کد خبر: ۲۲۱۷۳۰
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۰
مدیرکل هواشناسی خوزستان با اشاره به وقوع ناگهانی گرد و غبار در استان، گفت: جای تعجب دارد که کانون‌های گرد و غبار با این حجم سیلاب فعال شده‌اند زیرا تصور می‌شد به این زودی فعال نشوند.
مدیرکل هواشناسی خوزستان با اشاره به وقوع ناگهانی گرد و غبار در استان، گفت: جای تعجب دارد که کانون‌های گرد و غبار با این حجم سیلاب فعال شده‌اند زیرا تصور می‌شد به این زودی فعال نشوند.

محمد سبزه‌زاری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به گرد و غبار صبح امروز در خوزستان اظهار کرد: روز گذشته نقشه‌های هواشناسی به صورت سیستماتیک وقوع گرد و غبار را نشان نمی‌دادند اما برخی نقشه‌ها شرایط همرفتی را در کل منطقه نشان می‌داد.

وی افزود: طبق نقشه‌های هواشناسی انتظار می‌رفت گرد و غبار اواسط روز رخ دهد در نتیجه جهت اطمینان بیشتر منتظر آپدیت آخرین نقشه‌های هواشناسی در ساعت 4:30 بامداد شدیم اما متاسفانه این پدیده در اوایل وقت امروز رخ داد.

مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: گرد و غبار امروز آبادان و خرمشهر از سوی کویت و با منشاء خارجی رخ داده، اما گرد و غبار اهواز و شادگان ناشی از فعال شدن کانون‌های گرد  غبار داخلی بوده است.

وی افزود: علی‌رغم اینکه سیستم هواشناسی کویت به کشورهای بزرگی نظیر آمریکا و انگلستان متصل است، اما این کشور نیز اخطاریه‌ای مبنی بر وقوع گرد و خاک صادر نکرده است و این موضوع نشان می‌دهد که جریان همرفتی نه تنها در ایران بلکه در کل جهان، به صورت صد در صد قابل پیش‌بینی نیست.

سبزه‌زاری تصریح کرد: وقوع گرد و غبار ناشی از کانون‌های گرد و غبار داخلی با این حجم سیلاب و بارندگی نشان از این است که آب به سمت کانون‌های گرد و غبار نرفته تا این کانون‌ها تثبیت شوند. هواشناسی نیز اطلاعی از میزان خشک بودن این کانون‌ها نداشته است. جای تعجب دارد که با این حجم سیلاب با این شرایط فعال شده‌اند زیرا تصور می‌شد به این زودی فعال نشوند و غافلگیر شدیم.

وی عنوان کرد: برای پیش‌بینی دقیق‌تر از وقوع گرد و غبار باید اطلاعات آبگیری یا خشک بودن کانون‌های گرد و غبار در اختیار هواشناسی قرار بگیرد.

مدیرکل هواشناسی خوزستان یا اشاره به وضعیت وقوع گرد و غبار، گفت: با توجه به وزش باد احتمال می رود این وضعیت گرد و غبار به صورت متناوب در روز جاری ادامه داشته باشد.

وی با اشاره به وقوع گرد و غبار و عدم تعطیلی مدارس، بیان کرد: گرد و خاکی باعث تعطیلی مدارس می‌شود که میزان غلظت آن بیش از 700 میکروگرم بر مترمکعب باشد که در اهواز چنین شرایطی نداشتیم. همچنین بسیاری تصور می‌کنند که اگر این میزان گرد و غبار در یک ساعت رخ دهد باید مدارس تعطیل شوند در صورتی که در کل جهان در صورتی مدارس تعطیل می‌شوند که میانگین غلظت در طول روز بالا  باشد نه در بازه زمانی یک تا دو ساعت.

سبزه‌زاری تصریح کرد: صبح امروز بیشترین میزان گرد و غبار در بندر ماهشهر با بیش از یک هزار و در اهواز 444 میکروگرم مترمکعب بوده است. همچنین میزان گرد و غبار در ساعت 8:00 صبح امروز در اهواز 171 میکروگرم مترمکعب است که این میزان گرد و غبار نیازی به تعطیلی ندارد و حتی برای سلامتی جای نگرانی ندارد.

 پیش از این نیز مدیرکل هواشناسی خوزستان از عدم آبگیری اغلب کانون‌های گرد و غبار خوزستان در سیل اخیر خبر داده و عنوان کرده بود اگر یک ماه بارندگی نداشته باشیم، مجدداً کانون‌های گرد و غبار فعال می‌شوند.

رهاسازی حق‌آبه تالاب‌ها و جلگه خوزستان، تنها راه حل مساله ریزگردها

همچنین دبیر انجمن دوستداران طبیعت و محیط زیست خوزستان با اشاره به لزوم در نظر گرفتن حق‌آبه تالاب‌های خوزستان، گفت: تنها راهکار پایدار حل مساله ریزگردها، رهاسازی تدریجی حق‌آبه تالاب‌ها و جلگه خوزستان است.

هژیر کیانی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت کانون‌های گرد و غبار، اظهار کرد: با وجود وقوع سیلاب در خوزستان، کانون‌های شرق اهواز و غیزانیه همچنان کانون گرد و غبار هستند و این نشان می‌دهد که در سیلاب‌های اخیر به این کانو‌ن‌ها وارد نشده است.

وی افزود: در شورای عالی آب هیچ حق‌آبه‌ای برای کانون‌های ریزگرد تخصیص نیافته است. آب‌هایی که به این کانون‌ها وارد شده به صورت مقطعی بوده است و اعتقاد داریم اجرای طرح‌هایی مانند نهال‌کاری، کارهایی مقعطی و ناپایدار در کانون‌های گرد و غبار است.

دبیر انجمن دوستداران طبیعت و محیط زیست خوزستان گفت: نهال‌کاری یکی از روش‌های ناکارآمد است اما همچنان می‌بینیم که در این زمینه اعتبار هزینه می‌شود. اگر نهال‌کاری علاج‌بخش بود باید شاهد بهبود وضعیت می‌شدیم.

کیانی گفت: یکی دیگر از مسائل نیز این است که در کانون‌های شرق و غیزانیه معارضین اجازه نهال‌کاری نمی‌دهند.

وی با اشاره به دیگر راهکارهای حل مساله ریزگردها، تصریح کرد: تنها راهکار پایدار حل مساله ریزگردها، رهاسازی تدریجی حق‌آبه تالاب‌ها و جلگه خوزستان است؛ به جز این راهکار، اجرای طرح‌های دیگر اتلاف منابع است که سود آن به کام شرکت‌های بزرگ می‌رود.

کیانی با اشاره به وضعیت آبگیری تالاب هورالعظیم نیز گفت: با وقوع سیلاب می‌توانستند بخش‌های خشک هورالعظیم را آبگیری کنند.

کیانی با بیان اینکه حداقل مطالبه مردم حفظ حق‌آبه است، بیان کرد: هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند امسال حق‌آبه تالاب هورالعظیم یا شادگان داده شده است؛ این حق‌آبه را سیلاب طبیعی داده است.علاوه بر این سیلاب، حق‌آبه تالاب هورالعظیم باید از سد کرخه تأمین شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری