کد خبر: ۲۲۱۸۵۲
تاریخ انتشار: ۰۳ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۰
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور با بیان اینکه در جلسه امشب شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان قرار شد ظرف 10 روز خسارات ناشی از سیل برآورد شود، تاکید کرد که تلاش داریم این خسارات در کوتاه‌مدت جبران شود.
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور با بیان اینکه در جلسه امشب شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان قرار شد ظرف 10 روز خسارات ناشی از سیل برآورد شود، تاکید کرد که تلاش داریم این خسارات در کوتاه‌مدت جبران شود.

به گزارش اعتدال، رحمانی فضلی با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی افزود: در جلسه امشب شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و برخی از وزرا برگزار شد تصمیم های کوتاه مدت و میان مدتی گرفته شد.
وی ادامه داد: در تصمیم های کوتاه مدت بنا شد تا به سرعت موضوع تخلیه آب را از مناطق مسکونی در دستور کار قرار دهیم و همه دستگاه های اجرایی موظف شدند تا به محوریت یکی از دستگاه ها این اقدام را انجام دهند.
رحمانی فضلی یادآورشد: مساله بعدی کمک رسانی و خدمات رسانی در شرایط کنونی است که با توجه به کمک های گسترده دولت و مردم، از نظر تامین کمک ها مشکلی در حال حاضر نداریم اما در بحث توزیع تصمیم هایی در جلسه امشب گرفته شد تا این کمک ها به درستی به دست مردم برسد.
وزیر کشور افزود: موضوع بعدی بحث آرام کردن مردم و اطمینان دادن به آنها از جهت نگرانی هایی که دارند است، از جمله بحث برآورد خسارت ها و آسیب هایی است که به آنها وارد شده است.
رحمانی فضلی توضیح داد: این خسارت ها در حوزه منازل مسکونی، در امکانات و اموال آنها، در حوزه کشاورزی و دامپروری و هم مغازه ها و واحدهای تولیدی آنها است که مقرر شد ظرف 10 روز این برآورد در کمیته مربوطه انجام بگیرد و در ادامه به سرعت در دولت تصویب و امر بازسازی انجام شود تا نگرانی های مردم رفع شود.
رحمانی فضلی گفت: همچنین تصمیم گرفته شد که تمام امکانات را در جهت برطرف کردن مشکلات در جهت راه های مواصلاتی و خدمات زیربنایی از قبیل آب، برق به کار بگیریم تا مشکلات باقی مانده نیز برطرف شود بطوری که اکنون از 53 روستایی که برق آنها قطع بود 50 روستا برق آنها وصل شده و از 60 روستایی که آب آنها قطع بوده نیز هم اکنون آب 40 روستا وصل شده است.
وزیر کشور افزود: همچنین پیش بینی شده است که در میان مدت ما بتوانیم بحث لایروبی رودخانه، زهکشی زمین ها، بحث آبخیزداری و جلوگیری از تخریب منابع و مراتع را انجام دهیم.
وی تصریح کرد: همچنین در جلسه امشب بر روی موضوع بیمه محصولات تصمیم های خوبی گرفته شد، چه محصولات کشاورزی و برخی مسکن هایی که در حال حاضر بیمه هستند و خسارت آنها باید با سرعت پرداخت شود و چه آنهایی که بیمه نبوده در برنامه میان مدت دولت قرار بگیرد که این کار صورت خواهد گرفت.
رحمانی فضلی با بیان اینکه اکنون همه دستگاه ها پای کار هستند و نگرانی از بابت منابع نداریم، افزود: نگرانی عمده کنونی، تجمع آبی است که در این منطقه به خصوص در منطقه آق قلا به خاطر توپوگرافی خاص آن وجود دارد، می باشد.
وزیر کشور همچنین با یادآوری اینکه رئیس جمهوری هر چند ساعت یک بار گزارش کار را دریافت می کنند، افزود: وی اختیارات تام را به بنده به عنوان رئیس ستاد بحران داده اند که در منطقه هستم و البته اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری هم این تاکید را داشتند و به همین دلیل قرار شد تا چند روزی در منطقه بمانم و کارها را با هماهنگی و پیگیری جدی پیگری کنم.
وی تصریح کرد که همچنین با پیام رهبر معظم انقلاب و این دستوری که ایشان به نیروهای مسلح به خصوص ستاد کل نیروهای مسلح دادند قطعا این فرمان می تواند به کمک ها تسریع ببخشد هرچند که تا پیش از این نیز کمک های بسیار خوبی داده شد.
رحمانی فضلی همچنین از مردم خوب این مناطق به خصوص علمای منطقه و به ویژه نماینده محترم ولی فقیه آیت الله سیدکاظم نورمفیدی که نقش محوری را در همراه سازی و آرام سازی مردم دارند تشکر کرد.
وی توضیح داد: با صبوری و درایت خود (نماینده ولی فقیه در استان) همکاری بسیاری خوبی را داشته اند و همه تلاش ها برای این است که موجبات آرامش و راحتی مردم و اطمینان دادن به اینکه بازسازی به سرعت انجام خواهد گرفت را داشته باشیم.
رحمانی فضلی در ادامه با بیان اینکه فردا یکشنبه (4 فروردین) به ترمیم راه های ورودی به آق قلا اقدام خواهد شد، افزود: با حضور نیروهای نظامی و امدادی، یکشنبه روز بهتری برای تسکین آلام مردم خواهیم داشت.
وزیر کشور همچنین با بیان اینکه تاکنون از جان باختن 2 هموطن در استان گلستان گزارش شده است، افزود: با کمک های دولت در مراحل بعد، خسارات مادی مردم قابل جبران است.
وی در ادامه به تشکیل کمیته ویژه فنی تحقیق اشاره کرد و یادآورشد که این کمیته باید ظرف مدت 2 هفته با تحقیق و بررسی دقیق علت وقوع اصلی سیل در مناطق مسکونی و مشکلات مردم را گزارش کند. همچنین این کمیته بررسی برخی کوتاهی ها در امداد رسانی را پیگیری و گزارش خواهد کرد.
وی به برخی علت های مسدود شدن مصب رودخانه های استان گلستان اشاره کرد و افزود: لایروبی نشدن به موقع یکی از علت های هجوم سیل رودخانه «گرگان رود» به مناطق مسکونی است.
رحمانی فضلی در ادامه همچنین علت حضور نداشتن مناف هاشمی استاندار گلستان در مناطق سیل زده را مشکلات خانوادگی و مسافرت یک ماهه او اعلام کرد.
وزیر کشور درباره احتمال شکستن سد در چند روز اخیر نیز گفت: بر اساس اعلام مهندسان سد سازی وزارت نیرو، مردم نگران نباشند، هیچ گونه خطری از شکستن سد وجود ندارد.
وی کاهش خسارت های جانی را به عنوان نخستین هدف گذاری ستاد بحران و امداد و نجات اعلام کرد و افزود: اولویت دوم حفظ اموال و امکانات شهری است.
رحمانی فضلی در پایان عملکرد ستاد بحران در این چند روز گذشته را با توجه به امکانات استان قابل قبول ارزیابی کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری