منطقه خبر دادند. در پی انفجار‌های رخ داده، ۷ تا ۱۰ نفت کش آسیب جدی دیده اند.

خبرگزاری امارات دقایقی پس از انتشار این گزارش ها، این خبر را تکذیب کرد.

با وجود تکذیب امارات ، الميادين مدعی است به نام و ارقام نفتکش‌های آتش گرفته در بندر الفجیره دست یافته است.

اخبار ضد و نقیض از انفجار در بندر الفجیره امارات
 
بیانیه وزارت امور خارجه امارات

وزارت امور خارجه امارات عربی متحده: تحقیقات درباره شرایط حادثه با همکاری دستگاه‌های محلی و بین‌المللی در جریان است. سوخت و یا هیچ مواد مضری از کشتی‌ها نشت نکرده است.

وزارت امور خارجه امارات همچنین ادعا کرده که بنده الفجیره این کشور بدون هیچ توقفی مشغول به کار است. همچنین ادعا شده که مطالب گفته شده در خصوص وقوع حوادث در بندر الفجیره عاری از صحت هستند.

اهمیت بندر فجیره امارات

بندر فجیره امارات یکی از مهم‌ترین بنادر نفتی منطقه است که از جایگاه ویژه‌ای در کاهش نقش استراتژیک تنگه هرمز برخوردار بوده و در مقطعی راه‌کار ایجاد کانالی به طول ۸۰ کیلومتر نیز مورد مطالعه و بررسی جدی قرار گرفت، اما از آن‌جا که این کانال بندر فجیره را به دو قسمت تقسیم کرده و همچنین شیب آب نیز مانع از کارکرد دائمی آن در عبور نفتکش‌ها بود، برنامه مزبور منتفی شد، ولی همچنان لوله‌های نفتی زیادی از این بندر برای انتقال نفت، بدون استفاده از تنگه هرمز، عبور می‌کند.

این در حالی است که خبرگزاری امارات به نقل از دفتر رسانه‌ای الفجیره اعلام کرد که فعالیت‌ها در این بندر طبق معمول ادامه دارد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری