کد خبر: ۲۲۰۶۵۰
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵
ورودی اهواز زیر آب رفت/سومین سفر وزیر کشور به خوزستان/ تشکیل قرارگاه عملیاتی امداد و نجات در خوزستان/خطر سیلاب فعلاً کوشک حمیدیه را تهدید نمی‎کند/ تخلیه ۲۳۴ روستا در حاشیه رودخانه‌های دز، کرخه و کارون/ شرایط در پایین دست سد دز و به سمت شهر اهواز و سیل بندهای اطراف رودخانه کارون و مراکز جمعیتی اطراف رودخانه کارون فوق بحرانی است.
اعتدال - امیرحسین میرزایی، سیل فروردین ماه، مازندران، گلستان، فارس و لرستان را در نوردیده و در بحرانی ترین حالت به خوزستان رسیده و بسیاری از شهرهای آن را در وضعیت اضطراری قرارداده است.

از چند روز گذشته دستور تخلیه شهرها و روستاهای زیادی صادر شده و مردم در کمپ‌های اسکان اضطراری مستقر شده‌اند.

آخرین وضعیت سیل در استان خوزستان

در حالیکه در روز گذشته بیم پیشروی سیلاب از بالادست خوزستان به اهواز و روستاهای بیشتر و متاثر از سیل می‌رفت اما با تلاش مردم و مسئولان و با وجود امکانات محدود کنترل شد و از سوی دیگر از سوی کارشناسان حوضه آب اطمینان داده شد که خطری سد کرخه را تهدید نمی‌کند و نگرانی از شکسته شدن سد معنی ندارد.

سیل زدگان از کودک گرفته تا پیر روستا دست به کار شدند و تلاش کردند با ایجاد خاک ریز جلوی ورود سیلاب به روستاهای در محاصره آب را بگیرند. کمک های امدادی هم از جمله قایق ها از آلمان و دیگر استانها می رسد اما در مقابل انبوه جمعیت سیل زدگان که بالغ بر 40 هزار نفر می شوند اندک است و کمک های بیشتری نیاز است.

به گفته مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان و بر اساس آخرین آمار اعلام شده ۲۳۴ روستای حاشیه رودخانه‌های دز، کرخه و کارون از زمان وقوع سیلاب تاکنون تخلیه شده‌اند و از این تعداد روستای تخلیه‌شده، ۹۵ روستا دچار آب‌گرفتگی شده‌اند.

تاکنون ۴۶ هزار نفر از اهالی مناطق سیل‌زده در اردوگاه‌های موقت اسکان اضطراری یافته‌اند و برای این تعداد، ۵۶ اردوگاه اضطراری در نظر گرفته شده است. همچنین تاکنون به 6700 واحد مسکونی آسیب وارد شده است و ۵۱ هزار واحد مسکونی نیز در معرض خطر هستند.

رودخانه‌های دز و کرخه به هم پیوستند

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان: این به هم پیوستن رودخانه‌ها پدیده نادریست که برای نخستین بار صورت می‌گیرد و علت این امر به دلیل دبی بالای این ۲ رودخانه است.

آب رودخانه‌های دز و کرخه به سمت اهواز در حال حرکت است، برای همین دستور تخلیه مناطق عین ۲، سیاحی، سلیم آباد، گلدشت و سادات در شهر اهواز صادر شد.

آخرین وضعیت آبگرفتگی ورودی اهواز از سمت اندیمشک

این منطقه به زیر آب رفته و نیروهای امدادی اعم از ارتش و سپاه با تلاش نیروهای کمکی مردمی در حال ایجاد سیل‌بند در ورودی شهر اهواز هستند.

ماشین‌آلات سنگین با خاک‌برداری و انتقال سیل‌بندها در تلاش برای جلوگیری از پیشروی آب به سمت مناطق شهری از جمله کیانشهر و زردشت هستند.

جوانان از مناطق مختلف اهواز از جمله منطقه خشایار و منطقه غیزانیه به این نقطه آمده و در حال کمک به نیروهای امدادی هستند.

آب از پشت سیل‌بند در حال گسترش به سمت دشت اطراف اهواز و پشت پارک آبی و میدان میوه و تره بار است.

نیروهای  خدماتی نیز در محل احداث سیل‌بند ورودی شهر در حال توزیع آب آشامیدنی و بسته‌های خرما بین جوانان و نیروهای امدادی هستند.

با توجه به ایجاد خاکریز در امتداد اتوبان به نظر می‌رسد عملیات ایجاد سیل بند ورودی شهر با موفقیت در حال انجام است. با این وجود، ارتفاع آب در پشت سیل بند در آن سوی اتوبان در حال افزایش است.

احداث سیل‌بند در ادامه اتوبان ورودی اهواز همچنان همزمان با پیشروی آب با حضور نیروهای مردمی ادامه دارد.

عباس محسنی، یکی از ساکنان منطقه کیانشهر که اکنون در حالت آماده باش تخلیه به سر می‌برد، برای کمک به محل احداث سیل‌بند آمده است. محسنی می‌گوید: به منطقه کیانشهر اعلام آماده‌باش و تخلیه شده است و همسایه‌های ما به تدریج در حال رفتن از خانه‌هایشان هستند. من هم برای کمک و احداث سیل‌بند به اینجا آمده‌ام.

حسین زارع و محمد کریمی دو جوان اهل منطقه صد دستگاه باهنر اهواز نیز از دیگر نیروهای مردمی هستند که می‌گویند از دو روز پیش در این منطقه حضور دارند و کمک می‌دهند. آنها می‌گویند که امروز نیز از ظهر در این منطقه حضور دارند و مشاهده کرده‌اند که ارتفاع آب حدود یک متر به تدریج بالاتر آمده است.

این سیل‌بند از ظهر امروز تاکنون به تدریج روبروی منطقه مسکونی کیانشهر و در امتداد ورزشگاه غدیر در میدان میوه و تره‌بار اهواز احداث شده است.

سومین سفر وزیر کشور به خوزستان برای نظارت مستقیم بر مدیریت بحران سیل

وزیر کشور برای نظارت مستقیم بر روند مدیریت بحران سیل استان خوزستان برای سومین بار در هفته‌های اخیر به خوزستان سفر کرد.

رحمانی فضلی قائم مقام شورای عالی مدیریت بحران کشور، برای نظارت مستقیم بر روند مدیریت بحران سیل استان خوزستان، امروز برای سومین بار در هفته‌های اخیر، به این استان سفر کرد.

وزیر کشور  با استقبال مقامات استان خوزستان وارد فرودگاه اهواز شد و به محض ورود  با استفاده از بالگرد بازدید هوایی از مناطق بحرانی استان را آغاز کرد.

رحمانی فضلی پس از بازدید از شرایط مناطق تحت تأثیر سیل، در مقر مدیریت بحران استان خوزستان مستقر خواهد شد.

ذوالفقاری معاون امنیتی انتظامی، پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر و مدیرکل امور انتظامی وزارت کشور، رحمانی فضلی را در این مأموریت همراهی می‌کنند.

ورودی اهواز زیر آب رفت/تلاش برای احداث سیل‌بند در مسیر پیشروی آب به سمت شهر

ورودی اهواز از سمت اندیمشک با پیشروی آب رودخانه کرخه، هم‌اکنون به زیر آب رفته است.

با شکسته شدن سیل‌بند و انحراف آب کرخه از کانال سلمان در ورودی شهر اهواز، هم‌اکنون این منطقه به زیر آب رفته و نیروهای امدادی اعم از ارتش و سپاه با تلاش نیروهای کمکی مردمی در حال ایجاد سیل‌بند در ورودی شهر اهواز هستند.

در این منطقه در حال حاضر ماشین‌آلات سنگین با خاک‌برداری و انتقال سیل‌بندها در تلاش برای جلوگیری از پیشروی آب به سمت مناطق شهری از جمله کیانشهر و زردشت هستند.

هم‌چنین میدان پلیس اهواز نیز به زیر آب رفته است.

با افزایش حجم آب در پشت سیل‌بند ایجاد شده در محل اتوبان ورودی اهواز، اکنون نیروهای امدادی با افزودن نیوجرسی و گونی‌های خاک در حال استحکام‌سازی سیل‌بند هستند.

همچنین جوانان از مناطق مختلف اهواز از جمله منطقه خشایار و منطقه غیزانیه به این نقطه آمده و در حال کمک به نیروهای امدادی هستند.

از سوی دیگر آب از پشت سیل‌بند در حال گسترش به سمت دشت اطراف اهواز و پشت پارک آبی و میدان میوه و تره بار است.

در این شرایط، نیروهای مردمی و امدادی در تلاش برای احداث و امتداد سیل‌بند در مسیر پیشروی آب به سمت شهر هستند.

رئیس سازمان مدیریت بحران هشدار داد:

خطر گرفتار شدن اهواز در سیلاب / چاره‌ای جز حفظ جان مردم نداریم


‌رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با تاکید بر لزوم تخلیه برخی مناطق اهواز گفت: ممکن است بخش‌هایی از اهواز گرفتار سیلاب شود.

اسماعیل نجار در حاشیه بازدید از کانال سلمان که امروز (21 فروردین.ماه) انجام شد، اظهار کرد: با توجه به اینکه هم‌اکنون آب به سمت اهواز منحرف شده است، ضرورت دارد مناطق سلیم‌آباد، عین دو، گلدشت، سادات و سیاحی در اهواز تخلیه شوند. همچنین اهالی کیانشهر و ملاشیه به حالت آماده‌باش قرار گیرند.

وی تاکید کرد: از شهروندان می‌خواهیم در مناطقی که دستور تخلیه داده شده است حتما تخلیه کنند؛ هر چند تخلیه منازل کار سختی است اما چاره‌ای جز حفظ جان مردم نداریم که امیدواریم بتوانیم کمک‌های امدادی را به موقع داشته باشیم.

نجار ادامه داد: جز مناطقی که اعلام شد دیگر مناطق اهواز مشکل خاصی ندارند و وضعیت فعلی آنها باثبات و پایدار است.

وی بیان کرد: در حال حاضر ماشین‌آلات زیادی در حال فعالیت هستند تا سیل‌بندها را استحکامبخشی و تقویت کنند.

‌تعطیلی مدارس و دانشگاه‌های برخی مناطق خوزستان تا روز دوشنبه

مدارس و دانشگاه‌های برخی مناطق خوزستان تا روز دوشنبه تعطیل اعلام شدند.

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان اظهار کرد: مدارس و دانشگاه‌های اهواز، شوش، باوی، کارون، حمیدیه، دشت آزادگان، هویزه و شعیبیه، روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه هفته آینده، تا 26 فروردین ماه ۹۸ تعطیل خواهند بود.

احتمال اعلام پایان سال تحصیلی در مناطق سیل‌زده خوزستان

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان گفت: اگر شرایط مناسبی نداشته باشیم مجبور می‌شویم سال تحصیلی را پایان یافته اعلام کنیم.

محمد تقی‌زاده اظهار کرد: ما تابع شرایط هستیم؛ باید دید در یکی دو روز آینده شرایط چه خواهد شد. اگر شرایط به همین شکل ادامه پیدا کند، ما هیچ راهی نداریم و مدارس باید تعطیل شوند. اگر در چند روز آینده شرایط پایدار و رو به بهبودی داشتیم، سعی می‌کنیم ادامه سال تحصیلی را داشته باشیم.

وی افزود: این احتمال نیز وجود دارد که سال تحصیلی را در خوزستان تا همین جا به پایان برسانیم؛ چراکه بخشی از مدارس ما اشغال هستند و بخشی نیز تخریب شده‌اند. شهر اهواز نیز از نظر عبور و مرور و وضعیت فاضلاب، شرایط مناسبی ندارد و در چنین شرایطی ممکن است ناچار شویم همین حجم کتابی را که تاکنون تدریس شده است، امتحان بگیریم.

اعلام محل‌های اسکان اضطراری شهروندان مناطق تخلیه شده شهر اهواز

فرماندار اهواز با اشاره به دستور تخلیه پنج منطقه شهر اهواز، گفت: محل‌های اسکان شهروندان اهوازی این مناطق از سوی جمعیت هلال احمر در اهواز مشخص شده‌اند.

جمال عالمی نیسی با اشاره به صدور دستور تخلیه پنج منطقه شهر اهواز از سوی استاندار خوزستان، اظهار کرد: محل‌های اسکان شهروندان اهوازی این مناطق از سوی جمعیت هلال احمر در اهواز مشخص شده‌اند.

 وی افزود: مدرسه نور در انتهای خیابان ۱۶ ملاشیه، پادگان شهید مسعودیان در فاصله بین میدان شهید بندر (چهار شیر) و سه راهی تپه و سالن‌های ورزشی مجمو عه ناصر خسرو در خیابان کمپلو جنوبی از محل‌هایی هستند که جهت اسکان مردم اهواز پیش‌بینی شده‌اند.

عالمی نیسی گفت: همچنین سالن‌های ورزشی خانه والیبال در  خیابان امیر کبیر شمالی نبش شرف در منطقه کمپلو، سالن چند منظوره جهان پهلوان تختی نرسیده به پل هوایی امانیه، سالن شهید علی هاشمی روبه‌روی راه بند لوله‌سازی در زیباشهر و سالن ورزشی مجموعه قدس در چهار راه آبادان جهت اسکان شهروندان مناطق تخلیه شده اهواز در نظر گرفته شده‌اند.


مردم اهواز دیشب 25 هزار گونی خاک برای جلوگیری از سیل تهیه کردند

استاندار خوزستان گفت: شب گذشته فراخوان نیاز به گونی‌های پر از خاک برای اهواز منتشر شد که ظرف سه ساعت ۲۵ هزار گونی پر از خاک توسط مردم تهیه شد که این حس وحدت جلوه‌های زیبایی است که رخ داده است.

غلامرضا شریعتی در بازدید از مرکز جانبازان قطع نخاعی اهواز با تبریک روز جانباز اظهار کرد: در این ایام استان‌های مختلف کشور مخصوصا خوزستان شرایط سختی را می گذرانند؛ وقوع سیل اخیر و بارش‌های سال آبی ۹۸-۹۷ موجب شده که روستاییان مجبور به ترک منازل شوند. همچنین برخی شهرهای خوزستان در معرض تهدید قرار بگیرند.

وی افزود: با تلاش و جدیت جهت مدیریت این شرایط اقدام کرده‌ایم. همچنین استان‌های دیگر به کمک ما آمده‌اند تا این شرایط پشت سر گذاشته شود.

استاندار خوزستان گفت: آورد حوضه‌های آبریز خوزستان در طول یک سال آبی نرمال حدود ۲۸ میلیارد مترمکعب است اما در ۱۲ سال اخیر که دچار خشکسالی بودیم این آورد روز به روز کاهش یافته است؛ سال گذشته که سال خشکی بود آورد حوضه‌های آبریز خوزستان ۱۳ میلیارد مترمکعب بود.

شریعتی ادامه داد: این آورد حوضه‌های آبریز خوزستان موجب شرایط سختی شد و کشاورزی، تالاب‌ها و محیط زیست خوزستان را تحت الشعاع قرار داده بود. همچنین مساله ریزگردها را ایجاد کرده بود. مرطوب‌سازی، مالچ‌پاشی و نهال‌کاری از جمله اقدامات جهت کنترل ریزگردها بود.

وی تصریح کرد: امسال شرایط متفاوت بود. خوزستان تنها پاسخگوی خود نیست و باید روان‌آب‌ها و سیلاب‌های استان‌های بالادست را نیز کنترل کند.

استاندار خوزستان عنوان کرد: در سال‌های نرمال ۲۳۰ تا ۲۶۰ میلیمتر بارندگی در خوزستان داریم اما در سال آبی امسال تاکنون بیش از ۵۰۰ میلیمتر بارندگی داشته‌ایم. همچنین استان لرستان ۹۰۰ میلیمتر و ایلام ۸۵۰ میلیمتر بارندگی داشتند که همه این روان‌آب‌ها به سمت خوزستان می‌آید. این موضوع موجب شده که امسال آورد خوزستان تا پایان اسفندماه ۲۸ میلیارد مترمکعب باشد یعنی به میزان آورد یک سال نرمال، که این مساله شرایط را سخت کرده است.

شریعتی گفت:  زیرساخت‌ها و سدهای خوزستان برای آورد آب ۲۷ تا ۲۸ میلیارد مترمکعب در سال پیش‌بینی شده است اما پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از ۵۲ میلیارد مترمکعب آورد خوزستان باشد که باید آب مازاد مدیریت و هدایت شود.

استاندار خوزستان تصریح کرد: حُسن این آورد این است که تالاب‌ها پر و مساله ریزگردها در یک سال حل می‌شود اما مشکلاتی نیز ایجاد می‌کند؛ در زمان سیلاب و بارش‌ها حجم بسیار زیادی آب پشت سدها می‌آید که همه آنها قابل کنترل نیست و باید به تدریج رها شوند و برخی مواقع مجبور به رهاسازی با سرعت بیشتری هستیم.

وی خاطرنشان کرد: روستاها در کنار رودخانه‌ها قرار دارند و اگر بیش از بستر رودخانه آب رهاسازی شود مشکلاتی به بار می‌آورد که اکنون با این مساله موجه هستیم.

شریعتی گفت: در سال‌های گذشته که بارش‌های زیادی رخ  می‌داد، بارندگی تنها در یک حوضه آبریز بوده است و دیگر حوضه‌ها نرمال بوده‌اند اما امسال با افزایش بارش کل حوضه‌های آبریز خوزستان مواجه هستیم و همه حوضه‌ها ما را درگیر کرده‌اند.

استاندار خوزستان بیان کرد: این شرایط مشکلات جدی ایجاد کرده است اما علاوه بر حسن‌هایی که در محیط زیست داشته، حس نوع‌دوستی و نماهایی از شرایط هشت سال دفاع مقدس نشان داده شده است.

وی تصریح کرد: این سیل خسارت‌هایی داشت که دولت تعهد کرده در کنار مردم باشد و مقام معظم رهبری نیز دستور پرداخت خسارات را داده‌اند که عملی خواهد شد اما این سرمایه‌های اجتماعی را که داریم نباید از دست دهیم. همیشه دشمنانی وجود دارند که می‌خواهند از افزایش سرمایه‌های اجتماعی جلوگیری کنند که باید مانع آن شویم.

شریعتی تصریح کرد: حمایت و همراهی، وظیفه مسئولان است. برخی مواقع به گونی‌های پر از خاک نیاز داشتیم که در یک شهر فراخوان منتشر شد و مردم کمک زیادی کردند. شب گذشته فراخوان نیاز به گونی‌های پر از خاک برای اهواز منتشر شد که ظرف سه ساعت ۲۵ هزار گونی پر از خاک توسط مردم تهیه شد که این حس وحدت جلوه‌های زیبایی است که رخ داده است.

استاندار خوزستان با اشاره به لزوم افزایش سرمایه‌های اجتماعی گفت: با همت مردم حمیدیه و کمک‌های دولت، نیروهای مسلح، سپاه پاسدران و بسیج از زیر آب رفتن منازل حمیدیه جلوگیری شد اما بسیاری از این منازل دیگر قابل سکونت نیستند که باید به وعده‌ها عمل کنیم.
 
کوت سید صالح از توابع شهرستان کارون در نزدیکی اهواز با افزایش اورد آب رود خانه های خوزستان در خطر سیلاب قرار دارد.

قطبی: بهتر است داربی در ورزشگاه فولاد برگزار شود

سرمربی فولاد می‌گوید بهتر است که بازی فولاد برابر استقلال خوزستان در استادیوم شهدای فولاد برگزار شود.
 
افشین قطبی، در نشست خبری قبل بازی تیمش برابر استقلال خوزستان در هفته بیست و پنجم لیگ‌برتر، اظهار کرد: از مردم ایران تشکر می‌کنم که به خاطر سیل پیش آمده تمام کمک‌های خود را انجام دادند. صحنه‌هایی را می‌بینم که تمام ایران دارند این کمک را انجام می‌دهند و بسیار این مساله خوب است. فردا بازی مهمی است و اگر این بازی در استادیوم فولاد برگزار شود از کیفیت خوبی برخوردار می‌شود و امنیت بازیکنان و تماشاگران بهتر خواهد بود. این استادیوم افتخار خوزستان است و چه بهتر این رقابت در این استادیوم برگزار شود.

در روزهای اخیر برای تردد پل معلقی توسط ارتش ساخته شد که امروز فرمانده قرارگاه امداد ذوالفقار ارتش، امیر دریادار سیاری از آن بازدید کرد. خانه ها  حاشیه نهر ی که زمانی خشک شده بود حالا با سر ریز شدن آب در بستر نهر نشست پیدا کرده اند و آب از زمین وارد خانه ها می شود.

چنگلوایی خبرداد: پرداخت غرامت سیل 95 و 97 به کشاورزان خوزستان

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: مبلغ 40 میلیارد تومان به حساب صندوق بیمه کشاورزی خوزستان واریز شده است تا خسارت وارد شده به کشاورزان در سیلاب بهمن ماه سال گذشته کشاورزان به آن‌ها پرداخت شود.

کیخسرو چنگلوایی با اشاره به بحث پرداخت خسارت سیلاب سال 95 به کشاورزان اظهار کرد: حدود 3.5 میلیارد تومان از پول خسارت گندمکاران شعیبیه که در اثر سیلاب سال 95 دچار خسارت شده بودند پرداخت نشده بود.

وی افزود: این مبلغ در حال حاضر تامین و به حساب بانک رفته است تا از طریق سازمان تعاون روستایی به گندم کاران پرداخت شود و دیگر کشاورزان نگران پرداخت خسارت سال 95 نباشند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان تصریح کرد: روز گذشته مبلغ 40 میلیارد تومان نیز به حساب صندوق بیمه کشاورزی خوزستان واریز شده است تا خسارت وارد شده به کشاورزان در سیلاب بهمن ماه سال گذشته کشاورزان به آن‌ها پرداخت شود.


ضرورت افزایش ارتفاع جداره‌های رود کارون برای تامین امنیت اهواز

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور گفت: بایستی ارتفاع جداره‌ها و لبه‌های رود کارون را بالا برد تا با افزایش حجم آب امنیت شهر اهواز تهدید نشود و آب نیز به داخل شهر نفوذ نکند.

مهدی جمالی نژاد، با اشاره به اینکه در حال بازدید از نقاط مختلف شهر اهواز هستیم، گفت: ضلع شمالی رود کارون را بازدید کردیم. جداره‌سازی‌های رود به واسطه عقب نشینی، ساختار سکونتی و به دلیل اینکه اولین نقطه‌ای است که شهر را تحت تاثیر قرار می‌دهد بسیار مهم است.

وی ادامه داد: ارتفاع رود کارون به دلیل بازگشت آب از شهرستان‌های بالادست به بستر این رود افزایش یافته است. یعنی از سطح دشت‌های اطراف آب‌ها به بستر اصلیشان یعنی همان رود کارون باز گشته‌اند، بنابراین سطح آب در رودخانه کارون به واسطه برنامه ریزی و کنترل آب‌های رها شده در حال افزایش است.

معاون عمرانی وزیر کشور با بیان اینکه جداره سازی و لبه سازی برای رود کارون اهمیت دارد گفت: بایستی ارتفاع جداره‌ها و لبه‌های این رود را بالا برد تا با افزایش حجم آب امنیت شهر اهواز تهدید نشود و آب نیز به داخل شهر نفوذ نکند. همچنین در قسمت جنوبی رود کارون که از شهر خارج می‌شود نیز بایستی از جداره‌سازی اطمینان حاصل کنیم تا با سر ریز رود کارون هنگام عبور جریان بالای آب مواجه نشویم.

امکان تردد در 270 روستای خوزستان وجود ندارد

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه امکان تردد در 270 روستای خوزستان وجود ندارد، گفت: برآورد اولیه خسارت وارد شده به جاده‌های استان 300 میلیارد تومان است اما برآورد نهایی خسارت به راه‌های مواصلاتی خوزستان پس از فروکش آب مشخص خواهد شد.

خیرالله خادمی در جمع خبرنگاران در اهواز اظهار کرد: با وقوع سیل در استان خوزستان، وزیر راه و شهرسازی حضور یک نماینده از وزارتخانه به منظور هماهنگی‌های لازم با استان‌های معین و مرکز در این استان را ضروری دانست.

وی افزود: در بخش‌های مختلف وزارت راه، یک هزار دستگاه ماشین آلات سنگین برای نگهداری جاده‌های موجود و احداث سیل‌بند در مسیر جاده‌های در معرض سیلاب عملیات اجرایی انجام داده و به حل مشکلات در شرایط موجود کمک کردند.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنایی حمل و نقل کشور ادامه داد: در این زمینه علاوه بر انجام وظایف ذاتی وزاتخانه، از سوی ستاد بحران استان خوزستان حفاظت از برخی شهرها و روستا همچون سوسنگرد در اختیار اداره کل راه وشهرسازی قرار گرفت و اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای استان با حضور موثر در کنار سایر دستگاه‌های عضو ستاد بحران استان در سایر شهرستان‌ها، درگیر احداث سیل‌بند بودند و عملکرد مناسبی در این راستا داشتند.

خادمی اشاره به مسدود شدن جاده ترانزیتی اهواز- اندیمشک، تصریح کرد: روزانه 40هزار خودرو از جمله کامیون‌های حمل بار به سمت لرستان و مرکز کشور از این مسیر شریانی تردد دارند که با آبگرفتگی 20 کیلومتر از این جاده هماهنگی‌هایی با پلیس صورت گرفت تا این محور مسدود اعلام شود و مسیر جایگزین برای تردد خودروها تعیین شد.

وی ادامه داد: مسیر جایگزین برای تردد خودروها محور اهواز- ملاثانی-شوشتر-دزفول - اندیمشک است اما با توجه به ترافیک سنگین در این محور، از رانندگان می‌خواهیم که از ترددهای غیرضروری به شمال استان پرهیز کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به زیرآب رفتن 20 کیلومتر از خط ریلی اهواز به اندیمشک، بیان کرد: در حال حاضر تردد ریلی به شمال خوزستان و کشور قطع است اما برای جابجایی مسافران، با هماهنگی‌های صورت گرفته میان راهداری خوزستان و راه‌آهن جمهوری اسلامی حمل و نقل ترکیبی در حال انجام و مسافران خط ریلی پس از پیاده شدن در ایستگاه اندیمشک ادامه مسیر را با اتوبوس به سمت اهواز طی می‌کنند و در نقطه مقابل نیز مسافران عازم به دیگر استان‌ها با استفاده از اتوبوس مسیر اهواز - اندیمشک را طی کرده و مابقی مسیر را به صورت ریلی ادامه خواهند داد.

خادمی عنوان کرد: در 270 مسیر روستایی خوزستان امکان تردد وجود ندارد و مسیر تردد در 120 روستا از این تعداد به طور کامل قطع است. درصد بالایی از جاده‌ها دچار آبگرفتگی شده‌اند و امکان بررسی خسارت وجود ندارد.

وی بیان کرد: بلافاصله پس از کاهش سطح آب در جاده‌ها، بازگشایی مسیرهای اصلی و مسیرهای روستایی آغاز خواهد شد. درصورتی که خسارت وارد کم باشد بازگشایی مسیرها سرعت بیشتری به خود می‌گیرد اما اگر با خسارت بالایی مواجه باشیم، این بازگشایی نیازمند اعتبار و زمان بیشتری خواهد بود.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنایی حمل و نقل کشور خاطرنشان کرد: با کاهش سطح آب برآورد خسارت به جاده‌های استان امکان پذیر خواهد بود. در حال حاضر برآورد اولیه خسارت وارد شده به جاده‌های استان 300 میلیارد تومان است اما پیش بینی می‌شود این رقم افزایش پیدا کند.

خادمی گفت: دولت به دنبال تأمین اعتبار جبران خسارت در تمامی حوزه‌ها از جمله حوزه جاده‌ای و پل‌ها است و جبران این خسارت‌ها با توجه به حجم آن‌ها، به زمان نیاز دارد.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور: بارندگی‌های پیش رو در خوزستان باید مدیریت شوند

رییس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: بارندگی‌های پیش رو در خوزستان باید مدیریت شوند تا بیش از این برای این استان مشکل ایجاد نشود.

اسماعیل نجار که روز چهارشنبه به منظور بررسی وضعیت سیلاب در خوزستان وارد خوزستان شد،اظهار کرد: دبی آب در منطقه ملاثانی تا 20 سانتیمتر کاهش یافته است و این کاهش امشب به اهواز می‌رسد.

وی افزود: با توجه به وضعیت دبی ورودی و خروجی سدها و افزایش دبی کارون تا بیش از 3 هزار و 200 مترمکعب بر ثانیه، احتمال آبگرفتگی در بعضی نقاط شهری نیز وجود داشت.

نجار با اشاره به تخلیه روستاهای در معرض خطر و دستور تخلیه برخی شهرها توضیح داد: اسکان موقت مردم و رسیدگی به امور تغذیه ای و امدادی آن ها کار بسیار سنگینی است که در حال انجام است و در کنار آن موکب های مسیر نجف به کربلا نیز ماموریت یافتند در محل های اسکان موقت مستقر شوند.

فردا، ورود سامانه بارشی جدید به خوزستان

مدیرکل هواشناسی خوزستان از ورود یک سامانه بارشی به استان از روز پنجشنبه خبر داد.

محمد سبزه‌زاری اظهار کرد: با بررسی نقشه‌های پیش‌یابی در روز جاری جوی نسبتا پایدار بر روی خوزستان حاکم خواهد بود.

وی افزود: از اواسط روز پنجشنبه هفته جاری تا اوایل روز یکشنبه هفته آینده سامانه بارش‌زا وارد خوزستان می‌شود که ابتدا سبب ابرناکی و سپس رگبار، رعد و برق و در بعضی ساعات وزش باد خواهد شد.

تمام تاسیسات آبرسانی روستایی دزفول در مدار هستند

مدیر امور آبفا روستایی شهرستان دزفول از پایداری آب شرب همه روستاها و در مدار قرار داشتن کلیه تاسیسات آبرسانی روستایی این شهرستان خبر داد.

محمد گلچین پور اظهار کرد: در ایام بارندگی و طغیان رودخانه دز تاسیسات آبرسانی روستایی بنه علوان، دیلم عزیب، 7 روستای زاویه‌ها، دهنو باقر و بنه عاطی دچار آبگرفتگی و از مدار خارج شدند.

وی افزود: مشکل رخ داده منجر به قطعی موقت آب مورد نیاز اهالی روستاهای تحت پوشش شد که این امور از طریق تانکر سیار و مخازن ذخیره آب، مشکل بوجود آمده را کاهش داد.

گلچین پور بیان کرد: 8 روستای شهرستان دزفول نیز در ایام سیلاب بوجود آمده و بنا بدستور فرماندار تخلیه و در اردوگاه‌های پیش بینی شده مستقر شدند و امور آبفا روستایی از طریق تانکر سیار و نصب مخازن ذخیره آب در اردوگاه، به اهالی روستایی خدمت رسانی کرد.

کمک‌های مردمی عراق از مرز شلمچه

سرپرست فرمانداری خرمشهر از ورود نخستین محموله کمک‌های مردمی کشور عراق برای کمک به سیل‌زدگان خوزستان از مرز شلمچه خبر داد.

کورش مودت اظهار کرد: نخستین محموله کمک‌های مردمی کشور عراق برای کمک به سیل‌زدگان خوزستان امروز از مرز شلمچه وارد کشور شد.

وی افزود: این کمک‌های مردمی شامل 100 تن مواد غذایی و خشکبار از جمله روغن، آب آشامیدنی، برنج و رب گوجه است که با تعداد زیادی خودرو از استان بصره و از طریق مرز شلمچه وارد ایران شد.

سیلاب ۱۷۰ میلیارد ریال به شبکه برق خوزستان خسارت وارد کرد

سیل در شهرها و روستاهای استان خوزستان (به‌جز اهواز) ۱۷ میلیارد تومان به شبکه و تجهیزات برق خسارت وارد کرده است.

در این باره حسن کریمی، سرپرست شرکت توزیع برق خوزستان با اشاره به خسارت ۱۷ میلیارد تومانی سیل به شبکه و تجهیزات برق  خوزستان (به‌جز اهواز) گفت: برآورد اولیه نشان می‌دهد علاوه بر شبکه‌های توزیع، ترانس‌ها و حتی ساختمان‌های اداری برق شهرستان‌ها نیز از خسارت‌های سیلاب مصون نبوده‌اند.

وی، بیش‌ترین حجم خسارت‌های وارد شده به شبکه برق را مربوط به شهر "هویزه" با تخریب ۳۰ کیلومتر شبکه و "عبدالخان" با ۲۰ کیلومتر شبکه عنوان کرد و افزود: خدمت‌رسانی در این شهرها حتی با قایق نیز ادامه دارد و کارکنان این شرکت در سخت‌ترین شرایط و در وضعیت اضطراری به نگهداری از شبکه و تأسیسات برق مشغول هستند.

خطر سیلاب فعلاً کوشک حمیدیه را تهدید نمی‎کند

معاون میراث فرهنگی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان گفت: باتوجه به میزان فعلی دبی رودخانه در حمیدیه، در حال حاضر خطر جدی‎ای اثر تاریخی کوشک حمیدیه را تهدید نمی‎کند.

محمدحسین ارسطوزاده در بازدید از مناطق سیل‎زده دشت‎آزادگان، حمیدیه و سوسنگرد اظهار کرد: پس از وقوع سیلاب‎های اخیر در سطح استان خوزستان، همه امکانات شهرستان و استان در قالب ستاد بحران و باحضور مردم در تلاش برای به حداقل رسانیدن آسیب‎ها به زیرساخت‎های شهری و روستایی و حفاظت از جان و مال مردم هستند.

او با بیان این‎که در همین راستا، حفاظت از میراث فرهنگی منطقه نیز در دستورکار مسئولان میراث فرهنگی استان است افزود: همکاران ما در منطقه تا بدین‎جا در ستادهای بحران ضمن کمک‎رسانی به مردم تمام سعی و تلاش خود را برای حفاظت از آثار تاریخی به عمل آورده‎اند.

معاون میراث فرهنگی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان ادامه داد: باتوجه به جاری شدن سیلاب در شهرستان حمیدیه و همجواری کوشک تاریخی این شهرستان با رودخانه، نگرانی از وضعیت آن وجود دارد. البته اثر یادشده در سطحی بالاتر از شهر واقع و احداث شده که این موضوع باعث عدم آسیب رسیدن به این بنای تاریخی درحال حاضر شده است.

تشکیل قرارگاه عملیاتی امداد و نجات در خوزستان

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان از تشکیل قرارگاه عملیاتی امداد و نجات در استان خبر داد.

علی خدادادی اظهار کرد: جهت ارزیابی و پایش وضعیت موجود در مناطق سیل‌زده خوزستان و اتخاذ تصمیم‌ها و تدابیر لازم برای امدادرسانی مؤثر، قرارگاه عملیاتی امداد و نجات در خوزستان تشکیل شده است.

وی افزود: پس از نشست مشترک وزیر کشور با استاندار خوزستان و مسئولان سایر دستگاه‌های درگیر، دستور تشکیل دو قرارگاه عملیاتی امداد و نجات با هدایت جمعیت هلال احمر و قرارگاه امنیتی امام علی(ع) صادر شد. قرارگاه عملیاتی امداد و نجات وظایفی از جمله ارزیابی و پایش وضعیت موجود، مشکلات، نواقص و ارائه راهکارها و اتخاذ تدابیر لازم برای تسریع در روند امدادرسانی در مناطق سیل زده خوزستان را بر اساس این گزارش، بر عهده دارد.

انتشار فراخوان کمک‌رسانی «کاروان مهر هنرمندان استان خوزستان» به مردم سیل‌زده

کاروان مهر هنرمندان استان خوزستان با هدف کمک به مردم سیل‌زده استان‌های غرب و جنوب غرب کشور فراخوان کمک‌رسانی را منتشر کرد.

جزئیات آبگرفتگی دو بیمارستان اهواز / ادامه استحکام‌سازی سیل‌بند عین ۲

فرماندار اهواز گفت: عملیات احداث و استحکام‌سازی سیل‌بند در منطقه عین ۲ در حال انجام است.

 جمال عالمی نیسی در خصوص وضعیت سیل‌بند منطقه عین ۲ اظهار کرد: از روزهای گذشته کانال چمران اهواز، محدوده پلیس راه قدیم را تحت تأثیر قرار داده و آب به سمت منطقه عین ۲ حرکت کرده است.

وی گفت: با اقدامات انجام شده آب منحرف شد تا از حرکت آب به سمت اهواز و منطقه عین ۲ جلوگیری شود.

فرماندار اهواز بیان کرد: تعداد زیادی از ماشین‌آلات راه‌سازی به همراه مسئولین فرمانداری و شهرداری در این منطقه مستقر هستند و با همکاری مردم در حال احداث سیل‌بند هستیم.

عالمی نیسی در خصوص اخبار منتشر شده درخصوص آبگرفتگی بیمارستان امام خمینی (ره) و بیمارستان فاطمه الزهرا (س) گفت: این آبگرفتگی یا به علت بالا زدن فاضلاب‌های این مناطق است و یا اینکه نشتی آب زیرزمین‌ها در زمان بالا رفتن سطح آب اتفاق افتاده است.

وی در پایان با بیان اینکه این اتفاق قابل پیش‌بینی بود، افزود: در نقاط مختلف اهواز گرفتگی فاضلاب وجود دارد و این بیمارستان‌ها که در حاشیه رودخانه قرار دارند و سطح آنها از سطح رودخانه پایین‌تر است، دچار آبگرفتگی می‌شوند.

تاکنون دستور تخلیه هیچ منطقه‌ای در شهر اهواز صادر نشده است

فرماندار اهواز با اشاره به شایعات منتشر شده در خصوص تخلیه برخی مناطق شهری، گفت: تاکنون دستور تخلیه هیچ منطقه‌ای در شهر اهواز صادر نشده است.

جمال عالمی نیسی با تکذیب شایعه تخلیه برخی مناطق شهر اهواز بر اثر سیلاب اظهار کرد: تاکنون دستور تخلیه هیچ منطقه‌ای در شهر اهواز صادر نشده است و وضعیت عادی است.

وی گفت: شهروندان به شایعات توجه نکنند و اخبار صحیح را از منابع رسمی دریافت کنند.

سد کرخه در سلامت کامل است

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با تاکید بر اینکه سد کرخه در سلامت کامل است، گفت: تشدید بارندگی‌های اخیر موجب شده تا ۸.۵ میلیارد مترمکعب سیلاب وارد مخزن سد شده و ذخیره فعلی کرخه به بیش از ۶ میلیارد مترمکعب برسد که این رقم حدود ۳۴ برابر سد کرج است.

محمد حاج‌رسولی‌ها در حاشیه بازدید از سد کرخه با تاکید بر این‌که میزان بارندگی‌ها از ابتدای سال آبی تاکنون به ۲۹۰ میلیمتر رسیده است، گفت: سهم جبهه بارشی اخیر کشور (۲۶ اسفندماه تاکنون) از این رقم حدود ۸۵ میلیمتر بوده است که در دو جبهه بارشی ۵۰ میلیمتری و یک جبهه بارشی ۱۵ میلیمتری به وقوع پیوسته است.

وی تاکید کرد: بارندگی مناسب سال آبی جاری موجب شده است که میزان رواناب‌ها در سطح کشور به حدود ۵۰ میلیارد مترمکعب برسد که بر اساس پیش بینی‌های صورت گرفته تا پایان سال آبی جاری حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد دیگر نیز به حجم رواناب‌های کشور اضافه می‌شود و این رقم به ۷۰ میلیارد مترمکعب خواهد رسید. بنابراین رواناب ایجاد شده ۳.۵ برابر سال گذشته است.

حاج‌رسولی‌ها ادامه داد: از میان ۵۰ میلیارد مترمکعب رواناب ایجاد شده، حدود ۲۰ میلیارد مترمکعب آن در سدها ذخیره شده است و ۳۰ میلیارد مترمکعب آن برای مصرف در بخش‌های مختلف از جمله مصارف زیست محیطی رهاسازی شده و بخشی از آن نیز به صورت سرریز روانه دریا شده است.

آبگیری ۴۰ تالاب مهم کشور در پی بارندگی‌های اخیر

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با تاکید بر این‌که بارندگی‌های اخیر موجب آبگیری ۴۰ تالاب مهم ایران شده است، عنوان کرد: از ابتدای سال آبی تاکنون دریاچه ارومیه حدود ۵۰ سانتی‌متر افزایش ارتفاع آب داشته است. در حال حاضر تالاب‌های شادگان و هورالعظیم خوزستان نیز که سال‌ها منشأ گرد و غبار بوده‌اند شرایط مطلوبی پیدا کرده‌اند.

بنا بر اعلام وزارت نیرو، وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این‌که سد کرخه سیلاب ۲۰۰ ساله را مهار کرده است، گفت: این سازه توانسته است سیلاب‌های با دبی متوسط ۵۹۰۰ مترمکعب در ثانیه و یا لحظه‌ای ۸۴۰۰ مترمکعب در ثانیه را به حدود ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ مترمکعب در ثانیه تعدیل کند.
 
حاج‌رسولی‌ها خاطرنشان کرد: نباید از این نکته مهم غافل بشویم که اگر این سد وجود نداشت، رهاسازی سه برابر خروجی فروردین‌ماه به پایین دست یک فاجعه بزرگ زیست محیطی را رقم می‌زد ولی خوشبختانه به برکت وجود این سازه بزرگ سه کیلومتری توانسته‌ایم این سیلاب را در مخزن سد کنترل کنیم.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران اضافه کرد: با توجه به اینکه پیش‌بینی می‌شود تا پایان فروردین‌ماه و اوایل اردیبهشت شاهد تشدید بارندگی‌ها و وقوع سیلاب در منطقه باشیم، از این رو پایداری سد و ورودی و خروجی به این سازه به طور کامل تحت کنترل است تا بتوانیم سیلاب‌های پیش‌رو را نیز مدیریت کنیم.

وی با تاکید بر این‌که سد کرخه امسال ورودی بی‎ سابقه‌ای را تجربه کرده است، گفت: در طی این مدت ۸.۵ میلیارد مترمکعب سیلاب وارد مخزن سد کرخه شده است که در طول دوره آماری این سازه ورودی این چنینی تاکنون به ثبت نرسیده است ولی با این وجود این میزان آب در زمان بندی‌های مختلف در سد ذخیره و به تدریج تخلیه شده است تا برای سیلاب‌های بعدی آماده و پیک آن تحت کنترل باشد.
 
ذخیره فعلی سد کرخه ۳۴ برابر سد کرج است


مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران خاطرنشان کرد: تشدید بارندگی و وقوع سیلاب در منطقه موجب شده است تا ذخیره فعلی سد کرخه به بیش از ۶ میلیارد مترمکعب برسد که این رقم حدود ۳۴ برابر حجم آب سد کرج است.
 
حاج‌رسولی‌ها در پایان تاکید کرد: در حال حاضر سد کرخه و پایداری آن در سلامت کامل است و بیش از ۱۲۰۰ ابزار دقیق این سد به صورت مستمر قرائت می‌شود که تا این لحظه شاهد هیچ مشکلی نبوده‌ایم.

انسجام سیمره و کرخه به‌منظور کاهش دبی ورودی به رودخانه کرخه

وجود مخزن سد سیمره در یکی از سرشاخه‌های اصلی رودخانه کرخه، کمک بی‌بدیلی در مهار سیلاب جاری در این حوضه آبریز است.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران هم با بیان این مطلب افزود: با توجه به بارش‌های کم‌سابقه اخیر در غرب کشور، سد سیمره در استان ایلام توانست حجم بالایی از سیلاب‌های بالادست حوضه آبریز این سد را کنترل و از ورود سیلاب‌های مخرب به استان‌های لرستان و خوزستان جلوگیری کند.

بهروز مرادی افزود: با دستور وزیر نیرو در ایام ابتدایی سال، با حضور کلیه عوامل اجرایی در محل سد سیمره و بررسی تمامی جوانب امر، موفق به کنترل دبی ۳۰۸۰ مترمکعبی ورودی به این سد شدیم.

وی با اشاره به آورد رودخانه سیمره عنوان کرد: چنانچه حجم آورد آب در سد سیمره مهار نمی‌شد، با ورود آن به پایین‌دست و سد کرخه که آخرین سد پایین‌دست آن به شمار می‌رود، مشکلات و روزهای سختی برای مردم خوزستان در تعطیلات ایام نوروز رقم می‌خورد.

مرادی به ایجاد ظرفیت در مخزن سد سیمره قبل از وقوع سیلاب اشاره و تصریح کرد: با توجه به پیش‌بینی بارش‌های اخیر، در اسفندماه سال گذشته به میزان ۱۰ متر تراز مخزن را پایین آوردیم که با این اقدام، حدود ۴۰۰ میلیون مترمکعب ظرفیت برای مهار سیلاب در مخزن ایجاد شد.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران افزود: در حوضه کرخه می‌توان با اعمال تمهیدات فنی و افزایش تراز مخزن سد سیمره (از تراز فعلی ۷۰۸ تا تراز ۷۱۶) به میزان ۴۰۰ میلیون مترمکعب دیگر ذخیره موقت ایجاد کرد که پس از فروکش کردن سیلاب این حجم متناسب با کاهش ورودی به سد سیمره، در فرصت مناسب تخلیه شود.

بازدید اعضای کمیسیون عمران مجلس از سدهای دز و کرخه

نایب رییس کمیسیون عمران مجلس گفت: اعضای این کمیسیون شب گذشته از سد کرخه و دز در استان خوزستان بازدید کردند.

سید ابوالفضل موسوی بیوکی، با بیان این مطلب و با اشاره به مشاهدات خود از این دو سد اظهار داشت: تاکنون این دو سد توانسته جلوی ۶ سیلاب بزرگ را در استان خوزستان به ویژه در شهرهای پایین دست بگیرد.

وی در ادامه اظهار کرد: منتها حجم آبی که هم اکنون از این دو سد در حال خارج شدن است قسمت پایین دست استان را به شدت تحت تأثیر قرار داده به خصوص خروجی سد دز که وارد رودخانه کارون شده و از اهواز می‌گذرد.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس در ادامه تاکید کرد: سیل بندهای قدیمی کارون در بعضی از نقاط شکسته شده است و مردم در حال ترمیم سیل بندها هستند. اکنون شرایط از بحران نیز عبور کرده است. اکنون جنگ مهندسی آب است تا بتوانند سیل بندهای اطراف مراکز روستایی را در حاشیه رودخانه کارون حفظ کنند تا سیل وارد آنها نشود.

موسوی در پایان مدعی شد: اکنون شرایط در پایین دست سد دز و به سمت شهر اهواز و سیل بندهای اطراف رودخانه کارون و مراکز جمعیتی اطراف رودخانه کارون فوق بحرانی است.

آخرین وضعیت سیلاب در استان لرستان

شرایط هنوز در استان لرستان عادی نشده تخزیب راهها، اماکن مسکونی و مدارس و قطعی آب و برق، کمبود امکانات بهداشتی و دارویی و غذایی در برخی شهرها و روستاهای لرستان مردم این منطقه را با مشکلاتی مواجه کرده است که دولت ، مردم و نهادهایی چون هلال احمر، کمیته امداد امام خمینی، گروههای درمانی، نهادهای آموزشی و غیره با تمام تلاش و توان خود در پی برطرف کردن آن می باشند. امید است به زودی مردم به زندگی عادی خود برگردند در ادامه اخبار مرتبط با سیلاب لرستان را می خوانیم.


تاکید معاون وزیر کشور بر پاکسازی پلدختر در مدت یک هفته

معاون وزیر کشور بر پاکسازی پلدختر در مدت یک هفته تاکید کرد.

 بابک دین پرست معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور در اشاره به مصوبات جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان پلدختر، بر ضرورت برنامه ریزی مناسب از سوی استانداری لرستان، به منظور فراهم کردن زمینه حضور و فعالیت استان‌های گیلان و آذربایجان غربی، به عنوان معینان ویژه این استان تاکید کرد.

معاون وزیر کشور تاکید کرد: با برنامه ریزی مناسب و بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود، اعم از نیروی انسانی، تجهیزات و ماشین آلات مستقر در شهرستان پلدختر، مقرر شد پاکسازی معابر عمومی، منازل مردم و اماکن عمومی این شهرستان از گل و لای و آبگرفتی، حداکثر ظرف یک هفته انجام پذیرد.

دین پرست با بیان اینکه از مجموع ٤٥٠ هکتار وسعت شهرستان پلدختر، به میزان ١٥٠ هکتار درگیر سیل بوده است، افزود: هم اکنون قریب به ٢٥٠ هزار متر مربع آسفالت معابر، درگیر سیل و گل و لای است.

دین پرست افزود: در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران بر اتخاذ تمهیدات لازم در خصوص مرمت و بازسازی دیوار حفاظتی ساحلی رودخانه کشکان به طول ٣ کیلومتر، در راستای پیشگیری از بروز طغیان رودخانه و ایجاد سیلاب جدید و همچنین ضرورت بازگشایی تمامی ادارات دولتی و نهادهای عمومی و خدمات رسان شهرستان پل دختر، ظرف ٢٤ ساعت آینده تاکید شد.

وی ادامه داد: همچنین سرکشی فوری تیمی مرکب از مسئولین جمعیت هلال احمر و بخشدار مرکزی شهرستان، از روستای لیلان چم و رسیدگی فوری به وضعیت اهالی آن روستا ظرف روز جاری از مصوبات این جلسه بود.

دین پرست خاطرنشان کرد: هیچگونه مشکل و کمبودی در حوزه توزیع مواد غذایی برای آسیب دیدگان از سیل وجود ندارد.

معاون اقتصادی وزیر کشور اضافه کرد: در این جلسه بر اتخاذ تمهیدات عاجل مورد نیاز، برای پیشگیری از شیوع احتمالی بیماری‌های مسری و واگیر تاکید شد.

وی با اشاره به اقدام فوری در راستای ایجاد و برپایی کمپ احداث موقت، با ظرفیت ٢٠٠ نفر برای سیل زدگان، گفت: مصوب شد تا برای جلوگیری از ورود سیلاب‌های احتمالی ناشی از بارشهای هفته آتی اقدامات پیشگیرانه مناسب انجام شود.

معاون وزیر کشور در ادامه اشاره کرد: بر اساس ارزیابی‌های فعلی بنیاد مسکن، تعداد واحدهای مسکونی شهری و روستایی آسیب دیده از سیل ۳۰۰و احد شهری تخریبی، ۳ هزار واحد شهری تعمیری، ۷۰۰و احد روستایی تخریبی و هزار واحد روستایی تعمیری است.

وی افزود: گاز ١٠٢ روستای شهرستان پل دختر، در جریان سیل قطع شده بود که هم اکنون تنها گاز (٥) روستا برقرار نشده است. همچنین برق ١١٣ روستا قطع شده بود، که هم اکنون برق (٤٤) روستا بدلیل مشکل محورهای مواصلاتی کماکان قطع است.

وی ادامه داد: آب ١٦١ روستا در جریان سیل قطع شده بود که هم اکنون صرفاً آب (٨) روستا قطع است.

دین پرست اضافه کرد: تعداد ٥٥ ساختمان عمومی و اداری که ٣٥ واحد آن اداری است، در جریان سیل اخیر آسیب جدی دیده اند.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، معاون اقتصادی وزیر کشور در پایان بر فراهم نمودن زمینه خدمات رسانی شبکه بهداشت به روستاهای محصور در آب، از طریق تأمین قایق و بالگرد تاکید کرد.

در بعضی نقاط لرستان تا یک متر گل و لای انباشته شده است

‌مدیرعامل صندوق اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر گفت: ۶۲هزار نفر در لرستان بیمه شده صندوق هستند.

‌محمدرضا واعظی، اظهار کرد: در بازدید از مناطق سیا زده مشاهده شد نیمی از شهر به شرایط عادی برگشته و نیمی از شهر هنوز گل و لای در آنها وجود دارد و واحدهای مسکونی و تجاری درگیر هستند.

وی تصریح کرد: در بعضی نقاط تا یک متر گل و لای انباشته شده حتی دفتر کارگزاری پر از گل و لای بود.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر خاطرنشان کرد: بخشی از واحدها را فعال کردیم که در قسمتی از کار مشارکت داشته باشیم.

واعظی اضافه کرد: عادی سازی پلدختر احتیاج به عملیات گسترده دارد.

وی بیان کرد: روحانیون، بسیجیان، مردم و...مشغول بودند که این احساس مسئولیت را نشان می دهد و مردم خود را با آنها همدرد می دانند و این محبت جنبه های عرفانی جامعه را نشان می دهد.

مدیرعامل صندوق اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر ادامه داد: بازدیدی از دلفان داشتیم بخشی از خانه ها را سیل برده بود و بخشی جاده نداشت که این امر شدت حادثه را نشان می دهد.

واعظی بیان کرد: ۶ کارگزاری دچار آسیب  شده است.

وی عنوان کرد: تصمیم گرفته شده که پلدختر و معمولان مستمربگیران و بازنشستگان حقوق آنها یک ماه اضافه پرداخت شود.

مدیرعامل صندوق اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر اظهار کرد: کلیه مستمری بگیران امروز حقوق خود را دریافت می کنند تا بخشی از مشکلات را حل کنند.

وی تصریح کرد: سامانه ای برای برآورد خسارت راه اندازی شده است.

این مقام مسئول اضافه کرد: مقداری کمکها را خیرین و اشخاص داشتند که سازماندهی شد تا توزیع شود.

واعظی با بیان اینکه در استان لرستان ۶۲هزار نفر بیمه شده صندوق هستند، افزود: از این تعداد ۲هزار نفر مشمول دریافت مستمری و بازنشستگی هستند.

وی ادامه داد: ۷۴ خانوار شناسایی که فاقد هر نوع بیمه هستند که قرار است تحت پوشش قرار بگیرند.خطر در دو شهر پلدختر و معمولان وجود دارد

معاون آبفا کشور گفت: خطر در دو شهر پلدختر و معمولان وجود دارد.

رضا گیاهی در ستاد بحران استان اظهار کرد: در حوزه شهری در دورود، پلدختر و معمولان آسیب زیادی از سیل دیدیم که در دورود از نوع اتفاقات عادی بود و جمع شد، اما در پلدختر وضعیت سختی داشتیم که با اصلاح خطوط انتقالی که در کنار رودخانه وجود داشت، تا روز گذشته موفق شدند با دبی 125 لیتر در ثانیه آب شهر را در بخش‌هایی وصل کنند.

وی ادامه داد: شب گذشته سومین خط انتقال پلدختر وارد مدار بهره‌برداری شد.

معاون منابع انسانی و بهبود شرکت مهندسی آبفا کشور گفت: در حال حاضر نزدیک 200 لیتر در ثانیه آب وارد مخزن 10 هزار مترمکعبی شهر پلدختر می‌شود و فقط در شب که کنترلی روی مصرف نیست برای ذیره‌سازی بهتر مخزن، مخزن بسته می‌شود و در روز در بخش‌های شرقی شهر که آسیب کمتری دیدند آب توزیع می‌شود.

گیاهی عنوان کرد: در حال حاضر در بخش‌های غربی پلدختر که در زیر گل و لای و لجن فرورفته توزیع آب را نداریم و برای بهره‌مندی مردم از آب 12 هزار بسته آب در محل تولید و توزیع می‌کنیم.

وی گفت: در حوزه شهری پلدختر هم 26 تانکر از 21 استان معین آبفای لرستان به این شهر انتقال‌یافته آب را توزیع می‌کنیم.

معاون آبفا کشور اضافه کرد: 12 دستگاه جنتکس و واترجت وارد پلدختر خواهیم کرد که بتوانیم در شستشوی لجن و گل و لای کمک کنم و هم شبکه فاضلاب ظهر پلدختر را احیا و وارد مدار بهره‌برداری کنیم.

گیاهی ادامه داد: در شهرستان معمولان، آب کاملاً وصل شده به جز منازلی که در ساحل رودخانه وجود دارند و آسیب دیدند.

وی گفت: در معمولان هم 53 لیتر در ثانیه توسط 2 حلقه چاه آب تأمین می‌شود و مشکل جدی در این راستا نداریم.

معاون آبفا کشور بیان کرد: در سیل روز پنجم، 168 روستا آسیب دید که طی 3 روز تمامی این روستاها وارد مدار شدند.

وی گفت: در سیل دوازدهم فروردین، 796 روستا را از دست داریم که تمام روستاهای استان لرستان مورد آسیب واقع شده بود و مساله آب آنها حل شد و تنوع 29 روستا باقی‌مانده است.

گیاهی افزود: از مجموع 40 درصد حوزه روستایی که آموزش و پرورش دیده بود در سطح استان، 97 درصد حل شده و 3 درصد از روستاها با جمعیت 9000 نفر الان محروم هستند.

وی با بیان اینکه از 21 شرکت آبفا بجز گلستان و خوزستان کمک‌های فراوانی به لرستان آوردیم، گفت: 500 متر لوله در سازهای 1200 تا 2400 به حوزه راه هم همکاری کردیم که بتواند به عنوان بیس زیر پل‌ها استفاده کند.

معاون منابع انسانی و بهبود شرکت مهندسی آبفا کشور عنوان کرد: در حال حاضر 350 میلیارد تومان در حوزه شهری و بیش از 150 میلیارد تومان نز در حوزه روستایی آسیب دیدیم و نگرانی به توجه جدی و ارسال اعتبارات خاصی دارد.

وی بیان کرد: در حال حاضر در 2 شهر پلدختر و معمولان آبستن خطر هستیم، خطوط انتقال انحصاری که در کنار رودخانه کشکان وجود دارد می‌تواند با هر سیل دیگری آسیب‌های جدی‌تری ببیند.

گیاهی عنوان کرد: در شهر خرم‌آباد کدورت آب چاه‌ها و چشمه بشدت بالا رفته و حتماً بعد از آرامش باید به سمت ارتقای تصفیه‌خانه خرم‌آباد برویم.

معاون آبفا کشور بیان کرد: در شهرستان دورود به واسطه رانش‌هایی که وجود دارد به شدت مخازن تأمین آب مورد تهدید قرار می‌گیرد و ضرورت دارد کمیسیون عمران نسبت به تأمین بودجه آینده این استان مورد توجه قرار گیرد.

برقراری تردد در جاده جایگزین پل‌دختر به خرم‌آباد

استاندار لرستان از برقراری تردد در جاده جایگزین پل‌دختر به خرم‌آباد خبر داد.
 
سید موسی خادمی روز سه‌شنبه در حاشیه بازدید از مناطق سیل‌زده پل‌دختر اظهار کرد: هم‌اکنون جاده جایگزین در مسیر این شهرستان به مرکز استان برقرار شده است.
 
وی با بیان اینکه ارتباط تلفنی و اینترنت در این منطقه برقرار است، افزود: همچنین برق، آب و گاز پل‌دختر وصل شده و بخشی از شهر که سیل در آن رخ نداده حق استفاده از امکانات را ندارند چون سیل‌زده نیستند.
 
خادمی با بیان اینکه در بحث آذوقه مشکلی وجود ندارد، گفت: برای برخی از منازل که آسیب‌دیده‌اند شناسنامه امدادی صادر و چادر اسکان، پتو و وسایل گرمایشی داده شده است.
 
استاندار لرستان اضافه کرد: اجاره‌بها منزل هم برای برخی منازل که از بین رفته‌اند تا هرزمانی که بازسازی شوند پرداخت خواهد شد.
 
وی خاطرنشان کرد: پاک‌سازی منازل و معابر نیز بخشی توسط نیروهای بسیج مردمی، سپاه و شهرداری تهران انجام شده و تا پایان هفته نیز به اتمام می‌رسد.
 
خادمی با اشاره به اینکه برخی از منازل لوازم‌خانگی خود را ازدست‌داده‌اند، ادامه داد: در این خصوص مصوبه‌ای وجود ندارد اما وام معیشتی تصویب شده که برای این منظور پرداخت می‌شود.
 
استاندار لرستان با اشاره به اینکه در کنار سیل‌زدگان خواهیم بود و به آنها تا پایان کار کمک می‌کنیم، افزود: اولویت ما سیل‌زدگان و آن‌هایی که زندگی خود را ازدست‌داده‌اند، است.

خسارت به 412 مزرعه پرورش ماهی در لرستان

رئیس سازمان شیلات کشور گفت: در سیل اخیر بسیاری از زیرساخت‎های پرورش ماهی لرستان آسیب جدی دیدند.

نبی‎الله خون میرزایی در بازدید از مناطق سیل‎زده پلدختر اظهار کرد: لرستان عنوان قطب تولید ماهیان سردابی کشور را بین استان‎های غیرساحلی به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه حلقه‎های پیش و پس از تولید آبزیان در لرستان قدرتمند هستند، اضافه کرد: متاسفانه در سیل اخیر بسیاری از زیرساخت ‎ های پرورش ماهی استان آسیب جدی دیدند و شدت صدمات بالا بود به طوری که آسیب ‎ های سیل تداوم داشت و امکان برآورد آنها در اوایل حادثه امکان ‎ پذیر نبود.

خون ‎ میرزایی با اشاره به اینکه می‎خواستیم برآورد دقیقی از خسارات داشته باشیم، افزود: هم اکنون از حالت بحرانی خارج شدیم و بعد از این سفر نیز مجددا به استان سفری خواهیم داشت.

رئیس سازمان شیلات کشور بیان کرد: خسارت به 412 مزرعه پرورش ماهی در لرستان وارد شده است.

این مسئول اضافه کرد: در جلسات گذشته هیئت دولت و کمیسیون کشاورزی تاکید شد که جمع‎بندی نهایی ارائه و دنبال شود که این کار را انجام خواهیم داد.

وی با بیان اینکه در بخش کشاورزی و به خصوص زیربخش شیلات بیشترین خسارات مربوط به زیرساخت‎ها و تولید بوده است، گفت: به دنبال برآورد دقیقی هستیم تا بر اساس آن علاوه بر کمک به تامین بخشی از سرمایه تولیدکنندگان آنان را دوباره توانمند سازیم.

فعال شدن پنج تیم اورژانس اجتماعی در پلدختر

مدیرکل بهزیستی لرستان از شناسایی خانه به خانه مددجویان آسیب‌دیده از سیل پلدختر خبر داد.

فاطمه زهرا توکلی، اظهار کرد: پنج تیم اورژانس اجتماعی و تیم ‎ های محب در شهرستان پلدختر فعال شده است.

وی ادامه داد: همچنین سه مهدکودک سیار و سه مرکز مشاوره روانشناسی در این شهرستان فعال شدند.

  مدیرکل بهزیستی لرستان با اشاره به اینکه گشت‌های اورژانس اجتماعی استان در پلدختر فعال هستند، بیان کرد: مددجویان آسیب‌دیده از سیل پلدختر خانه به خانه شناسایی و خدمات به آنها ارائه می‌شود.

توکلی اظهار کرد: اداره بهزیستی شهرستان پلدختر بازگشایی شده است، تمام تجهیزات این اداره بر اثر سیل کاملا از بین رفته و تجهیزات جدید جایگزین شده است.


فرماندار چگنی: 405 میلیارد تومان خسارت به این شهرستان وارد شده است

فرماندار چگنی گفت: 405 میلیارد تومان خسارت به این شهرستان وارد شده است.

قدرت‌الله ترابی‌نژاد در ستاد بحران استان اظهار کرد: 12 پل در شهرستان چگنی تخریب و منجر به قطع ارتباط روستاها با شهر شده است.

وی اضافه کرد: زیرساخت‌های شهری تخریب شده است و خیلی از روستاهای این شهرستان دچار رانش شدند.

ترابی‌نژاد گفت: بخشی از شهر نیازمند جابه‌جایی است.

فرماندار چگنی بیان کرد: 405 میلیارد تومان خسارت به این شهرستان وارد شده است و نیازمند عزم و کار ملی هستیم.

وی تأکید کرد: نمایندگان بودجه ویژه‌ای را برای لرستان لحاظ کنند و یا استان‌های معین لرستان در امر بازسازی یاری‌رسان باشند.


وضعیت سیل در سایر استان ها


خسارت بیش از 90 میلیارد ریالی بارش‌های اخیر در تربت‌ حیدریه

فرماندار تربت‌ حیدریه گفت: بارش‌های پی در پی باران در این شهرستان 95 میلیارد و 600 میلیون ریال خسارت به همراه داشت.

علی رستمی، اظهار  کرد: این میزان خسارت در ۱۱ حوزه اعم از کشاورزی، منابع طبیعی، راهداری، آموزشی، خدماتی و شهرداری‌ها خسارت وارد کرده است.

وی افزود: در حوزه مدیریت بحران با توجه به نوسانات آب و هوایی اخیر، اعضای ستاد بحران با تدابیر از پیش تعیین شده واکنش مناسب و به موقعی داشتند و همچنین با توجه به ادامه شرایط ناپایدار جوی که در روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته آینده خواهد بود این برنامه‌ریزی باید تداوم داشته باشد.

معاون استاندار و فرماندار تربت‌ حیدریه با تاکید بر این که همه اعضای ستاد مدیریت بحران تا خروج سامانه‌های بارش‌زا باید در شهرستان حضور داشته باشند، افزود: دستگاه‌های متولی با تعامل بخش خصوصی تجهیزات و امکانات لازم را در مناطق آسیب‌پذیر شهرستان مستقر و آماده داشته باشند.

وی مهم‌ترین چالش شهر تربت حیدریه را مجتمع‌های مسکن مهر دانست و اظهار کرد: با توجه به مسیلی که در مجاورت این واحدهای مسکونی قرار دارد دستگاه‌های متولی لازم است که امکانات و تجهیزات و نیروهای مورد نیاز را در حالت آماده باش در این مکان مستقر کنند.


سیل، 8000 منزل مسکونی در اصفهان را تخریب کرد

استاندار اصفهان گفت: استان اصفهان هم با مشکل سیل مواجه بود و در شهرستان‌های سمیرم و فریدون‌شهر 8000 منزل مسکونی تخریب شد.

عصر روز گذشته سه‌شنبه علی رضایی در جلسه هماهنگی کمک به سیل‌زدگان کشور در دفتر امام جمعه کاشان، اظهار کرد: برای کمک به سیل‌زدگان از روز شروع کمک‌رسانی‌ها استان اصفهان با هماهنگی کامل با مناطق سیل‌زده با همکاری شهرداری، هلال‌احمر ، کمیته امداد حضرت امام (ره) و دیگر نهادها برای یاری هم‌وطنان به مناطق سیل‌زده کمک ارسال کرد.

وی افزود: سعی کردیم با مدیریت درست و زمان‌بندی صحیح خدمات خوبی را به سیل‌زدگان انجام دهیم و در یک مورد فقط بیش از ۲۰۰ دستگاه کف کِش آب برای خالی کردن محیط‌های مسکونی و مکان‌های حساس ارسال شد که از بروز فاجعه جلوگیری کنیم. با رعایت زمان درست موفق شدیم به هدف خود برسیم و از آسیب دیدن فضاهای حساس و مهم در شهرها جلوگیری کنیم.

رضایی گفت: استان اصفهان هم دچار سیل شد ، حدود ۸۰۰۰ منزل مسکونی در فریدون‌شهر و سمیرم تخریب شد، ولی سیل در لرستان و خوزستان چنان بود که ما بسیاری از نیروها را برای این دو استان و اعزام کردیم.

استاندار اصفهان تصریح کرد: باید با تدبیر عمل کنیم و مواردی را در نظر بگیریم که بیشترین احتیاج مردم سیل‌زده است. بهترین راه کمک نقدی است. باید وسایلی بفرستیم که بیشترین نیاز مناطق سیل‌زده باشند. پس باید مدیریت کنیم و لوازمی آماده کنیم که نیاز اولیه و اصلی خانواده‌های در سیل مانده را برطرف کند.

وی ادامه داد: با استانداران درگیر حادثه سیل در ارتباط هستیم و مدام نیازهای آن‌ها را رصد می‌کنیم و تا آخرین لحظه با کمک شهرهای استان در کنار خانواده‌های آسیب دیده خواهیم بود. به نمایندگی از دولت در استان از تمام ظرفیت خود برای کمک‌رسانی به سیل‌زدگان مناطق کشور استفاده خواهیم کرد تا آرامش را به بخش بزرگ جامعه که دچار مشکل شده‌اند بازگردانیم.

خسارت سیل و بارندگی به بخش کشاورزی کردستان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: خسارت سیل و بارندگی به بخش‌های مختلف کشاورزی استان به ۶۸۰ میلیارد ریال افزایش یافت.

خالد جعفری، براساس  آخرین برآوردهای انجام شده تاکنون، وقوع سیل و بارندگی‌های اخیر 68 میلیارد تومان به بخش‌های مختلف کشاورزی استان کردستان خسارت وارد کرده است.

وی افزود: بیشترین خسارت وارده به محصولات بخش کشاورزی مربوط به شهرستان‌های قروه، مریوان و دیواندره بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان خاطرنشان کرد: متأسفانه بارندگی اخیر به اراضی کشاورزی، زمین‌ها در پایاب سدها و رودخانه‌ها، باغات و زمین‌های زراعی استان خسارت وارد کرده و احتمال افزایش خسارات نیز وجود دارد.

جعفری از اتخاذ تمهیدات جدی برای جبران خسارت‌های وارده به بخش کشاورزی و دامپروری استان خبر داد و خاطرنشان کرد: جزئیات نحوه جبران این خسارات بعد از نهایی شدن، اطلاع‌رسانی خواهد شد.

کمک‌رسانی به سیل‌زدگان ادامه دارد

استاندار خراسان رضوی گفت: در حد توان و با مشارکت مردم خوب خراسان رضوی تلاش خواهیم کرد که مشکلات مناطق سیل زده گلستان حل و فصل شود.

علیرضا رزم‌حسینی در جریان بازدید از مناطق سیل‌زده استان گلستان، اظهار کرد: بر اساس تصمیم ستاد مدیریت بحران کشور و دستور وزیر کشور، خراسان رضوی به عنوان معین کمک‌رسان گلستان انتخاب شده است. از روزهای نخست وقوع سیل در استان گلستان، تمام دستگاه‌های اجرایی اعم از هلال احمر، کمیته امداد، ارتش، سپاه، آستان قدس رضوی و نیروی انتظامی با تشکیل ستاد مدیریت بحران کمک‌رسانی را شروع کردند.

وی افزود: ستاد مشترک مدیریت بحران با همکاری استانداری گلستان تشکیل شد تا نیازهای اساسی مناطق سیل‌زده مشخص شود و آمادگی داریم نیازهای اساسی را تامین کنیم. در سفر به گلستان ضمن بازدید میدانی از مناطق سیل‌زده گمیشان و آق‌قلا از نزدیک با مردم گفت‌وگو داشتیم و با برخی از نیازها آشنایی پیدا کردیم. در برخی از منازل همچنان آب وجود دارد و برای تخلیه به پمپ نیاز است. در حد توان و با مشارکت مردم خوب خراسان رضوی تلاش خواهیم کرد که مشکلات مناطق سیل زده گلستان حل و فصل شود.

رزم‌حسینی با اشاره به سازماندهی نیروهای امدادرسان اعزامی به گلستان، عنوان کرد: تمامی فعالیت‌ها با نظارت سرپرست استانداری گلستان انجام خواهد شد و تا زمانی که نیاز باشد نیروها در منطقه مستقر خواهند بود.

کاهش آبگرفتگی سطح شهر گمیشان به 12 درصد

فرماندار شهرستان گمیشان گفت: در حال حاضر میزان آبگرفتگی در سطح شهر گمیشان به 12 درصد کاهش یافته و اگر شرایط دیگری پیش نیاید، ظرف سه روز دیگر آب به طور کامل از سطح شهر خارج می‌شود.

«امیرشیر توماج» اظهار کرد: آب‌های سطح شهر را از طریق کانال‌ها به تالاب گمیشان و دریا منتقل می‌کنیم، در معابری که امکان انتقال آب با کانال وجود ندارد، با استفاده از پمپ آب را تخلیه می‌کنیم.

وی در خصوص وضعیت راه‌های این شهرستان گفت: راه گمیشان به خواجه نفس از هفته گذشته با ایجاد پل‌های موقت بازگشایی شد و در حال حاضر تردد با محدودیت ترافیکی در حال انجام است.

توماج ادامه داد: تردد در راه گمیشان به سیمین شهر نیز با خودروهای شاسی بلند امکان‌پذیر است.

فرماندار شهرستان گمیشان بیان کرد: راه گمیشان به اینچه برون که راه دسترسی به روستاهای مرزی این شهرستان نیز محسوب می‌شود، در چهار نقطه برش داده شده بود که تاکنون در سه محل پل‌سازی صورت گرفته و پل دیگر تا عصر امروز راه‌اندازی می‌شود.

وی یادآور شد: از زمان بروز سیلاب تاکنون حتی یک دقیقه هم آب و برق و گاز و تلفن در گمیشان قطع نشده است.

توماج ضمن تشکر از همکاری دستگاه‌های اجرایی مختلف و نیروهای مسلح، گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته مشکلی در کمک‌رسانی به مردم نداریم.


آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده گلستان به نقل از استاندار

شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان با حضور استاندار خراسان رضوی و سرپرست استانداری گلستان و مدیران ارشد مرتبط هر دو استان عصر روز گذشته برگزار شد.

میرمحمد غراوی در این جلسه تصریح کرد: با همکاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) 4 هزار پک لوازم خانگی، با همکاری بانک پاسارگاد 800 پک لوازم خانگی و با مساعدت بنیاد مستضعفان نیز هزار پک لوازم خانگی بین مردم آسیب دیده از سیلاب توزیع خواهد شد.

وی افزود: ما از استانداری خراسان رضوی می‌خواهیم در ارسال اقلام و کمک‌های مردمی 4 کالای اساسی را مورد توجه داشته باشند و یقیناً ما این اقلام را با نظارت آنان توزیع خواهیم کرد.

سرپرست استانداری گلستان با اشاره به نیازهای مردم منطقه یادآور شد: با توجه به نیاز روزانه مردم به غذا لازم است دو آشپزخانه در شهرهای گمیشان و آق قلا فعال شوند.

غراوی با بیان نیازهای لجستیک در سیلاب، گفت: اصلی‌ترین مسئله ما در حال حاضر خروج آب از منازل و معابر است و به همین دلیل نیاز جدی به پمپ‌های فشار قوی و دستگاه‌های نظافتی داریم.

سرپرست استانداری گلستان با تاکید بر اهمیت تمرکز در ارسال کمک‌های مردمی و دستگاهی به سیل زدگان استان، اظهار کرد: تلاش کردیم تمامی کمک‌ها از طریق هلال احمر استان دریافت و توزیع شود تا با پرهیز از پراکنده کاری اطمینان داشته باشیم که وسایل مورد نیاز به دست آسیب‌دیدگان می‌رسد.

هم‌چنین در این جلسه استاندار خراسان رضوی که از سوی وزیر کشور به عنوان استان معین گلستان در سیلاب تعیین شده، اظهار کرد: بازدید ما از منطقه نشان می‌دهد که باید هدف اصلی خود را خروج آب از منازل مردم قرار دهیم و بر همین اساس 20 دستگاه پمپ در سایزهای مختلف به گلستان ارسال می‌شود.

رزم حسینی تصریح کرد: ما به عنوان استان معین و پشتیبان در کنار گلستان هستیم و نمایندگانی را در این استان قرار خواهیم داد که خواسته‌های گلستان را به ما منتقل کنند و کمک‌های ارسالی را ساماندهی کنند.

وی افزود: تا کنون کمک‌هایی که به گلستان صورت گرفته شکل معمول امدادرسانی را داشته و حتی در همین شرایط نیز از 1100 تن کمک های غذایی، بهداشتی و سایر اقلام امدادی در قالب 151 کامیون ارسال شده از خراسان رضوی به مناطق سیل زده کل کشور، 893 تن در قالب 123 کامیون به استان گلستان ارسال شده است.

استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: از ابتدای وقوع سیل تاکنون 515 نفر نیروی عملیاتی از خراسان رضوی به مناطق سیل‌زده گلستان اعزام شده‌اند که از این تعداد اکنون 262 نفر در منطقه مستقر هستند و علاوه بر این، تعداد چهار فروند بالگرد و 131 دستگاه انواع ماشین آلات به گلستان اعزام شده است.

وی ادامه داد: 20 دستگاه کفی، 40 دستگاه پل توسط ارتش، 5 بیل بکهو، 10 بیل زنجیری، یک تریلی لوازم التحریر، یک اکیپ از بهزیستی، 5 اکیپ از دانشگاه علوم پزشکی نیز به استان گلستان اعزام خواهد شد.

رزم حسینی یادآور شد: با همکاری تولیت آستان قدس رضوی روزانه 5 هزار پرس غذا بین سیل‌زدگان توزیع خواهد شد.


تخریب بیش از ۵۴۰۰ واحد مسکونی همدان در اثر بارندگی‌های اخیر

مدیرکل بنیاد مسکن استان همدان گفت: بیش از ۵ هزار و ۴۰۰ بیش از ‌واحد مسکونی در استان همدان تخریب شده است.

‌حسن ظفری،‌ با بیان اینکه در اثر بارندگی‌های اخیر ۵۴۹۸ واحد مسکونی در استان تخریب شده است، اظهارکرد: این تعداد مسکن شامل ۱۶۶ واحد مسکونی شهری و ۵۳۳۲ واحد مسکونی روستایی است.

 وی با اشاره به اینکه ۱۹۲ واحد مسکونی شهری نیز در اثر بارندگی‌های اخیر آسیب دیده‌اند، عنوان کرد: ۴۶۶۹  واحد مسکونی آسیب دیده نیز در روستاهای استان گزارش شده است.

ظفری خاطرنشان کرد: بیشترین واحد مسکونی شهری و روستایی تخریب شده در شهرستان نهاوند با ۵۱  واحد  مسکونی شهری و ۱۰۵۱ واحد تخریب شده روستایی است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان بیان کرد: در شهرستان‌های فامنین، کبودراهنگ ، ملایر و همدان هیچگونه واحد مسکونی شهری تخریب نشده است.


آخرین وضعیت مدارس مناطق سیل‌زده و بازگشایی آنها

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با بیان اینکه در پلدختر، مشابه گلستان و خورستان مدارس ما در اختیار نیروهای امدادی قرار گرفته و اکنون محل اسکان اضطراری سیل زدگان شده است؛ منتها برای بازگشایی، مدارس را لازم داریم و باید در اختیار ما قرار بگیرند گفت: در پلدختر آمادگی لازم فراهم شده و هر تصمیمی که ستاد مدیریت بحران استان بگیرد، اداره کل آموزش و پرورش استان همراهی می‌کند.

مهراله رخشانی مهر، به اعلام وضعیت مدارس در مناطق سیل زده پرداخت و اظهار کرد: در استان گلستان، حداقل‌های لازم را فراهم کردیم و کانکس‌ها و میزونیمکت‌ها رسیده و از شنبه گذشته آمادگی برگزاری کلاس‌های درس را داشتیم و قاعدتاً هفته آینده کلاس‌های درس دایر می‌شود.

وی افزود: موضوع ساخت مدارس تخریب شده نیز باید در دستور کار قرار بگیرد که انجام خواهد شد.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور که هم اکنون در استان لرستان حضور دارد درباره مدارس پلدختر و دیگر روستاهای آسیب دیده در سیل اظهار کرد: در حال برنامه‌ریزی‌های لازم هستیم؛ تا کنون ۷۲ کانکس رسیده و تا آخر هفته به ۱۰۰ عدد می‌رسد. ۵۰۰۰ میزونیمکت نیز خریداری شده که در انبارهای استان قرار دارد و از خرم آباد به مناطق سیل زده ارسال می‌شود.

رخشانی مهر با بیان اینکه در پلدختر، مشابه گلستان و خورستان مدارس ما در اختیار نیروهای امدادی قرار گرفته و اکنون محل اسکان اضطراری سیل زدگان شده است؛ منتها برای بازگشایی، مدارس را لازم داریم و باید در اختیار ما قرار بگیرد گفت: در پلدختر آمادگی لازم فراهم شده و هر تصمیمی که ستاد مدیریت بحران استان بگیرد، اداره کل آموزش و پرورش استان همراهی می‌کند. فردا وزیر آموزش و پرورش به پلدختر می‌آید و بازدیدی از مدارس خواهد داشت.

وی افزود: تعدادی مدارس در گل و لای هستند و آنها که قدیمی‌ترند و حجم گل و لای در آنها بیشتر است و باید تخریب و مجدد ساخته شوند. در برخی مدارس نیز دیواره‌های محوطه فرو ریخته است. در مجموع مدرسه‌ای که در جریان سیل تخریب شده باشد نداریم، اما بیش از ۵۰۰ مدرسه آسیب دیده‌اند و همانطور که گفته شد برخی مدارس تخریبی هستند که باید مجدد ساخته شوند، برخی نیاز به تعمیرات اساسی و برخی نیاز به تعمیرات جزئی دارند.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور درباره وضعیت مدارس خوزستان نیز گفت که ابتدای هفته آینده به خوزستان می‌رود و پس از ارزیابی ها اطلاع رسانی لازم انجام خواهد شد.


جاری‌شدن روان‌آب‌ها و آبگرفتگی شدید در برخی معابر مشهد

‌ طی بارش شدیدی که بعدازظهر امروز مشهد را فراگرفت و منجربه جاری‌شدن روان‌آب‌ها شد، برخی نقاط مشهد دچار آبگرفتگی شد.

 ‌طی بارش شدیدی که بعدازظهر امروز مشهد را فرا گرفت، نقاط مختلف مشهد دچار آبگرفتگی شد که در برخی از این معابر رفت‌وآمد وسایل نقلیه دچار اختلال شد.

از جمله مناطقی که آبگرفتگی شدیدی در آن مشاهده شده است، مسیر بلوار نماز است که درحال حاضر وسایل نقلیه با احتیاط در آن درحال عبورومرور هستند. منطقه الهیه قاسم آباد نیز از دیگر نقاطی است که بنابر مشاهدات عینی در نقاط مختلف دچار آبگرفتگی‌هایی شده است. بلوار نامجو نیز از دیگر نقاطی است که شاهد حجم زیادی از روان‌آب‌ها بود.

همچنین مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد اظهار کرد: به دنبال بارش باران در مشهد ماموران آتش‌نشانی برای 5 حادثه مرتبط با بارندگی از آشیانه خارج شده‌اند.

عزیزی با اشاره به اینکه«اولین حادثه در ساعت 15:16 عصر امروز به آتش نشانی گزارش شد»، گفت: 3 ‌مورد از این حوادث مربوط به آب‌گرفتگی منازل مسکونی در رضاشهر، کوهسنگی و سرافرازان بوده‌است.
وی ادامه داد: همچنین 2 مورد درخواست بازدید کارشناسان آتش‌نشانی از منازل آب‌افتاده در بلوار نماز و خیابان هنرور بوده‌ که به سرعت توسط آتش‌نشانان عملیات پیگیری و انجام شده‌ است.

دستور استاندار آذربایجان شرقی به شهرداران ‌برای آمادگی جهت مقابله با سیل

‌استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به خسارات سیل در برخی از مناطق کشور، بر لزوم اتخاذ تمهیدات لازم برای مواجهه با پیشامدهای احتمالی مشابه در استان تأکید کرد و به شهرداران استان مأموریت داد تا فعالیت‌های خود را در جهت شناسایی سازه‌های غیرمجاز، سامان‌دهی سکونت‌گاه‌های غیررسمی و حاشیه‌نشین، اصلاح مسیل‌ها و پاکسازی و لای‌روبی مسیر رودخانه‌ها متمرکز کنند.

محمدرضا پورمحمدی در نشست شهرداران استان، با بیان اینکه عامل انسانی و دخل و تصرف در اکوسیستم طبیعی یکی از عوامل اصلی خسارات ویرانگر حوادث اخیر بوده است، افزود: این خسارات نتیجه غفلت‌هایی است که در خصوص ساخت‌وسازهای غیرمجاز و تصرف حریم و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها اتفاق افتاده و امروز نباید چنین غفلت‌هایی صورت گیرد.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به تأکید رئیس جمهور بر سامان‌دهی سکونت‌گاه‌های غیررسمی و بافت‌های حاشیه‌نشین، از شهرداران استان خواست که این موضوع را به طور جدی در دستور کار قرار دهند.

وی گفت: باید هر لحظه آمادگی داشته باشیم تا اگر حادثه‌ای در شهرهای ما رخ داد بتوانیم از ساکنان مناطق حاشیه‌نشین محافظت کنیم.

پورمحمدی همچنین به ابلاغیه وزیر کشور مبنی بر شناسایی سازه‌های احداث شده در حریم و بستر رودخانه‌ها اشاره کرد و گفت: شهرداران موظف هستند که این سازه‌ها را شناسایی کنند تا در مراحل بعدی با همکاری دستگاه قضایی اقدامات قانونی در خصوص آنها انجام شود.

وی، اصلاح مسیل‌ها و پاکسازی و لای‌روبی مسیر رودخانه‌ها را از دیگر وظایف مهم شهرداری‌ها دانست و با اشاره به پیش‌بینی موج جدید بارندگی‌ها در سطح استان، تأکید کرد: شهرداری‌ها با همکاری شورای هماهنگی مدیریت بحران و دستگاه‌های مسئول اقدامات خود را در این خصوص ادامه دهند.

استاندار آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مدیریت شهری مقوله‌ای پیچیده و چندوجهی است، افزود: شهر، صرفا یک ساختار فیزیکی نیست، بلکه سیستمی است که مدیریت هر یک از اجزای آن نیازمند توجه ویژه است.

وی، استقرار شوراهای شهر و روستا را موجب تحقق مشارکت نسبی مردم در اداره امور دانست و گفت: امروزه دنیا به سرعت در حال حرکت به سمت شهرنشینی است و در کشور ما هم بالای 70 درصد از جمعیت شهرنشین هستند.

پورمحمدی خاطرنشان کرد: در نتیجه این تحولات، مدیریت شهری با پدیده‌های جدیدی مثل مهاجرت، حاشیه‌نشینی، سکونت‌گاه‌های غیررسمی و اشتغال کاذب روبه‌رو شده که اداره امور را دشوار کرده است.

در این نشست معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی و مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری نیز در خصوص مسائل مختلف شهرداری‌های استان و تعدادی از شهرداران استان در خصوص مسائل و مشکلات حوزه مدیریت شهری و اقدامات انجام یافته برای پیشگیری از خسارات حوادث احتمالی در جریان بارندگی‌های اخیر به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.


خندق شمال آق‌قلا بازگشایی شد

‌مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان از بازگشایی کانال انحراف آب در شمال آق قلا در نزدیکی روستای یلمه خندان پس از سه روز فعالیت مداوم بازگشایی شد.

علی نظری اظهار کرد: در این کانال که سه و نیم کیلومتر طول و ۱۰ متر عرض دارد، دبی بالغ بر ۲۰ متر مکعب بر ثانیه در کانال جریان یافته است.

وی بیان کرد: این کانال آب را از شمال آق قلا به شمال غرب و در نهایت به زهکش های پایین دست منتقل و از ورود آب به شهر آق قلا جلوگیری می شود.

نظری تصریح کرد: ایجاد این کانال باعث تخلیه هر چه سریع‌تر مانداب های داخل شهر آق قلا خواهد شد.

آبگرفتگی در بجنورد

باران شدید باران در بجنورد موجب آبگرفتگی شدید در برخی از مناطق این شهر شد.

ثمینی، فرماندار بجنورد افزود: در حال حاضر تمام عوامل شهرداری بسیج شده اند تا پل و جو های آب را برای  عبور آب باز کنند.

وی ادامه داد: علاوه بر آن این آمادگی وجود دارد تا به محض بالا رفتن ارتفاع آب، کسیه‌های شنی را در قسمت های مختلف قرار دهند تا از نفوذ آب به داخل مغازه ها و واحدهای تجاری جلوگیری شود.

وی اظهار کرد: شدت باران در حال کاهش یافتن است و احتمال به وقوع پیوستن سیل کم است.

ثمینی در پاسخ به این سوال که آیا در روستاهای این شهرستان سیل جاری شده است، بیان کرد: در حال کسب اطلاعات از بخشداری ها هستیم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری