کد خبر: ۲۲۱۸۴۴
تاریخ انتشار: ۰۳ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۸
معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان، نسبت به افزایش دبی در همه رودخانه های استان در روزهای آینده به دلیل پیش بینی بارندگی شدید هشدار داد و گفت: در همه رودخانه های استان برای مقابله با سیلاب احتمالی، حالت آماده باش اعلام شده است.
معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان، نسبت به افزایش دبی در همه رودخانه های استان در روزهای آینده به دلیل پیش بینی بارندگی شدید هشدار داد و گفت: در همه رودخانه های استان برای مقابله با سیلاب احتمالی، حالت آماده باش اعلام شده است.

حمیدرضا لشکری شنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: پیش بینی های هواشناسی بارندگی شدید از فردا (یکشنبه) را به مدت سه روز در تمامی حوضه های آبریز خوزستان نشان می دهد، که به تبع آن افزایش جریان آب رودخانه ها و احتمال وقوع سیلاب را خواهیم داشت.

وی با اشاره به تصمیم ستاد مدیریت بحران استان مبنی بر اعلام وضعیت هشدار سیل در همه رودخانه ها، از همه شهروندان و مسافران نوروزی درخواست کرد که از توقف، نزدیک شدن و تردد در مسیر رودخانه ها خودداری کنند.

لشکری با بیان اینکه پیش بینی ها، بارندگی شدید در همه حوضه ها را نشان می دهد، اضافه کرد: در حوضه رودخانه های کارون بزرگ و مارون نیز هشدار سیل اعلام شده اما همچنان نگرانی از وقوع سیلاب در پایین دست رودخانه کرخه بیشتر از سایر مناطق استان است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر سیل بندها در حاشیه کرخه و شهرستان های دشت آزادگان و هویزه مشکلی ندارند و گروههای این سازمان برای مقابله با سیلاب در این منطقه مستقر شده اند.

لشکری همچنین گفت: احتمال می دهیم در روزهای آینده دبی رودخانه کارون در مقطع اهواز به 2 هزار مترمکعب برثانیه افزایش یابد، البته این افزایش نگران کننده نیست و تنها باعث آبگرفتگی مجدد پارک های ساحلی خواهد شد، به همین دلیل تاکید می کنیم که شهروندان و مسافران نوروزی به رودخانه نزدیک نشوند.

*افزایش خروجی سدها
معاون سازمان آب و برق خوزستان در ادامه وضعیت فعلی سدهای استان را تشریح کرد و گفت: حجم ذخیره سد کرخه هم اکنون 4.7 میلیارد مترمکعب و ظرفیت خالی آن 550 میلیون مترمکعب است، ورودی امروز این سد 467 و خروجی آن 530 مترمکعب برثانیه است که 50 مترمکعب برثانیه از طریق تونل دشت عباس و بیش از 30 مترمکعب برثانیه نیز از طریق کانال پای پل کرخه خارج می شود.
به گفته وی تمام تلاش ها بر این است که خروجی سد کرخه از میزان فعلی بیشتر نشود، البته این مساله به میزان بارش های حوضه میانی بستگی دارد.
وی افزود: حجم سد دز حدود 2 میلیارد مترمکعب و ظرفیت خالی آن 700 میلیون مترمکعب است، ورودی این سد نیز 525 مترمکعب برثانیه و خروجی 700 مترمکعب برثانیه است.
لشکری اضافه کرد: حجم فعلی سد گتوند علیا (کارون) 3.8 میلیارد مترمکعب با 812 میلیون مترمکعب ظرفیت خالی است که ورودی آن 233 و خروجی 583 مترمکعب برثانیه است.
وی اظهار داشت: در سد مارون حدود یک میلیارد مترمکعب ذخیره داریم و ورودی و خروجی این سد 70 مترمکعب برثانیه است.
لشکری اظهار داشت: مقرر شده است که دبی خروجی سد دز به یک هزار مترمکعب برثانیه و خروجی سد مارون به 100 مترمکعب برثانیه افزایش یابد.
وی همچنین گفت: با وجود بارش های کم سابقه در خوزستان در ماه های گذشته، سیلاب ها کنترل شده و به جز شکسته شدن سیل بند در برخی مناطق، شاهد وقوع سیلاب در شهرها و روستاها نبودیم.

اخطاریه 1 هواشناسی باران و رعدوبرق
مقدار بارش استان خوزستان در مقایسه با بلندمدت در همین بازه زمانی 59،7 درصد افزایش و در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته رشد 321 درصدی داشته است.
هواشناسی خوزستان میزان بارندگی در استان از ابتدای سال زراعی جاری (01مهر 97) تا (26 اسفند97) را 422 میلیمتر اعلام کرده که این میزان بارش در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته 321 درصد و در مقایسه با آمار بلند مدت استان حدود 60 درصد افزایش را نشان می دهد. بارش ها و افزایش خروجی سدها، سیلابی شدن رودخانه های دز و کرخه را در زمستان به دنبال داشته و بهمن ماه امسال با شکسته شدن سیل بندها، تعدادی از روستاهای پایین دست کرخه در دشت آزادگان و هویزه دچار سیلاب شدند.
هواشناسی خوزستان همچنین ورود سامانه بارشی، از اواسط روز شنبه لغایت اوایل چهارشنبه هفته آینده را پیش بینی کرده که طی این مدت افزایش ابر، رگبارباران ، رعد و برق، وزش باد قابل ملاحظه تا شدید به همراه تندباد لحظه ای و به تبع آن آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها را در پی خواهد داشت. طبق این پیش بینی بیشترین حجم بارش ها در مناطق شمال غربی، شمالی، شمال شرقی، شرقی و مرکزی استان شامل حوضه های آبریز کرخه، دز و کارون و مارون خواهد بود.
در روزهای اخیر سیلاب هزاران نفر در استان های گلستان و مازندران را گرفتار کرده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری