کد خبر: ۲۲۲۱۲۷
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۲
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان امروز در بیانیه ای اعلام کردند: در واکنش به مهلت ۶۰ روزه ایران برای اجرای تعهدات بانکی و نفتی اعلام کردند که هیچ ضرب‌الاجلی را از سوی تهران نمی‌پذیرند.
اتحادیه اروپا ضرب‌الاجل هسته‌ای ایران را رد کرداتحادیه اروپا اعلام کرد که ضرب‌الاجل هسته‌ای ایران را رد ‌می‌کند.

به گزارش اعتدال به نقل از اسکای نیوز، اتحادیه اروپا امروز - پنجشنبه- طی بیانیه‌ای اعلام کرد که هرگونه ضرب‌الاجل از جانب ایران را رد می‌کند.

کشورهای اروپایی طرف برجام در این بیانیه در واکنش به مهلت ۶۰ روزه ایران برای اجرای تعهدات بانکی و نفتی اعلام کردند که هیچ ضرب‌الاجلی را از سوی تهران نمی‌پذیرند.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان امروز در بیانیه ای اعلام کردند: از توافق هسته ای با ایران حمایت می کنیم و تبعیت ایران را تحت تعهداتش در قبال توافق هسته ای مورد ارزیابی قرار خواهیم داد. این بیانیه در می افزاید: هرگونه اولتیماتوم را در مورد برجام رد می کنیم .

موگرینی در این مورد گفت: «ما با نگرانی شدید، بیانیه ایران درباره تعهداتش در برجام را ملاحظه می‌کنیم. ما همگی به حفظ و اجرای کامل برجام پایبند هستیم، این توافق دستاوردی مهم در جهت عدم اشاعه هسته‌ای است و حفظ آن به نفع امنیت تمام ما است».

در این بیانیه آمده است:

ما با نگرانی زیاد اطلاعیه ایران درباره تعهداتش در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را بررسی کردیم.

ما به‌طور کامل به حفظ و اجرای کامل برجام که یک دستاورد کلیدی در معماری عدم اشاعه هسته‌ای در جهان به شمار می‌آید و در راستای منافع امنیتی همگان است، پایبندیم.

ما به‌طور قوی از ایران می‌خواهیم تا به اجرای کامل تعهدات هسته‌ای‌اش ذیل برجام ادامه دهد، همان‌طور که تاکنون نیز انجام داده است. ما همچنین از ایران می‌خواهیم تا از هر گونه اقدام تشدید کننده‌ای پرهیز کند.

ما هر گونه اولتیماتوم را رد می‌کنیم و پایبندی ایران را بر اساس چگونگی اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران تحت برجام و معاهده ان‌پی‌تی ارزیابی می‌کنیم. در همین راستا، ما نقش کلیدی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نظارت و راستی‌آزمایی اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران را یادآوری می‌کنیم.

ما همچنین از ایران می‌خواهیم تا به پایبندی به فرمت‌ها و سازوکارهای ایجاد شده برجام، شامل کمیسیون مشترک برجام ادامه دهد.

ما به‌طور همزمان بر تعهد مستحکم خود تحت این توافق، شامل رفع تحریم‌ها برای بهره‌مندی اقتصادی مردم ایران تاکید می‌کنیم. از این رو، ما از وضع مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران پس از خروج از برجام ابراز تأسف می‌کنیم.

ما مصمم هستیم تا به پیگیری تلاش‌ها برای ممکن ساختن ادامه تجارت مشروع با ایران، شامل عملیاتی کردن سازوکار اینستکس ادامه دهیم.

ما از کشورهای غیر عضو در برجام می‌خواهیم تا از هر گونه اقدامی که می‌تواند طرف‌های باقی مانده در توافق را از پایبندی به تعهداتشان باز دارد، پرهیز کنند.


پیش از این یک مقام اتحادیه اروپا نیز با تاکید بر اینکه اطلاعیه‌های جدید ایران به منزله نقض یا خروج از توافق هسته‌ای نیست، گفت: بازرسی‌ها و نه بیانیه‌ها تعیین کننده گام بعدی درخصوص ایران هستند.

به گزارش شبکه دویچه وله، اتحادیه اروپا علی‌رغم مواجهه با تهدیداتی از سوی ایران و آمریکا تلاش دارد خونسردی خود را حفظ کند و وقتی پای توافق هسته‌ای با ایران به میان می‌آید، مدعی میانه‌روی است. بسیاری در اتحادیه اروپا هنوز بر این باورند که زمان کافی برای دستیابی به یک راه‌حل دیپلماتیک وجود دارد.

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا که خواست نامش فاش نشود، گفت: انتظار هیچ گونه اقدام بروکراتیک و فوق‌العاده بر اساس این تهدیدات را از اتحادیه اروپا نداشته باشید. ما هیچ اولتیماتومی را نمی‌پذیریم. اطلاعیه‌های جدید ایران (درباره برجام) نقض یا خروج از برنامه جامع اقدام مشترک نیست.

وی در ادامه تاکید کرد: تا زمانی که ایران به تعهداتش در توافق عمل کند ما نیز به تعهداتمان پایبند خواهیم بود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری