کد خبر: ۲۲۰۶۸۵
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۶
سران ۲۷ کشور در واکنش به درخواست لندن برای تمدید مهلت خروج از اتحادیه، موافقت کرده‌اند که این ضرب‌الاجل که چند روز دیگر فرامی‌رسد، تا ۳۱ اکتبر (۹ آبان) به تعویق بیافتد. قرار است توسک در دیدار با نخست‌وزیر انگلیس این توافق را نهایی کند.
سران اتحادیه اروپا در جلسه خود در بروکسل با درخواست انگلستان برای تمدید ضرب‌الأجل خروج این کشور از اتحادیه، موافقت کرده‌اند.

به گزارش اعتدال به نقل از فارس، «دونالد توسک» رئیس شورای اروپایی بامداد پنج‌شنبه (به وقت تهران) اعلام کرد که سران اتحادیه اروپا در جلسه خود در شهر بروکسل، با تمدید ضرب‌الاجل خروج بریتانیا از این اتحادیه سیاسی (برگزیت) موافقت کرده‌اند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، سران ۲۷ کشور در واکنش به درخواست لندن برای تمدید مهلت خروج از اتحادیه، موافقت کرده‌اند که این ضرب‌الاجل که چند روز دیگر فرامی‌رسد، تا ۳۱ اکتبر (۹ آبان) به تعویق بیافتد. قرار است توسک در دیدار با نخست‌وزیر انگلیس این توافق را نهایی کند.

همچنین قرار است روند پیشرفت حرکت بریتانیا به سمت خروج از اتحادیه، ۳۰ ژوئن (۹ تیر) در نشستی مورد بررسی سران اتحادیه قرار گیرد. به نوشته گاردین، این نشست به درخواست «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در متن توافق گنجانده شده، تا اتحادیه اروپا اطمینان یابد که انگلیس به تعهدات خود از جمله برگزاری انتخابات پارلمان اروپا، پایبند می‌ماند.

«تراز می» نخست‌وزیر انگلستان روز چهارشنبه به سران اتحادیه توصیه کرده بود با درخواست این کشور برای تمدید ضرب‌الاجل برگزیت تا دستکم ۹ تیر ماه موافقت کنند، چراکه خروج بدون توافق و بدون مشخص شدن وضعیت سیاسی و اقتصادی پس از برگزیت، می‌تواند برای دو طرف تبعاتی داشته باشد. می‌در عین حال گفته بود تلاش می‌کند برگزیت در اسرع وقت اجرایی شود.

روزنامه «گاردین» به نقل از کمیسیون انتخابات انگلستان نوشته است که مهلت ۶ ماهه اتحادیه اروپا برای تصمیم‌گیری در مورد نحوه اجرای برگزیت آنقدر هست که اگر پارلمان انگلیس تصمیم گرفت، همه‌پرسی در مورد خروج از اتحادیه برای بار دوم برگزار شود.

مردم بریتانیا (انگلیس، ایرلند شمالی، اسکاتلند و ولز) سوم تیر ماه سال ۱۳۹۵ در یک همه‌پرسی به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رأی مثبت دادند. قرار بود فرآیند خروج تا پیش از ابتدای امسال تکمیل شود، اما ناکامی لندن و بروکسل در توافق در مورد وضعیت رابطه سیاسی و اقتصادی پس از اجرای برگزیت، به یک بار تعویق در این فرآیند منجر شد. خودداری چندباره پارلمان انگلستان از تصویب توافق‌های می‌با سران اتحادیه اروپا این تعویق را نیز در کمک به حصول توافق نهایی بی‌نتیجه کرد و نهایتا می‌چند روز پیش با موافقت پارلمان رسما از اتحادیه اروپا خواست موعد خروج را تا تیر ماه به تعویق بیاندازند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
اخبار داغ