کد خبر: ۲۲۲۱۶۰
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۷
با پایان یافتن لویه جرگه مشورتی صلح در کابل، گروه طالبان اعلام کرد با توجه به اینکه افغانستان تحت اشغال آمریکا بوده مذاکره با دولت مرکزی را نمی پذیرد و به مبارزه خود ادامه می دهد.
نشست بی نتیجه لویه جرگه افغانستان
به گزارش اعتدال به نقل از ایرنا، لویه جرگه مشورتی صلح افغانستان در روز دوشنبه (9 اردیبهشت) با حضور 3200 تن از نمایندگان مردم افغانستان آغاز و روز جمعه 13 اردیبهشت با صدور قطعنامه ای بکار خود پایان داد. 
لویه جرگه مشورتی صلح افغانستان در قطعنامه‌ای 23 ماده‌ای خود به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان، خواهان آتش‌بس فوری با طالبان در افغانستان شد، اما طالبان گفته ‌است که نه تنها در ماه رمضان دست از جنگ نمی‌کشد، بلکه تاکید کرد که جهاد در این ماه ثواب بیشتری نیز دارد.
گروه طالبان در بیانیه ای در روز یکشنبه این هفته (15 اردیبهشت) پیشنهاد اعضای لویه جرگه مشورتی صلح مبنی بر توقف جنگ و برقراری آتش بس در کشور را رد و آن را حرکت نمایشی بخشی از دولت توسط رئیس جمهور خواند.این بیانیه همچنین شرکت کنندگان در لویه جرگه صلح را به باد انتقاد گرفت و آنان را به همکاری با اشغالگران آمریکایی متهم کرد.
این در حالی است که گروه طالبان در دوحه قطر در حال ششمین مذاکره با دولت آمریکا بر سر روند صلح در این کشور هستند.

** بی نتیجه بودن نشست لویه جرگه در افغانستان
آتش بس و گفت گو با طالبان از مسائل حائز اهمیت برای دولت کابل تلقی می شود، برای رسیدن به صلح پایدار گروه طالبان و دولت مرکزی افغانستان باید روزی به توافق برسند تا صلح پایدار در این کشور بوجود آید چرا که ملت افغانستان از جنگ و خونریزی در این کشور خسته شده و به دنبال آرامش و امنیت است. 
بدیهی است که نتیجه لویه جرگه در افغانستان با توجه به سیاست طالبان در قبال دولت مرکزی چندان تاثیر مثبتی در روند تسریع صلح ندارد و چه بسا که اختلافات درونی کابل با طالبان را تشدید کند. این گروه درخواست را برای مذاکره نپذیرفت و قانون اساسی و دولت افغانستان را به رسمیت نمی شناسد. 
به گفته برخی از تحلیل گران، طالبان به شکل تاکتیکی عمل می کند و استراتژیکی کلی آنان این است که قدرت را به طور کامل در دست بگیرد و در شرایط کنونی با این سیاست به شکل تاکتیکی عمل می کند تا بخشی از قدرت را در دست گیرد و وارد روند سازو کار دموکراتیک قدرت شود.
در شرایط فعلی دولت افغانستان باید تلاش کند تا اعتماد متقابل بین طرفین درگیر جنگ بوجود آید و آنگاه بر سر موضوعات و خواسته های دوطرف نشست و مذاکره برگزار کند در واقع با بیانیه طالبان نشست لویه جرگه یک حرکت نمایشی اشرف غنی بود تا به قول مخالفینش از انزوای سیاسی بیرون آید. 

**طالبان و آینده پیش روی افغانستان 
با توجه به تاثیر گذار بودن گروه طالبان در افغانستان، دولت این کشور باید برای آینده صلح، در افغانستان توجه به خواسته های این گروه بنماید گرچه طالبان هنوز دولت و قانون اساسی افغانستان را به رسمیت نمی شناسد و برای مذاکره در مورد تسریع روند صلح با دولت آمریکا مذاکره می کند و این می تواند برگ برنده ای برای گروه طالبان باشد.
نکته حائز اهمیت در مورد طالبان این است که در شرایط کنونی افغانستان، با یک گروه واحد بنام طالبان مواجه نیست. طالبان اکنون گروه های چند پارچه و مختلفی هستند که بخشی در حال مذاکره با آمریکا هستند و عده ای نیز همان رویه جنگ مسلحانه با دولت افغانستان را ادامه می دهند.
البته این مذاکرات برگ برنده و یک پیروزی بزرگ برای طالبان محسوب می شود. زیرا این گروه در پاسخ به افکار عمومی منفی در افغانستان نسبت به خود مشروعیت کسب می کند و به دنبال القاء این تفکر است که دولت افغانستان دست نشانده آمریکا می باشد و توسط این کشور اشغال شده است.در واقع گروه طالبان معتقد است که طرف مقابل آنان دولت آمریکاست نه دولت افغانستان و به نوعی جنگ خود را مقدس جلوه می دهد. 
مساله افغانستان از جنبه های مختلف مورد توجه قرار گرفته و کشورها و حلقه های مختلف منافع خود را در ارتباط با این گروه جستجو می کنند ضمن اینکه طالبان هم با کشورها و حلقات مختلفی در ارتباط هستند بنابر این اگر صلحی هم در افغانستان برقرار شود، صلح پایداری نخواهد بود زیرا نمی تواند کل جریان طالبان را پوشش دهد چرا که خواسته های آنان حداکثری بوده و امکان پذیرش آن نیست.
با توجه به رویکردی که گروه طالبان در سیاست های خود دنبال می کند آنان برای بدست آوردن حاکمیت در افغانستان تلاش می کند اما با توجه به شرایط کنونی طالبان و تحولات داخلی افغانستان هرگز این خواسته طالبان محقق نخواهد شد و دیر یا زود باید پای میز مذاکره با دولت کابل بنشیند نشست لویه جرگه زمینه را برای صلح در افغانستان آماده می کند گرچه شاید در شرایط فعلی نتوان نتیجه مثبتی در روند صلح داشته باشد.

**طالبان مجادله با افغانستان مذاکره با آمریکا
آمریکایی ها می دانند که بوجود آمدن صلح در افغانستان راه حل نظامی ندارد و باید با اصول دیپلماسی وارد شد اکنون در شرایط فعلی نه طالبان موقعیتی دارند که بتوانند مانند گذشته موفق به تصرف کابل شوند و حکومت اسلامی به زعم خودشان برقرار کنند و نه دولت اشرف غنی به دلیل مشکلاتی که دارد، می تواند گروه طالبان را از طریق نظامی حذف کند و راه حل فقط از طریق سیاسی امکان پذیر است.
جهت تسریع روند صلح پایدار در افغانستان باید به این نکته توجه کرد که تا توازن قدرت در این کشور بوجود نیاید خیلی سخت است که صلحی پایدار در این کشور شکل بگیرد زیرا اختلافات درونی در این کشور بسیار عمیق است نیروهای جهادی در یک طیف و از طرف دیگر گروه های طالبان ، داعش و القاعده هم در زمینه های مختلف با هم مشکل دارند.
»زلمی خلیل زاد» نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان،گروه طالبان را قانع کرده است که از طریق نظامی نمی تواند به اهداف خود در افغانستان برسد و نه دولت مرکزی و نه آمریکایی ها و نه شرایط منطقه ای ایجاب می کند که به اهداف خود دست پیدا کند و طالبان به دنبال این هستند که شریک قدرت شوند و با این امید که برتری و انسجامی بیشتر نسبت به بقیه گروه ها دارند قدرت را در دست گیرد.
با توجه به شرایط کنونی دولت افغانستان می توان گفت که این دولت هیچ کدام از آن وعده هایی که داده بود عملیاتی نکرد و یک دولت ضعیف با اختلافات شدید و با همت آمریکایی ها تا امروز ادامه داشت تا به مرحله پایانی خود نزدیک می شود و اکنون نشست لویه جرگه در شرایط کنونی نمی تواند نتیجه مثبتی در پی داشته باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری