کد خبر: ۲۲۰۷۰۱
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۴
سرریز کرخه و دز به سمت اهواز/ اهواز از بابت کارون مورد تهدید نیست/ تلاش جهت نجات مناطق شهر اهواز از خطر آبگرفتگی/ تخلیه روستاهای حاشیه سد سیمره
سیل فروردین ماه، مازندران، گلستان، فارس و لرستان را در نوردیده و در بحرانی ترین حالت به خوزستان رسیده و بسیاری از شهرهای آن حتی اهواز، مرکز استان را نیز در وضعیت اضطراری قرارداده است.

به گزارش اعتدال، از چند روز گذشته دستور تخلیه شهرها و روستاهای زیادی صادر شده و مردم در کمپ‌های اسکان اضطراری مستقر شده‌اند.

آخرین وضعیت سیل در استان خوزستان

در حالیکه در روز گذشته بیم پیشروی سیلاب از بالادست خوزستان به اهواز و روستاهای بیشتر و متاثر از سیل می‌رفت اما با تلاش مردم و مسئولان و با وجود امکانات محدود کنترل شد و از سوی دیگر از سوی کارشناسان حوضه آب اطمینان داده شد که خطری سد کرخه را تهدید نمی‌کند و نگرانی از شکسته شدن سد معنی ندارد.

سیل زدگان از کودک گرفته تا پیر روستا دست به کار شدند و تلاش کردند با ایجاد خاک ریز جلوی ورود سیلاب به روستاها و شهرهای در محاصره آب را بگیرند. کمک های امدادی هم از جمله قایق ها از آلمان و دیگر استانها می رسد اما در مقابل انبوه جمعیت سیل زدگان اندک است و کمک های بیشتری نیاز است.

آب وارد واحدهای تولیدی شهرک شماره 2 اهواز نشده است

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان گفت: آب هنوز وارد واحدهای تولیدی شهرک صنعتی شماره 2 اهواز نشده است و خبرهای منتشر شده در این خصوص را تکذیب می کنم.

اخلاق محمدیان اظهار کرد:  برخی از واحدهای مستقر در شهرک صنعتی شماره 2 اهواز همانند تک نان جنوب و نان اکسین همچنان به تولید نان برای سیل زدگان مشغول هستند و آب وارد واحدهای صنعتی نشده است.

وی افزود: وارد شدن به شهرک صنعتی شماره ۲ اهواز به دلیل بریدگی های انجام شده در جاده ترانزیتی اهواز - شوش برای عبور آب، با قایق و بصورت نفری میسر است و فقط خیابان های شهرک را  آب فرا گرفته است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان تصریح کرد: اخیرا کلیپی در فضای مجازی تحت عنوان غرق شدن شهرک صنعتی شماره ۲ اهواز و زیر آب رفتن واحدهای تولیدی مستقر در این شهرک منتشر شده که کذب است.

وی ادامه داد: امروز پنج شنبه مانند روزهای اخیر در شهرک حضور داشته و طی بازدید بعمل آمده از واحدها اعلام میکنم آب به کارگاه های تولیدی وارد نشده است ۰

محمدیان از شروع بکار احداث پل های تردد موقت به این شهرک خبر داد و گفت: در تلاش هستیم با احداث پل های ورودی به شهرک، باعث تسهیل تردد صنعتگران شویم.

ادامه بارندگی در خوزستان تا هفته آینده

محمد سبزه‌زاری، اظهار کرد: بررسی نقشه‌های پیش‌یابی نشان‌دهنده ورود سامانه بارش‌زا از اواسط وقت امروز تا اواسط وقت روز یکشنبه هفته آینده است.

وی افزود: این سامانه در بعضی ساعات سبب رگبار باران پراکنده، رعد و برق، وزش باد قابل ملاحظه یا تندباد لحظه‌ای و احتمال بارش تگرگ به صورت نقطه‌ای خواهد شد.

مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: در شبانه‌روز گذشته آغاجاری با 33 و ایذه با 10 درجه سانتیگراد به ترتیب گرمترین و خنکترین نقاط خوزستان بودند. تغییرات دمای اهواز در این مدت نیز بین 18 تا 33 درجه سانتیگراد در نوسان بود.

تخلیه 250 روستا به صورت کلی و جزیی

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان از تخلیه 250 روستا به صورت کلی و جزیی در پی وقوع سیلاب خبر داد.

کیامرث حاجی‌زاده ، اظهار کرد: جهت پیشگیری از خطرات احتمالی تاکنون 250 روستا به صورت کلی و جزیی تخلیه شده‌اند. از روستاهای تخلیه شده تنها 105 روستا دچار آبگرفتگی هستند.

وی با بیان اینکه 56 اردوگاه برای ساکنان مناطق سیل‌زده در نقاط امن آماده شده است، گفت: تا این لحظه 105 هزار نفر در اردوگاه‌ها و محل‌های اسکان اضطراری اسکان داده شده‌اند.

حاجی‌زاده ادامه داد: همچنین در این مدت 350 هزار راس دام سبک و سنگین روستاییان جابه‌جا و علوفه آنها تامین شده است.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفت: در پی وقوع سیل در خوزستان، تاکنون به 438 واحد مسکونی شهری و 87 هزار واحد مسکونی روستایی خسارت وارد شده است.

فعلا خطری پست‌های انتقال و فوق توزیع برق خوزستان را تهدید نمی‌کند

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان گفت: با اقدامات انجام شده فعلا خطری پست های انتقال و فوق توزیع این شرکت را تهدید نمی کند و شبکه پایدار است.

‌محمود دشت بزرگ، اظهار کرد: تاکنون در خوزستان هیچ پستی در سطح انتقال و فوق توزیع به دلیل درگیر شدن با سیلاب، دچار خاموشی و قطعی نشده است و عملیات استحکام بخشی آنها ادامه دارد.

وی با بیان اینکه ۴۷ پست این شرکت در معرض خطر جدی سیلاب هستند، افزود: از این تعداد ۱۹ پست در شرایط بحرانی هستند و تمام تلاش ها بر روی آنها متمرکز شده است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان تصریح کرد: در شهر اهواز نیز تمرکز اکیپ های عملیاتی بر روی استحکام بخشی و ایزوله کردن پست ۴۰۰ کیلو ولت مهزیار در جاده حمیدیه و پست ۱۳۲ کیلو ولت وحدت در عین ۲ است و در حال عایق بندی آنها هستیم.

دشت بزرگ بیان کرد: دو پست آهودشت در شوش و شمال غرب در اهواز نیز کارهای استحکام بخشی آنها انجام شده و خطری فعلا آنها را تهدید نمی کند.

وی خاطرنشان کرد: ماشین آلات شرکت های برق منطقه ای فارس، اصفهان و هرمزگان برق منطقه‌ای خوزستان را در محافظت از پست ها یاری می کنند.

سفر زنگنه به خوزستان برای بازدید از مناطق سیل زده و تاسیسات نفتی

وزیر نفت برای بازدید از مناطق سیل زده و تاسیسات نفتی در معرض سیل به خوزستان سفر می‌کند.

بیژن زنگنه امروز 22 فروردین ماه برای بازدید از مناطق سیل زده و تاسیسات نفتی در معرض سیلاب به خوزستان سفر میکند.

وی قرار است در این سفر به صورت هوایی از مناطق سیل زده استان خوزستان دیدن و در جریان اخرین وضعیت این مناطق قرار بگیرد.

زنگنه همچنین از تاسیسات نفتی در معرض استان خوزستان در تالاب هورالعظیم و سایر بخش ها نیز بازدید خواهد کرد.

در این بازدیدها قرار است جمعی از نمایندگان استان و استاندار خوزستان زنگنه را همراهی کنند.

بازدید وزیر جهاد کشاورزی از مناطق سیل زده حمیدیه و دشت آزادگان

وزیر جهاد کشاورزی از مناطق سیل زده حمیدیه و دشت آزادگان بازدید کرد.

محمود حجتی امروز 22 فروردین ماه در دومین روز سفر خود به خوزستان از مناطق سیل حمیدیه و دشت آزادگان بازدید کرد.

 وی در این سفر اراضی خسارت دیده از سیلاب را بررسی و با کشاورزان در خصوص پرداخت خسارت های ناشی از سیلاب گفت و گو کرد.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین از کانون ریزگردهای اهواز نیز دیدن کرد و از آخرین اقدامات انجام گرفته در این منطقه مطلع شد.

حجتی روز گذشته نیز در سفر خود به شعیبیه شوشتر با کشاورزان این منطقه گفت و گو و از اراضی کشاورزی خسارت دیده منطقه بر اثر سیلاب دیدن کرد.

پایداری تامین آب اهواز مرهون اقدامات پدافندی پیش از وقوع بحران سیلاب است

قائم مقام ستاد مدیریت بحران شرکت آب و فاضلاب اهواز گفت: پایداری تامین آب اهواز مرهون اقدامات پدافندی انجام گرفته پیش از بحران سیلاب است.

احمد باقری، اظهار کرد: پیش از بروز بحران سیلاب اقدامات پدافندی در تاسیسات آبرسانی اهواز و شهرهای تابعه در راستای پایداری تامین آب شرب شهروندان صورت گرفت و این مساله باعث شد تا آب اهواز در چنین شرایطی پایدار باشد.

وی با اشاره به احداث دایک خاکی در تصفیه خانه آب افزود: این اقدام به عنوان مهم ترین اقدام اضطراری پیش از بحران جهت پایداری تولید آب در اهواز و شهرهای تابعه بود که خوشبختانه با مدیریت انجام گرفته احداث شد.

قائم مقام ستاد مدیریت بحران شرکت آب و فاضلاب اهواز تصریح کرد: در شرایط بحران، تامین آب شرب شهرستان شیبان تنها دغدغه باقی مانده بود که با نصب تجهیزات لازم از جمله یک دستگاه الکتروپمپ در تصفیه خانه این شهرستان از قطع آب در شرایط پدافندی پیشگیری بعمل آمد.

وی با اشاره به جلسات روزانه ستاد مدیریت بحران شرکت آب و فاضلاب اهواز و پیگیری مصوبات از طریق مدیران تعیین شده در حوزه های آب و فاضلاب اهواز و شهرهای تابعه، عنوان کرد: تامین اقلام و تجهیزات لازم مانند لوله، پمپ sp فاضلابی و پمپ لجن کش، ماشین آلات(لودر،مکنده فاضلاب، کمپرسی، بیل مکانیکی و...) از جمله مصوبات انجام گرفته در راستای حل مشکلات شهروندان است.

سرریز کرخه و دز به سمت اهواز

فرماندار اهواز با بیان اینکه خطری اهواز را تهدید نمی‌کند، گفت: تنها مشکلی که در اهواز ایجاد شده ناشی از سرریز آب از سمت الهایی و حمیدیه به اهواز است که در حال مدیریت است و جای نگرانی نیست.

جمال عالمی نیسی اظهار کرد: اهواز از بابت کارون مورد تهدید نیست. علیرغم اینکه دبی رودخانه کارون به سطح بالایی رسید اما سیل‌بندها استحکام کافی داشتند.

وی افزود: اکنون از ۴۰ کیلومتری اهواز آب از رودخانه‌های کرخه و دز به سمت اهواز سرریز کرده است. بیشترین آب‌ها به کانال چمران که آخرین نقطه آن در ورودی اهواز در محل پلیس راه قدیم است، وارد می‌شود و برای پیشگیری از خطرات احتمالی دستور تخلیه مناطق حاشیه این کانال صادر شده است.

فرماندار اهواز گفت: علیرغم اینکه دستور تخلیه این مناطق صادر شده است اما دستگاه‌های اجرایی در حال احداث سیل‌بند و دفاع از مناطق هستند.

عالمی نیسی بیان کرد: با احداث سیل‌بندهای جدید و تقویت دیواره کانال چمران از سمت شهر اطمینان حاصل شد که خطر در سمت شهر کمتر شده است.

وی ادامه داد: همچنین اقداماتی جهت وصل کانال سلمان و چمران و تخلیه آب کانال سلمان به سمت مناطق مرزی در حال انجام است تا مشکلات کمتری برای اهواز ایجاد شود.

فرماندار اهواز با بیان اینکه خطری اهواز را تهدید نمی‌کند، تصریح کرد: تنها مشکلی که در اهواز ایجاد شده سرریز آب از سمت الهایی و حمیدیه به اهواز است که در حال مدیریت است و جای نگرانی نیست.

عالمی نیسی گفت: وروری و خروجی سد دز و کرخه کاهش یافته است اما به دلیل اینکه حوضچه‌هایی که در اطراف کرخه، دز و کارون ایجاد شده و آب دشت‌ها نیز به سمت رودخانه در حال برگشت است، تاثیر آن به سرعت قابل مشاهده نیست. امیدواریم در روزهای آینده مسائل بحرانی حل شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در نقاط مختلف اهواز فاضلاب سرریز کرده است، تصریح کرد: اگر بارندگی معمولی رخ دهد امکان مدیریت آن وجود دارد اما اگر بارندگی شدید داشته باشیم، در دفع فاضلاب و آب‌های سطحی به رودخانه کارون با مشکل مواجه می‌شویم.

تلاش جهت نجات مناطق شهر اهواز از خطر آبگرفتگی

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز با اشاره به تلاش جهت نجات مناطق شهر اهواز از خطر آبگرفتگی گفت: در حال حاضر تنها منطقه عین ۲ دچار آبگرفتگی است.

‌علیرضا عالی‌پور، اظهار کرد: در این مدت با پیش‌بینی خوب سازمان آب و برق، دبی رودخانه کارون از قبل قابل پیش‌بینی بود و مطابق آن، ارتفاع سیل‌بندها را افزایش دادیم و به سطح ایمنی قابل قبولی رسیدیم به گونه‌ای که همیشه اختلاف سطح تراز سیل‌بندها با رودخانه یک متر تا ۵۰ سانتی متر بود.

‌وی افزود: با این وجود، از سوی سازمان آب و برق خوزستان در خصوص وضعیت رودخانه کرخه هیچ گونه پیش‌بینی قبلی به شهرداری اهواز ارائه نشد.

عالی‌پور با اشاره به طغیان کانال سلمان و پیشروی آب کرخه به سمت شهر اهواز ادامه داد: در کمتر از ۱۲ ساعت، آب از کانال چمران به کانال سلمان و سپس به زهکش دهخدا وارد شد. همچنین سیلاب‌های بامدژ و الهایی و آب‌های سرگردان دشت‌ها افزوده شدند و در ورودی اهواز از سمت اندیمشک (پلیس راه قدیم) آب بالا آمد و وارد میدان میوه و تره‌بار و پلیس راه شد و به منطقه سه راه خرمشهر هم سرایت کرد.

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز گفت: در حالی آب کرخه وارد زهکش دهخدا شد که این زهکش طی ۱۲ سال اخیر اغلب خشک بوده است. بخشی از خاکریز این زهکش به وسیله برخی ساکنین استفاده شده بود که خاکریز از همان نقطه آسیب‌پذیر شد و ورود آب بسیار فوری رخ داد. به لحاظ فنی امکان احداث سیل‌بند با حجم سنگین خاک در مدت زمان کوتاه برای جلوگیری از ورود این حجم آب میسر نبود.

عالی‌پور بیان کرد: بنابراین نیمی از محله عین ۲ با جمعیت حدود ۲۷ هزار نفر زیر آب رفت و آب در حال سرایت به منطقه کوی سیاحی بود اما با اقداماتی که انجام شد کوی سیاحی فعلا تا حدی ایمن است.

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز گفت: شورای تامین جهت پیشگیری از خطرات احتمالی دستور تخلیه مناطق عین ۲، گلدشت، سیاحی، سادات و سلیم‌آباد اهواز را صادر کرد اما در حال حاضر تنها محله عین ۲ دچار آبگرفتگی است. جمعیت این پنج منطقه حدود ۱۰۰ هزار نفر است.

وی ادامه داد: همچنین از قبل در منطقه ملاشیه اقدامات خوبی انجام شده بود. محله‌های سادات و گلدشت در معرض تهدید هستند که با عملیات خاکریزی در حال نجات محله‌ها هستیم. همچنین اقدامات جهت ایمن‌سازی منطقه سلیم‌آباد در حال انجام است.

عالی پور بیان کرد: در منطقه کیانشهر تهدید جدی وجود ندارد و اقداماتی نیز جهت برقراری ایمنی این منطقه در حال انجام است. امیدواریم در ۴۲ ساعت آینده با کاهش تلاطم آب‌هایی که سمت غرب می‌آیند و متاثر از افزایش دبی سد کرخه هستند، مواجه شویم.

وی تصریح کرد: اگر سایر دستگاه‌های اجرایی جهت تامین ماشین‌آلات تلاش کنند، می‌توانیم این محله‌ها را از آبگرفتگی نجات دهیم. در حال حاضر حداقل به ۶۰ دستگاه ماشین‌آلات از قبیل بیل مکانیکی زنجیری، لودر و کمپرسی نیاز داریم تا ایمنی این مناطق تامین شود.

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز بیان کرد: خروجی سد کرخه، دز و کارون در دو روز پیش به کاهش یافته است و به همین دلیل در مقطع اهواز با کاهش دبی رودخانه کارون مواجه بودیم و تراز آن حدود هفت سانتیمتر کاهش یافت که این روند ادامه خواهد داشت.

عالی‌پور گفت: اگر این روند ادامه داشته باشد، در ۴۸ ساعت آینده تلاطم ایجاد شده ناشی از افزایش خروجی سد کرخه با صحت به اتمام می‌رسد.

تخلیه تاکنون 230 روستا در خوزستان بر اثر سیلاب

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان از تخلیه 230 روستا بر اثر سیلاب خبر داد.

علی خدادادی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به امدادرسانی های جمعیت هلال احمر خوزستان در مناطق سیلابی اظهار کرد: از چهارم فروردین ماه تاکنون شهرستان های بهبهان، لالی، گتوند، ایذه، شوشتر، باغملک، هفتکل، آبادان، شادگان، هویزه، رامهرمز، اندیمشک، اندیکا، باوی، مسجدسلیمان، دزفول، شوش، اهواز، دشت آزادگان، کارون متأثر از سیل شده اند.

 وی افزود: در برخی از شهرستان ها سیل فروکش کرده و در برخی از مناطق هنوز سیل و تبعات آن وجود دارد. مناطقی از شهرستان های شوشتر، اهواز، دشت آزادگان، شوش، باوی، حمیدیه، کارون و شادگان به شدت متأثر از سیلاب هستند.

 مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: به 23 هزار و 514 خانوار شامل 138 هزار و 297 نفر امدادرسانی و اقلام مورد نیاز بین آنها توزیع شده است. همچنین در این مدت 3 هزار و 709 نفر از روستاهای محصور در آب و سیلاب به مکان امن انتقال یافتند.

 خدادادی تصریح کرد: تاکنون 102 هزار و 768 نفر در 47 اردوگاه اضطراری در شهرهای متأثر از سیل اسکان اضطراری اسکان داده شده اند. همچنین تاکنون 230 روستا در خوزستان تخلیه شده اند.

 مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان با اشاره به مشکلات این جمعیت در امدادرسانی، گفت: یکی از مشکلات، امدادرسانی به روستاهایی است که دچار سیل‌گرفتگی شده‌اند اما برخی از روستاییان هنوز در این روستاها ساکن هستند. با توجه به تعداد زیاد اردوگاه ها، اعزام اقلام امدادی و غذایی به این روستاهای محصور در آب، امدادرسانی را با مشکلاتی مواجه کرده است.

خدادادی با اشاره به اقلام مورد نیاز سیل زدگان، عنوان کرد: آب آشامیدنی، شیرخشک، پوشاک، کنسرو، پتو، مواد شوینده و بهداشتی، اقلام بهداشتی زنان و کودکان و کیسه زباله از اقلام نیاز سیل‌زدگان خوزستانی است.

روستایی که مردمش باور نکردند به زیر آب می‌رود

با بالا آمدن آب رودخانه کرخه، بسیاری از روستاهای شوش زیر آب رفتند یا در معرض خطر سیل قرار گرفتند به گونه ای که تاکنون دستور تخلیه 32 روستا صادر و به 38 روستا اعلام آماده باش شده است، روستای "سید عباس" یکی از این روستاها است.

روستای "سید عباس" در 45 کیلومتری شوش قرار دارد که با بالا آمدن آب رودخانه کرخه بخش زیادی از آن زیر آب رفت. اکنون در بعضی از خیابان های این روستا باید تا نیمه تن در آب رفت تا به خانه رسید.

به ورودی روستا که می رسید تصور می کنید که خبری از سیل یا آبگرفتگی نیست اما کافی است کمی جلوتر بروید تا متوجه سیل واقعی شوید. هر چه جلوتر می روید تا شاید در یکی از خیابان ها ماشین آلات، تجهیزات یا یکی از مسئولین را ببینید اثری نیست.

برخی از مردم که هنوز آب وارد خانه هایشان نشده، شروع به خاکریزی جلوی درب منازل خود کرده اند تا شاید خانه های خود را از سیل ویرانگر نجات دهند. آنها از نبود ارگان های کمک رسان در روستا گله می کنند.

حرم سید عباس که در این روستا وجود دارد نیز در معرض آبگرفتگی شدید است. قسمت ورودی حرم را بیش از نیم متر آب گرفته است. همه مغازه ها بسته اند و همه جا سوت و کور است اما مردم که به حرم عرق دارند و همچنان در حال تلاش هستند تا آب وارد حرم نشود که فعلا موفق بوده اند ولی وضعیت روزهای آینده را خدا می داند.

اهالی از نبود قایق برای تخلیه خانه های خود، عدم سرکشی ارگان ها به روستا و همچنین نبود امنیت کافی گله می کنند.

یکی از اهالی این روستا که جلوی درب خانه اش نشسته، با لحن عصبی گفت: تابستان به ما آب برای کشاورزی نداند و حالا هم آب دار و ندارمان را برد. تا حالا هم هیچکس سری به این روستا نزده، اگر هم بیایند فقط عکس می گیرند و می روند. نیایند بهتر است.

وی حین صحبت با همسایه اش ادامه داد: برای اینکه یک چادر به ما بدهند یا کمیته امداد غذایی به ما بدهد، کارت ملی از ما می خواهند. خانه هایمان را هم اگر رها کنیم دزد همه چیز را می برد. چند روز پیش یک دزد که کاور هلال احمر پوشیده بود خود را نیروی هلال احمر معرفی کرد و مردم هم که ساده‌اند، باور کردند. آن دزد دو راس دام و برخی از وسایل را برد و رفت.

حسنه نور عبدالخانی یکی دیگر از اهالی روستای سید عباس هم گفت: ساعت 1:00 شب مسئولان به ما گفتند که خانه هایتان را تخلیه کنید. دیگر دیر شده بود و وقتی برای جمع کردن وسایلمان نبود. از سه روز پیش آب کاملا وارد روستای سید عباس شد.

وی افزود: کمدها و همه وسایلمان زیر آب رفت اما احشام را به یکی از آشناهایمان سپردیم که جایشان امن است. هیچ کدام از مسئولان به این منطقه نیامده اند و کار خاک ریزی را جوانان روستا با ماشین هایی که خودمان تهیه کرده ایم، انجام دادند اما باز هم آب آمد.

یکی دیگر از اهالی روستا گفت: حداقل ماشین هایی می خواهیم برای اینکه وسایلمان را جا به جا کنیم. الان دیگر حاضر به جا به جایی هستیم اما کسی به کمکمان نیامد. مزارع که رفتند، تنها خانه ها و وسایلمان را می خواهیم.

سهیلا عبدالخانی یکی دیگر از اهالی روستا هم گفت: هنوز وسایلمان در خانه هستند. برخی از همسایه هایمان سالمند هستند و امکان ندارد که بتوانند در اردوگاه ها زندگی کنند. از دزدها هم می ترسیم و نمی دانیم چه کنیم.

در راه بازگشت از مسیر شوش – اهواز دیگر آب وارد جاده شده بود و تا 20 کیلومتری اهواز را آب فرا گرفته و تردد خودروهای سواری در آن ممنوع شده بود.

عدنان غزی فرماندار شوش، در توضیح وضعیت روستاهای سیل زده این شهرستان اظهار کرد: در پی وقوع سیلاب تاکنون دستور تخلیه 32 روستا و آمادگی 38 روستا جهت تخلیه داده شده است. همچنین دستور تخلیه بخش ساحلی شهر الوان صادر شده است.

وی افزود: 15 اردوگاه جهت اسکان اهالی این مناطق در نظر گرفته شده که تاکنون حدود 10 هزار نفر در این اردوگاه ها اسکان یافته اند.

فرماندار شوش گفت: در اردوگاه ها غذای مورد نیاز این اهالی  تامین می شود. همچنین نیروهای بهداشت، نیروی انتظامی و سپاه جهت تامین امنیت در اردوگاه ها مستقر شده اند.

غزی بیان کرد: همچنین در پی بالا آمدن آب در جاده ترانزیتی اهواز – شوش تردد با مشکل مواجه شده که فعلا تردد در این مسیر ممنوع اعلام شده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر روستای سید عباس و روستای دوار دچار آبگرفتگی کامل هستند که دستور تخلیه این روستاها صادر شده است.

فرماندار شوش در خصوص گلایه مردم روستای سید عباس جهت اطلاع رسانی تخلیه روستا بیان کرد: با وجود اینکه از قبل اعلام شده بود که روستای سید عباس جزو روستاهایی است که باید تخلیه شود یک شب قبل از شکسته شدن سیل بند جهت اطلاع رسانی برای تخلیه روستا اقدام کردیم اما مردم گاهی جهت تخلیه مقاومت می کنند که شاید حق دارند زیرا نگران احشام و منازلشان هستند.

وی در خصوص سرقت از روستاهای سیل زده، افزود: تاکنون هیچ گزارشی از سرقت در روستاها داده نشده است. هرکس چنین گزارشی دارد نسبت به تنظیم شکایت در این زمینه اقدام کند تا برخوردهای لازم انجام شود.

غزی گفت: جهت برقراری امنیت مناطق تخلیه شده اقدام و گشت زنی های زیادی انجام شده است و در این زمینه مشکلی وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، برخی روستاهای شوش زیر آب رفته اند اما کسی نمی داند این داستان به کجا ختم می شود. آیا کرخه ای که تا دیروز درگیر خشکسالی بود، مردم را از خانه هایشان بیرون می کند؟

پرداخت خسارت سیل به کشاورزان خوزستان از 24 فروردین

‌وزیر جهاد کشاورزی گفت: از روز شنبه مورخ ۲۴ فروردین ماه خسارت آن دسته از کشاورزان خوزستانی که مزارع خود را بیمه کرده بودند، پرداخت خواهد شد.

محمود حجتی شامگاه 21 فروردین ماه در جمع خبرنگاران در بازدید از مزارع کشاورزی شوشتر اظهار کرد: بخش وسیعی از مزارع کشاورزی شعیبیه شوشتر دچار خسارت شده‌اند و جبران خسارات آنها پیگیری می شود.

وی افزود: از روز شنبه مورخ ۲۴ فروردین ماه خسارت آن دسته از کشاورزان خوزستانی که مزارع خود را بیمه کرده بودند، پرداخت خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: برای آن دسته از کشاورزانی که مزارع آن ها بیمه نشده است، با پیشنهاداتی که وزارت جهاد کشاورزی به دولت ارائه داده، پس از تصویب نسبت به پرداخت خسارت بصورت بلاعوض و وام های قرض الحسنه اقدام خواهد شد.

امهال ۳ ساله وام های دریافتی کشاورزان خسارت دیده

حجتی عنوان کرد: همچنین امهال ۳ ساله وام های دریافتی کشاورزان آسیب دیده از سیل نیز عملیاتی خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین مقرر شده است تا طی روزهای آتی علاوه بر مزارع، موضوع پرداخت غرامت ایستگاه های پمپاژ، احشام شامل دام های سبک و سنگین، مرغداری ها و حوضچه های پرورش ماهی نیز بررسی شود.

محمود حجتی به همراه یک هیات با حضور در خوزستان از مزارع کشاورزی آسیب دیده در منطقه شعیبیه شوشتر بازدید کرد.

آخرین وضعیت بیمارستان سینا پس از وقوع سیل در کارون

‌مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اهواز با تکذیب خبر تخلیه بیمارستان سینا شهرستان کارون، گفت: همه بخش های این بیمارستان فعال هستند.

‌فرهاد حمزه لویی، با اشاره به خبرهای منتشر شده در خصوص تخلیه بیمارستان سینا شهرستان کارون بر اثر آبگرفتگی اظهار کرد: در حال حاضر بیمارستان سینا در شهرستان کارون با تمام توان  خدمات ارائه می دهد.

وی افزود: اکنون همه بخش های این بیمارستان فعال هستند.

کشف جسد یک نوجوان در سیل‌بند الهایی

‌رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز از کشف جسد نوجوان ۱۵ ساله در پشت سیل‌بند الهایی خبر داد.

‌علی تراب‌پور، اظهار کرد: امروز خبر غرق شدن فردی در پشت سیل‌بند در حوالی روستای الهایی اطلاع‌رسانی شد.

وی افزود: نیروهای غواص این سازمان سریعا به محل حادثه اعزام شدند و پس از عملیات جستجو توانستند جسد فرد غرق شده را از درون آب بیرون کشیده و به‌ نیروهای انتظامی تحویل دهند.

انتقال هوایی نوزاد سوسنگردی به اهواز

رئیس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی خوزستان هم از اعزام بالگرد اورژانس به سوسنگرد جهت انتقال نوزاد سه روزه به اهواز خبر داد.

دکتر شهیار میرخشتی، اظهار کرد: ساعت 16:30 امروز (21 فروردین ماه) یک فروند بالگرد اورژانس جهت انتقال نوزاد سه روزه، از اهواز به بیمارستان شهدای نفت سوسنگرد اعزام شد.

وی افزود: این نوزاد به علت مشکل گوارشی به بیمارستان امیرکبیر اهواز انتقال یافت.

اعزام 100 دستگاه ماشین آلات راهداری از استان‌های کشور به خوزستان

‌مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان گفت: 100 دستگاه ماشین آلات سنگین از ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده ای سایر استان های کشور برای استقرار در مناطق سیل زده و ایجاد سیل بند در حال اعزام به استان خوزستان هستند.

‌غلامعباس بهرامی نیا، اظهار کرد: علاوه بر ماشین آلات سنگینی که در اختیار ستاد مدیریت بحران استان قرار داده ایم، 100 دستگاه ماشین آلات سنگین از ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان های هرمزگان، بوشهر، تهران، یزد، لارستان، کهگیلویه و بویراحمد و فارس و بخش خصوصی برای استقرار در مناطق سیل زده و ایجاد سیل بند در حال اعزام به استان خوزستان هستند.

وی افزود: تاکنون حدود 30 دستگاه کمپرسی، 8 دستگاه لودر و 3 دستگاه بیل مکانیکی وارد استان شده و مشغول به کار هستند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان تصریح کرد: از استان اصفهان نیز 10 دستگاه ماشین آلات سنگین و نیمه سنگین به طور مستقیم از طریق ستاد مدیریت بحران این استان به خوزستان اعزام و در حال انجام کار هستند.

بهرامی نیا عنوان کرد: امیدوار هستیم تا فردا تمامی 100 دستگاه برنامه ریزی شده وارد استان شده و در بحث ایجاد سیل بند و استقرار در محورهای دچار آبگرفتگی، مشغول فعالیت شوند.

وی با بیان اینکه تاکنون بر اساس اعلام نیاز خوزستان، درخواست اعزام ماشین آلات از سایر استان ها انجام شد، ادامه داد: دستور اعزام ماشین آلات سنگین و نیمه سنگین در صورت نیاز مجدد خوزستان، از سوی رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور به تعدادی از استان های دارای ظرفیت ابلاغ شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان گفت: بالغ بر 500 دستگاه ماشین آلات سنگین و نیمه سنگین از سوی اداره کل راهداری و حمل و نقل خوزستان و استیجاری بخش خصوصی در حال فعالیت در مناطق سیل زده استان هستند.

آخرین اخبار از سیل در لرستان

شرایط هنوز در استان لرستان عادی نشده تخزیب راهها، اماکن مسکونی و مدارس و قطعی آب و برق، کمبود امکانات بهداشتی و دارویی و غذایی در برخی شهرها و روستاهای لرستان مردم این منطقه را با مشکلاتی مواجه کرده است که دولت ، مردم و نهادهایی چون هلال احمر، کمیته امداد امام خمینی، گروههای درمانی، نهادهای آموزشی و غیره با تمام تلاش و توان خود در پی برطرف کردن آن می باشند. امید است به زودی مردم به زندگی عادی خود برگردند در ادامه اخبار مرتبط با سیلاب لرستان را می خوانیم.


آغاز فعالیت نانوایی‌ها در معمولان

نانوایی‌ها در شهرستان معمولان فعالیت خود را آغاز کردند.

از روز گذشته با ورود آرد و سوخت به نانوایی‌های شهر معمولان، این واحدهای صنفی فعالیت خود را آغاز کردند.

درحال حاضر به گفته یکی از صاحبان نانوایی‌ها مشکلی در ورود آرد و سوخت به نانوایی‌ها وجود ندارد و یکی - دو نانوایی دیگر شهر نیز به دلیل ازدیاد نان‌های اهدایی از سوی دستگاه‌های امدادی، فعالیت خود را آغاز نکرده‌اند.

سیل گرچه خسارات زیادی به خانه‌ها و ساختمان‌های مجاور رودخانه کشکان در معمولان وارد کرده، اما شهروندان ساکن بخش‌های کوهپایه‌ای این شهر، روند عادی زندگی خود را از سر گرفته‌اند و عملیات پاکسازی و ترمیم معابر در بخش‌های سیل زده این شهر در حال انجام است.

انتهای

تخلیه روستاهای حاشیه سد سیمره

استاندار لرستان از تخلیه روستاهای حاشیه سد سیمره خبر داد.

سید موسی خادمی اظهار کرد: یکی از مسائلی که طی چند روز پیش در استان مطرح شده بحث بالا آمدن آب رودخانه سیمره است و احتمال دارد تعدادی از روستاهای حاشیه سد در مخزن آن قرار گرفته و مشکلاتی ایجاد کند.

وی با یادآوری اینکه از روز اول به دنبال تخلیه روستاها بودیم و هم‌اکنون نیز در حال جاده‌سازی هستیم تا مسیر خروج آنان را فراهم‌ کنیم، افزود: یکی از نگرانی‌های اصلی مردم این است که سد از سال‌ها پیش قرار بود اراضی و خانه‌های اطراف آن را وزارت نیرو خریداری کند تا تخلیه انجام شود، البته این کار صورت نپذیرفته و مردم سر در گم بودند.

خادمی بیان کرد: از طرفی در مورد سد هم تصمیم گرفته بودند که ارتفاع را بالا ببرند تا مشکلی برای آنها به وجود نیاید اما با توجه به حوادث اخیر سد تصمیم گرفته شده که درازای آن را به گونه‌ای تنظیم کنند چراکه روستاها در مخزن قرار خواهند گرفت.

استاندار لرستان خاطرنشان کرد: ما باید مطالبه مردم را پیگیری می‌کردیم تا خرید منازل و اراضی آنها که دچار مشکل می‌شوند را دولت تضمین کند تا مردم با خیال راحت‌تری اموال منقول و غیرمنقول خود را جابجا کنند.

وی با بیان اینکه امروز تماسی با دکتر جهانگیری و مسئولان وزارت نیرو داشتیم، گفت: برای پرداخت خسارت منازل و اراضی اعلام کردند که اعتبار کافی تامین شده است و هم‌اکنون در حال ارزیابی هستند. بنابراین با اطمینان به مردم می‌گوییم دولت با آنها است و حتما اراضی‌شان خریداری خواهد شد؛ آنان باید برای جلوگیری از آسیب جانی و مالی با ماموران و نیروهای ستاد بحران در تخلیه این مناطق همکاری لازم را داشته باشند.

به گفته دکتر خادمی، بیشتر این روستاها در مرز لرستان بوده که حدود ۱۳ روستا هستند.

استاندار لرستان با اشاره به وضعیت معیشت مردم در پلدختر گفت: ماهیت کار به لحاظ اینکه زندگی مردم را گل و لای گرفته بسیار سخت است که باید پاکسازی شود.

وی ادامه داد: بسته شدن کانال‌های انتقال آب‌های سطحی و دپو شدن این گل‌ و لای در کوچه‌ها و محل انتقال و تخلیه آنها از مشکلات ماست.

خادمی با بیان اینکه تمامی دستگاه‌ها و نهادها مشغول کار هستند تا بتوانند طی چند روز آینده مردم را به زندگی عادی برگردانند، افزود: قطعا برخی از خانه‌ها در پلدختر کنار رودخانه بازسازی نخواهند شد و باید با هماهنگی مسکن و شهرسازی به مکان‌های دیگری انتقال یابند.

سیل 3500 میلیارد به سلسله خسارت زد

‌فرماندار سلسله گفت: بر اثر جاری شدن سیل بیش از 3500 میلیارد ریال خسارت به زیرساخت‌های این شهرستان وارد شد.‌

شریف خسروی در جلسه ستاد بحران شهرستان با حضور آیت‌الله مبلغی نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری در سالن جلسات فرمانداری، اظهار کرد: در بارندگی‌های اخیر، حجم سیلاب شهر الشتر به‌تنهایی ۵۱۰ مترمکعب در ثانیه بود که اگر مدیریت نمی‌شد می‌توانست خسارات بسیاری به بار آورد.

وی با بیان اینکه با اعلام سازمان هواشناسی، ستاد مدیریت بحران شهرستان از یک هفته پیش از شروع بارش‎ها در حوزه پدافند غیرعامل ورود کرد، افزود: با حضور بخشداران و همکاری دهیاران تمامی رودخانه‌ها، انهار و گذرهای آب لایروبی و در مسیرهایی که احتمال ریزش کوه و یا رانش جاده وجود داشت، تجهیزات راهداری و اکیپ‌های امدادی مستقر شدند تا حادثه ناگواری رخ ندهد.

خسروی با اشاره به مسدود بودن راه ارتباطی روستای چشمه طلا از دهستان قلایی به دلیل شکسته شدن پل ارتباطی این روستا در سیلاب اخیر، عنوان کرد: پیش از شروع بارش ها در این روستا، یک دستگاه بولدوزر و یک اکیپ امدادی از هلال احمر مستقر شده بود که امروز با پرواز بالگرد و امدادرسانی هوایی، سوخت موردنیاز بولدوزر ارسال خواهد شد تا راه دسترسی به این روستا بازگشایی و ارتباط زمینی با این روستا و نیز ارتباط زمینی کل شهرستان برقرار شود.

نماینده عالی دولت در شهرستان سلسله، ادامه داد: در شهرستان سلسله با وجود رانش‌های زمین قطعی گاز نداشتیم، تنها برق چند روستا قطع شد که سریعاً با کمک نیروهای اداره برق، مشکل این روستاها برطرف و ۱۵ روستایی نیز که قطعی آب آشامیدنی پیدا کرده بودند به سرعت رفع مشکل شدند.

فرماندار سلسله با اشاره به فعالیت مستمر و بدون وقفه اعضای مدیریت بحران شهرستان طی ۷۲ ساعت حالت بحرانی شهرستان، خاطرنشان کرد: طی مدت وقوع سیل در شهرستان، شهرداری‌های الشتر و فیروزآباد با ایجاد کانال‎های حائل و لایروبی جداول و کانال‎ها اجازه ندادند که سیلاب به شهر ورود کرده و برای مردم مشکل ایجاد کند.

نماینده عالی دولت در شهرستان سلسله با اشاره به خسارت 3500 ریالی سیلاب به شهرستان، تصریح کرد: حدود ۱۰۰ پل ارتباطی دچار خسارت شده‌اند و یک نفر هم بر اثر تخریب پل نوساز کاکارضا جان خود را از دست داد که ناشی از کم‌کاری پیمانکار طرح بوده و پرونده قضایی آن در دست بررسی است.

وی با اشاره به مدیران دستگاه‌های اجرایی شهرستان، گفت: باید مدیران در کوتاه‌ترین زمان ممکن برآوردهای خسارات حوزه خود را انجام داده و سرعت عمل در کارهای خود داشته باشند و فعالیت‌هایشان به‎گونه‎ای باشد که مردم حضور آن‌ها را در کنار خود لمس کرده و احساس آرامش کنند.

خسارات شدید سیل به بیش از 70 درصد واحدهای صنفی پلدختر

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان گفت: سیل به بیش از 70 درصد از واحدهای صنفی پلدختر خسارات بسیار شدیدی وارد کرده است.

محمدرضا صفی‌خانی بیان کرد: متاسفانه در ماه‌های گذشته لرستان شرایط خاصی را تجربه کرده و آسیب‌های اقتصادی و روانی سیل این استان بسیار بالاست.

وی ادامه داد: لرستان استانی در حال توسعه بوده و یکی از موانعی که در گذشته در راستای توسعه این دیار وجود داشت کمبود زیرساخت‌ها است که تلاش زیادی برای جبران این موارد در سال‌های گذشته انجام شده اما متاسفانه مناطقی که دچار سیل شده‌اند از نظر توسعه با مشکلات و چالش‌های زیادی روبرو هستند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان عنوان کرد: به عنوان نمونه در چند سال گذشته تلاش‌های زیادی برای توسعه اقتصادی و صنعتی پلدختر صورت گرفته شد که متاسفانه سیل خسارت زیادی به بخش‌های مختلف این شهرستان وارد کرده است.

صفی‌خانی در ادامه با اشاره به اینکه متاسفانه حداقل 70 درصد از واحدهای صنفی پلدختر با آسیب و خسارات کامل روبرو شده‌اند، افزود: باید با استفاده از روش‌های مختلف به دنبال حمایت از فعالان اقتصادی آسیب دیده باشیم چرا که اگر روند طولانی شود مطمئنا چالش‌های زیادی را درگیر کشور خواهد کرد که نمونه بارز آن را باید افزایش مهاجرت دانست.

وی معتقد است: باید زمینه را برای افزایش مشارکت عمومی در راستای بازسازی مناطق سیل زده فراهم کرد تا هر چه سریعتر زیرساخت‌ها و اماکن مردم بازسازی شوند.

این مسئول در ادامه بیان کرد: حضور اقشار مختلف مردم برای پاکسازی و کمک به شهروندان پلدختری یک امر بی‌سابقه بوده که باید قدردان باشیم.

امداد هوایی جمعیت هلال احمر به ۱۱ روستای صعب‌العبور الیگودرز

مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان از امداد هوایی به ۱۱ روستای صعب‌العبور الیگودرز خبر داد.

 صارم رضایی اظهار کرد: عملیات امداد هوایی جمعیت هلال احمر شهرستان الیگودرز با ۱۰ سورتی پرواز در مناطق صعب‌العبور انجام شد.

وی افرود: بالگرد جمعیت هلال احمر استان و امدادگران این جمعیت در  شهرستان الیگودرز  با ۱۰ سورتی پرواز به ۱۱ روستای بخش بشارت ذلقی و ززو ماهرو امداد رسانی کردند.

این مسئول اضافه کرد: این عملیات شامل انتقال آرد و آذوقه بود که در بین اهالی این مناطق توزیع شد.

وی تصریح کرد: دراین عملیات همچنین ۸ بیمار از روستاهای کور، ایلرد، سوزر  و همچنین در این پروازها ۳ مادر باردار که شرایط مناسبی نداشته و نیازمند مداوای فوری بودند به مراکز درمانی الیگودرز انتقال داده شدند.

رضایی افزود: اهالی این روستاها راه ارتباطی ندارند.

لوازم‌خانگی 100 فرهنگی سیل‌زده در لرستان تامین می‌شود

مدیرکل آموزش‌وپرورش تهران گفت: اسباب و لوازم‌خانگی 100 فرهنگی سیل‌زده در لرستان تامین می‌شود.

عبدالرضا فولادوند در جلسه مدارس تخریبی در مناطق سیل‌زده استان در سالن جلسات خانه معلم خرم‌آباد بیان کرد: در راستای کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده لرستان چهار کارگروه در آموزش‌وپرورش شهر تهران فعال‌شده که دو کارگروه مربوط به جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی است.

وی اظهار کرد: کمک‌های آموزش‌وپرورش تهران به لرستان با اولویت همکاران فرهنگی به استان ارسال می‌شود.

فولادوند ادامه داد: تلاش می‌شود کمک‌های نقدی به فرهنگیان خسارت‌دیده در اثر سیل پرداخت شود.

وی افزود: اجناس و کالاهایی به عنوان هدیه به مناطق سیل‌زده ارسال می‌شود و پس از دسته‌بندی در اختیار فرهنگیان آسیب‌دیده قرار می‌گیرد.

مدیرکل آموزش‌وپرورش تهران اضافه کرد: ماموریت اصلی این اداره کل به عنوان معین لرستان تلاش برای به جریان انداختن آموزش و تحصیل دانش‌آموزان است.

وی یادآور شد: در مقطع ابتدایی و متوسطه کمک‌های لازم ارائه می‌شود اما در پایه 12 به صورت ویژه حمایت خواهد شد و در این راستا کارگروهی با ظرفیت تحت پوشش قرار دادن 1200 دانش‌آموز پایه 12 برای آماده‌سازی کنکور تشکیل شده است.

وی اظهار کرد: همچنین 300 مشاور آموزشی تهران برای حضور در مناطق سیل‌زده لرستان اعلام آمادگی کرده‌اند که در گروه‌های 50 نفره به لرستان اعزام خواهند شد.

فولادوند ادامه داد: همچنین 100 دانش‌آموز استثنایی توسط آموزش‌وپرورش تهران تحت پوشش قرار خواهد گرفت.

وی بیان کرد: همچنین در حوزه پرورشی با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تهران جنگ‌های شادی، بازی‌های کودکانه و توزیع اسباب‌بازی در این مناطق اجرا می‌شود.

توزیع بیش از یک‌ میلیون قرص نان رایگان و 5000 کیسه آرد در مناطق سیل‌زده

سرپرست شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 12 از توزیع یک‌میلیون و 300 هزار قرص نان رایگان و 5000 کیسه آرد در مناطق سیل‌زده لرستان خبر داد.

‌به گزارش ایسنا، حجت بیرانوند افزود: شرکت غله قبل از وقوع سیل پنجم فروردین ماه با اتخاذ تمهیداتی آرد مصارف خبازی و خانه پزی را در کلیه شهرستان‌ها بالاخص مناطق در معرض سیل تامین و به مبادی مصرف حمل کرد.

وی ادامه داد: پس از بروز حادثه سیل مشکلی در زمینه تامین آرد وجود نداشته است.

بیرانوند اضافه کرد: از ابتدای سال جاری با ارتباط مستمر با ستاد مدیریت بحران تکالیف شرکت به موقع عملیاتی و با بسیج امکانات و نیروی انسانی پس از وقوع سیل نسبت به امدادرسانی به آسیبدیدگان اقدام شد.

بیرانوند با تشکر از پیگیری‌ها و مساعدت‌های ویژه معاون وزیر و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران اظهار کرد: پس از بروز سیل برخی استان‌های همجوار نسبت به ارسال نان جهت توزیع در مناطق سیل‌زده اقدام کردند.

بیرانوند اختصاص و حمل به موقع آرد موردنیاز خبازی‌ها و مصارف خانه پزی به مناطق آسیب‌دیده، توزیع 5000 کیسه آرد با مساعدت خیرین به‌صورت رایگان در مناطق روستایی و عشایری سیل‌زده، بسیج واحدهای خبازی شهرهای استان به لحاظ تامین نان مناطق سیل‌زده، تامین و توزیع یک‌میلیون و سیصد هزار قرص نان رایگان در مناطق سیل‌زده پل‌دختر، معمولان، چگنی، نورآباد و خرم‌آباد با همکاری استان‌های همجوار و خبازان استان را از اهم اقدامات صورت گرفته در جریان سیل اعلام کرد.

وصول 230 میلیارد از بدهی برق مصرفی ادارات لرستان

مدیرعامل شرکت توزیع برق از وصول 230 میلیارد از بدهی برق مصرفی ادارات لرستان خبر داد.

فریدون خودنیا گفت: در اجرای بند (و) تبصره (5) قانون سال 1397 کل کشور و آئین‌نامه اجرایی آن موضوع تصویب‌نامه هیات وزیران مبلغ 230 میلیارد ریال از بدهی برق مصرفی ادارات و سازمان‌های دولتی استان از طریق اوراق تسویه، تهاتر و وصول شد.

وی ادامه داد: با اقدام فوق علاوه بر آزادسازی منابع مالی ادارات و سازمان‌های دولتی استان مبلغ مذکور از بدهی‌های شرکت توزیع کاسته و بر وصول مطالبات نیز افزوده شد.

این مسئول افزود: بخشی از درآمد شرکت توزیع به وصول مطالبات بستگی دارد و ارائه خدمات باکیفیت بالاتر فقط منوط به نقدینگی شرکت است که از مردم فهیم استان انتظار داریم در جهت تحویل انرژی پایدارتر و باکیفیت بالاتر نسبت به پرداخت بدهی بهای برق مصرفی خود اقدام کنند.

حمایت‌های ویژه وزارت آموزش از فرهنگیان خسارت‌دیده از سیل

مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرورش گفت: آموزش‌وپرورش از هیچ گونه تلاشی، جهت رفاه حال این عزیزان و همراهی، همیاری و همکاری با سیل‌زدگان، کوتاهی نخواهد کرد.

گودرز کریمی‌فر در حاشیه بازدید از مناطق سیل‌زده استان افزود: در حال بررسی و شناسایی جامعه‌ی فرهنگی آسیب‌دیده در شهرستان‌های سیل‌زده هستیم تا ضمن پشتیبانی از آسیب دیدگان، با توجه به نوع خسارات وارده، بسته‌های حمایتی و رفاهی به آنان ارائه کنیم.

به گفته وی، پرداخت تسهیلات کم‌بهره‌ی خرید لوازم‌خانگی تا سقف 15 میلیون تومان، تسهیلات ساخت یا خرید مسکن تا سقف 50 میلیون تومان و همچنین مساعدت‌های بلا عوض به دانش‌آموزان سیل‌زده از جمله بسته‌های حمایتی وزارت آموزش‌وپرورش خواهد بود.

این مقام مسئول همچنین افزود: ادارات کل آموزش‌وپرورش استان‌های تهران و شهرستان‌های تهران به انضمام آموزش‌وپرورش االبرز به عنوان استان‌های معین مناطق سیل‌زده، انتخاب و از تمام ظرفیت‌های موجود، جهت کیفیت‌بخشی به مسائل آموزشی‌ استفاده می‌شود.

وی افزود: با مساعدت و مشارکت خیرین مدرسه‌ساز و دعوت از تعدادی از خیرین فعال سراسر کشور به‌زودی، عملیات بهسازی و بازسازی مدارس تخریب‌شده‌ی سیل اخیر، با انعقاد تفاهم‌نامه‌های فی‌مابین، اجرایی می‌شود.

کریمی‌فر افزود: به‌زودی بخشی از تجهیزات اداری و آموزشی جهت مناطق سیل‌زده، تهیه، تامین و تحویل ادارات آموزش‌وپرورش مربوطه می‌شود.

وی تصریح کرد: توسط مراکز رفاهی (خانه‌های معلم) تا عادی شدن وضعیت بحرانی در مناطق سیل‌زده، تهیه، پخت و توزیع غذای گرم از دیگر اقدامات حمایتی آموزش‌وپرورش از خانواده‌های فرهنگی سیل‌زده است.

وضعیت سیل در سایر استان های کشور

خروج آب از محلات شرقی گمیشان

سرپرست استانداری گلستان آخرین وضعیت آبگرفتگی در آق قلا و گمیشان را تشریح کرد.

میرمحمد غراوی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: آب تقریبا از محلات قسمت شرقی و شمال شرقی گمیشان خارج شده است و از امروز با جدیت نسبت به تخلیه آب منازل اقدام می کنیم.

وی افزود: خانه ها پس از بررسی دقیق توسط کمیسیون کارشناسی، امکان اسکان را خواهند داشت و اگر چنانچه این کمیسیون رای به عدم استحکام بنا دهد، تخریب و بازسازی خواهد شد.

سرپرست استانداری گلستان تصریح کرد: در آق قلا، احداث کانال از ضلع شرقی و روستای یلمه خندان انجام شده و آب به سمت شمال غرب در حال هدایت است و تلاش داریم مسیرهای ورود آب به شهر را کاملا مسدود کنیم.

غراوی اظهار کرد: از غروب دیروز در حال تخلیه آب موجود در محلات سطح شهر آق قلا با کمک پمپ های ارتش، سپاه و نیروهای مسلح هستیم و به نظر می رسد تا غروب امروز بتوانیم آب باقی مانده در محلات را تخلیه کنیم و وارد مرحله امدادرسانی و اسکان شویم.

وی در ادامه گفت: تمامی مدارس در تمامی مقاطع تحصیلی از شنبه 24 فروردین ماه دایر هستند. 23 مدرسه در اختیار نیروهای مسلح و ادارات جهت امداد رسانی بود که مقرر شد این مدارس جهت تحصیل دانش آموزان تخلیه شود.


کمک‌های "یونیسف" به دست سیل‌زدگان گلستان رسید

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: مرحله اول کمک یونیسف به دانشگاه علوم پزشکی استان برای ارائه خدمات بهداشتی درمانی به سیل ‎زدگان، وارد گلستان شد.

محمد نعیمی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پس از حادثه سیلاب، تلاش برای جلب کمک‎ های بین ‎المللی از سازمان جهانی بهداشت و صندوق کودکان ملل متحد(یونیسف) در دستور کار قرار گرفت.


وی افزود: بخشی از کمک ها از طریق فرودگاه امام خمینی(ره) وارد کشور و شب گذشته از طریق دو دستگاه کامیون وارد گلستان شد و از امروز در اختیار مراکز بهداشتی و درمانی جهت ارائه خدمات درمانی به سیل‎ زدگان قرار می گیرد.

نعیمی گفت: این اقلام شامل یک دستگاه خودرو کمک‎دار تویوتا 2019 هایلوکس پیک آپ، یک دستگاه دیزل ژنراتور 45 کیلوولت، بیش از 20 ست کامل اقلام تشخیص مراقبت بیماری ‎های عفونی واگیردار و مراقبت بیماری ‎های غیرواگیر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در روزهای آینده اقلام دیگری از جمله 80 یخچال، 100 عدد کلدباکس، واکسن و ملزومات مراقبت بهداشتی از سوی یونیسف تحویل دانشگاه علوم پزشکی گلستان خواهد شد.


خسارت 500 میلیارد تومانی 2 سیلاب به راه‌های مازندران

مدیرکل راه و شهرسازی مازندران از خسارت 500 میلیارد تومانی دو سیلاب به راه‌های این استان خبر داد.

محمد نظری در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به عملکرد ستاد بازسازی مناطق سیل‌زده، اظهار کرد: در ساعات اولیه پس از وقوع سیل اداره‌کل راه و شهرسازی برای بازگشایی مسیرها با چندین دستگاه بیل مکانیکی، بولدوزر و ادوات مورد نیاز وارد میدان شد.

وی با بیان اینکه با بحرانی شدن اوضاع با استفاده از توان بخش خصوصی توانستیم در حوزه هایی که دیگر نهادها نتوانستند وارد شوند ورود پیدا کنیم، تصریح کرد: در سیل اول مازندران ۳۲۰ میلیارد تومان خسارت به حوزه راه های استان وارد شد.

مدیرکل راه و شهرسازی مازندران با بیان اینکه ۳۸۲ مورد از راه‌های استان در اثر سیل دچار تخریب نقطه ای شدند، گفت: ۱۳ پل در مازندران نیز از ۳۰ تا ۱۰۰درصد دچار آسیب شد و برای برقراری عبور و مرور در چنین وضعیتی از همان ابتدا پل‌های موقت ایجاد شد.

نظری با اشاره به اینکه در سیل اول بیشترین آسیب به شهرهای سیمرغ، جویبار، بابلسر، ساری، نکا و بهشهر وارد شد، خاطرنشان کرد: در سیل دوم هزار و ۲۰۰ مورد از شبکه معابر سوادکوه و سوادکوه شمالی قطع شده که باید این آسیب ها کارشناسی و عملیات اجرایی بر روی آن اجرا شود.

مدیرکل راه و شهرسازی مازندران با بیان اینکه ۶ واحد مسکونی نیز در سیل سوادکوه تخریب شد، گفت: هم اکنون واحدهای در معرض تهدید و پهنه های پرخطر در این شهرستان شناسایی شده و بنا به دستور استاندار باید مکانی به عنوان معوض برای این واحدها در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه در نظر داریم در محدوده هایی که گستره آبگرفتگی آنها بالا است و  مکررا دچار سیلاب می‌شود با ایجاد دیوار حفاظتی در کنار رودخانه، این مکان ها را ایمن سازی کنیم، افزود: از روز گذشته کار ترمیم و بازسازی راه های زیراب آغاز شده است و بنا به دستور استاندار مازندران تا زمانی که لایروبی رودخانه انجام نشد، هیچ نهادی حق خروج از این منطقه را ندارد.

نظری افزود: حدود 25 میلیارد تومان در حوزه علائم افقی و عمودی دچار آسیب شده ایم که برنامه ریزی برای جایگزینی آن ها صورت گرفته است. طرح های ایمن سازی، دیواره حائل و ضامن نیز با اولویت شهرستان نکا و بهشهر در حال اجرایی شدن است.

وی با بیان اینکه در مجموع در دو سیل اخیر مازندران، ۵۰۰ میلیارد تومان در حوزه راه و شهرسازی خسارت وارد شده است، خاطرنشان کرد: ۷ هزار کیلومتر رودخانه و ۲ هزار نهر در استان وجود دارد که باید برای مواقع بحرانی همانند سیل آماده شوند.

مدیرکل راه و شهرسازی مازندران خاطرنشان کرد: پس از بازدید اخیر وزیر راه و شهرسازی، با ۲ پیمانکار برای ۴ خطه کردن محور ساری تاکام قرارداد بسته شد که تا پایان سال این کار انجام می‌شود.


خسارت 50 میلیارد ریالی سیل در کلات

‌فرماندار شهرستان کلات گفت: بارش‌های پی در پی باران و سیلاب‌های اخیر در شهرستان کلات 50 میلیارد ریال خسارت را به همراه داشته است.

‌مهدی ناصری با اشاره به سیل بعدازظهر روز چهارشنبه 21 فروردین‌ماه عنوان کرد: این خسارت‎ها در حوزه راه، آب روستایی و کشاورزی بوده است. طی سیل روز چهارشنبه راه روستاهای آبگرم، خواجه روشنایی، بامچنار ، باغگاه، سیرزار، مومن‌آباد، قره تیکان، قلیچ‌آباد، سرجنگل، نیشابورک، محلات چنار قطع شده است.

فرماندار شهرستان کلات بیان کرد: براثر جاری شدن سیل جاده دسترسی روستای سینی کهنه تخریب و به اراضی کشاورزی این شهرستان خسارت وارد کرد همچنین موجب وارد شدن خسارت به بخش کشاورزی و راه ارتباطی در دو روستای چرم کهنه و سینی کهنه از توابع بخش مرکزی کلات شد.

وی ادامه داد: سیلاب و بارندگی‌های اخیر ‌در حوزه راه حدود 1.5 میلیارد تومان، آب روستایی 1 میلیارد تومان و در بخش کشاورزی 2 میلیارد و 700 میلیون تومان خسارت برجای گذاشته است.

فرماندار شهرستان کلات عنوان کرد: خسارت‌ها به تاسیسات شهری بسیار اندک و در حدود 30 تا 40 میلیون تومان بوده است.

وی افزود: به دلیل این که 50 درصد راه‌های محله‌های دامداری هنوز مسدود هستند تاکنون نتوانسته‌ایم به این مناطق رفته و برآورد خسارت کنیم.

ناصری ادامه داد: تاکنون از 11 مسیر روستایی که به دلیل سیلاب مسدود شده بودند 9 مسیر بازگشایی شده و اکنون با تلاش راهداری مسیر حداقلی در صفر مرزی سنگ دیوار بازگشایی شده و رفت و آمد در حد بسیار جزیی جریان دارد.

وی همچنین گفت: در بخش تخریب خانه‌های روستایی گزارش‌هایی به صورت متفرقه واصل شده که براساس آن‌ها سه خانه در مناطق مختلف دچار آبگرفتگی شدید شده‌اند.

ناصری عنوان کرد: متاسفانه بسیاری از روستاهای شهرستان همانند کَرم کُهنه و ژرف در داخل و عمق دره واقع شده‌اند و اگر سیلابی بیاید تمامی روستا را در برمی‌گیرد همچنین در مناطق شهری نیز حدود 16 واحد ساختمانی در مجاورت رودخانه‌ واقع شده‌اند که اگر سیلاب از رودخانه بیرون بیاید این تعداد خانواده را دچار آبگرفتگی و سیل می‌کند.

وی افزود: در مجموع خانه‌های حداقل 500 تا 600 خانوار روستایی و شهری که اکثرشان روستایی هستند در مسیل سیلاب ساخته شده‌اند.

فرماندار شهرستان کلات گفت: در گذشته تصمیم بر جابجایی روستای کرم کهنه گرفته شده بود و در این خصوص دستور برجابجایی کل روستا نیز صادر شده بود اما به دلایل مختلف نپذیرفتند.

وی ادامه داد: با توجه به این که عمده بارش‌ها رگباری بوده و از سویی کلات منطقه‌ای گردشگری است توصیه می‌شود کسانی که به این شهرستان می‌آیند از اتراق کردن در مسیل‌ها، رودخانه‌ها و دره‌های عمیق به جد خودداری و پرهیز کنند.

ناصری افزود: از شهروندان درخواست داریم قبل از سفر به این شهرستان آب و هوای منطقه را چک کرده و با راهنما بیایند و مراقبت‌های لازم را از خود و خانواده داشته باشند.

وی همچنین به دامداران توصیه کرد: از رفتن و بردن دام به دره های عمیق برای چرا خودداری کنند.
برچسب ها: سرریز کرخه و دز به سمت اهواز ، سیل در لرستان ، تخلیه روستاهای حاشیه سد سیمره ، سد سیمره ، سد کرخه ، سد دز ، تخلیه روستاهای حاشیه سد سیمره ، سیل استان گلستان ، سیل گمیشان ، سیل و آب گرفتگی ، سیل ، سیل لرستان ، سیل خوزستان ، سیل گلستان ، سیل در پلدختر ، سیل زدگان ، سیل در شمال کشور ، سیل مازندران ، سیلاب ، سیلاب در خوزستان ، سیلاب در معمولان ، سیلاب در لرستان ، سیلاب در گلستان ، سیلاب در شهر معمولان ، سیلاب لرستان ، سیلاب در استان لرستان ، سیلاب استان لرستان ، خسارات سیل در لرستان ، خسارات ناشی از سیل در خرم آباد و پل دختر ، خسارات سیل ، خسارات ناشی از سیل پلدختر ، خسارات سیل در خوزستان ، خسارات سیل در ایلام ، خسارات سیل در همدان ، خسارات سیل در کرمانشاه ، خسارات ناشی از سیل ، سیل در اهواز ، سیل آخرین وضعیت سیل در استان خوزستان ، وضعیت سیل در استان خوزستان ، آخرین وضعیت سیل در استان لرستان ، وضعیت سیل در استان لرستان ، آخرین وضعیت سیل در اهواز ، وضعیت سیل در اهواز
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری